Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 10 december 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1224 5189  Blandteknik Georg Pauli (1855-1935), Sverige. Hästar med ryttare, monogramsignerad, bladets mått: 21x29

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 20:30)

1224 6005  Bord Axel Einar Hjort (1888-1959), Sverige, tillskriven. Furu. Längd: 140. Djup: 70 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:51)

1224 6017  Bordslampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Modell 2388. Mässing, läderlindad stång, två ljusarmar, tygskärm. Märkt SVENSKT TENN 2388. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:52)

1224 6021  Bordsur "Atmos", Jaeger-LeCoultre, Türler. Längd: 18. Djup: 13 cm, höjd: 22, 5 + broschyr

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 18:14)

1224 6002  Färglitografi Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. "Le Clown". Signerad Picasso, numrerad 73/200, daterad i trycket "24. 1. 62". Färgoffsetlitografi på Vellumpapper (Arches), 65x50,5 cm

S�ldes f�r 38.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 20:21)

1224 6015  Golvlampa Josef Frank för Firma Svenskt Tenn. Modell G2148. Stomme av mässing. Fyra ljuspunkter. Höjd: 151 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:52)

1224 6016  Golvlampa Josef Frank för Firma Svenskt Tenn. Modell G2148. Stomme av mässing. Fyra ljuspunkter. Höjd: 151 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:48)

1224 6012  Golvur 17/1800, urtavlan märkt Mora. Höjd: ca 260

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 18:24)

1224 6020  Klaffbord Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank, Modell 1133, mahogny, Brännmärkt. Längd: 80+ 2x30. Djup: 40 cm, höjd: 55 cm, slitage, fläckar

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:36)

1224 4286  Kolonnskåp mahogny, 1800-tal. Längd: 50. Djup: 40 cm. Höjd: 141 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:53)

1224 6007  Oljemålning Anshelm Schultzberg (1862-1945), "Vintermorgon", Signerad 1926. Olja på duk, 72x98

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:35)

1224 6001  Oljemålning Arie Smit (1916-2016), Indonesien. Risfält, Indonesien. Signerad. Olja på duk, 28x30 cm

S�ldes f�r 25.500 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 18:39)

1224 6019  Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Tillskriven. Olja på duk, 62x86

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:13)

1224 6008  Oljemålning Johan Kindborg (1861-1907), Sverige. 1883, Stockholm, signerad. Månsken. Olja på duk, 54x77

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 20:09)

1224 6003  Oljemålning Rysk Konstnär, Signerad, Kovalskaya, 1915, Vinterlandskap. Olja på duk, 66x100

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:06)

1224 6006  Oljemålning Yuri Siomash (1948-2010), Ukraina. Stilleben. Signerad a tergo samt monogramsignatur, 1986. Olja på duk på pannå, 85x64 cm, katalog medföljer

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 18:39)

1224 4281  Sabel för Rysk Officer M 1909 med Nikolai II emblem, Märkt F Fichte Solingen samt W. K &C. Längd: 88

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 20:32)

1224 3408  Skulptur Ulla Kraitz (f. 1936), Sverige. "Cecilia", Ljus celadon. Höjd: 35 cm + häfte

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 18:15)

1224 6010  Stol Rokoko

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 20:43)

1224 6004  Stolar Axel Einar Hjort (1888-1959), Sverige. "Utö". 6 st, furu. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 48.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 20:02)

1224 4085  Värja 1800 talets första hälft, totallängd: 90 cm. Längd: 73,5 cm (klingan)

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 18:27)

1224 4084  Värja Modell 1685, Längd: 90, Klingan. Längd: 74

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 18:24)