bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 13374680



*

nr 1337 4680


Silver

6 delar. Vikt: ca 220g


Utrop:

600 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 juli 2020
kl 20:39:57


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/7 18:14:19 1      400 kr
11/7 21:00:08 2      500 kr
12/7 15:24:35 3      Vinnande bud
13/7 19:10:10 4      700 kr
13/7 19:10:10 3      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver ädelmetall
  • 3003 Bestick
    72 delar, silver, Monogram, WA Bolin, 1948. Längd:..//
    Aktuellt bud: 14.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    31 augusti kl 19:28
  • 6153 Bestickuppsätt..
    100 delar, Gense, Thebe, design: Folke Arström (19..//
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    3 augusti kl 20:37
  • 6353 Diverse silver
    4 delar, med vita stenar, bruttovikt: 12g.
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    3 augusti kl 19:43
  • 5731 Fat
    2 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, ..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    3 augusti kl 19:18
  • 6322 Gräddkanna
    + sockerskål, silver, Sven Arne Gillgren (1913-199..//
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    3 augusti kl 20:46
  • 6362 Hänge/brosch
    Förgyllt Silver, Camé. Längd: 5cm, vikt: 12g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    3 augusti kl 20:06




Ladda ner broschyr