bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Brosch & hänge 13374445



*

nr 1337 4445


Brosch & hänge

silver. Längd: 6-8cm, bruttovikt: ca 35g


Utrop:

500 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 juli 2020
kl 18:37:57


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/7 14:20:51 1      100 kr
10/7 15:10:55 2      150 kr
13/7 06:51:37 1      200 kr
13/7 15:05:48 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: brosch & hänge silver smycken vintage ädelmetall
  • 6309 Armband
    18k guld, X-länk, med två berlocker. Längd: 18cm, ..//
    Aktuellt bud: 4.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    3 augusti kl 20:50
  • 6384 Armband
    18K vitguld, med briljantslipade diamanter 15xca0,..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    3 augusti kl 20:20
  • 6329 Armband
    18K vitguld, med diamanter, 3x0,05ct, 14xca0,02ct...//
    Aktuellt bud: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    3 augusti kl 20:47
  • 6302 Carmoséring
    18K vitguld, med briljantslipade diamanter, W/VS, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    3 augusti kl 20:06
  • 6496 Collier
    18k guld. Längd: 44cm. Vikt: 31g
    Aktuellt bud: 10.500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    3 augusti kl 20:52
  • 6362 Hänge/brosch
    Förgyllt Silver, Camé. Längd: 5cm, vikt: 12g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    3 augusti kl 20:06




Ladda ner broschyr