bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickservis 13453040



*

nr 1345 3040


Bestickservis

ca 110 delar, silver, modell: Olga. Längd: 12-24cm, bruttovikt: 5,7kg


Utrop:

15.000 kr

Såld:

18.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 31 augusti 2020
kl 20:15:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/8 09:24:22 1      15.000 kr
29/8 19:28:59 2      15.000 kr
29/8 19:28:59 1      15.000 kr (Budbetjänt)
30/8 19:57:50 3      Vinnande bud
31/8 19:30:14 4      16.000 kr
31/8 19:30:14 3      16.500 kr (Budbetjänt)
31/8 19:31:54 4      17.000 kr
31/8 19:31:54 3      17.500 kr (Budbetjänt)
31/8 20:10:43 4      18.000 kr
31/8 20:10:43 3      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Klassiska
  • 31 aug

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...

Läs mer om Klassiska
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestickservis modell: olga silver ädelmetall
  • 8659 Bägare
    2 st, silver. Höjd: 13,5-16 cm. Vikt: 390 g
    Aktuellt bud: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    7 december kl 18:31
  • 1022 Bägare
    silver, 1761, Johan Söderdahl (mästare 1756-1798),..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    14 december kl 18:57
  • 1042 Bägare
    silver, Gustaf VI Adolfs Monogram. Gåva från Gusta..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    14 december kl 19:55
  • 1021 Bestick
    16 delar, silver, WA Bolin, Modell I, 5 smörgåsgaf..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    14 december kl 18:43
  • 8440 Bestick
    Gense, 1950-tal
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    7 december kl 19:56
  • 1102 Bestick
    silver, 6+ 6 st, modell: Haga. Längd: 18-22cm, bru..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    14 december kl 18:08




Ladda ner broschyr