1224 5189 Blandteknik Georg Pauli (1855-1935), Sverige. Hästar med ryttare, monogramsignerad, bladets mått: 21x29
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 20:30)
1224 6005 Bord Axel Einar Hjort (1888-1959), Sverige, tillskriven. Furu. Längd: 140. Djup: 70 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:51)
1224 6017 Bordslampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Modell 2388. Mässing, läderlindad stång, två ljusarmar, tygskärm. Märkt SVENSKT TENN 2388. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:52)
1224 6021 Bordsur "Atmos", Jaeger-LeCoultre, Türler. Längd: 18. Djup: 13 cm, höjd: 22, 5 + broschyr
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 18:14)
1224 6002 Färglitografi Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. "Le Clown". Signerad Picasso, numrerad 73/200, daterad i trycket "24. 1. 62". Färgoffsetlitografi på Vellumpapper (Arches), 65x50,5 cm
S�ldes f�r 38.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 20:21)
1224 6015 Golvlampa Josef Frank för Firma Svenskt Tenn. Modell G2148. Stomme av mässing. Fyra ljuspunkter. Höjd: 151 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:52)
1224 6016 Golvlampa Josef Frank för Firma Svenskt Tenn. Modell G2148. Stomme av mässing. Fyra ljuspunkter. Höjd: 151 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:48)
1224 6012 Golvur 17/1800, urtavlan märkt Mora. Höjd: ca 260
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 18:24)
1224 6020 Klaffbord Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank, Modell 1133, mahogny, Brännmärkt. Längd: 80+ 2x30. Djup: 40 cm, höjd: 55 cm, slitage, fläckar
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:36)
1224 4286 Kolonnskåp mahogny, 1800-tal. Längd: 50. Djup: 40 cm. Höjd: 141 cm, nyckel
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:53)
1224 6007 Oljemålning Anshelm Schultzberg (1862-1945), "Vintermorgon", Signerad 1926. Olja på duk, 72x98
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:35)
1224 6001 Oljemålning Arie Smit (1916-2016), Indonesien. Risfält, Indonesien. Signerad. Olja på duk, 28x30 cm
S�ldes f�r 25.500 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 18:39)
1224 6019 Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Tillskriven. Olja på duk, 62x86
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:13)
1224 6008 Oljemålning Johan Kindborg (1861-1907), Sverige. 1883, Stockholm, signerad. Månsken. Olja på duk, 54x77
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 20:09)
1224 6003 Oljemålning Rysk Konstnär, Signerad, Kovalskaya, 1915, Vinterlandskap. Olja på duk, 66x100
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 19:06)
1224 6006 Oljemålning Yuri Siomash (1948-2010), Ukraina. Stilleben. Signerad a tergo samt monogramsignatur, 1986. Olja på duk på pannå, 85x64 cm, katalog medföljer
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 18:39)
1224 4281 Sabel för Rysk Officer M 1909 med Nikolai II emblem, Märkt F Fichte Solingen samt W. K &C. Längd: 88
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 20:32)
1224 3408 Skulptur Ulla Kraitz (f. 1936), Sverige. "Cecilia", Ljus celadon. Höjd: 35 cm + häfte
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 18:15)
1224 6010 Stol Rokoko
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 20:43)
1224 6004 Stolar Axel Einar Hjort (1888-1959), Sverige. "Utö". 6 st, furu. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 48.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 20:02)
1224 4085 Värja 1800 talets första hälft, totallängd: 90 cm. Längd: 73,5 cm (klingan)
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 18:27)
1224 4084 Värja Modell 1685, Längd: 90, Klingan. Längd: 74
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 10 december 2018 18:24)