Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 13746059



*

nr 1374 6059


Ljusstakar

+ pokaler, 12 delar, silver. Höjd: 4 - 11,5, Bruttovikt: ca 735 g


Utrop:

1.600 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 januari 2021
kl 20:55:07


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/1 09:04:32 1      Vinnande bud
25/1 18:39:21 2      1.300 kr
25/1 18:39:21 1      1.400 kr (Budbetjänt)
25/1 18:40:08 2      1.500 kr
25/1 18:40:08 1      (budbetjänt)
25/1 20:30:24 1      justering av budtak


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake pokaler silver ädelmetall
  • 8194 Lampetter
    ett par, mässing och prismor, Gustaviansk stil. Hö..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 19:51
  • 8230 Lampetter
    ett par, prismor. Höjd: 51 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 19:44
  • 8253 Ljuslyktor
    3 st, Glas. Höjd: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 20:25
  • 8011 Ljusstakar
    2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 20:27
  • 8330 Ljusstakar
    4 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland..//
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 19:41
  • 8034 Ljusstakar
    Ett par, silver. CFC SAB, Carlman, 1957. Höjd: 7 c..//
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 jan kl 20:51




Ladda ner broschyr