Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 11 maj 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1325 3022  Akvarell Ryno Frieberg (f. 1920), Sverige. "Höstlandskap vid Genève". Signerad, daterad 1978. Akvarell, 28x38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:48)

1325 3142  Ampel Jugend. Diameter: 35cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:04)

1325 3136  Appliquer Ett par. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:46)

1325 3083  Armband 18k guld. Längd: 20cm, vikt: 7,8g.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:05)

1325 3081  Armband silver, Lapponia. Längd: 18cm, med etui, Vikt: 20g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:17)

1325 3404  Armbandsur 3 delar, bland annat Royal De luxe, quartz.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:01)

1325 3399  Armbandsur Certina, Diameter: 40mm, quartz, datum, stål, viklås. Batteribyte krävs

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:36)

1325 3401  Armbandsur Damur, Longines, 18k guld. Diameter: 25mm, quartz, datum, läderband, bruttovikt: 16,9g. Batteribyte krävs

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:08)

1325 3398  Armbandsur Herrur, Tissot PR100. Diameter: 38mm, quartz, datum, stål, viklås. Batteribyte krävs

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:07)

1325 3397  Armbandsur Herrur, Tissot PR200. Diameter: 40mm, quartz, datum, stål, viklås. Batteribyte krävs

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:32)

1325 3403  Armbandsur Herrur, Wakmann, Incabloc, 17 jewels, serienr: 73130770, manuell, kronograf. Diameter: 40mm, dag/månad, saknar band

S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:32)

1325 3400  Armbandsur Longines EFC, quartz. Diameter: 26mm, refnr: L56554, serienr: 28980477, blå urtvla, romerska siffror, stål, viklås, batteri byte krävs

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:06)

1325 3402  Armbandsur Omega De ville, doublé, quartz. Diameter: 33mm, datum, läderband.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:22)

1325 3293  Assietter 3 st. Diameter: 17-22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:26)

1325 3095  Assietter 7 st, Johansfors Glasbruk. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:18)

1325 3230  Bägare 6+ 1, silver, gravyr. Vikt: ca 370g. Höjd: 3-13 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:12)

1325 3364  Balja Koppar. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:48)

1325 3070  Bergère Louis XV-stil. Längd: 58, djup: 55 cm, höjd: 102 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:58)

1325 3357  Bestick silver, diverse, 14 delar, Vikt: 480g ca.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:14)

1325 3356  Bestick silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 12+ 12 st. Längd: 20-23 cm, bruttovikt: 1595g

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:46)

1325 3261  Blandteknik 2 st, Kina. Signerad. Motivet: 37x15cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:58)

1325 1018  Blandteknik Axel Olson (1899-1986), Sverige. Nät på tork. Signerad. Motivet: 20,5x14 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:19)

1325 3265  Blandteknik Kina. Signerad. Motivet: 47x22cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:35)

1325 3287  Blandteknik Monogram signerad. Motivet: 11x19cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:28)

1325 3343  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, 63x33 cm

1325 3045  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, 64x49 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:13)

1325 3009  Blyinfattade glas 3 st. Höjd: 40-63 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:08)

1325 3327  Bokhylla Betsad björk. Bredd: 100, djup: 27 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:50)

1325 3102  Bokhyllor ett par, mahogny. Bredd: 83. Djup: 34 cm, höjd: 93 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:13)

1325 3071  Boksnurra mahogny. Längd: 43, djup: 43 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:58)

1325 3306  Bonad Tidigt 1900-tal, 86x186 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:17)

1325 3119  Bord 1800-tal, Bemålat. Bredd: 76, djup: 51 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:27)

1325 3354  Bordslampa Falkenberg. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:27)

1325 3151  Bordslampa Figural, glasskärm. Höjd: 57cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:33)

1325 3152  Bordslampa Jugendstil, kvinna. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:22)

1325 3308  Bordslampa mässing. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:54)

1325 3393  Bordslampa Rörstrand. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:03)

1325 3010  Bordslampor Ett par, mässing, "Aneta", Wäxjö. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:01)

1325 3019  Bordslampor ett par, porslin. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:42)

1325 3272  Bordsspegel + 2 ramar, 9x5-27x13,5cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:28)

1325 3209  Bordsspegel Karl Johanstil, mahogny, 1800-tal. Bredd: 65 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:01)

1325 3138  Bordsur höjd: 22cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:41)

1325 3300  Brevkniv Jugend, mässing. Längd: 27cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:32)

1325 3396  Brevkniv Jugend. Längd: 17cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:31)

1325 2020  Bricka Meissen, Lökmönster, 41x41 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:47)

1325 3338  Byrå 1800-tal, bemålad. Bredd: 114. Djup: 43 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:16)

1325 3127  Byrå 1800-tal, mahogny. Bredd: 91 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:15)

1325 3170  Byrå 50/60-tal, teak. Bredd: 50, djup: 34 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:02)

1325 3328  Byrå Bemålad. Bredd: 40, djup: 28 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:16)

1325 3334  Byrå bemålad. Bredd: 74, djup: 41 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:51)

1325 3259  Byrå Längd: 82 cm. Djup: 43 cm, höjd: 157 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:00)

1325 3109  Byrå Louis XV-stil. Bredd: 60 cm. Djup: 37 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:01)

1325 3324  Byster 3 st, Plast. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:40)

1325 3319  Cake stand höjd: 54cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:08)

1325 3224  Chiffonjé Sent 1800-tal. Bredd: 1405. Djup: 50 cm, höjd: 142 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:58)

1325 3390  Coaster omkring 1900, Ns / träbotten, "Empire plate". Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:33)

1325 3079  Collier silver, med svart/vit sten. Diameter: 11,5cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:04)

1325 3289  Dockskåp Diversehandel. Bredd: 90 cm. Djup: 60 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:45)

1325 3314  Eldset Riddare. Höjd: 63cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:13)

1325 3040  Emaljmålning Oidentifierad konstnär. Signerad AC, 14x19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:53)

1325 3008  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Motivet: 15x19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:25)

1325 3021  Etsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 180/180. Motivet: 34x47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:06)

1325 3428  Etsningar (f) 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerad, numrerad EA VII/IX, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:14)

1325 3409  Färgakvatint Åke Pallarp (1933-2013), Sverige. "Mötesplats, stjärnhimmel". Signerad, numrerad 20/20, oramat löst blad. Motivet: 12,5x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:40)

1325 2239  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 35/125. Motivet: 43x51cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:47)

1325 2240  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 57/90, "Happy Birthday", saknar glas. Motivet: 50x48cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:48)

1325 3413  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "La Belle Gabrielle VIII", Haskel 79. Signerad, numrerad 12/30, oramat löst blad, bladets mått: 63x80 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:22)

1325 3425  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Komposition, handkolorerad. Signerad, numrerad 7/50, daterad -81. Oramat löst blad, bladets mått: 50x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:53)

1325 3427  Färgetsningar Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Elementära former". Mapp med 3 färgetsningar. Signerad, numrerade 111/150. Bladets mått: 52x60 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:50)

1325 3032  Färglitografi 2 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. 2000 upplaga. Signerad. Motivet: 39x53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:50)

1325 3033  Färglitografi 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Upplaga 1500. Signerad. Motivet: 53x37 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:32)

1325 3031  Färglitografi 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Upplaga 1500. Signerad. Motivet: 53x37 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:20)

1325 3027  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 183/290. Motivet: 66x54 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:49)

1325 3098  Färglitografi Aramis Ney (f. 1943), Signerad, numrerad 47/310. Motivet: 65x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:17)

1325 2112  Färglitografi Bo Örn (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 110/260. Motivet: 56x40cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:33)

1325 3056  Färglitografi Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Signerad, numrerad 144/200. Motivet: 48x34cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:57)

1325 2010  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 39/250. Motivet: 37x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:09)

1325 3344  Färglitografi Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, numrerad 210/325. Motivet: 50x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:27)

1325 3381  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 104/360. Motivet: 43x50cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 21:02)

1325 3382  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 6/360. Motivet: 43x50cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 21:12)

1325 3072  Färglitografi Jan Zielecki (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 25/275. Motivet: 57x42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:36)

1325 2413  Färglitografi Laris Strunke (f. 1931), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad. Motivet: 29x77 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:25)

1325 3371  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 10/260. Motivet: 19x42cm

1325 3060  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 109/200. Motivet: 46x40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:13)

1325 2001  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör. AP-upplaga. Signerad, daterad 1972, oramat löst blad, 53,5x70,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:54)

1325 3313  Färglitografi Max Goldstein - Mago (1925-2008), Sverige. Elegant kvinna. Signerad, 34x28cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:15)

1325 3023  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, "Tunneln". Motivet: 61x95 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:20)

1325 3185  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Motivet: 56x70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:18)

1325 2062  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 88/100. Motivet: 76x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:07)

1325 2008  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 200/350, Segelbåt på fjärden. Motivet: 20x24 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:07)

1325 2006  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 200/350, Skärgård. Motivet: 20,5x24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:58)

1325 3243  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Pjäs. Signerad, ej numrerad. Motivet: 44x52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:01)

1325 3218  Färglitografi Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. PT, Signerad, Skogsbacke. Motivet: 42x50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:49)

1325 3063  Färglitografier 5 st, Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Signerade. Motivet: 45x34cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:17)

1325 3003  Färgserigrafi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 80/80, oramat löst blad. Bladets mått: 65x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:02)

1325 3418  Färgserigrafi Eugenio Carmi (1920-2016), Italien. Komposition. Signerad, numrerad 464/500, daterad -71, oramat löst blad. Bladets mått: ca 70x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:20)

1325 2003  Färgserigrafi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. "Hotel". Signerad AP-upplaga. Oramat löst blad, 96x67,5cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:01)

1325 9291  Färgserigrafi Peter Phillips (f. 1939), Storbritannien. Komposition. Signerad, daterad 1968, printers proof. Oramad kartong, 62x96 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:44)

1325 3001  Färgserigrafi Peter Phillips (f. 1939), Storbritannien. Komposition. Signerad, daterad 1968, printers proof. Oramad kartong, 62x96 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:09)

1325 3330  Fat 4 st, Kina. Diameter: 16-28cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:35)

1325 3321  Fat Nysilver. Diameter: 45cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:16)

1325 3226  Fåtölj

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:02)

1325 3222  Fåtölj "Läckö", nutida, 81x101x84 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:42)

1325 3134  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Modell: Ane. AB OH Sjögren, Tranås. Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Märkt med bricka

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:47)

1325 9386  Fåtölj design: Gerard Van den Berg, "Charly"

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:44)

1325 2170  Fåtöljer Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Advokaten". Helstoppad med häftad tygklädsel och resårsits. Brännstämplade CM

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:45)

1325 3165  Filmaffischer 2 st, Indiana Jones, 100x70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:28)

1325 3297  Fiskskålar 4 delar. Längd: 41cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:58)

1325 3298  Fisktallrikar 6+ 1, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Längd: 26-40cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:35)

1325 3310  Formar 3 st, glaserad keramik, diameter: 18-19. Längd: 22,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:35)

1325 3312  Formar /skålar 5 delar, bland annat Arabia, ca 32-36x20,5-25 cm. Höjd: 9 cm, diameter: ca 15,5-21,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:09)

1325 3130  Gitarr Akustisk, Aria Concert Gitarr, med väska stativ och fotpall. Längd: 100 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 21:02)

1325 3133  Gitarr Akustisk, Modell sc-51 i väska. Längd: 105 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:59)

1325 2176  Glasservis 24 delar. Höjd: 18-21cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:30)

1325 2325  Glasservisdelar 9st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors Glasbruk. Höjd: 18-20cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:03)

1325 2152  Glasservisdelar ca 40 delar. Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:52)

1325 3154  Golvlampa bemålad, dekor med kineserier. Höjd: 175 cm

1325 3234  Golvlampa Bergbom, Modell G05, mässing. Höjd: 168

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:47)

1325 3188  Golvlampa Funkis. Höjd: 136

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:45)

1325 3176  Golvlampa Trä. Höjd: 160

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:18)

1325 3044  Gouache Oidentifierad konstnär. Signerad, 48x38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:35)

1325 3006  Grafiskt blad Gicléetryck, Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. "Tänkaren". Signerad, numrerad 9/100. Oramat löst blad. Motivet: ca 38x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:03)

1325 2307  Grafiskt blad Gicléetryck, Anita Paulsson (f. 1942), Sverige. Sverige. "Första steg". Signerad, numrerad 59/100. Oramat löst blad. Motivet: 28x18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:49)

1325 2285  Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Pride Horse". Signerad, numrerad 6/100. Oramat löst blad. Motivet: ca 37x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:06)

1325 2273  Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, Sverige. Comic Girl. Signerad, numrerad 18/50, oramat löst blad. Motivet: 38x28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:48)

1325 2271  Grafiskt blad Gicléetryck, Carl Linderoth, "Uppträde". Signerad, numrerad 94/100, oramat löst blad. Motivet: 28x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:45)

1325 2301  Grafiskt blad Gicléetryck, Christer J-son, Sverige. "Vandraren". Signerad, numrerad 16/100. Oramat löst blad. Motivet: ca 38x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:32)

1325 2295  Grafiskt blad Gicléetryck, Håkan Lindskog (f. 1945), Sverige. Sverige. Kustlandskap. Signerad, numrerad 15/100. Oramat löst blad. Motivet: ca 28x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:24)

1325 2290  Grafiskt blad Gicléetryck, Ingvar Nilsson, "Sjötomt". Signerad, numrerad 18/40, oramat löst blad. Motivet: ca 28x38 cm

1325 2308  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Fullmoon". Signerad, numrerad EA 1/10. Oramat löst blad. Motivet: ca 18x25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:51)

1325 3368  Grafiskt blad Gicléetryck, Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Medelhav". Signerad, numrerad 65/100. Oramat löst blad. Motivet: ca 28x18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:43)

1325 2316  Grafiskt blad Göran Hausenkamp (f. 1962), Sverige. "Avatar". Signerad, numrerad 19/100. Gicléetryck på duk. Motivet: 55x35 cm, ej ramad, lös duk

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:08)

1325 2317  Grafiskt blad Per Ola Andersson (f. 1961), Sverige. Sverige. "Torso". Signerad, numrerad 5/100. Gicléetryck på duk. Motivet: 55x45 cm, ej ramad, lös duk

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:11)

1325 2309  Grafiskt blad Rikke Darling (f. 1975), Danmark. Danmark. "Bubbles". Signerad, numrerad 37/100. Gicléetryck på duk. Motivet: ca 45x55 cm, ej ramad, lös duk

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:53)

1325 3077  Hänge 14K, med syntetisk sten. Längd: 2,5cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:43)

1325 3086  Hänge 18K vitguld, med diamanter 1xca0,18ct

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:23)

1325 3082  Hängen 18k guld, 7st. Vikt: 11g, 1,5-2x0,5-2 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:18)

1325 2153  Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 183, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:55)

1325 3158  Hörnväggskåp omkring 1900. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:30)

1325 3317  Ishink Jordglob. Höjd:

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:34)

1325 3157  Jordglob Tidigt 1900-tal. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:38)

1325 3101  Kaffe-/ teservis England, Coalport, 19 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:55)

1325 3278  Kaffegods Meissen, 3 koppar med fat + 6 assietter

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:37)

1325 3221  Kaffekoppar 5 st, Tidigt 1900-tal, Rosenthal, "Louis XIV". Höjd: 7cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:16)

1325 3274  Kaffeservis Royal Copenhagen, Musselmalet, 22 delar, Hel/halvblond

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:41)

1325 3407  Kakelugnsskåp Höjd: 225cm, med nyckel. , nyckel

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:46)

1325 3309  Kantin Höganäs, 3L. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:09)

1325 3103  Karmstol Karl Johan, mahogny

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:21)

1325 3144  Karmstol Rotting

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:40)

1325 3385  Karmstolar 4 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Stolab, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben, bemålade

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:06)

1325 2372  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil, 1800-tal

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:14)

1325 3386  Kinaporslin 5 delar, diverse

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:26)

1325 3260  Kista Längd: 119 cm. Djup: 60 cm, höjd: 55 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:37)

1325 3120  Kista Märkt 1803, Reliefdekor. Bredd: 136, djup: 58 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:04)

1325 3164  Kista på benställning, 1800-tal. Bredd: 47 cm. Djup: 44 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:24)

1325 3257  Konstglas 3 delar, bland annat Orrefors. Höjd: 11-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:54)

1325 3408  Koppar 11st, Royal Copenhagen, Blå Blomst. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:36)

1325 3388  Koppar 8 st, Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål. Höjd: 8 cm, extra hållare medföljer

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:38)

1325 3128  Kopparstick Chardin pinx 1754. Motivet: 39x27cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:05)

1325 3108  Korgstol

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:47)

1325 2129  Kuverttallrikar 5 + 3 st, Tenn, bland annat Orrklou, diameter: 27,5

1325 2047  Lampbord ram i patinerad metall, skivor i glas. Nutida. Bredd: 46 cm. Djup: 46 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:04)

1325 3156  Lampbord triangulärt. Bredd: 64, djup: 64 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:41)

1325 3245  Linneskåp Bredd: 110. Djup: 44cm. Höjd: 122cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:38)

1325 3419  Litografi Gary Kuehn (f. 1939), USA. Komposition. Signerad, numrerad 1/10, oramat löst blad, bladets mått: 50x66 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:40)

1325 3420  Litografi Gary Kuehn (f. 1939), USA. Komposition. Signerad, numrerad 7/36. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:44)

1325 3332  Ljushållare Ett par, Kosta Boda, snöboll. Höjd: 3cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:37)

1325 3341  Ljuskrona Firma Svenskt Tenn, Josef Frank. Elektrifierad. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:39)

1325 3361  Ljuskrona med prismor. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:11)

1325 3107  Ljuskrona medprismor. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:32)

1325 3149  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:58)

1325 2408  Ljuskrona rokokostil. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:27)

1325 2082  Ljuskrona Venetiansk. Höjd: 72 cm. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:48)

1325 3258  Ljusstakar 3 delar, mässing. Diameter: 12cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:21)

1325 3263  Ljusstakar 5 st. Göran Wärff (f. 1933), Sverige. "Sunflower", Kosta Boda Höjd: 7-18cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:12)

1325 3346  Ljusstakar ett par, 1800-tal, trä och mässing. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 21:12)

1325 3125  Ljusstakar Ett par, Louis XVI stil. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:28)

1325 3066  Ljusstakar Ett par, nysilver, Kolonn. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 21:00)

1325 3024  Ljusstakar ett par, silver, 1998. Höjd: 17 cm, Vikt: 240g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:45)

1325 3067  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 17cm, bruttovikt: 660g.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:46)

1325 3118  Ljusstakar ett par, tenn, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 9,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:24)

1325 3159  Ljusstake Gustaviansk stil. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:41)

1325 3316  Ljusstake Skulptur, Drake, metall. Höjd: 88 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:12)

1325 3029  Lockskålar 2 st, Meissen. Höjd: 6-9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:40)

1325 3254  Lockurna Kina. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:49)

1325 3232  Matbord diameter: 120 cm, höjd: 72 + 2 iläggx50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:42)

1325 2373  Matbord England, mahogny. Bredd: 170 cm. Djup: 105 cm. Djup: 72 cm, 2 st iläggsskivor. Bredd: 2x57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:17)

1325 3201  Matbord Längd: 162 cm. Djup: 100 cm, höjd: 76 cm, iläggsskivor, 2x 50cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:42)

1325 3370  Matbord Pelarfot, England, mahogny. Bredd: 90 cm + 2x35 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 75 cm. Utdragsskivor

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:40)

1325 3208  Matbord rund skiva i laminat, gjuten centralfot i metall. Ej märkt. Diameter: 95cm. Höjd: 69cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:36)

1325 3337  Matsalsgrupp 11 delar. Bord + 10 stolar, Gustaviansk stil. Bredd: 120 cm, Längd: 120 - 308 cm. Diameter: ca 120 cm + 4 ilägg a 47 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:07)

1325 3367  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, Bord + 4 stolar. Diameter: 109cm, 2 iläggsskivor.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:48)

1325 3277  Matservis 55 del ca, Pirkenhammer

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:07)

1325 3284  Matservis 87 delar, Hackefors

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:23)

1325 3383  Matservisdelar 5 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 12-38cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:38)

1325 3394  Matservisdelar 9st, Rörstrand, Amanda, + 3 Gefle, + 1 Anemon

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:40)

1325 2233  Matta Afghan, 300x240cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:55)

1325 3233  Matta Gunilla Lagerhem-Ullberg (f. 1955), Sverige. 242x300 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:26)

1325 3111  Matta Kina, Galleri, 320x85 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:24)

1325 3395  Matta orientalisk, 104x155 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:47)

1325 3239  Matta Orientalisk, 110x150 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:10)

1325 3191  Matta orientalisk, 122x192cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:54)

1325 3190  Matta Orientalisk, 126x200cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:27)

1325 3180  Matta orientalisk, 133x210 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:12)

1325 3177  Matta orientalisk, 215x310 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:50)

1325 3090  Matta orientalisk, 74x57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:19)

1325 3161  Matta Orientalisk, 91x154 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:49)

1325 3140  Matta orientalisk, 97x155cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:04)

1325 2340  Matta orientalisk, 97x158cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:21)

1325 3238  Matta Orientalisk, Afghan, 120x235 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:32)

1325 3181  Matta orientalisk, Afghan, 208x235 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:24)

1325 3240  Matta Orientalisk, Bochara, 118x208 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:32)

1325 3013  Matta orientalisk, Galleri, Nain, 75x290 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:12)

1325 3014  Matta orientalisk, Nain, 195x150 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:27)

1325 3123  Matta Pakistan. Signerad, 77x285cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:55)

1325 3166  Matta Pakistansk Bochara, 284x320 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:55)

1325 3391  Mattor Ett par, Kasthall, ej märkt, 125x180 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:16)

1325 3266  Miniatyrer ett par, ca 14,5x12,5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:46)

1325 3100  Neonskylt "R", 40x33 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:18)

1325 3147  Nothylla 1900-tal. Höjd: 93cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:20)

1325 3034  Offsetlito efter Roy Lichtenstein, "Tintin Reading". Motivet: 74x64 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:33)

1325 3379  Oljemålning Åke Lexmon (f. 1940), "Söndagsträffen". Signerad. Olja på duk, 33x25cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:31)

1325 3377  Oljemålning Åke Lexmon (f. 1940), Signerad, "Far och jag på vintervägen" Kalendersviten. Olja på duk, 49x68cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:23)

1325 2164  Oljemålning Axel Hamborn (1892-1987), Sverige. Skeppsbron. Signerad. Olja på pannå, 26x34cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:32)

1325 3053  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Signerad, 1981, Olja på duk, 54x45cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:59)

1325 3057  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Signerad, 1986, Olja på duk, 55x38cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:13)

1325 3055  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Signerad, 1990, Olja på duk, 41x33cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:49)

1325 3061  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Signerad, ansikte. Olja på pannå, oramat, 41x33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:44)

1325 3058  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Signerad, Olja på duk, 116x71cm

1325 3059  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Signerad. Olja på duk, 116x73cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:43)

1325 3052  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Signerad. Olja på duk, 46x36cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:52)

1325 3051  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 23x17cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:32)

1325 3376  Oljemålning Erkers Marie Persson (f. 1954), Sverige. Signerad, häst och vagn. Olja på pannå, 32x48cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:01)

1325 3241  Oljemålning Ernst Wrede (1907-1973), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk, 24x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:26)

1325 2245  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Face off". Signerad. Akryl på duk, 60x40 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:55)

1325 2241  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Face you". Signerad. Akryl på duk, 60x40 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:53)

1325 3087  Oljemålning G Korilenko, landskap. Signerad. Olja på duk, 47x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:22)

1325 3187  Oljemålning Helge Frender (1906-1976), Sverige. Lupiner. Signerad. Olja på duk, 65x58 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:43)

1325 2230  Oljemålning Helge Kemner (1883-1934), Sverige. Allé. Signerad, daterad 1916. Olja på duk, 55x71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:53)

1325 3168  Oljemålning Henrik Roxström (1899-1982), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 41x51 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:52)

1325 3167  Oljemålning Henrik Roxström (1899-1982), Sverige. Stockholmsmotiv, "Af Chapman". Olja på duk, Signerad, 41x51 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 21:01)

1325 3043  Oljemålning Hjalmar Linde (1864-1948), Monogramsignerad, duk på pannå, 55x46 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:33)

1325 3375  Oljemålning Humberto Couet. Signerad. Olja på pannå, " Ett ögonblick av lycka", 22x31cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:48)

1325 3374  Oljemålning Humberto Couet. Signerad. Olja på pannå, "sommar ljuvlig äng", 38x28cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:10)

1325 3373  Oljemålning Humberto Couet. Signerad. Olja på pannå, 15x20cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:18)

1325 2173  Oljemålning Jan Sigfrid Alfons Carlsson (1900-1985), Sverige. Signerad, daterad 47, Utsikt från Södermalm. Olja på pannå, 50x60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:44)

1325 2257  Oljemålning Johan A Wattberg (f. 1978), Sverige. "Ty honom är döden kär, Thorsten Flinck", Signerad. Olja på duk, 81x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:23)

1325 3097  Oljemålning Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Signerad, daterad 66, Motiv från Gotland. Olja på duk, 54x100 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:09)

1325 3242  Oljemålning Lars Schöllin, Båtplats vinter, Signerad. Olja på duk, 50x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:56)

1325 3069  Oljemålning Ludvig Richarde (1862-1929), Sverige. Signerad, marin. Olja på duk, 49x74cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:02)

1325 3345  Oljemålning Mona Lodström (1918-2008), Sverige. Signerad, daterad -55. Olja på duk, 66x81 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:36)

1325 3348  Oljemålning Mona Lodström (1918-2008), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 33x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:11)

1325 2199  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Ryssland. Flicka med druvor. Signerad "Antochin", daterad -85, Olja på duk, 95x95 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:18)

1325 3011  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Häst, ej signerad. Olja på duk, nutida, 50x60 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:36)

1325 2093  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marinmotiv. Signerad O Palmer. Olja på duk, 65x99 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:36)

1325 3038  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ryssland. Signerad. Olja på duk, 50x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:45)

1325 3392  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Adöry. Olja på pannå, 74x89cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:07)

1325 2012  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, -68, Kvinna. Olja på pannå, 82x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:13)

1325 9344  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, gatuscen. Olja på pannå, 30x22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:06)

1325 2204  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Par. Olja på duk, 58x47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:29)

1325 3121  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, segelfartyg. Olja på duk, 80x89 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:46)

1325 3046  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på pannå, 29x39 cm

1325 3122  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 47x66cm

1325 3204  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad Åse 1956. Olja på duk, 33x41 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:04)

1325 3206  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad Åse 1956. Olja på duk, 38x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:50)

1325 3020  Oljemålning Rolf Kamras (f. 1952), Sverige. Stockholmsmotiv. Zum Franziskaner, Skeppsbron. Signerad. Olja på duk, 65x50 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:25)

1325 2163  Oljemålning Solenberg. Signerad, daterad 1946. Olja på pannå, 26x33cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:30)

1325 2259  Oljemålning Staffan Lindh (1931-2017), Sverige. Signerad. Olja på duk, 80x100cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:23)

1325 3085  Örhängen 18k guld, Ett par, pärlor.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:07)

1325 3335  Öronlappsfåtölj

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:31)

1325 3336  Öronlappsfåtölj med fotpall

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 21:00)

1325 3076  Pärlcollier 18k guld, lås med en Opal. Längd: 38cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:42)

1325 3353  Parti koppar 7 del

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:10)

1325 3105  Pelarbord 1800-tasl, Björk. Bredd: 74, djup: 52 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:17)

1325 3249  Pelarbord diameter: 70cm. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:03)

1325 3283  Porslin 11 delar, Herend, bland annat Gallerskålar. Längd: 5,5-11,5 cm, djup: 5,5-16,5 cm, höjd: 0,5-7 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:01)

1325 3106  Provdocka höjd: 140 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:56)

1325 3253  Ramar Ett par, 23x16cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:51)

1325 3196  Remmare 9st, grönt glas. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:33)

1325 3074  Ring 18k guld, med diamanter & rubin, 4x0,001ct, storlek: 17. Vikt: 3,6g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:39)

1325 3075  Ring 18k guld, med grön sten, storlek: 15½. Vikt: 1,3g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:11)

1325 3049  Ring 18K vitguld, med briljantslipade diamanter, 11xca0,10ct, storlek: 17. Vikt: 5,1g

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:56)

1325 3007  Ring 18K vitguld, med briljantslipade diamanter, 1x2,22ct, 10x0,07ct, totalt: 2,92ct. VS1, (F) TW. Bruttovikt: 8,1g. Ringmått: 17. Med intyg från CGL The certified Gemological Laboratory of Europe, etui

S�ldes inte (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:38)

1325 3084  Ringar 2 st, 18k guld, storlek: 19-20cm, vikt: 5,8g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:02)

1325 3160  Rökbord Tidigt 1900-tal, kopparskiva, diameter: 62, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:50)

1325 2197  Salongsbord 1800, mahogny. Diameter: 113, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:59)

1325 3247  Salongsbord diameter: 99cm. Höjd: 69cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:37)

1325 3015  Salongsbord Gustaviansk stil, intarsia. Diameter: 90, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:54)

1325 3352  Samovar + mortel+ kanna, mässing. Höjd: 12-46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:34)

1325 3236  Sänggavlar 2 par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ej signerad. Bredd: 95 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:49)

1325 3148  Sekretär Bemålad, rokokostil. Bredd: 84 cm. Djup: 46 cm, höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:50)

1325 3423  Serigrafi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Komposition med lilja. Signerad, numrerad 87/100, daterad -1972. Oramat löst blad, bladets mått: 68x55,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:25)

1325 3017  Serveringsbord Metall/glasskivor. Bredd: 60. Djup: 35 cm. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:32)

1325 3269  Serveringsbricka Längd: 48cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:43)

1325 3016  Serveringsvagn Metall/glasskivor. Diameter: 53. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:03)

1325 3331  Servisdelar 16 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:36)

1325 3347  Servisdelar Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Ca 60 delar, bland annat 14 st tefat (diameter 17 cm), 11 kaffefat (diameter 14 cm), 2 st kaffefat (diameter 13 cm), 4 st mindre fat (9,5 cm), serveringsfat (längd 22,5-35,5 cm). Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:03)

1325 3026  Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Blå Husar, Gustavsberg 1968-1973, flintgods, dekor i screentryckt och flytande blått, 34 delar

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:59)

1325 3137  Sextant längd: 19cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:33)

1325 3227  Sideboard England, Idegran. Längd: 90, djup: 39 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:05)

1325 3360  Silver 4 delar. Höjd: 3-6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:55)

1325 3271  Skål 1+ 8 assietter, Royal Copenhagen, Musselmalet. Diameter: 16-21cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:55)

1325 3285  Skål diameter: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:32)

1325 3296  Skål Nysilver. Diameter: 33cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:31)

1325 3268  Skål silver, K Anderson. Diameter: 27cm, gravyr. Höjd: 14cm, vikt: 730g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:01)

1325 3286  Skål silver. Diameter: 10cm, vikt: 70g.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:37)

1325 3228  Skål silver. Diameter: 27cm, höjd: 14cm, gravyr, vikt: 550g.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:42)

1325 3355  Skål med lock Capodimonte, Italien. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:33)

1325 3255  Skålar 2 st, Blå Blom, diameter: 15. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:01)

1325 3037  Skålar med lock, ett par, Kina, omkring 1900. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:13)

1325 3094  Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:29)

1325 3237  Skåp 50/60-tal. Bredd: 100, djup: 40 cm, höjd: 70 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:32)

1325 3273  Skeppsmodell 70x69cm

1325 3145  Skrivbordsstol höj- och sänkbar.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:52)

1325 3339  Skrivskåp 2-delat. + stol, Bredd: 86. Djup: 38 cm, höjd: 191 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:05)

1325 2189  Skrivställ brons/sten. Längd: 43. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:44)

1325 3219  Skrivställ Märkt GAB, brons. Längd: 39cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:49)

1325 3290  Skulptur brons, Häst. Höjd: 37 längd: 34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:02)

1325 2180  Skulptur Gips, Jugend. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:49)

1325 3099  Skulptur Glas, Kosta. Mona Morales-Schildt (1908-1999), Sverige. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:12)

1325 3048  Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 79/100. Bredd: 20,5 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:13)

1325 3372  Skulptur Kjell Janson (f. 1949), Sverige. Signerad. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:56)

1325 3030  Skulptur Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Flodhäst, Upsala-Ekeby. Längd: 13 cm

1325 2214  Skulptur Oidentifierad konstnär. Brons, Flicka med vattenspann. Längd: 21. Djup: 17 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:59)

1325 3216  Skulptur Pelikan, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Längd: 19, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:21)

1325 3039  Skulptur Sten. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:01)

1325 3305  Skulpturer Ett par, nutida, Obelisker. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:28)

1325 3080  Smycken silver, diverse, Vikt: 160g ca.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:16)

1325 3078  Smyckesset silver, 3 delar. Längd: 14-40cm, Vikt: 30g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:08)

1325 3092  Snurrstol 1960/70-tal, Lani, Malmö

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:10)

1325 3366  Soffa Howardmodell. Längd: 193

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:50)

1325 3294  Soffa Sengustaviansk, 1800-tal. Proveniens: Birger Noréns samlingar, Norénska gården i Västervik. Längd: 192

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:04)

1325 3203  Soffbord 3 delar, England. Bredd: 76 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:08)

1325 3162  Soffbord England. Bredd: 61. Djup: 61 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:52)

1325 3250  Soffbord Längd: 117 cm. Djup: 77 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:14)

1325 3235  Soffbord med klaffar, England, mahogny. Bredd: 110 cm + 2x25 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:43)

1325 3320  Spegel + burk med lock. Höjd: 7cm. Längd: 32cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:48)

1325 3050  Spegel 55x27cm

1325 3174  Spegel Förgylld ram, 127x172 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:02)

1325 3091  Spegel rokokostil, 61x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:01)

1325 3018  Spelbord mahogny, Nyrokoko. Bredd: 87, djup: 2x44 cm, höjd: 77 cm

1325 3200  Spjälsoffa bemålad. Längd: 132cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:34)

1325 3363  Spjälstolar ett par

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:35)

1325 3146  Stol 1800-tal

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:21)

1325 3155  Stolar 3 st, 1800-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:42)

1325 3132  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:46)

1325 3384  Stolar 4 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), genombruten rygg med spjälor, kopplade ben, bemålade.

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:26)

1325 3112  Stolar 4 st, nyrokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:25)

1325 3340  Stolar 4 st, spjälade ryggar

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:03)

1325 3153  Stolar Ett par, Jugend

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:39)

1325 3124  Stringhylla Teak, 3-hyllplan. Bredd: 39 cm. Djup: 20 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:34)

1325 3214  Strösockersked + sked, 2 delar, silver, G Möllenborg, bland annat 1884. Längd: 16-22 cm, Vikt: 100g ca

1325 8028  Strösockersked silver, förgylld insida. Blomstermotiv, Ryssland, med etui. Vikt: 31g. Längd: 14,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:01)

1325 8027  Strösockersked silver. Blommotiv, gravyr, Ryssland, med etui. Vikt: 23g. Längd: 13,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:59)

1325 3195  Taburett rokokostil. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:44)

1325 2064  Takarmatur design: Vilhelm Wohlert (1920-2007), Danmark. "Satellit", Louis Poulsen, Danmark. Rund kupa i frostat opakt glas. Lamphållare medföljer. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:17)

1325 2131  Takarmatur diameter: 31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:49)

1325 3183  Takarmatur Glas. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:15)

1325 2031  Takarmatur Granhaga. Diameter: 51cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:10)

1325 3143  Takarmatur Jugend. Höjd: 100cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:08)

1325 3351  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:58)

1325 3350  Takarmatur mässing. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:02)

1325 3184  Takarmatur Prismor. Höjd: ca 80 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:33)

1325 3276  Tallrikar 6+ 17. Diameter: 18-23cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:41)

1325 3281  Tallrikar ca 34 delar. Diameter: 21-24cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:52)

1325 3267  Tekanna silver. Höjd: 26cm, vikt: 950g.

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:42)

1325 3318  Tekanna & sockerskål Nysilver. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:47)

1325 3302  Tennisrack + badminton. Längd: 68-69cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:38)

1325 3358  Teskedar silver, 7 st + etui, Vikt: 60g ca. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:08)

1325 3096  Tillbringare Kaj Franck (1911-1989), Finland. "Kartio", Iittala. Grönt glas. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:26)

1325 3197  Toiletteset 3 delar, Italien, Glas. Längd: 10-13cm (askarna). Djup: 7-9cm (Askar). Höjd: 5-10cm (Askar). Diameter: 6cm (cylinderformad burk)

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:55)

1325 3042  Torrnålsgravyrer 2 st, Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerade. Motivet: 23x34Kolorerade

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:33)

1325 3169  Trädgårdsstolar 4 st, nutida

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:23)

1325 2024  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 82/310,37x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:27)

1325 3275  Uppläggningsfat 4 st, Musselmalet/blå blomst, Hel/halvblond. Längd: ca 40 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:38)

1325 2222  Uppläggningsskedar ett par, silver, Sheffield. Längd: 20 cm. Vikt: ca 160 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:08)

1325 3198  Väggrelief Ove Wiklund, monogramsignerad, 127x77cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:14)

1325 3315  Väggskulptur 59x39cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:28)

1325 3264  Väggskulptur höjd: 61cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:29)

1325 3035  Väggskulptur terrakotta. Höjd: 53 cm

1325 9440  Väggur 70x4cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:50)

1325 3172  Väggur Junghans, Tyskland. Höjd: ca 100

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:10)

1325 2087  Väggur Lennart Österdahl, senare bemålning. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:00)

1325 3036  Vas + skål med lock, Kina. Höjd: 4-15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:42)

1325 2104  Vas Orrefors. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:35)

1325 3270  Vas Rörstrand. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:02)

1325 3093  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:50)

1325 3126  Vaser 1 par + skulptur, porslin. Höjd: 15cm

1325 3262  Vaser 2 st, Glas, bland annat, Kosta Boda. Höjd: 26-28cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:51)

1325 3025  Vinglas 6 st, Zigzag. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 20:17)

1325 3256  Vinkanna glas och nysilver. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:28)

1325 3150  Vitrinskåp 2 delar, Bredd: 77 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 188 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:31)

1325 3223  Vitrinskåp England, Idegran. Bredd: 95, djup: 43 cm, höjd: 193 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 18:48)

1325 3280  Vitvinsglas 6 st, Böhmen. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:56)

1325 3329  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 16cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 maj 2020 19:50)

1325 3349  Ytterfoder Waldemarsudde. Diameter: 26 cm