Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 23 januari 2017 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1085 1001  Akvarell Anna Palm de Rosa (1859-1924), Stockholm från Saltsjön, Signerad, motivet: 11x25

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:18)

1085 2037  Akvarell Anna Palm de Rosa (1859-1924), Yrvädersgränd, signerad Anna Palm, 24x13 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:04)

1085 1062  Akvarell Edvin Bergström, vy från Söder, signerad, 1929, 25x35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:29)

1085 1060  Akvarell Frans Lindström (1874-1954), Djurgården, signerad, bladets mått: 15x18, 5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:21)

1085 1100  Akvarell Herman Müller, 1899, Stockholmsmotiv, 52x35

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:04)

1085 1013  Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Skeppsholmen, motivet: 29x45

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:11)

1085 1014  Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Strandvägen, motivet: 31x50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:13)

1085 4018  Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Strömmen, 26x41

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:33)

1085 1076  Akvarell Jeanine, "Stockholms skönhet", 32x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:21)

1085 1072  Akvareller 3 st, Stockholmsmotiv Lindström/Borg/Wetterström

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:35)

1085 1068  Akvareller 4 st, Frans Lindström (1874-1954), Rörstrandsområdet, Stockholm, 16x25

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:34)

1085 1069  Akvareller 5 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, motivet: 16x24

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:34)

1085 1057  Akvareller 5 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, signerad, 20x14 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:29)

1085 1103  Akvareller F Lindström, 6 st, 15x22

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:37)

1085 1071  Blandteknik Gabriel Strandberg (1885-1966), Klara Sjö, 45x53

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:57)

1085 1037  Etsning Bruno Ekström (1941-1990), 1973, Katarinavägen, Stockholm, 189/310, motivet: 34x24

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:13)

1085 1576  Etsning efter Martin, utsikt af Stockholm tagen från Blasieholmen, Mahognyram, motivet: 36x53

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:17)

1085 1022  Etsning Ferdinand Boberg (1860-1946), "Vintra, konstnärens hem", signerad, motivet: 16, 5x11

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:11)

1085 1064  Etsning Garton, Stadshuset Stockholm, motivet: 50x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:09)

1085 1113  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), "Sista styverns trappor", motivet: 18x13

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:47)

1085 1066  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Årstabron, 48/265, signerad, motivet: 30x34

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:07)

1085 9534  Etsning Theddy Skog, Katarinahissen, signerad, motivet. 22x30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:54)

1085 1061  Etsningar 2 st. Ernst Hällgren, motiv från söder, signerade, motivet: 16x24

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:43)

1085 7878  Färgetsning Jean Skoglund (1908-1948), Stockholm från Mosebacke, signerad, motivet: 30x43

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:44)

1085 1055  Färglitografi 5 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), 138/360, motivet: 33x46

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:03)

1085 7856  Färglitografi Adrian van Arkel (1924-2006), Vy över Södermalm, 251/290, signerad, motivet: 42x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:29)

1085 1110  Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), 1995, 326/360, Stockholmsmotiv, motivet: 27x47

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:17)

1085 1015  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), 13/310, Stockholm, motivet: 50x60

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:14)

1085 9415  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), 'Utsikt mot Fåfängan', 305/360, motivet: 52x62

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:58)

1085 1042  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), 63/300, motivet: 34x37, Djurgårdsbrunns Wärdshus

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 21:01)

1085 1043  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Kungliga borgen, Ladugårdsgärdet, Stockholm. Signerad, numrerad 17/300, motivet: 36x40

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:05)

1085 1063  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), 'Söders höjder", 113/230, signerad, motivet: 38x54

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:39)

1085 1040  Färglitografi Gunnar Erkner (f. 1929), Kornhamnstorg, 1977, 235/310, motivet: 38x55

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:07)

1085 1004  Färglitografi Gustaf Alexandersson, Slussen, 272/310, motivet: 35x27

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:18)

1085 1108  Färglitografi Hans Ekvall (f. 1918), Skeppsbron, 206/280, motivet: 36x50

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:42)

1085 7189  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), 193/310, motivet: 19x34

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:37)

1085 1017  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), HC-upplaga, Skärgårdsbåtar, motivet: 39x58

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:17)

1085 1102  Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), 126/225, Söder Mälarstrand, 26x37

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:13)

1085 1077  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Djurgården, 4/30, EA-upplaga, bladets mått: 58x86

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:06)

1085 1024  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), 1/310, Blidösund, motivet: 33x42

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:33)

1085 1023  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), 469/310, Djurgården 5, motivet: 28x39

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:32)

1085 1041  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 18/150, Stockholm, 1980, motivet: 41x54

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:09)

1085 8231  Färglitografi Vladimir Beck (f. 1943), Mosebacke Torg, 131/360, 58x48

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:50)

1085 8184  Gravyr Stockholm, bladets mått: 32x36

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:53)

1085 1107  Karta Stockholm med omgivningar, ramens innermått: 51x82

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:34)

1085 1098  Karta Stockholm på 1800-talet, motivet: 33x40

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:52)

1085 1106  Karta Stockholm, utgiven 1861, ramens innermått: 45x56

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:24)

1085 9330  Kopp med fat, Empire Stockholm slott, Heineman

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:47)

1085 1005  Kopp med fat Empire, Stockholmsmotiv, Wilhelm Heinrich Heinemann

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:39)

1085 1018  Kopparstick Ioh Bapt Homann, "Upländischen Scheren", Stockholm, motivet: 48x57

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:18)

1085 1079  Kopparstick kolorerat, Vasabron Mellan Tegelbacken och Riddarhusgränd, 1878, efter O A Mankell, motivet. 20x29

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:13)

1085 1117  Litografi Einar Forseth (1892-1988), Köpmantorget, Gamla Stan, Stockholm. Sankt Göran och draken, signerad, motivet: 43x27

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:45)

1085 1105  Litografi Ferdinand Boberg (1860-1946), Riddarholmskyrkan, signerad, motivet: 46x61

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:23)

1085 1009  Litografi Georg Galmin (1915-1970), 312/3215, Stockholm, motivet: 53x41

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:08)

1085 1053  Litografi Roland Svensson (1910-2003), Mälartorget, 100-upplaga, motivet: 44x34

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:37)

1085 1026  Litografi Stig Jonzon (1913-1987), 2/15, Mot Riddarholmen, motivet: 20x27

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:38)

1085 1025  Litografi Stig Jonzon (1913-1987), 32/125, Kornhamnstorg, motivet: 20x27

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:36)

1085 9012  Litografi Stockholm, 'Gatureglering på Norrmalm 1877', motivet: 52x72

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:53)

1085 1054  Litografier 2 st, Björn Jonsson, 310-upplaga, motivet: 28x39, 24x32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:39)

1085 1016  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Södermalm, 67x50

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:15)

1085 1090  Oljemålning Aron Gerle (1860-1930), 'Utsikt mot stadshuset från Långholmen', 46x55

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:08)

1085 1020  Oljemålning Arthur Bianchini (1869-1955), Långholmen, uppfodrad duk, signerad -94, 95x145

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:20)

1085 1093  Oljemålning Arvid Johanson, tillskriven, intyg a tergo av sonen, utsikt från Katarinahissen, 68x81

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:41)

1085 1080  Oljemålning August Lundberg (1882-1946), Kvarnen kronan, 1942, oramad, olja på pannå, 40x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:35)

1085 1094  Oljemålning B Lamrin, Berns salonger, 1934, 34x30

1085 1035  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), 'På väg ut mot Katarina', signerad. 35x27

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:08)

1085 1086  Oljemålning Bertil Andersson, Tyska brinken, monogramsignatur, 46x38

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:54)

1085 1012  Oljemålning Bill Flodin (1934-1976), Stockholm, -63, 34x26

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:14)

1085 1021  Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Mynttorget, Gamla Stan, signerad. 1947, 46x54

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:07)

1085 1046  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Riddarholmen och Stadshuset, signerad, 46x37

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:51)

1085 1045  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Riddarholmen, Stockholm, signerad, 52x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:49)

1085 1116  Oljemålning Eugen Holmberg (1911-1993), Pålsundskanalen, 46x55

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:50)

1085 1007  Oljemålning Ewald Dahlskog (1894-1950), 1931, "Töväder" Skeppsholmen, 60x72

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:56)

1085 9564  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Stockholmsmotiv, signerad, 36x48

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:34)

1085 1019  Oljemålning Göte Long (f. 1914), Södermalm, 32x47

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:20)

1085 1073  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Stockholms Stadshus, signerad, 18x24

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:46)

1085 7734  Oljemålning Kåre, Lotsgatan, Söder, 1977, 46x55

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:48)

1085 1038  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), 1990, Slottet, 23x32

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:34)

1085 1039  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), 1990, Utsikt från Söder, 34x20

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:35)

1085 1095  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Gamla Stan, signerad. 1970, 17x38

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:36)

1085 1074  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Nyboda backe, Stockholm, signerad, -89 24x29

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:51)

1085 1097  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Slussen, signerad. 1991, 18x27

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:38)

1085 4485  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Stockholm, signerad. 1982, 22x38

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:03)

1085 1075  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), utsikt från Skeppsholmen, signerad, 38x28

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:53)

1085 1096  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), vy från Smedsudden, signerad. 1990, 18x27

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:37)

1085 1044  Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Söder, signerad, 49x61

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:12)

1085 1067  Oljemålning Ruben Nilson, 'Årstabron', 1938, + bok om konstnären, 44x59

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:30)

1085 1003  Oljemålning Stadsgårdskajen, signerad Jalbert, olja på pannå, 20x25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:40)

1085 1065  Oljemålning Stig EH Rousk (f. 1934), Stockholmsmotiv, signerad, -84, 55x65

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:05)

1085 1034  Oljemålning Sven Hellström (f. 1906), 1953, "Höstdag i förstaden, Gröndal", 37x45

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:20)

1085 8236  Oljemålning Tage Gavik (f. 1914), Stockholmsmotiv, 55x95

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:55)

1085 1058  Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Kvastmakarbacken, signerad, 50x60

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:31)

1085 1002  Oljemålningar 4 st, Karl Arne Lindblom, Motiv från Gamla Stan, 34x23

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:27)

1085 1091  Pastell Aron Gerle (1860-1930), Söder Mälarstrand, 52x46

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:12)

1085 1078  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), 1976, Stockholm, 40x50

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 18:54)

1085 1033  Träsnitt + bok, Svenolov Ehrén (1927-2004)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:45)

1085 1087  Träsnitt 3 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholm, 360-upplaga, motivet: 39x55

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:58)

1085 1031  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1980, 28/360, Kornhamnstorg, motivet: 58x45

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:44)

1085 1027  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1980, 28/360, Stockholm från Katarinahissen, motivet: 58 x45

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:45)

1085 1089  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 39/360, 1976, motivet: 35x53

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 21:02)

1085 1032  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Centralbron, 1980, 28/360, motivet: 58x45

1085 1029  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Mot Gamla Stan, 28/360, 1980, motivet: 58x45

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:46)

1085 1010  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), PT, Tegnérgatan/Sveavägen, motivet: 50x34

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:37)

1085 1008  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), regatta Slussen, 14/360, bm70x60

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:08)

1085 1030  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen 1980, 28/360, motivet: 58x45

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:43)

1085 1028  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, 1980, 28/360, motivet: 58x45

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 20:42)

1085 1052  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholm, 63/360, signerad. -74, bladets mått: 54x41

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:56)

1085 1048  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholm, 64/360, signerad. -74, bladets mått: 43x54

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:54)

1085 1051  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholm, 64/360, signerad. -74, bladets mått: 43x54

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2017 19:55)