SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fiskbestick 14366321
*
nr 1436 6321
Fiskbestick
6 + 6 delar, nysilver. Längd: 18-20 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 6 december 2021
kl 19:45:40
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fiskbestick nysilver pläter silver ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33
-
8319 Bestick
silver, (0, 800) 12+ 2 st. Längd: 18-23, vikt: 970..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30
-
8273 Brickor
2 st nysilver, runda. Diameter: 53 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:39
-
8277 Brickor
6 st, nysilver, Runda. Diameter: 40-46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:32
-
8275 Brickor
med handtag, 3 st, omkring 1900, nysilver. Längd: ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:16
-
8036 Brödskål
Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21
*
Fiskbestick
nr 1436 6321
Fiskbestick
6 + 6 delar, nysilver. Längd: 18-20 cm
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 6 december 2021 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fiskbestick nysilver pläter silver ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33 -
8319 Bestick
silver, (0, 800) 12+ 2 st. Längd: 18-23, vikt: 970..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30 -
8273 Brickor
2 st nysilver, runda. Diameter: 53 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:39
-
8277 Brickor
6 st, nysilver, Runda. Diameter: 40-46 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:32 -
8275 Brickor
med handtag, 3 st, omkring 1900, nysilver. Längd: ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:16 -
8036 Brödskål
Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:21



