bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Halsband 13327314



*

nr 1332 7314


Halsband

silver, Kalevala Koru, Finland. Längd: 39 cm. Vikt: ca 23g


Konditionsrapport: Två mindre skador på kedjan

Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 juni 2020
kl 19:30:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/6 00:23:38 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk finland halsband kalevala koru norden nordeuropa nordisk silver smycken vintage ädelmetall
  • 4219 Collier
    18k guld, vitguld/rödguld/gultguld. Längd: 44cm, v..//
    Aktuellt bud: 11.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:35
  • 4233 Collier
    silver (925). Längd: 44cm, vikt: 21g.
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:31
  • 4247 Collier
    silver, med en akvamarin. Längd: 62cm. Vikt: 22g
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:39




Ladda ner broschyr