bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Behållare & bägare 13374435



*

nr 1337 4435


Behållare & bägare

7 delar, silver. Signerad Jean Räf, 1991. Höjd: 6-20cm. Vikt: 983g


Utrop:

3.000 kr

Såld:

3.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 juli 2020
kl 20:03:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/7 16:31:25 1      3.200 kr
11/7 20:55:55 2      2.800 kr
11/7 20:55:55 1      3.000 kr (Budbetjänt)
12/7 13:14:48 3      Vinnande bud
13/7 19:58:44 4      3.600 kr
13/7 19:58:44 3      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: behållare & bägare silver ädelmetall
  • 3003 Bestick
    72 delar, silver, Monogram, WA Bolin, 1948. Längd:..//
    Aktuellt bud: 15.000 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 19:28
  • 7050 Bestickuppsätt..
    37 delar, Tresaure Siam. Längd: 12-33cm, med schat..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 augusti kl 20:55
  • 8085 Jardiniere
    nysilver. Längd: 23 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 augusti kl 19:47
  • 8243 Kaffeservis
    4 delar, nysilver, Sheffield, England. Höjd: 10-23 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 augusti kl 18:01
  • 8022 Skål/fat
    Nysilver. Längd: 27cm, höjd: 14cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 augusti kl 18:05




Ladda ner broschyr