bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Strösockersked 13258028



*

nr 1325 8028


Strösockersked

silver, förgylld insida. Blomstermotiv, Ryssland, med etui. Vikt: 31g. Längd: 14,5cm


Utrop:

500 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 maj 2020
kl 20:01:46


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/5 19:50:44 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomstermotiv etui förgylld insida rysk ryska ryskt ryssland silver strösockersked ädelmetall
  • 7142 Bestick
    silver, Gaffel & Sked. Längd: 19cm, med etui. Vikt..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:50
  • 7041 Bricka med han..
    Nysilver. Längd: 68 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:47
  • 7040 Brickr
    2 st, snarlika. Längd: 63 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:32
  • 7281 Dessertbestick
    Engelsk plate med pärlemoskaft, 22 delar, etui
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:41
  • 6088 Gräddkanna
    silver. Höjd: 8 cm, vikt: 95g
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:08
  • 7015 Kaffeskedar
    10st, silver, Finland. Längd: 11cm, med etui. Vikt..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:32




Ladda ner broschyr