Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 november 2003 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

288 8060  Akvarell Harald Wiberg, Midsommarnatten, 16 x 25, -34

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4033  Akvarell sign. D. Cox, Värdshusinteriör 63x76

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4058  Ampel Karl Johan

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4004  Bägare Silver, W A Bolin, 1957, H.15,5

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4061  Blandteknik monogramsign Torsten Rehnqvist T.R -56

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4014  Bokskåp Valnöt, 1800-tal

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4003  Bricka Silver, 1908, C G Hallberg, L.74

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4026  Byrå Funkis, Intarsia

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4054  Chiffonjé 1800-tal, Valnöt, L.105 D.55 H.145

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4002  Etsning A Zorn, Madam Simmon, osign, 23,5x15,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4036  Grafiskt blad Picasso 10 mars -62 56x76

288 4018  Halsband 18k, med smaragder

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4056  Hängskåp 1800-tal, med kompassros, H.55

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4008  Ikon med rökelsekar, Ryssland

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4019  Ikon Ryssland, 1800-tal, med silver rizza, 27x22

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4021  Jardiniere Metall, 1800-tal, L.42

288 4005  Kaffeservis 3 del, Silver, 1904, Empirestil

288 4028  Kandelabrar 1 par, med prismor, 1890-tal

288 4057  Karmstol Rokoko

288 4050  Klockkedja 18k, ca 50 g

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4045  Matta orient, 200 x 130

S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 2003  Oljemålning Axel Fahlcrantz, 'Trollfamilj' 1895, 74x111

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4010  Oljemålning  E Kohlman, 60x70

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4034  Oljemålning Porträtt, sign. 52x45 (sk)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4032  Oljemålning sign. A. Davidson 1875, Läxförhöret 78x100

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4037  Oljemålning sign. David Fulton, Fiskeläge 42x60

288 4035  Oljemålning  sign. Ellis Wallin -69 Stilleben 64x54

288 4038  Oljemålning  sign. Ellis Wallin 1963, Stilleben 65x54

288 4040  Oljemålning sign. J Edwards, Winter Afternoon 61x51. Ramskador

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4031  Oljemålning  Tycho Ödberg, Lektyr, 30 x 38, (sk)

288 4039  Pastell  M. Säflund, På väg till kyrkan 46x55

288 4053  Pelarbord Nyrokoko, valnöt

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 2041  Skåp 1700-tal, vitmålat, 52x124 H191

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4060  Skåp 1800-tal, med spegelöverdel, L.77 D.42 H.195

288 4046  Skrivbyrå Karl Johan L.105 D.50 H.102

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4048  Skrivbyrå Karl Johan, Mahogny, L.106 D.52 H.102

288 4007  Skrivschatull mahogny,

288 4029  Skulptur  Gunnar Finne,Brons, Aug.E. Jensen, H.55

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4041  Skulptur parian, Gustafsberg h.55

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4013  Slagbord 1800-tal, L.90 D.80 H.76

288 4052  Soffa KJ, Björk, (sk)

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4024  Soffbord Design Hans Wegner, H.50

288 4030  Spelbord rokoko, L.105 D.65 H.71

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4006  Statyett med romtunna, H,37, 1800-tal

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4009  Stol Design Harry Bertoia, "Diamond modell", 1950-tal

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4011  Stop Koppar, 17/1800-tal

288 4023  Sybord Design Hans Wegner, Danmark

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4022  Textiltavlor 1 par, Design Stig L,

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4042  Väggplåtar Ett par, H.45, Jugend

S�ldes f�r 9.700 kr (Sista budtid är den 24 november 2003 18:00)

288 4012  Värmeplatta Pläter, Harrods, London, L.76

288 4001  Vas Gustafsberg, Argenta, W Kåge, H.17