MÖBLER / Byråar, sekretärer / Sekretär 13116014

nr 1311 6014

Sekretär

Rokoko. 1700-tal. Bredd: 79. Djup: 49 cm, höjd: 100 cm, nyckel

Utrop:

6.000 kr

Såld:

4.000 kr

måndag 2 mars 2020
kl 18:48:38

2/3 13:34:40 1      Vinnande bud

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.