bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 13218044



*

nr 1321 8044


Ljusstakar

ett par, nyrokoko, silver, fylld fot. Höjd: 18 cm, Bruttovikt: 700g ca


Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2020
kl 20:26:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/4 12:59:17 1      1.000 kr
27/4 20:18:33 2      1.200 kr
27/4 20:19:45 2      1.300 kr
27/4 20:20:03 1      1.200 kr
27/4 20:20:03 2      1.300 kr (Budbetjänt)
27/4 20:20:36 1      1.400 kr
27/4 20:20:45 2      1.500 kr
27/4 20:21:00 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 27 apr

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fylld fot ljusstakar ljusstake nyrokoko silver ädelmetall
  • 6015 Ljusstakar
    6 st, mässing, Gusum. Höjd: 8-27 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 juni kl 20:50
  • 6021 Ljusstake
    tenn, Danmark. Längd: 45 cm, höjd: 21 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    1 juni kl 18:21




Ladda ner broschyr