bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Dosa 13218021



*

nr 1321 8021


Dosa

silver, Oval, 1792. Längd: 8 cm, Vikt: 85g ca


Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2020
kl 18:47:35


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/4 13:08:33 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 27 apr

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dosa oval silver ädelmetall
  • 7011 Dosa
    mässing och koppar, Fredricus, 1700-/1800-tal. Län..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    8 juni kl 20:09
  • 7399 Luktdosa
    Metall, krön med krona. Höjd: 7,5 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    8 juni kl 19:59
  • 7400 Stämpel
    + dosa, 2 delar, Asien. Längd: 8,5, höjd: 5-14 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    8 juni kl 18:35




Ladda ner broschyr