Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 12 december 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1510 3006  Akryl Maj-Siri Österling (f. 1940), Sverige. Komposition med gul schäslong och soffbord. Monogramsignerad ”MSÖ”. Akryl på duk, 74x89cm, yttermått inklusive ram: 76x92cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:45)

1510 3007  Akryl Maj-Siri Österling (f. 1940), Sverige. Komposition. Monogramsignerad ”MSÖ”. Akryl på duk, 100x73 cm, yttermått inklusive ram: 102x75cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:46)

1510 3009  Akryl Maj-Siri Österling (f. 1940), Sverige. Monogramsignerad MSÖ. Signerad Rosenön. ”La Taverne”. Signerad, daterad 1994. Akryl på duk, 160x130 cm, yttermått inklusive ram: 166x133cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:14)

1510 3021  Akryl Riitta Kalenius (f. 1960), Finland. "Den röda båten, Söder mälarstrand". Signerad. Akryl på pannå, 120x120 cm, yttermått inklusive ram: 125x125 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:52)

1510 3038  Akvarell Adelina Quadri. Signerad, daterad 05. Akvarell, bildmått: 24x24cm, yttermått inklusive ram: 44x43cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:42)

1510 3141  Akvarell Agnes Cleve (1876-1951), Sverige. Signerad. Akvarell, bildmått: 40x26cm, yttermått inklusive ram: 57x41cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:34)

1510 3023  Akvarell AGNETA HALL. "Kvinna på sängen". Signerad. Akvarell, 44x43 cm, yttermått inklusive ram: 60x57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:17)

1510 3152  Akvarell Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Signerad. Akvarell, yttermått inklusive ram: 83x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:36)

1510 3087  Akvarell Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Stockholmsmotiv, "Stockholm, Riddarholmen". Akvarell med täckvitt. Signerad. Bildmått: 26x35 cm, yttermått inklusive ram: 40x49 cm

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:12)

1510 3053  Akvarell Anna von Gersdorff-Obolensky (1898-1973), Sverige. Vitsippor. Signerad, 17x14 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 31x25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:09)

1510 6439  Akvarell Ellen Jolin (1854-1939), Sverige. Signerad, daterad 1916 "äng, midsommartid i Gagnef", 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 43x54, akvarell

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:59)

1510 3104  Akvarell Maja Synnergren (f. 1891), Sverige. Signerad, akvarell, 36x31cm, yttermått inklusive ram: 51x45cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:16)

1510 3105  Akvarell Maja Synnergren (f. 1891), Sverige. Signerad. Akvarell, bildmått: 28x23cm, yttermått inklusive ram: 44x37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:13)

1510 3103  Akvarell Maja Synnergren (f. 1891), Sverige. Signerad. Akvarell, bildmått: 30x42cm, yttermått inklusive ram: 45x56cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:40)

1510 3130  Akvatint Eva Harr (f. 1951), Norge. Signerad, numrerad ET 12/20, daterad 1978. Bildmått: 22x61 cm, yttermått inklusive ram: 49x86 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:54)

1510 3011  Blandteknik Gun-Britt Sundstedt (f. 1950), Sverige. Grå komposition. Monogramsignerad GBS. Blandteknik, bildmått: 35x28 cm, oramat löst blad, bladets mått: 48x39 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:17)

1510 3151  Blandteknik Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Signerad, daterad 1997. Blandteknik, bildmått: 35x17 cm, yttermått inklusive ram: 52x29 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:38)

1510 3088  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Djurgården. Signerad. Blandteknik, bildmått: 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 39x32 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:56)

1510 3044  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Figurer. Signerad, daterad -66. Blandteknik, bildmått: 24x30 cm, yttermått inklusive ram: 37x42 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:27)

1510 3062  Blandteknik Maja Hallgren Tras-Maja (1900-1994), Sverige. Mixed media, collage med textil och papper. Signerad, yttermått inklusive ram: 36x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:44)

1510 3139  Blandteknik Thea Ekström (1920-1988), Sverige. Spelman på strand. Signerad, blandteknik, daterad -57,80x147 cm, yttermått inklusive ram: 89x156 cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:20)

1510 3012  Collage LEONORA WL MCDAVID. Signerad, daterad 18. 8. 91. Bildmått: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 32x23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:16)

1510 3149  Etsning Berta Hansson (1910-1994), Sverige. Signerad, numrerad 125/260. Bildmått: 20x30cm, yttermått inklusive ram: 45x52cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:25)

1510 3094  Etsning Cecilia Frisendahl (1922-2014), Sverige. "Vit Kamel". Signerad, numrerad 10/20, daterad -70. Bildmått: 14x28 cm, yttermått inklusive ram: 35x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:47)

1510 3077  Etsning Eva Holmér-Edling (f. 1942), Sverige. "Stranden". Signerad, numrerad 12/10. Bildmått: 25x29 cm, yttermått inklusive ram: 44x48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:24)

1510 3107  Etsning Hedvig Malmström (1927-2022), Sverige. "Tranorna". Signerad, numrerad 487/500. Bildmått: 23x29 cm, yttermått inklusive ram: 35x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:56)

1510 3128  Färgetsning Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 18/ 90, daterad 1979. Bildmått: 50x48 cm, yttermått inklusive ram: 80x72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:55)

1510 3155  Färgetsning Hjördis Martinsson (f. 1944), Sverige. "LKABs bastu i Dennewitz 1988". Signerad, numrerad 8/80. Bildmått: 50x67 cm, yttermått inklusive ram: 61x81 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:21)

1510 3163  Färglitografi Agneta Sjögren, hund. Signerad, numrerad 16/25. Färglitografi, bildmått: 59x57 cm, yttermått inklusive ram: 71x71 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:41)

1510 3059  Färglitografi Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. ”Utan skydd”. Signerad, daterad 1982. Färglitografi. Numrerad 4/310. Bildmått: 58x49 cm, yttermått inklusive ram: 48x61 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:26)

1510 3008  Färglitografi Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. ”Utan skydd”. Signerad, färglitografi, daterad 1982. Numrerad 137/310. Bildmått: 49x58 cm, yttermått inklusive ram: 49x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:49)

1510 3146  Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. "Maktspel". Signerad, numrerad 187/260, daterad -85. Bildmått: 20x25 cm. Färglitografi. Bladets mått: 39x50 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:53)

1510 3074  Färglitografi Filippa Barkman, "Never would never". Signerad och numrerad, 1/50. Färglitografi, bildmått: 49x72 cm, yttermått inklusive ram: 87x63 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:54)

1510 3086  Färglitografi Gerda Åkesson (1909-1992), Sverige. Balett. Signerad, numrerad 274/3701. Färglitografi, bildmått: 46x39 cm, yttermått inklusive ram: 66x58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:11)

1510 3003  Färglitografi Gerda Åkesson (1909-1992), Sverige. Balettdansöser. Signerad, färglitografi, numrerad 181/310. Bildmått: 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 60x69 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:13)

1510 3041  Färglitografi Ida Adler (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 66/90. Färglitografi, bildmått: 34x41cm, yttermått inklusive ram: 53x58cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:30)

1510 3108  Färglitografi Karin Olsson (1928-2006), Sverige. Signerad, numrerad 127/350. Färglitografi, bildmått: 40x40 cm, yttermått inklusive ram: 55x55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:11)

1510 3066  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 37/190. Färglitografi, bildmått: 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 97x76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:39)

1510 3085  Färglitografi Lillan Michelin (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 25/290. Färglitografi, bildmått: 35x23 cm, yttermått inklusive ram: 47x34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:31)

1510 3161  Färglitografi Linda Gustafsson Nameth (f. 1947), Sverige. Landskap. Signerad, numrerad 69/210. Färglitografi, bildmått: 19x23 cm, yttermått inklusive ram: 37x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:50)

1510 3037  Färglitografi Lizzie Olsson-Arle (1926-2008), Sverige. Signerad, numrerad 14/25, daterad 1958, Vulkanlandskap I. Färglitografi, bildmått: 14x28 cm, yttermått inklusive ram: 29x43 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:40)

1510 3065  Färglitografi Margit Ljung (1918-1998), Sverige. Badhuset. Signerad, numrerad 11/40. Färglitografi, bildmått: 37x32 cm, yttermått inklusive ram: 52x45 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:25)

1510 3166  Färglitografi Maria Miesenberger (f. 1965), Sverige. Signerad, numrerad 175/290. Färglitografi, bildmått: 40x38 cm, yttermått inklusive ram: 50x49 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:42)

1510 3028  Färglitografi Marika Lang (f. 1961), Sverige. Födelsedagsfirande. Signerad, numrerad 298/360. Färglitografi, bildmått: 54x40 cm, yttermått inklusive ram: 71x56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:45)

1510 3153  Färglitografi Mia Jarnsjö (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 27/90. Färglitografi, bildmått: 38x33cm, yttermått inklusive ram: 75x55cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:21)

1510 3004  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. ”Eva virkar”. Signerad, färglitografi, numrerad 218/435. Bildmått: 60x44 cm, yttermått inklusive ram: 73x55cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:28)

1510 3025  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Landskapsvy. Signerad, daterad -82. Numrerad 63/460. Färglitografi. Bildmått: 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 74x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:36)

1510 3042  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 9/1500. Färglitografi, bildmått: 64x48cm, yttermått inklusive ram: 81x63cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:15)

1510 3082  Litografi Barbro Bäckström (1939-1990), Sverige. Signerad, daterad 1981. Bildmått: 60x40 cm, yttermått inklusive ram: 66x51 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:28)

1510 3117  Olja / collage Madeleine Quist Odgren (f. 1940), Sverige. Signerad, daterad -68, pannå, yttermått inklusive ram: 67x56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:19)

1510 3060  Oljemålning Ada A Nilsson, "Snuspaus". Signerad. Olja på duk. Bildmått: 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 49x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:52)

1510 3089  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Hem till byn. Signerad, daterad 1967. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 62x75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:10)

1510 3101  Oljemålning Agnes Cleve (1876-1951), Sverige. Kustlandskap med hus. Signerad 1931. Olja på pannå, 78x100 cm, yttermått inklusive ram: 88x110 cm

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:33)

1510 3040  Oljemålning Agneta Holst, Sverige. "Blankis". Signerad. Olja på duk, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 48x57cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:53)

1510 3100  Oljemålning Amalia Glanzmann (1884–1976). Signerad, daterad 1973. Olja på pannå, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:27)

1510 3121  Oljemålning Anette Björk Swensson (f. 1956), Sverige. "Ventilation". Signerad, daterad -90, Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:23)

1510 3032  Oljemålning Anita Nilsson, "Den glades trädgård". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 39x47 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:37)

1510 3157  Oljemålning Annika Jauhola, Monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 83x68 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:08)

1510 3160  Oljemålning Annika Jauhola. Signerad, daterad 86, "Man vid bord". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x47 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:08)

1510 3071  Oljemålning Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), Signerad, daterad 1963, väderkvarn. Olja på duk, 37x44cm, yttermått inklusive ram: 42x50cm

1510 3119  Oljemålning Astrid Hede (1917-2002), Sverige. "Vid Havgårdssjön". Signerad, daterad 1972. Olja på duk, 80x100 cm, yttermått inklusive ram: 83x104 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:26)

1510 3048  Oljemålning Birgitta Stenberg (1932-2014), Sverige. Signerad. Olja på duk, 20x20 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:42)

1510 3043  Oljemålning Britt Digné (1941-2019), Sverige. Helgumannens fiskeläge, Fårö. Signerad. Olja på duk, 52x70 cm, yttermått inklusive ram: 54x72 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:52)

1510 3090  Oljemålning Catherine Trägårdh (f. 1941), Sverige. "Spegelbild". Signerad, daterad 76. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 65x55 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:20)

1510 9149  Oljemålning Christina Knall (f. 1947), Sverige. "Fruktsymfoni 13/15". Signerad, daterad 2000, på textil, 96x112 cm, yttermått inklusive ram: 103x121 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:14)

1510 3113  Oljemålning Christina Knall (f. 1947), Sverige. "Riddarholmen". Signerad, daterad 2002, på textil, 96x96 cm, yttermått inklusive ram: 105x105 cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:37)

1510 3096  Oljemålning Dagny Cassel (1908-1988), Sverige. Signerad, daterad -59 cm, yttermått inklusive ram: 63x72 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:12)

1510 3136  Oljemålning Dorothea Follestad (1855-1921), Norge. Stilleben. Signerad, daterad 1894. Olja på duk, 48x34 cm, yttermått inklusive ram: 62x48 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:57)

1510 3131  Oljemålning Edit Gert (1906-1983), Sverige. Stilleben med solrosor. Signerad. Olja på duk, 85x100 cm, yttermått inklusive ram: 108x124 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:26)

1510 3124  Oljemålning Edit Gert (1906-1983), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 68x98 cm, yttermått inklusive ram: 88x118 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:07)

1510 3049  Oljemålning Elize Saxing (1912-1994), Sverige. "Kvinnliga schackklubben". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 42x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:40)

1510 3095  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Får, Ihreviken". Signerad, daterad 1968. Olja på duk, 36x61 cm, yttermått inklusive ram: 38x64 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:46)

1510 3055  Oljemålning Elsa Schultz-Moberger (1879-1978). Stilleben. Signerad. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 69x59 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:22)

1510 3054  Oljemålning Elsa Theander, "Höst". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 42x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:11)

1510 3034  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 30x35

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:54)

1510 3035  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 47x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:41)

1510 3142  Oljemålning Emilia Lönblad (1865-1946), Sverige. Porträtt av gosse i folkdräkt. Signerad, daterad 1940. Olja på pannå, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 44x34 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:46)

1510 3081  Oljemålning Erna Langlet (1933-2019), Sverige. Boll. Signerad, daterad -75. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 34x31 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:20)

1510 3126  Oljemålning Gertrud Wieselgren (f. 1929), Sverige. Blomster. Signerad. Olja på duk, 16x21 cm, yttermått inklusive ram: 18x23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:02)

1510 3046  Oljemålning Greta Ruteby, Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 90x90 cm, yttermått inklusive ram: 94x94 cm

1510 3051  Oljemålning Gunda Erikson (f. 1932), Sverige. "Tidningshållare". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 17x15,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:39)

1510 3138  Oljemålning Gurli Kuylenstierna (1866-1957), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1940. Olja på pannå, 25x34 cm, yttermått inklusive ram: 42x50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:28)

1510 3091  Oljemålning Hanna Brundin (1914-2000), Sverige. Signerad. Olja på duk, 50x57 cm, yttermått inklusive ram: 58x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:12)

1510 3147  Oljemålning Jessie Dahlström (1887-1969), Sverige. Interiör med kvinnor och gosse. Signerad. Olja på duk 102x66 cm, yttermått inklusive ram: 117x82 cm. Jessie Dahlström var gift med Fredrik Dahlström, innehavare av Svensk-Engelska Konstgalleriet i Stockholm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:38)

1510 3050  Oljemålning Karin Nordlander, "Furugatan 56, Hagalund". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: : 43x73 cm

1510 3045  Oljemålning Karin Nordlander. Fåglar. Signerad, daterad -74. Olja på pannå, 56x51 cm, yttermått inklusive ram: 59x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:38)

1510 3079  Oljemålning Laila Nylén. Signerad, daterad 84. Olja på duk 27x34cm, yttermått inklusive ram: 30x37cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:01)

1510 3070  Oljemålning Linda Spåman (f. 1976), Sverige. "He left me big". Signerad a tergo. Olja på duk, 29x29 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:56)

1510 3039  Oljemålning Lis Thomasson (f. 1929), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 24x23cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:21)

1510 3031  Oljemålning Lizzie Olsson-Arle (1926-2008), Sverige. Klippstudie. Signerad, daterad -56. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 29x24 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:13)

1510 3075  Oljemålning Maj Norén (1926-2006), Sverige. Bygata. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 50x42 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:31)

1510 3076  Oljemålning Maj Norén (1926-2006), Sverige. Kustmotiv. Signerad, daterad -51. Olja på pannå, 30x50 cm, yttermått inklusive ram: 44x65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:59)

1510 3078  Oljemålning Maria Boczewska (f. 1940). Signerad, Päron. Olja på pannå, 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 24x28 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:43)

1510 3127  Oljemålning Marianne Bos Maréng (f. 1930), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, -75,15x23 cm, yttermått inklusive ram: 24x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:32)

1510 3061  Oljemålning May-Britt Östergren. Signerad, daterad 77. Olja på duk, 41x70 cm, yttermått inklusive ram: 49x78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:58)

1510 3159  Oljemålning Mia Jarnsjö (f. 1947), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 36x33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:59)

1510 3140  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Lekande flicka. Signerad. Olja på duk, 54x65 cm, yttermått inklusive ram: 68x79 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:33)

1510 3122  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad, Stilleben. Olja på pannå, 69x98 cm, yttermått inklusive ram: 76x106 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:17)

1510 3033  Oljemålning Rosa Ekelund (f. 1933), Sverige. "Cykeltur". Signerad -88. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 45x36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:16)

1510 3001  Oljemålning Rosa Ekelund (f. 1933), Sverige. "Kröken". Signerad, daterad 1996. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 55x47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:56)

1510 3073  Oljemålning Simone de Dardel (1913-1996), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på duk, 46x64 cm, yttermått inklusive ram: 61x81 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:40)

1510 9159  Oljemålning Ulla-Britta Emitslöf-Dejmo (1924-2006), Sverige. "Röda Äpple". Signerad, daterad -61. Olja på duk, 25x65 cm, yttermått inklusive ram: 35x74 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:38)

1510 3093  Oljemålning Wivi Rönnbäck-Eck (f. 1944), Sverige. "Kväll över heden". Signerad, daterad -75. Olja på duk, 64x53 cm, yttermått inklusive ram: 67x56 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:54)

1510 3120  Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Torghandel, siggnerad 1953. Signerad. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:03)

1510 3125  Oljemålningar 2 st, Birgit Öfverström, Signerad. Olja på duk/pannå, yttermått inklusive ram: 18x21-24x21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:52)

1510 3137  Pastell Aimée Rapin (1868-1956), Schweiz. Sittande kvinna. Signerad mars 1895. Bildmått: 48x38 cm, yttermått inklusive ram: 63x53 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:41)

1510 6440  Pastell Åsa Åkerström (1925-2012), Sverige. Lofoten. Signerad, daterad -83. Pastell, 44x58 cm, yttermått inklusive ram: 60x73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:01)

1510 3134  Pastell Lotte Laserstein (1898-1993), Landskap. Signerad 1951. Bildmått: 41x58 cm, yttermått inklusive ram: 57x74 cm

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:06)

1510 3132  Pastell Lotte Laserstein (1898-1993), Sverige. Motiv från Venedig. Signerad. Bildmått: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 48x38 cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:23)

1510 3135  Pastell Lotte Laserstein (1898-1993), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Bildmått: 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 48x37 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:13)

1510 3133  Pastell Lotte Laserstein (1898-1993), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Bildmått: 2x28 cm, yttermått inklusive ram: 37x46 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:14)

1510 3069  Skulptur Alicia Penalba (1913-1982), Argentina. "Dedans". Signerad, numrerad, 67/100. Skulptur i metall, 30x23 cm

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:36)

1510 3115  Skulptur BIP Britt-Ingrid Persson (f. 1938), Sverige. "Marken darrar VI". Signerad. Fristående, vägghängning. Betong / träsockel, bemålad. Längd: 31 cm. Höjd: 24 cm. Bokverk medföljer

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 21:05)

1510 3129  Skulptur Christina Rundqvist Andersson (f. 1940), Sverige. Brons. Monogramsignerad CR. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:41)

1510 3162  Skulptur Gerda Sprinchorn (1871-1951), Sverige. Mor och barn. Gips. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:08)

1510 3156  Skulptur Meegan Barnes, USA. Skulpterad vas i porslin. Signerad. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:48)

1510 3168  Skulptur Olga Beloussova (f. 1955), Ryssland. "Private Life", glaserad chamottelera, träsockel. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:34)

1510 3167  Skulptur Olga Beloussova (f. 1955), Ryssland. Häst, chamottelera, träsockel. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:14)

1510 3116  Skulpturer 2 st, Stina Ekman (f. 1950), Sverige. En monogramsignerad. Skulpturer i glaserad keramik. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:15)

1510 3102  Torrnålsgravyr Toyen (1902-1980), Tjeckien, pseudonym för Marie Čermínová. Komposition med orm. Numrerad EA XII/XV. Signerad. Bildmått: 10x7 cm, yttermått inklusive ram: 36x28 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 18:27)

1510 3092  Träsnitt Gunnel Frieberg (1919-2010), Sverige. Signerad, numrerad 1/50. Bildmått: 35x54 cm, yttermått inklusive ram: 55x75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 20:34)

1510 3148  Vävnad Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. Röllakan. Signerad IS, 56x69 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 12 december 2022 19:20)