bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Dosa 13248003



*

nr 1324 8003


Dosa

silver, Ryssland, 1875, Nielloarbete, dekor med stadsmotiv. Längd: 11,5. Vikt: ca 135 g


Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 maj 2020
kl 20:57:33


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/4 05:42:27 1      Vinnande bud
3/5 20:24:22 2      1.600 kr
3/5 20:24:22 1      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dosa nielloarbete rysk ryska ryskt ryssland silver stad stadsmotiv ädelmetall
  • 7011 Dosa
    mässing och koppar, Fredricus, 1700-/1800-tal. Län..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:09
  • 7399 Dosa
    Metall, Krön med krona. Höjd: 7,5
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:59
  • 7400 Stämpel
    + dosa, 2 delar, Asien. Längd: 8,5, höjd: 5-14 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:35




Ladda ner broschyr