bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bricka 13374691



*

nr 1337 4691


Bricka

nysilver, Gallerkant, "Arabia". Längd: 43 cm


Utrop:

400 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 juli 2020
kl 20:00:52


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/7 09:45:47 1      100 kr
11/7 16:55:46 2      200 kr
13/7 19:46:45 1      200 kr
13/7 19:46:45 2      200 kr (Budbetjänt)
13/7 19:46:58 1      250 kr
13/7 19:49:17 2      400 kr
13/7 19:49:42 1      350 kr
13/7 19:49:42 2      400 kr (Budbetjänt)
13/7 19:50:03 1      450 kr
13/7 19:51:37 2      700 kr
13/7 19:51:58 1      600 kr
13/7 19:51:58 2      700 kr (Budbetjänt)
13/7 19:52:21 1      800 kr
13/7 19:52:56 2      900 kr
13/7 19:53:47 2      Vinnande bud
13/7 19:55:52 1      1.000 kr
13/7 19:55:52 2      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Arabia
Arabia är en porslinsfabrik i Helsingfors, Finland. Fabriken ligger i området Arabiastranden som fått sitt namn från fabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka gallerkant nysilver pläter silver ädelmetall
  • 6273 Bestick
    48 delar, Lundtofte, Danmark, Rostfritt/Bakelit
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    10 augusti kl 18:38
  • 3003 Bestick
    72 delar, silver, Monogram, WA Bolin, 1948. Längd:..//
    Aktuellt bud: 14.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    31 augusti kl 19:28
  • 7050 Bestickuppsätt..
    37 delar, Tresaure Siam. Längd: 12-33cm, med schat..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    10 augusti kl 18:35
  • 7189 Brickor
    6 delar, nysilver, med gallerkant. Längd: 8-47cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    10 augusti kl 19:01
  • 6156 Dessertgafflar
    4 st, Förgyllt sterlingsilver och emalj, J Tostrup..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    10 augusti kl 20:34
  • 7193 Dosa
    silver. Längd: 9cm. Vikt: 90g
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    10 augusti kl 19:42




Ladda ner broschyr