321 5137 Akvarell 1800-tal, herre, sign, 17 x 15
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5142 Akvarell Sign, Torgmarknad, 23 x 31
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 4483 Akvareller 2st, BL 1892, 24x35
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5178 Akvareller 5 st, Kina, ca 18 x 22
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5105 Altarljusstakar Ett par, tenn, H.50
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5159 Ampel empire-stil, mässing, Dia48
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5367 Ampel glas, H.18
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5199 Ampel Karl Johan-stil
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5509 Ampel mässing& prismor
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5161 Ampel prismor
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5327 Ampel Prismor, Dia35
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5176 Ampel Sent 1800-tal, bemålad
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5069 Ask med lock 1800-tal Ryssland, H.17
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5079 Bankett Jugend
321 5283 Bartavla H.80
321 5282 Bartavla H.93
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5123 Bestick div silver
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5108 Bläckhorn Kristall/silver, London, H.11, Uggla
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5059 Blandteknik 2 st, Bo E Lundqvist, 1984, oramade, 56x77
321 5060 Blandteknik Bo E Lundqvist, 98x79, oramade
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5010 Blandteknik Einar Jolin, Venezianska typer, -20
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 3560 Blandteknik Högfelt, 26x33
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5421 Blandteknik J.N-G, 1909, skogsväg, 28 x 14
321 5061 Blandteknik Marcel Genay, 4 st
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5074 Blandteknik Sigrid Lind, Fauna, 49 x 62
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5073 Blandteknik Sigrid Lind, Tre prinsessor, 37 x 34
321 4203 Blombord Metall, H.63
321 5304 Blombord Metall, H.78
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5437 Blombord smide, Dia57 H.67
321 5265 Bojaner 2 st, Kina
321 5261 Bok Kreuger & Toll Byggnadsprojekt, 1915 (sk)
321 5149 Bokhylleskåp 30-tal, björk, l.100 D.30 H.76
321 5218 Bokhylleskåp Jugend, Laserad, L.105 D.34 H.160
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5156 Bokskåp 1890-tal, Valnöt, L.115 D.50 H.215
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5348 Bönepall L.197
321 5211 Bord 1800-tal, vitmålat, lådor, L.90 D.46 H.68
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5179 Bord barockstil
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5182 Bord marmorskiva, Dia9 H.75
321 5214 Bordslampa F.d. fotogen (sk)
321 5498 Bordslampa mässing
321 5053 Bordslampa metall
321 5497 Bordslampfötter Ett par, empire-stil
321 5502 Bordslampfötter Ett par, Tyskland, Bemålade
321 5292 Bordslampor Ett par, Kina
321 5496 Bordsprydnad 1800-tal, Empire-stil, marmor & mässing, H.43
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5080 Bordsstelefon M.ä.
321 5388 Bordstelefon M.ä.
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5350 Bordstelefon M.ä.
321 5504 Bordsur 1800-tal, (sk)
321 5072 Bordsur Alabaster, Ur av Erik Forssman, H.29
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5272 Bordsur Ett par
321 5278 Bordsur mässing, L.45
321 5384 Bricka Ns, Dia60
321 5192 Bricka Sekelskifte, Intarsia & gallerkant, L.65
321 5119 Bricka Silver, L30
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5177 Broderade dukar 5 st
321 4435 Byrå 1800-tal, bemålad, L.83D.42H.104
321 5493 Byrå 5-lådor
321 5435 Byrå Jugend, bemålad, L.82 D.45 H.82
321 5478 Byrå mahogny, L.52 D.37 H.86
321 5312 Byrå rokokostil, Stenskiva, l.90 D.48 H.80
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5419 Byrå SenGustaviansk stil, Grönmålad, L.85 D.46 H.77
321 5145 Byrå Stenskiva, L.86 D.50 H.87
321 5339 Byst Gips, Stephan Sinding, 1892, H.26
321 5175 Casoletter Ett par, Skultuna N:60, H.22
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5151 Cittra i väska, harpeleik-zifher
321 5516 Collage "Time Flies", 60-tal, Frankrike, 89 x 69
321 5132 Däckstol
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5277 Dalahäst M.ä. H.10
321 5288 Dantestol
321 5346 Eldgafflar 2 st
321 5440 Eldset metall, (sk)
321 5262 Elefant (sk), H.21
321 4501 Elgitarr Crown (Skadad), med fodral, (19059)
321 5146 Etagebord 1800-tal, H.74
321 5331 Etagebord Vitmålat, h.76
321 5018 Étagère 18000-tal, H.150
321 5063 Etsning Endre Szyraki, 6/60, 67x57
321 5503 Etsning Från Mosebacke, 30 x 42
321 5184 Etsning Petersen, Dansk stadsbild, 22 x 28, sekelskifte
321 5046 Etsning Stockholm, 24 x 78
321 5082 Etsningar 2 st, Shakspeare, King Henry the Fourth, 58 x 42
321 5107 Fågel 13 löt
321 5259 Fågelbad H.22, metall
321 3047 Färglitografi 44/90 Ola Billgren , 40x57
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5126 Färglitografi Arnold Hagström, 22/250, 20 x 26
321 5170 Färglitografi Bengt Nordenborg, Pater noster, 63/250, 50 x 65
321 4354 Färglitografi Bert Håge Häverö, 115/360, 59x47, Waxholmsbåt
321 5076 Färglitografi Birgitta P., Skivomslag, 6/10, ET, 28 x 32
321 5056 Färglitografi C F Reuterswärd, 82/200, 41x52
321 5409 Färglitografi Djurgården, 50/360, 53 x 44
321 5410 Färglitografi Göran Hahne, 58 x 37, 334/360
321 4406 Färglitografi Harald Lindberg, 219/310, 'utanå', 32x46
321 5065 Färglitografi Jane Humphrey, 34/85, "last comes first", 62x96
321 5127 Färglitografi Lena Pettersson, 198/320, Middagshöjd, 30 x 30
321 5058 Färglitografi N Hondrogen, 23/40, All natural causes, 1976, 88x62
321 5092 Färglitografi Ola Billgren, -81, E.A. 38 x 30
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5087 Färglitografi Olle Kåks, 95/225, 38 x 18, figur
321 5085 Färglitografi Olle Nyman, 18 x 29, -92, Hamnmotiv
321 5057 Färglitografi Pierre Alechinsky, "cobragruppen", 44/99, 52x67
321 4319 Färglitografi Roland Svensson, 'Interiör', 36x51, oramad
321 5515 Färglitografi Timo Solin, E.a. med dedikation, -85, ansikte, 87 x 60
321 5062 Färglitografi Velickovic, E.A, 69x100
321 4079 Färglitografi Wichman, 24x53
321 5171 Färglitografier 2 st, Jan Rhodin, Örnar & Trandans
321 5518 Fat Tilgman Keramik, Marian Zawadzki, signerad MZ -62, Dia42
321 5376 Fat + skål Pyro Gustavsberg
321 5052 Fåtölj Nyrokoko
321 5427 Fåtölj plysch
321 5380 Fåtölj rokokostil
321 5081 Fåtölj + fotpall Gripsholmsmodell
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5131 Fåtöljer Ett par + fotpallar, Bruno Mathsson, Karin
321 4096 Fåtöljer Ett par, Nyrokokostil
321 5100 Figurin 20-tal, (lagn), H.25
321 5397 Figurin Hummel, H.9
321 5366 Figuriner 2 st, Gabriel, Katter, H.10
321 5016 Figuriner 2 st, Rådjur & barn
321 5398 Figuriner 4 st, Österrike, H.12
321 5044 Fiol+ stråke i låda
321 5122 Fiskbestick 2 olika, 6+6 par
321 5255 Fönster 6 st, 120 x 90
321 5191 Formar 3 st, Pyro Gustavsberg
321 5479 Fotpall rokokostil
321 5117 Fotring Silver
321 5400 Fruktfat Rörstrans, (Lagn), L.34
321 5334 Fruktfat Upsala-Ekeby, Dia30
321 5317 Fruktservis 14 del, Rörstrand
321 5160 Garderobsskåp 1890-tal, L.115 D.58 H.215
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5333 Garderobsskåp Tidigt 1900-tal, L.75 D.45 H.187
321 5150 Gitarr Levin, 12-strängad
321 5009 Glasmålning Kustmotiv, 30 x 40
321 5014 Glasservisdelar 6 + 6 del + karaff
321 5167 Glasservisdelar ca 25 del, olivslipade
321 4277 Glasskulptur Bengt edenfalk, H.15
321 5450 Glögglas 15 st
321 5413 Glöggservis 6 del
321 4100 Golvlampa 3-armad
321 5002 Golvlampa Låg, H102
321 5428 Golvlampa smide
321 5238 Golvur 1800-tal, H.218
321 5302 Golvur 1800-tal, Mora, H.197
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5205 Golvur 1810, H.210
321 5473 Golvur Kolonnkropp, O.1800, H.180
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 2649 Gouache Felix Hatz 49x63
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5091 Grafiskt blad 52 x 40, Sängkammarscen
321 5371 Grafiskt blad Madeleine Pyk, 17/200, Konstnären, 35 x 40
321 5370 Grafiskt blad Roland Svensson, Vinterskärgård, P.t. 28 x 42
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5099 Hänge 18k & jade
321 4214 Hängskåp allmoge, L.73D.35H.80
321 4193 Hängskåp tidigt 1800-tal, furu, L.79 D.27 H.78
321 5194 Hd originaldelar Bla förgasare & slutdämpare
321 5430 Hörnskåp Gustaviansk stil, H.175
321 4302 Hörnskåp Gustaviansk stil, H.183
321 5209 Hörnskåp Karl Johan, H.105
321 5201 Hörnskåp med etagehyllor, H.179, Ådringsmålat
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5432 Hörnstol
321 4262 Hörnvitrivskåp L.84D.46H.140
321 5452 Hushållsvåg
321 5226 Jardiniere Rörstrand, L.23
321 5494 Jardiniere Sekelskifte, Intarsia, zinkinsats, L.40
321 5231 Jardiniere Silver/glas, L.40
321 5540 Järnurna Norrahammar, No5, H.67, (sk)
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5318 Jordglob Efterkrigstid
321 5453 Jordglob M.ä. (sk)
321 5094 Kaffegods ca 25 del, Blå blom, Gustavsberg
321 5013 Kaffeservis 3 del, Ns
321 5445 Kaffeservis Rörstrand, Margot
321 5483 Kakelbord
321 5034 Kälkar 2 st, M.Ä
321 5135 Kamferkista
321 5297 Kandelaber Kristall, Villeroy & Bosch, H.25
321 5102 Kandelaber Sent 1800-tal, marmor/brons & prismor, H.60
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5116 Kandelaber Silver, H.16
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 4102 Kandelabrar 3 st, Ns
321 5361 Karaff 1800-tal
321 5449 Karaffer 3 st, Kristall
321 5365 Karaffer 5 st
321 5531 Karaffer m.m. Simon Gate, 5 del
321 5308 Karmstol 1700-tal, (ren.obj)
321 5485 Karmstol Louis XV-stil, (bred)
321 5519 Karmstol Stålrör
321 5521 Karmstolar 3 + 1, Ekselius
321 5338 Karmstolar 3 st, Ekselius
321 4273 Karmstolar 4 st, Windsor
321 5223 Karmstolar Ett par, Allmoge
321 5180 Karmstolar ett par, barockstil
321 5222 Karmstolar Ett par, Gripsholm
321 5186 Karmstolar Ett par, Louis XV-stil
321 5476 Karmstolar Ett par, Louis XV-stil
321 5415 Karmstolar Ett par, Senempire, valnöt
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5368 Karott med lock, Pyro, Gustavsberg
321 5233 Karott med lock + såskanna, Ns
321 5229 Keramikplatta UE, G.A., 23 x 28
321 5375 Keramikplatta (d) Einar Nerman, Vitsippa, 15 x 8
321 5196 Kina 3 del
321 5460 Kista 1700-tal, på benställning, H.66
321 5054 Kista 1800-tal
321 5033 Kista Allmoge, 1800-tal
321 5157 Kista på benställning
321 5246 Klaffbord Furu
321 5035 Klaffbord Furu, 1800-tal
321 5305 Klaffbord Karl Johan-stil, Mahogny (sk)
321 5162 Knyppeldyna med tillbehör
321 5070 Köksoffa Grönmålad, Sekelskifte
321 5306 Kökssoffa furu, L.163
321 4540 Konstblad Göran Hahne, (17920)
321 4541 Konstblad Göran Hahne, (18138)
321 4537 Konstblad Hugo Zuhr, (18071)
321 4536 Konstblad Oscar Reuterswärd, (18068)
321 4525 Konstblad Oscar Reuterswärd, (19593)
321 4526 Konstblad Wallasse Ting, 'papegoja', (17981)
321 5195 Konstglas 2 del, bla fisk
321 5093 Konstglas 2 del, Bla Kosta Lindstrand
321 5101 Kopp Meissen
321 5364 Koppar 3 del
321 5355 Koppar 4 del
321 5505 Koppar 6 del
321 5404 Kopparstick 1813, David, 45 x 60
321 5405 Kopparstick Efter martin, blasiiholmen, 37 x 54
321 5373 Kornischer 2 st, rokokostil, L.163
321 5446 Kräftskål Rörstrand, (sk)
321 5185 Kristall 3 del, kakfat + 2 st karaffer
321 5067 Kristallaskar & pressglas
321 5245 Lampbord England
321 5488 Lampbord Ett par, H.57
321 5291 Lampbord Louis XV-stil, Gallerkant, stenskiva, H.72
321 5004 Lampbord/skulptur Afrikana
321 5335 Lampetter Ett par
321 5510 Lampetter Ett par, råglas, Lindeberg & Roos, Malmö, H.37
321 5237 Lampetter Ett par, rokokostil, prismor
321 5036 Länsstol Jugend
321 5535 Likörglas 6+6 st
321 5532 Likörservis, m.m. Simon Gate, 11 del
321 5295 Linneskåp 30-tal, L.160 D.42 H.120
321 5075 Litografi 23/40, 'What if okay gave a war and nobody came', 35 x 65
321 5130 Litografi Harald Lindberg, Fiskare, -48, 40 x 52
321 5197 Litografi Otto Eberhardt, Kanalmotiv Venedig, 5/15, -56, 48 x 60
321 5372 Litografi Roland Svensson, Ramsmora Möja, Med dedikation, 37 x 45
S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5248 Ljuskrona barockstil, H.100
S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5390 Ljuskrona Empire-stil, H.100
321 5320 Ljuskrona Empire-stil, H.65
321 4219 Ljuskrona Empirestil, H.80
321 5202 Ljuskrona Oscariansk, H.100
321 5236 Ljuskrona rokokostil
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5103 Ljusmanschetter m.ä
321 5441 Ljusplåt mässing, H.50
321 4547 Ljusstakar 1 par, Mässing, (16691)
321 4175 Ljusstakar 1 par, Tenn, Stockholm, H.15
321 5506 Ljusstakar barockstil, malm, H.20
321 5254 Ljusstakar Ett par, H.20
321 5174 Ljusstakar Ett par, Sekelskifte, H.27
321 5383 Ljusstakar Ett par, Tenn, H.58
321 5363 Lockurna 17/1800-tal, (sk), H.55
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5426 Lodur 1800-tal, rokokostil, H.105
321 5309 Månbord Ett par, 1800-tal, Vitmålade, Dia116 H.70
321 5275 Märklin tåg, spår transformatorer, m.m.
321 5514 Mask Sierra Leone, (GBAING), Kyrkogårdsväktare, H.40
321 5307 Matbord Jugend, Vitmålat, L.108 D.90 H.76
321 5200 Matsalsbord 1880-tal, L.137 D.115 H.78
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 4199 Matsalsbord Furu, Dia160 H.76
321 5225 Matsalsgrupp 5 del, bord + 4 stolar, + 1 ilägg
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5239 Matsalsgrupp 7 del, Gustaviansk stil, bord + 6 stolar + 2 ilägg
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5247 Matsalsskåp Gustaviansk stil, L.125 D.47 H.167 (sk)
321 5360 Matservis ca 50 del, Rörstrand, Japan
321 5017 Matservisdelar ca 15 del, Vexiö,
321 5163 Matservisdelar ca 40 del, Gustafsberg
321 5523 Matta Bochara 125 x 180
321 5524 Matta bochara, 125 x 195
321 5545 Matta Gabbeh, 200 x 140
321 4295 Matta gallerimodell, 300 x 75
321 5539 Matta Kina, 200x136
321 5546 Matta Kina, gul, 200 x 290
321 5526 Matta mir, 130 x 200
321 5276 Matta Old Meshed, 199 x 299
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5038 Matta orientalisk, 198x191
321 5347 Matta Orientalisk, 86 x 164
321 5040 Matta orientalisk, Bochara, 128x195
321 5041 Matta orientalisk, Keshan, 390x292
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5039 Matta orientalisk, Kina, 137x70
321 5042 Matta orientalisk, Meshead, 388x287
321 3633 Matta orientalisk, Old Bachtiari, 210x140
321 1303 Matta orientalisk, Old Kerman, 160x265
321 5043 Matta orientalisk, Sarouk, 355x250
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 4329 Matta orientalisk, Tekke, 127x190
321 5345 Medaljer/plaketter 6 del
321 5264 Miniatyrer div
321 5165 Moccakoppar 12 del + 12 st skedar, Rosenthal
321 5158 Musikmöbel Gustaviansk stil, L.100 D.42 H.81
321 3115 Oljemålning 1800-TAL, 133x89
321 5023 Oljemålning 1800-tal, A Davies, 36x61
321 5020 Oljemålning 1800-tal, romatiskt motiv, 68x87
321 5340 Oljemålning A.Lundbom, "Vårt första hem" åmål, 1920, 47 x 63
321 4383 Oljemålning Anders Åberg, Stadsvy, 73 x 95
321 5189 Oljemålning Carl Gunne, 38 x 48, Parkmotiv
321 5024 Oljemålning Carl Månsson, Skånegård, 48x68
321 5096 Oljemålning Curt Sjöberg, Vinterhamn Trosa, 40 x 32
321 5007 Oljemålning Dan Martin, 45 x 54
321 5006 Oljemålning E.Stenberg, kvinna, 50 x 38
321 5183 Oljemålning Elof Riesebye, Porträtt, 80 x 80
321 5411 Oljemålning Eric Rhönnstad, Vinterlandskap, 37 x 45
321 5141 Oljemålning Erik Jönsson, Kust, 30 x 40
321 5022 Oljemålning Fiskande man, 30x45
321 5077 Oljemålning Flicka på gunghäst, 59 x 47
321 5280 Oljemålning Folke Wilhelmsson-Berg, Landskap med stuga, 62 x 102
321 5026 Oljemålning Fors, 48x58
321 5324 Oljemålning Fritiof Ketter, Fiskeläge, 53 x 64, -50
321 5228 Oljemålning G.Holmqvist, -41, 55 x 73
321 5068 Oljemålning G.Lindström, "Våren", 37 x 65
321 5155 Oljemålning G.Norrby, 1800-tal, (sk), 48 x 70
321 5442 Oljemålning Gunnar Lundkvist, Älgar, -73, 45 x 53
321 5443 Oljemålning Gunnar Lundkvist, Rådjur, -74
321 5008 Oljemålning Gunnar Zetterström, Landskap, 38 x 49
321 5028 Oljemålning H Birk, fjordlandskap, 50x77
321 5353 Oljemålning H.Nyman, Stuga vid vatten, 49 x 60
321 5281 Oljemålning Halvnaken man, 73 x 65
321 5027 Oljemålning Hans Tombrock, 1941, 85x70
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5095 Oljemålning Hilmer eriksson, Gamla stan, 68 x 95
321 5500 Oljemålning Kopia efter Nattier, Marie Adélaide, 63 x 85
321 5379 Oljemålning Lars Boethius, Stilleben, (sk), 74 x 107
321 5273 Oljemålning M.Laval, Parismotiv, 63 x 52
321 5140 Oljemålning M.Richard, 35 x 42
321 5048 Oljemålning Mikael Stanowsky, Marin, 42 x 67
321 4172 Oljemålning Nicolai Abildgaard, Hans art, motiv från ossians sånger, (lagning), 114x100
321 4173 Oljemålning påskrift, A Tergo R De Noel, fecit, 1684, Religiöst motiv, 101x123
S�ldes f�r 19.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5021 Oljemålning Per Åkered, Jakthund, 30x104
321 5402 Oljemålning Ragnar Svedberg, -55, 50 x 65
321 5403 Oljemålning Sewerin, Göteborgs hamn, 46 x 65
321 5083 Oljemålning Sign B.Lindholm, Skogslandskap, 39 x 68
S�ldes f�r 10.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5325 Oljemålning Sign Göte, Sydlänsk gata, 48 x 60
321 5143 Oljemålning Sign, kustmotiv, 28 x 35
321 5030 Oljemålning Sjösten, stockholmsmotiv, 67x98
321 5529 Oljemålning Snöripa, Vjeteslav Kliuchnikov, 45x80
321 5342 Oljemålning Ulf Olausson, 76 x 88, Våren
321 5298 Oljemålning Virgen, Mexico, 120 x 58, Stilleben
321 5374 Oljemålning Vjeteslav Kliuchnikov, Stilleben med syrener, 72 x 83
321 5037 Oljemålningar 2st, Erik Öhlin, 'Fabriken', Öländskt landskap'
321 5031 Oljor 2 st, porträtt
321 5438 Paraplyställ metall
321 5012 Parti bestick Ca 120 del, Ns, spetsmodell
321 5124 Parti bestick Ns, rokokostil
321 5252 Parti kristall 8 del
321 5204 Parti linne 1 krt
321 5125 Pastell Eva Zettervall, Modell, 44 x 35
321 5188 Pastell V.Nelson, Sign a tergo, 30 x 50
321 5418 Pelarbord E.Wiik
321 5315 Pendyl Förgylld, H.50
321 5208 Pianobänk sekelskifte
321 5166 Pianopall glasfötter
321 5475 Piedestal 1800-tal, H.90
321 4546 Pigtittare (sk), (17897)
321 5260 Pinnstolar 4 st, Jano
321 5385 Pistol Dubbelpipig, Castillo
321 5508 Plafond Råglas & prismor
321 5322 Pokal Silver, graverad, H.23
321 5407 Pokler Ett par, Ns, H.44
321 5118 Porslinsmålningar 3 st, Kina
321 5547 Pottskåp Marmorskiva, H.70
321 5147 Pottskåp Sekelskiva, stenskiva, H.76
321 5429 Pottskåp Sent 1800-tal, L.40 D.40 H.67
321 5148 Pottskåp stenskiva, björk, H.75
321 5289 Pottskåp Stenskiva, Louis XVI-stil, H.70
321 4097 Prakturna med lock, porslin/mässing, H.40
321 5394 Rakspegel björk
321 5198 Ram 1800-tal, med fotografi från Uppsala universitet, 56 x 66
321 5193 Rökbord Intarsia, H.56
321 3472 Rölakanmatta sign IS
321 4076 Salongsbord Jugend, mahogny, H73 Dia89
321 5552 Salongsbord Nyrokoko, mahogny, H.74
321 4200 Salongsgrupp Senempirestil, 7-del
321 4544 Samekniv saknar slida, (8403)
321 5071 Sängramar 1 par, Björk, med intarsia
321 4183 Sekretär Bemålad, L.106D.45H.111
321 5129 Sekretär Karl Johan, Björk, L.103 D.46 H.108
S�ldes f�r 7.300 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5253 Sekretär Sengustaviansk, mahogny, (kompletterad), L.107 D.45 H.120
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5084 Serigrafi Picasso, 59 x 40
321 5359 Serveringsvagn
321 5212 Serveringsvagn funkis
321 5548 Servisdelar ca 45 del, Hackefors, Wasa
321 5414 Servisdelar Rörstrandm div
321 5219 Sideboard Gustaviansk stil, L.195
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5330 Sittgrupp 4 del, sekelskifte, vitmålad, soffa + 2 stolar + bord
321 5268 Skål Kina, H.15
321 5227 Skål Orrefors
321 5537 Skål Porslin (Tillverkningsskada), H.21
321 5258 Skål på fot porslin, H.22
321 5391 Skålfat UE, Dia37
321 5144 Skänk 1880-tal, valnöt, L.125 D.66 H.105
321 4055 Skänkskåp Jugend, furu avlutat, 90x50 H180
321 5457 Skåp 1700-tal, (nyare underdel)
321 5250 Skåp 1890-tal, valnöt, Med bronsrelief
321 5221 Skåp allmoge, 1785, L.103 D.60 H.192
321 5463 Skåp Kina, L.60 D.42 H.116
321 4260 Skedar 10 st, silver, 1800-tal
321 5395 Skeppslykta Starboard, mässing
321 5133 Skrivbord 1880-tal, L.113 D.60 H.77
321 5206 Skrivbord 1880-tal, L.120 D.62 H.75
321 5431 Skrivbord Jugend, (sk), L.90 D.55 H.112
321 5328 Skrivbord Jugend, Skinnskiva (sk), L.125 D.70 H.77
321 5045 Skrivbord Tidigt 1900-tal, Mahogny, L.128 D.75 H.78
321 5544 Skrivbordsstol England, skinn
321 5533 Skulptur Brons, Atlet, Sign, På marmorsockel, H.26
321 5284 Skulptur Häst, brons, H.35
321 5139 Skulptur Hugo Elmqvist, Liggande kvinna, L.40
321 5269 Skulptur Skrattande Buddha, H.55
321 5266 Skulpturer Ett par, Svanar, brons, H.30
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 4272 Slagbord rustikt, engelsk stil
321 5121 Slevar/skedar 3 st, silver
321 5417 Snurrstolar 6 st, rödbetsade
321 5459 Soffa
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5522 Soffa 60-tal, rottingrygg
321 5220 Soffa Nyrokoko
321 5474 Soffa Nyrokoko, L.153
321 4095 Soffa Nyrokokostil
321 5507 Soffa Tapetserarstil
321 4285 Soffa + fåtöljer 4 del, Sekelskifte
321 5422 Soffa med lock barockstil, L97
321 5050 Soffbord 50-tal, L.110 H.44
321 4554 Soffbord Art Deco
321 5477 Soffbord Funkis, Dia90 H.64, (sk)
321 5323 Soffbord Funkis, L.62 D.62 H.61, intarsia
321 4153 Soffbord Jugend, Dia.98 H.64
321 5542 Soffbord Lådor & glasskiva, L.125 D.75 H.60
321 5543 Soffbord med lådor, Bemålat, L.120 D.70 H.52
321 5152 Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, H.76
321 5482 Spegel Gustaviansk stil, H.140
321 3165 Spegel Nyrokoko, H.82
321 5490 Spegel rokokostil, förgylld, H.120
321 5314 Spegel rokokostil, H.100
321 5462 Spegel Venetiansk, H.110
321 5396 Spegel + spegellampetter, 3 del
321 5439 Spegel med lampetter, H.87
321 4395 Speglar 4 st, Järn, Kina
321 5332 Spelbord Jugend, L.90 H.77
321 4482 Spelbord med marker, H.77
321 2112 Spelbord Nyrokoko, (sk), L.90 D.45 H.77
321 4217 Spelbord Rokokostil, H.75
321 5551 Spisplattor Ett par, kungamotiv, gjutjärn, 73 x 58
321 5112 Stekfat blåvitt, L.31
321 5114 Stekfat Staffordshire
321 5115 Stekfatsgaller Kina, 1800-tal, (sk), Dia.35
321 5300 Stol sekelskifte
321 5299 Stol Sekelskifte
321 5303 Stol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Arka". Ek, svängd genombruten rygg med spjälor. Formgiven 1955. Bredd: 73 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 67 cm, sitthöjd: ca 36 cm
321 3651 Stolar 1 par, Nyrokoko
321 5489 Stolar 2 st, 1800-tal, udda
321 5382 Stolar 2 st, Chippendalestil
321 4180 Stolar 3st, gustavianska
321 5078 Stolar 4 st, Chippendalestil & Jugend, (3 + 1)
321 5173 Stolar 4 st, rokokostil, björk
321 5051 Stolar 6 st, Nyrokoko
321 5487 Stolar Ett par, Louis XV-stil
321 4555 Stolar Jugend 6 st
321 5387 Stop 2 st, Konstaplar, H.18
321 5329 Stringhyllor 4 sekt
321 5399 Supkopp Silver
321 5224 Sybord + pall, rokokostil
321 5097 Syltkruka Höganäs, 10L
321 5448 Syltkruka Rörstrand
321 5263 Syltkrukor 4 st, olika
321 5466 Tågset Ho Gauge, Clifford series
321 5210 Takarmatur 20-tal, prismor
321 5423 Takarmatur 50-tal, 6-armad
321 4420 Takarmatur glas, h.50
321 5351 Takarmatur H.55
321 5492 Takarmatur Orrefors
321 5274 Takarmatur porslin, H.65
321 5098 Takfotogenlampa Sent 1800-tal
321 5433 Tallboy 1800-tal, valnöt, L.82 D.52 H.162
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 19 juli 2004 16:00)
321 5109 Tallrik 1800-tal, emalj, Dia18
321 5110 Tallrik Vapenporslin, 17/1800-tal, Dia27
321 5113 Tallrikar 17/1800-tal, blåvitt, (sk)
321 5111 Tallrikar 4 st, Kina/japan, 17/1800-ta, (sk)
321 5001 Tallrikar 6 st, Herend
321 5343 Tavla Field Marshal The Duke of Wellington, (sk), 41 x 30
321 5499 Tavla Schablon till gyllenläder, 54 x 50
321 5501 Tavlor 2 st, tryck
321 4530 Teckningar 7 st, E Rigner, (sk) (18014-20)
321 5512 Tegods 9 del, Gefle
321 5136 Tekök Ns, Sekelskifte
321 5527 Tempera Alexander Pilkov -94, 40x60
321 5471 Tenn 2 fat 1 pat ljusstakar
321 5106 Tennljusstakar Ett par, H.20
321 4514 Tennstop (19073)
321 5104 Tenntallrikar 12 st, Hammerlund, Oslo, rokokostil
321 5187 Terrin Tärna, Gustafsberg
321 5294 Toilettebord barockstil, L.160 D.45 H.170
321 5412 Tomteterrin Gustavsberg, L.27
321 5169 Torrnålsgravyr (d) Björn Brusewitz, Tre Blinda, -78, 22 x 25
321 5213 Träreliefer 2 st
321 5386 Triptyk M.Jedic, 1983,
321 5256 Urnor Ett par, metall, H.62
321 5425 Utdragssoffa L.205
321 4310 Vägglystrar 1 par h. 20
321 5486 Vägglystrar Ett par, prismor, H.40
321 5495 Vas Arabia, H.46
321 5393 Vas glas, bemålad, H.18
321 5392 Vas Jugend, H.32
321 5456 Vas jugendstil, Glas/tenn, H.27
321 5267 Vas Kina, Glaserad
321 5513 Vas Stig Lindberg, Gustavsberg, H.29
321 5369 Vaser 2 st, Bla UE
321 5270 Vaser 2 st, Kina, H34 & 39
321 5217 Vaser 3 st, keramik
321 5534 Vaser 4 st, Bla Strömbergshyttan
321 5377 Vaser/skålar 4 del
321 5481 Vävd tapet 165 x 73
321 5290 Vitrinbord Tidigt 1900-tal, Dia84 H.80
321 5461 Vitrinskåp England, (hörnskåp), H.182
321 5313 Vitrinskåp Louis XV-stil, H.142
321 5357 Vitrinskåp Louis XV-stil, H.142
321 5240 Vitrinskåp Tidigt 1900-tal, ek
321 5138 Vykort ca 500, tidigt 1900-tal
321 5472 Ytterfoder Ett par, Waldemarsudde, H.15
321 5447 Ytterfoder Gustafsberg, 1912, bemålad, H.20