Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 4 maj 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1324 2263  Affisch Anchor Line, Liverpool to New York, ca 110x88cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:25)

1324 9285  Affisch David Hockney (f. 1937), England. "The Hypnotist". Utställningsaffisch 1963, oramat löst blad. Bladets mått: 45,5x34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:08)

1324 9461  Affisch Håkan Nyberg (1938-2013), Sverige. Fickteatern. Signerad. Serigrafi. Bladets mått: 70x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:19)

1324 9283  Affisch Jim Dine (f. 1935), USA. Utställningsaffisch 1965, "Art In Science". Oramat löst blad, bladets mått: 96x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:56)

1324 9287  Affischer 2 st, Horst Janssen (1929-1995), Tyskland. 1970-tal. En är signerad. Oramade lösa blad. 74x44 cm respektive 60x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:22)

1324 2109  Akvarell Allan Österlind (1855-1938), Sverige. Signerad. Motivet: 47x60cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:04)

1324 7281  Akvarell Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, Sjöstuga, 24x34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:58)

1324 9103  Akvarell Oidentifierad konstnär. Kustvy med båthus. Monogramsignerad. Akvarell, 11x16cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:09)

1324 2030  Akvarell Paul Keane (f. 1964), Storbritannien. Signerad. Akvarell. 15x11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:14)

1324 2396  Ampel Glas, 20-tal. Diameter: 40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:58)

1324 9337  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 43 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:55)

1324 2058  Assietter + formar. 15 delar. Bla Deco, Hälsingborg och Höganäs. Längd: 17-30cm. Djup: 17-24cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:04)

1324 2119  Bänk Furu. Längd: 135, djup: 35 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:46)

1324 9441  Barometer höjd: 67cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:51)

1324 2377  Båtventiler 2 st, Marin, "Bomar". Längd: 32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:24)

1324 8076  Bestick silver, 25 delar, MGAB, 1951, bruttovikt: 970g.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:21)

1324 8077  Bestick silver, 32 delar, Norge, bruttovikt: 1,45kg

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:23)

1324 8030  Bestick silver, bruttovikt: 147,4g. Gravyr. Längd: 16-21cm, år 1917, Ryssland, förgyllt del ej silver, med etui.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:09)

1324 8029  Bestick silver, bruttovikt: 88,2g. Kniv & gaffel. Längd: 17-19cm, Ryssland, blad på kniv ej silver. Med etui

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:14)

1324 8061  Bestickuppsättning 62 delar, silver, Olga. Längd: 10,5-21 cm. Bruttovikt: 1310g, knivar 990g ca

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:13)

1324 2037  Bokhylla Längd: 140 cm. Djup: 25 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:50)

1324 2244  Bokhylleskåp Teak. Bredd: 120. Djup: 23 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:09)

1324 2115  Bokställ Ek. Längd: 55 cm. Djup: 23. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:53)

1324 2078  Bonbonjär + lockskålar, kristall, 3 delar. Höjd: 7-16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:29)

1324 2042  Bord med låda. Sent 1800-tal. Bredd: 37 cm. Djup: 46 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:43)

1324 2404  Bordslampa Ateljé Lyktan, Tuben, vit. Längd: 80 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:14)

1324 2346  Bordslampa Glas. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:50)

1324 2394  Bordslampa höjd: 56cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:30)

1324 2345  Bordslampa Med skärm. Höjd: 52cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:38)

1324 2390  Bordslampfot nysilver, 1930-tal. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:13)

1324 2046  Bordslampor 2 st, krom, skärmar i plast. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:28)

1324 2098  Bordslampor Ett par, med skärm. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:24)

1324 2051  Bordslampor ett par, porslin. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:03)

1324 2185  Bordsur omkring sekelskiftet 1900, Edinburgh. Längd: 21, djup: 13 cm, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:43)

1324 2248  Brännstämpel Krona. Längd: 16cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:53)

1324 2086  Broderi 2 st, Kina, ca 22x26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:35)

1324 2025  Buktalardocka höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:46)

1324 2154  Byrå 1890-tal. Bredd: 83, djup: 44 cm, höjd: 102 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:36)

1324 2038  Byrå Längd: 95 cm. Djup: 60 cm, höjd: 70 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:05)

1324 2120  Byrå mahogny. Bredd: 97. Djup: 47 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:50)

1324 2035  Byrå med sex lådor. Bredd: 77 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 126 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:32)

1324 2034  Byrå Med stenskiva, sengustaviansk stil. Bredd: 95 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:52)

1324 2344  Byrå sengustaviansk stil, stenskiva, mahogny, Bredd: 85 cm. Djup: 47cm. Höjd: 79 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:29)

1324 2255  Collage Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, 99x69cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:36)

1324 2326  Collier silver, Arvo Saarela. Med lila stenar, Längd: 42cm, bruttovikt: 36,1g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:14)

1324 2141  Crèmekoppar 5 st, Rörstrand, "G III", i originalförpackningar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:15)

1324 2227  Crèmekoppar 6 st. Höjd: ca 9 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:49)

1324 2068  Dockor 3 st, i glasmonter. Japan. Längd: 15 cm. Djup: 11 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:24)

1324 9063  Dockor Ett par. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:29)

1324 8003  Dosa silver, Ryssland, 1875, Nielloarbete, dekor med stadsmotiv. Längd: 11,5. Vikt: ca 135 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:57)

1324 2063  Eldhundar ett par, järn och mässing. Längd: 44 cm, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:48)

1324 2036  Emmafåtölj

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:51)

1324 2201  Etsning 1800-tal, "The Triumph of Britannia". Ej signerad. Motivet: 40x52 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:06)

1324 1034  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. "Vadstället"/"The Ford". Signerad. Hjert & Hjert 262, Asplund 249, ZG 249. Motivet: 19,9x14,5 cm. Ej examinerad ur ram

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:41)

1324 9414  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad, porträtt, 1929. Motivet: 25x19cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:26)

1324 2209  Etsning Gaetano Bartolozzi, "London pub". Ej signerad. Motivet: 20,5x30,5 ca, (F Bartolozzi)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:10)

1324 9265  Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Komposition med snöre. Signerad, numrerad 63/100, daterad -75. Oramat löst blad. Motivet: 37x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:12)

1324 9266  Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 10/100, daterad -73, oramat löst blad. Motivet: ca 37x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:21)

1324 9267  Etsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 38/98, daterad -75. Motivet: ca 47x37 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:05)

1324 2281  Etsning Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Signerad, modell, saknar glas. Motivet: 23x18cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:37)

1324 2208  Etsning Max Brüning (1887-1968), modell. Signerad. Motivet: 37x16 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:31)

1324 2218  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad "Tallini", -63. Motivet: 28,5x29

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:32)

1324 2207  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, Figurer vid häst. Motivet: 18x16 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:10)

1324 9369  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "döda fåglar". Signerad. Motivet: 34x27cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:53)

1324 2376  Fajansplatta Ramad, 30x21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:59)

1324 9289  Färgetsning Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 57/100m -76. Oramat löst blad. Motivet: ca 49x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:44)

1324 9321  Färgetsningar 2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad 23/50, daterad1981, del av svit. Etsning + handkolorering, oramade lösa blad. Bladets mått: ca 50x40 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:01)

1324 9277  Färgetsningar 3 st. Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Flugsvamp I", "Fiske", "Man på bord". Kolorerade. Signerade och numrerade 1/100, Oramade lösa blad. Bladets mått: 27,5x21,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:26)

1324 9257  Färgetsningar Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Elementära former". Mapp med 3 färgetsningar. Signerad, numrerade 100/150. Bladets mått: 52x60 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:43)

1324 9435  Färglitografi 2 st, Henri Goetz (1909-1989), Frankrike. Signerad, numrerad 39/50. Motivet: 33x40cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:12)

1324 2174  Färglitografi Claude Weisbuch (f. 1927), Signerad, numrerad 195/250. Motivet: 76x54cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:54)

1324 2011  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Gatuscen. Signerad, numrerad 39/250. Motivet: 45x36 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:43)

1324 2009  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Gripsholms slott. Signerad, numrerad 39/250. Motivet: 36,5x44,5

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 21:02)

1324 2358  Färglitografi Erik Dietman (1937-2002), Sverige. Signerad, numrerad EA 2/15, daterad -78. Oramat löst blad. Bladets mått: 86x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:57)

1324 2406  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 231/360. Motivet: 75x64 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:17)

1324 2392  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938) Sverige. Ej numrerad. Signerad, daterad 1980. Motivet: 19x26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:42)

1324 2110  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Stortorget, Stockholm. Signerad. Motivet: 40x30cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:39)

1324 2223  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 37/300. Motivet: 25x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:58)

1324 5400  Färglitografier 5 st. Ivor Abrahams (f. 1935), Storbritannien. Komposition. Svit om 5 st signerade och numrerade 44/55 samt daterade -75, oramade lösa blad. Bladets mått: 60,5x60,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:37)

1324 9292  Färglitografier Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. 3 st. Interiör. AP-upplaga. Signerad, daterad 1972. Oramat löst blad. Bladets mått: 53,5x70,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:43)

1324 9296  Färgserigrafi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 77/80, oramat löst blad, bladets mått: 65x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:05)

1324 9308  Färgserigrafi James Havard (f. 1937), USA. "Crayola Crayons with Cranach". Signerad, numrerad 24/30, daterad -67. Oramat löst blad. Bladets mått: 74x56 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:38)

1324 9304  Färgserigrafi LG Lundberg (f. 1938), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 26/60, daterad -70. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 63x47,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:29)

1324 9294  Färgserigrafi Nicholas Krushenick (1929-1999), USA. Abstrakt komposition. Signerad, numrerad a tergo 57/125, daterad -1968. Oramat löst blad, bladets mått: 90x70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 21:03)

1324 2002  Färgserigrafi Nicholas Krushenick (1929-1999), USA. Abstrakt komposition. Signerad, numrerad a tergo 57/125, daterad -1968. Oramat löst blad. Bladets mått: 90x70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:14)

1324 9305  Färgserigrafier 2 st. Lars Karlmark (f. 1944), Sverige. "Abechna" respektive "EADB", abstrakta kompositioner. Daterade 1968, numrerade 17/17 respektive 15/15. Oramade lösa blad. Bladets mått: 51x65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:32)

1324 9437  Fat 2 delar, Japan. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:46)

1324 9173  Fat 3 delar, Royal Copenhagen, Blå Blom. Längd: 18,5 cm, höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:51)

1324 2014  Fat Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:20)

1324 2178  Fat Elis Bergh (1881-1954), Sverige. Kosta, dekor med fågel. Diameter: 28cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:35)

1324 2274  Fat Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. 19x19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:26)

1324 2081  Fat Silver (800), Ungern. Längd: 45 cm. Vikt: ca 580g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:58)

1324 2279  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Fajans. Signerad med Studiohanden. Längd: 21cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:18)

1324 2278  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Fajans. Längd: 26cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:26)

1324 9198  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 15,5x15,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:50)

1324 2132  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige, Rundrygg, Med fotpall

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:27)

1324 2398  Fåtölj rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:24)

1324 2205  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännmärkt Swedese. Fårskinn, med pall

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:13)

1324 2238  Fåtöljer Ett par, gustaviansk stil, nutida klädsel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:22)

1324 2054  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:04)

1324 2049  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Sekelskifte, Gustavsberg. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:19)

1324 2055  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Räv och Tax ur Lilla Zoo, Gustavsberg 1956-1978. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Längd: 9,5-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:11)

1324 2074  Figuriner 5 st, Herend. Vitglaserade. Höjd: 4-24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:46)

1324 2327  Fiskbestick 10 st, (5 + 5 st), Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Gense. Längd: 19-24 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:27)

1324 2252  Fruktbestick 24 delar, England i etui

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:46)

1324 9452  Fruktservis Glas, Målerås, 6+ 1 delar, 24x15 cm, 16x16,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:31)

1324 2337  Gallerskålar ett par, Porslin, Berlin. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:44)

1324 9053  Golvlampa Kosta Lampan. Höjd: 130cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:32)

1324 2135  Golvlampa Mässing med skärm, EWÅ. Höjd: 156cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:59)

1324 2137  Golvlampa mässing, märkt NAFA 511. Höjd: 120cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:58)

1324 2351  Golvlampa mässing. Höjd: 150

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:38)

1324 9377  Golvlampa mässing. Höjd: 166cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:11)

1324 2369  Göteborgsstolar 6 st, 1800-tal, valnöt

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:06)

1324 2039  Göteborgstol nutida, mahogny

1324 2215  Gouache Oidentifierad konstnär. Dans, ej signerad, 18x24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:18)

1324 8012  Gräddkanna silver, 1824. Höjd: 16 cm, Vikt: 230g ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:40)

1324 8011  Gräddkanna silver, 1844. Höjd: 15 cm. Vikt: ca 180 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:39)

1324 2314  Grafiskt blad Anders Emgård (f. 1938), Sverige. "Falsterbo". Signerad, numrerad 18/50. Gicléetryck på duk. Motivet: 55x45 cm, ej ramad, lös duk

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:31)

1324 2261  Grafiskt blad Gicléetryck, Anita Paulsson, Sverige. "Prima Ballerina". Signerad, numrerad 2/30. Motivet: 39x27 cm, med passepartout, ej inramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:33)

1324 2311  Grafiskt blad Gicléetryck, Emanuel Javelid (f. 1956), Sverige. Sverige. "Körsbär". Signerad, numrerad 11/50, oramat löst blad. Motivet: ca 40x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:39)

1324 2275  Grafiskt blad Gicléetryck, Jonas Lundh, landskap. Signerad, numrerad 80/100, oramat löst blad. Motivet: 28x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:30)

1324 2319  Grafiskt blad Gicléetryck, Jonas Nilsson (f. 1968), Sverige. Sverige. Morkulla. Signerad, numrerad 2/60. Oramat löst blad. Motivet: ca 34x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:16)

1324 2302  Grafiskt blad Gicléetryck, Jonas Nilsson (f. 1968), Sverige. Sverige. Räv. Signerad, numrerad 140/180. Oramat löst blad. Motivet: ca 38x28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:00)

1324 2287  Grafiskt blad Gicléetryck, Niclas Jonsson, Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 50/100, oramat löst blad. Motivet: ca 28x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:32)

1324 2266  Grafiskt blad Gicléetryck, Veronica Sofie, Ansikte. Monogramsignerad VS, numrerad 49/100m löst blad. Motivet: 28x38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:38)

1324 2304  Grafiskt blad Gicléetryck, Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Africa". Signerad, numrerad 97/100. Oramat löst blad. Motivet: ca 28x18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:59)

1324 2320  Grafiskt blad Gicléetryck, Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Lamp". Signerad, numrerad 7/50. Oramat löst blad. Motivet: 60x40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:20)

1324 2249  Grafiskt blad Gicléetryck, Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. Komposition, "Sunset". Signerad, numrerad 33/50, oramat löst blad. Motivet: 60x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:16)

1324 2246  Grafiskt blad Gicléetryck, Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. Komposition, "Three". Signerad, numrerad 41/50, oramat löst blad. Motivet: 60x40 cm

1324 2225  Gravyrer 3 st, ca 40x30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:32)

1324 2387  Hänge 18k guld, Med blå safir och diamanter, 10xca0,03ct. Vikt: 1,7g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:02)

1324 2389  Hänge 18k guld, med rosa sten och diamanter, 16xca0,001ct. Vikt: 0,7g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:50)

1324 2388  Hänge 18k guld, med smaragd och diamanter, 16x0,001ct. Vikt: 1,1g.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:17)

1324 2386  Hängen 2 st, med briljanter. Längd: 1,5-2cm, vikt: 2g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:36)

1324 2282  Hängskåp Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Bredd: 38 cm. Djup: 26 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:27)

1324 2146  Hatthylla / rockhängare Krom, 1935. Längd: 151 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:14)

1324 2229  Hinkar 3 st, metall. Diameter: 29-36, metall

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:10)

1324 2236  Hörnétagère höjd: 140 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:08)

1324 9037  Hörnskåp Med Nyckel. Höjd: 185cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:13)

1324 2191  Kaffegods Rosenthal, ca 15 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:48)

1324 2228  Kaffekoppar 8 st, olika

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:33)

1324 9209  Kaffeservis 27 delar, "Manoir", Villeroy & Boch

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:11)

1324 2053  Kaffeservis 6 delar. Tyskland. 5 st koppar med fat + skålfat + 5 extra koppar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:28)

1324 2360  Kaffeservis ca 25 delar, Tirschenreuth, Bavaria

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:11)

1324 8059  Kaffeskedar 12 st kaffeskedar + 12 st mockaskedar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1951. Längd: 10,5-12 cm, Vikt: 265g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:05)

1324 7458  Kandelaber nysilver. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:13)

1324 9442  Kandelabrar Ett par, mässing/marmor, med prismor. Höjd: 59cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:27)

1324 2343  Kannor 2 st, + sockerskål, nysilver. Höjd: 6-26cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:48)

1324 2148  Karmstol Louis XV-stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:08)

1324 2150  Karmstol Louis XV-stil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:36)

1324 2143  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:57)

1324 2405  Klaffbord Bemålat. Diameter: 100, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:30)

1324 2237  Klaffbord Teak, 1950-tal. Bredd: 114. Djup: 44 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:22)

1324 8018  Klämma silver, Anders Lindqvist, 1829. Längd: 12 cm. Vikt: ca 50 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:00)

1324 9419  Kopp med fat 13+ 5 Rosenthal, Maria. Höjd: 5cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:37)

1324 2061  Kopparstick Efter Rubens. Motivet: ca 23x27 cm

1324 2107  Kuddar 4 st, Missoni, 38x38 - 53x27cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:04)

1324 2105  Kuddar 5 st, Luciano Marcato, Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. 40x40cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:25)

1324 2106  Kuddar 5 st, Luciano Marcato, Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. 40x40cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:14)

1324 2130  Kuverttallrikar 12 st, Rosenthal, diameter: 28 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:47)

1324 2342  Lampbord Ett par. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:03)

1324 2353  Lampbord Mässing med glasskiva. Bredd: 60, djup: 45 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:28)

1324 2067  Leksaker 2 st, apor, Bijoy Toys, New York, USA. 1900-talets mitt. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:45)

1324 9316  Litografi Don Eddy (f. 1944), USA. "BMW". Signerad, numrerad 87/150, oramat löst blad. Bladets mått: 57x69 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:47)

1324 2247  Litografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, numrerad 15/50, daterad 1951. Motivet: 25x35cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:19)

1324 2267  Litografi Lars Erik Falk (f. 1922), Sverige. Signerad LE Falk, numrerad 18/50. Litografi, 38x55cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:41)

1324 9280  Litografi Wolfgang Gäfgen (f. 1936), Tyskland. Komposition. Signerad, numrerad 11/50, oramat löst blad, 70x100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:34)

1324 9339  Ljuskrona Barockstil. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:57)

1324 2091  Ljuskrona höjd: 84 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:24)

1324 2122  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 39cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:17)

1324 2407  Ljuskrona Prismor. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:47)

1324 2332  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:35)

1324 2057  Ljusstakar 3 par, mässing. Höjd: 16-23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:29)

1324 2359  Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:01)

1324 2160  Ljusstakar 3 st, Smide. Höjd: 29-39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:16)

1324 9058  Ljusstakar Ett par, Heljä Liukko-Sundström (f. 1938), Finland. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:45)

1324 2045  Ljusstakar ett par, mässing, 1960-tal. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:46)

1324 9055  Ljusstakar Ett par, nysilver, Kolonn, Gustaviansk stil. Höjd: 14,5cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:38)

1324 2018  Ljusstakar Ett par, Royal Copenhagen. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:13)

1324 8036  Ljusstakar ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1951. Höjd: 15 cm, Bruttovikt: 425g ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:27)

1324 9235  Ljusstakar ett par, Smide. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:17)

1324 2101  Ljusstake Georg Jensen, Design: Sören Georg Jensen 1960. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:09)

1324 7275  Ljusstake Torolf Engström (1909-1987), Sverige. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:49)

1324 2126  Målarstege höjd: 145cm

1324 2231  Matbord mahogny. Bredd: 153 cm. Djup: 125 cm, höjd: 74 cm + iläggsskiva 69cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:28)

1324 2198  Matsalsgrupp 11 delar, Björk, Barockstil, bord+ 10 stolar. Längd: 150+ 2x64, djup: 91 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:28)

1324 9027  Matsalsskåp Längd: 105 cm. Djup: 43 cm, höjd: 172 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:12)

1324 2400  Matservis 45 del ca, Rosenthal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:13)

1324 2117  Matservis 50 delar, Rosenthal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:36)

1324 2334  Matservisdelar 18 delar, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand. Höjd: 7-15cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:13)

1324 2276  Matservisdelar 5 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand, Pomona. Diameter: 23-26cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:52)

1324 2272  Matservisdelar 6 delar, Rörstrand, Verdura

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:54)

1324 2235  Matta Afghan, 110x170cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:44)

1324 2331  Matta Dhurry, 253x358 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:43)

1324 2409  Matta Marimekko, 70x220 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:35)

1324 2322  Matta Ngorno Karabagh, antik, "Cloudband Kazak" 254x141 cm

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:41)

1324 2114  Matta orientalisk, 111x285 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:36)

1324 2142  Matta Orientalisk, 116x117cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:46)

1324 2333  Matta orientalisk, 420x300 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:32)

1324 2341  Matta orientalisk, 62x158cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:32)

1324 2402  Matta Orientalisk, 74x98 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:34)

1324 2171  Matta Orientalisk, 83x240 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:21)

1324 2113  Matta Röllakan, Galleri, 80x300 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:14)

1324 9382  Matta Röllakan. Signerad SH, 137x196cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:23)

1324 8060  Mockaskedar 12 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1968. Längd: 10 cm. Vikt: ca 115 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:07)

1324 2040  Nattygsbord Ett par, mahogny. Bredd: 34, djup: 48 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:22)

1324 2192  Nattygsbord Stenskiva. Bredd: 40, djup: 40 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:10)

1324 2069  Oljemålning Alfred Collin (1880-1944), Bränningar vid Gluppö, Bohuslän. Signerad A Collin. Olja på pannå, 75x120 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:54)

1324 1009  Oljemålning Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, IX 78, "Birdwomen". Olja på duk, 54x65 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:22)

1324 2015  Oljemålning Bertel Bertel-Nordström (1884-1967), Sverige. Utsikt mot Skeppsholmen. Signerad, daterad 1952. Olja på duk, 45x54 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:16)

1324 2165  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad, Stockholm. Olja på pannå, 21x25cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:36)

1324 2162  Oljemålning Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. Signerad, Slussen, 1951. Olja på pannå, 27x30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:21)

1324 2258  Oljemålning Lars Agger (f. 1944), Sverige. "Efter regnet". Signerad. Olja på duk, 90x95cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 21:05)

1324 2256  Oljemålning Lars Agger (f. 1944), Sverige. "Såren under snön". Signerad. Olja på duk, 90x95cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:46)

1324 2234  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 1939. Olja på pannå, 49x60cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:45)

1324 9436  Oljemålning Leif Tjerned (f. 1942), Sverige. Signerad. Olja på duk, 40x24cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:58)

1324 2203  Oljemålning Lennart Samuel Eriksson, Modell. Signerad LS Eriksson, daterad 1989. Olja på duk, 65x55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:14)

1324 2220  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Kvinna, duk på pannå, 43x33 cm. Ej signerad

1324 2194  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Signerad, Landskap. Olja på duk, 30x25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:23)

1324 1038  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Barn, 1700-/1800-tal, ej signerad. Olja på duk, 83x58 cm, uppfodrad duk

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:36)

1324 2111  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, arabisk man. Olja på duk, 55x46cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:13)

1324 7252  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fiskeläge. Signerad Svenson. Olja på duk, 60x72cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:27)

1324 2200  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Flicka. Signerad Maximov, daterad 1966. Olja på duk, 1966, ca 98x66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:47)

1324 9413  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Gettlinge, Öland. Signerad J. N, 33. Olja på duk, 79x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:31)

1324 2085  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Indonesien. Signerad. Olja på duk, 44x34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:39)

1324 2212  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Maksimov, "Tatiana Bratenkova", -89/-90. Signerad. Olja på pannå, ej ram80x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:31)

1324 2330  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Maksimov. Signerad, daterad 1981, kvinna, ej ram, 100x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:22)

1324 2329  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Maksimov. Signerad, daterad 1983, Kvinna, ej ram, 100x62 cm

1324 2411  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin. Ej signerad. Olja på pannå, 25x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:03)

1324 2210  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Ryssland, 1987. Olja på pannå, ej ram, 65x81 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:28)

1324 2211  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ryssland, Signerad, Modell, -85. Olja på duk, 50x40, ej ram

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:38)

1324 2213  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Cepob, Kust. Olja på duk, 45x54 ca

1324 2083  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -63. Olja på duk, 39x68 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:16)

1324 2060  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad I Paulson, -35. Olja på pannå, 35x27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:01)

1324 2224  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på pannå, 37x44 cm

1324 2005  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 38x46cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:38)

1324 9418  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Monogramsignerad, OL, "Tjärnen". Olja på pannå, 34x37 cm

1324 9405  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Fäbodar. Signerad, daterad -43. Olja på pannå, 29x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:37)

1324 2385  Örhängen 18k guld, Tre par. Längd: 2-2,5cm, vikt: 5,5g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:21)

1324 2186  Ostkupa Porslin, Frankrike. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:29)

1324 2190  Parti koppar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:45)

1324 2077  Parti kuriosa porslin, bland annat Herend, 15 delar. Höjd: 2-9 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:41)

1324 2065  Parti linne 27 st, handdukar, ca 60x88 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:32)

1324 2095  Parti lösa blad diverse

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 21:01)

1324 2097  Parti lösa blad diverse

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:52)

1324 2096  Parti lösa blad diverse, bland annat teckningar och tryck

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:46)

1324 9439  Pastell Hermann Talvik (1906-1984), Estland/Sverige. Signerad. Motivet: 46x38cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:01)

1324 2149  Pelarbord diameter: 62 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:06)

1324 2056  Penselvas Kina, blomsterdekor på turkosblå botten. Nutida, porslin. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:30)

1324 2090  Pinnstol Danmark. Märkt Made in Denmark. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:18)

1324 2032  Pinnstolar 3 st, Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Edsbyverken. Spjälade ryggar, sitsar i formpressat trä

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:52)

1324 2184  Porslin 4 delar, Kanton. Längd: 21-27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:33)

1324 2134  Porslin 5 delar, Kina, 1700-/1800-tal. Längd: 15, diameter: 16-23 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:30)

1324 2136  Porslinsmålning 1800-tal, Man, 14x9

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:52)

1324 2277  Porträtt Dagerrotyp, 12x10cm

1324 2253  Ragusked + sockertång, silver. Längd: 13-28 cm, Vikt: 120g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:09)

1324 2380  Ring 18k guld, med briljantslipade diamanter, totalt: 0,08ct, storlek: 18½. Vikt: 3,2g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:29)

1324 2379  Ring 18k guld, med briljantslipade diamanter, totalt: 0,15ct, storlek: 19½. Vikt: 2,8g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:24)

1324 2381  Ring 18k guld, med en rosa sten och briljanter, totalt: 0,07ct, storlek: 18½. Vikt: 2,1g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:28)

1324 2383  Ring 18k guld, med safir och diamanter, totalt: 0,20ct, storlek: 19. Vikt: 4,1g.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:02)

1324 2384  Ring 18k guld, med smaragd och diamanter, totalt: 0,10ct, storlek: 18. Vikt: 4,1g.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:06)

1324 9200  Rökbord med klaffar. Funkis. Bredd: 60+ 2x20, djup: 60 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:00)

1324 2250  Röllakan Svensk hemslöjd, 167x235 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:05)

1324 9030  Ryamatta Nana Suni, Finland. Mönster "Karelia", Vasa Mattan AB, 1960-tal, 222x157cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:14)

1324 2195  Salongsbord 1800-tal, björk. Bredd: 94, djup: 63 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:09)

1324 2196  Salongsbord Gustaviansk stil. Bredd: 88, djup: 59 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:21)

1324 2374  Salongsbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 120, djup: 80 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:38)

1324 2181  Salongsgrupp Louis XVI-stil, 6 del

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:37)

1324 2075  Samlartallrikar + vaser + dosa med lock. 5 delar. Hollohaza, Ungern. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:55)

1324 9137  Samlartallrikar 20 delar, Royal Copenhagen. Diameter: 18cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:48)

1324 2156  Samlartallrikar Gustavsberg, 12+ 12. Diameter: 17-21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:19)

1324 2128  Sekretär Längd: 80 cm. Djup: 45 cm, höjd: 94 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:01)

1324 2125  Servisdelar 35 delar, Upsala Ekeby, Gefle. Diameter: 20-24cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:12)

1324 2116  Servisdelar Mat- och kaffeservis, 30 del ca, Churchill, England

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:16)

1324 2292  Sideboard design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 115, djup: 42 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:42)

1324 2043  Sideboard nutida, med låda. Längd: 110, djup: 35 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:37)

1324 9075  Skål Bo Fajans, Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Längd: 35 ca, No0. 329

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:42)

1324 2182  Skål Kanton, 1800-tal. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:52)

1324 2188  Skål Kristall, Kosta City. Diameter: 25, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:49)

1324 2299  Skål Märkt, vis. Längd: 29cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:10)

1324 2183  Skål med lock+ burk, Kina. Höjd: 10-12 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:23)

1324 2066  Skål nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, skål i glas. Höjd: ca 14 cm, längd: 33 cm, djup: 29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:56)

1324 2280  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Fajans. Diameter: 15cm

1324 2080  Skålar 3 st, kristall. Höjd: ca 8-22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:29)

1324 2124  Skålar 9 st, Emalj, Kockum. Diameter: 15-21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:47)

1324 9402  Skålfat 3 st, 1700-/1800-tal, diameter: 33-40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:29)

1324 2072  Skålfat Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur serien Granada, Gustavsberg 1960-1970. Delvis med mörkblå glasyr glaserad brun stengodslera med reliefdekor. Diameter: ca 15,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:56)

1324 2294  Skåp 2 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Fd högtalarskåp, med belysning. Bredd: 41 cm. Djup: 24 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:44)

1324 2127  Skåp Gustaviansk stil. Bredd: 93 cm. Djup: 40 cm, höjd: 183 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:55)

1324 2147  Skrinda trä och metall, Modell äldre. Längd: 75-165 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:11)

1324 2168  Skrivbord + stol. Omkring sekelskiftet 1900. Intarsia. Bredd: 144 cm. Djup: 85 cm. Höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:14)

1324 2382  Skrivbord 1920-/30-tal, Betsad Björk, intarsia. Bredd: 146, djup: 80 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:06)

1324 2033  Skrivbord England. Bredd: 115 cm. Djup: 65 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:15)

1324 2391  Skrivbord med uppsats, Jugend, Bemålat. Bredd: 90, djup: 60 cm, höjd: 77-104

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:19)

1324 2179  Skrivbordsstol Dux, skinn

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:22)

1324 2297  Skrivbordsuppsats 4 delar. Längd: 13-37cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:08)

1324 1044  Skulptur Keramos, Wien, Par. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:59)

1324 2100  Skulptur Tom Dixon eclectic. Längd: 30cm

1324 2099  Skulpturer 2 st, Signerade. Höjd: 30-37cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:32)

1324 2140  Skulpturgrupp 5 delar, "Tuvstarr", Rosa Ljung (1917-1983), Sverige. Efter John Bauer. Höjd: 13,5-21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:57)

1324 8015  Skyslev silver, Danmark, 1851. Längd: 22 cm. Vikt: ca 80 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:50)

1324 2364  Slaglåsgevär Märkt M 715. Längd: 140

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:44)

1324 2371  Slaglåsgevär Tower, Märkt M 1722. Längd: 140

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:10)

1324 2370  Slaglåsgevär Tower, Märkt M 5140. Längd: 140

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:36)

1324 2361  Slaglåsgevär Tower, Märkt M 702. Längd: 140

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:13)

1324 2368  Slaglåsgevär Tower, Märkt N 1643. Längd: 140

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:42)

1324 2367  Slaglåsgevär Tower, märkt N 2191, med bajonett. Längd: 140-193

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:59)

1324 2365  Slaglåsgevär Tower, Märkt N 2619. Med bajonett. Längd: 140-184

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:48)

1324 2362  Slaglåsgevär Tower, märkt N 2631. Längd: 140

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:32)

1324 2366  Slaglåsgevär Tower, Märkt N 3053. Längd: 140

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:41)

1324 2363  Slaglåsgevär Tower, märkt N 3130. Längd: 140

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:04)

1324 9082  Slaglåspistoler 2 st, Orientaliska. Längd: 40-46 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:12)

1324 8034  Sockerskål + gräddkanna, silver, Georg Jensen, Modell 80 a, formgiven 1915. Vikt: ca 280 g. Höjd: 6,5- 7,5 cm. Diameter: 6,5-8,8 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:22)

1324 2028  Soffa Längd: 158cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:49)

1324 2041  Soffa nutida. Längd: 165

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:34)

1324 2296  Soffbord 1330/40-tal. Diameter: 85 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:17)

1324 2399  Soffbord Indien. Bredd: 114. Djup: 57 cm. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:36)

1324 2357  Soffbord Längd: 128 cm. Djup: 62 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:53)

1324 8049  Soppslev Silver med trähandtag, 1700-/1800-tal. Längd: 42 cm. Vikt: ca 170 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:20)

1324 2022  Spegel 1890-tal, 90x60 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:56)

1324 2151  Spegel med hylla, 57x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:20)

1324 9279  Stolar 4 st, 1800-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:32)

1324 2232  Stolar 4 st, Björk, Karl Johanstil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:44)

1324 2338  Stolar 4 st, Jens Risom, Danmark. Flätat läder

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:37)

1324 2044  Stolar Ett par, Empire, Björk

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:32)

1324 2026  Stolar Ett par, Frankrike, Paris

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:31)

1324 8017  Strösockersked Ryssland, Michelsen, 1868. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:52)

1324 2145  Sybord mahogny. Bredd: 48 cm. Djup: 42 cm, höjd: 66 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:57)

1324 9246  Sybord mahogny. Bredd: 52, djup: 42 cm, höjd: 76 cm

1324 9204  Sybord omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 60, djup: 40 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:59)

1324 2094  Takarmatur 1940-tal, metall, kupa i glas. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:43)

1324 2354  Takarmatur 1940-tal. Diameter: 47, höjd: ca 60 cm

1324 2118  Takarmatur 1960-tal, glas. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:32)

1324 2262  Takarmatur AJ-Pendeln, Arne Jacobsen för Louis Paulsen, Plåt. Diameter: 51cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:11)

1324 2108  Takarmatur glas och mässing. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:39)

1324 9057  Takarmatur glas, 20-tal. Diameter: 36cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:43)

1324 2335  Takarmatur Gustaviansk stil, med blå iläggsskål. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:15)

1324 2375  Takarmatur Jugend, patinerad brons, dekor med kottar. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:18)

1324 2177  Takarmatur mässing. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:56)

1324 2339  Takarmaturer Ett par, med prismor. Höjd: 82cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:26)

1324 2121  Takarmaturer Ett par. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:19)

1324 2048  Tallrikar 15 delar. "Kastehelmi", Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Iittala. Lanserades 1964. 6 tallrikar (diameter: 24,5 cm). 9 assietter (diameter: 17,5 cm)

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:27)

1324 2356  Tallrikar 8 st, Kina. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:23)

1324 2243  Tamburmajor Metall. Höjd: 186

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:30)

1324 2403  Telefoner 2 st, Cobra. Höjd: 21-23cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:16)

1324 9401  Tennfat 1772, Stockholm, diameter: 35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:28)

1324 9080  Tennstop Oscar II mynt i lock, 1890. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:52)

1324 2216  Teservis Herend, 8 del

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:28)

1324 8078  Teskedar 12 st, silver, CG Hallberg, 1945. Längd: 13 cm. Vikt: ca 220 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:32)

1324 2318  Textiltryck Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Drömkvinnans kyss, ej signerad, 100x75 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:44)

1324 2324  Toilettebord 1940-tal. Bredd: 118, djup: 54 cm, höjd: 125 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:02)

1324 2226  Toiletteset 3 delar, Italien, Glas. Längd: 10-13cm (askarna). Djup: 7-9cm (Askar). Höjd: 5-10cm (Askar). Diameter: 6cm (cylinderformad burk)

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:47)

1324 9258  Torrnålsgravyrer Sixten Haage (f. 1926), Sverige. "Fabrik", portfölj med 5 torrnålsgravyrer. Signerade 1978 och 1979, EA-upplaga. Bladets mått: ca 79x62 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:47)

1324 2029  Trädgårdsskulptur kramande björnar, patinerad betong, märkt B J. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:40)

1324 2217  Träsnitt Seppo Mattinen (f. 1930), Finland. 1970, tryckt signatur. Motivet: 27x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:43)

1324 2155  Tvättservis 2 delar. Diameter: 35,5 cm. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:02)

1324 2412  Väggarmaturer 3 st, Taiba-falkenberg belysning, plåt. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:41)

1324 2159  Väggarmaturer ett par, Belids. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:21)

1324 2158  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Skepp ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986. Delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:23)

1324 2161  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Solros ur Väggplattor, Gustavsberg 1967-1972. Målad och glaserad stengodslera, 28x17 cm

1324 2352  Väggplatta Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Gustavsberg. 38x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:50)

1324 2219  Väggplattor 5 delar. 4 st Bing & Grøndahl. Diameter: 14 cm

1324 2323  Väggtextil Barbro Nilsson (1899-1983), Sverige. "Hjälta", Märta Måås Fjetterström. Signerad ABMMF BN. Formgiven 1950. Ca 151x192 cm. Monterad för upphängning

S�ldes f�r 35.000 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:23)

1324 2102  Vas ”Boule”, Olivia Herms, Skultuna. Mässing. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:24)

1324 2378  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:45)

1324 2103  Vas Georg Jensen, design: Todd Bracher, "Flora". Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:37)

1324 9397  Vas Noritake, Japan. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:17)

1324 9135  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:45)

1324 2187  Vaser 2 st, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 15-17 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:47)

1324 2221  Vaser 2 st, Glas, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:21)

1324 2052  Vaser 2 st, hänkelvas i keramik, Rörstrand + vas i glas. Höjd: 15,5 - 29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:01)

1324 2079  Vaser 2 st, kristall. Höjd: 15,5 cm - 25,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:20)

1324 2076  Vaser 6 st, Herend. Höjd: 8-22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:21)

1324 2254  Vinglas 10 st, olivslipade. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 19:56)

1324 9021  Vinglas 6 st, Intermezzo, Orrefors, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:50)

1324 2347  Vitrinskåp Längd: 64 cm. Djup: 38 cm, höjd: 179 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:13)

1324 2349  Vitrinskåp Längd: 98 cm. Djup: 39 cm, höjd: 182 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 18:28)

1324 2202  Vitvinsglas 12st. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:45)

1324 9453  Vykort 1 album + 1 låda, ca 500 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:35)

1324 9449  Vykort 50 st ca, Motiv med Greta Garbo

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:28)

1324 9443  Ytterfoder Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. 1916. Höjd: 17, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:21)

1324 2088  Ytterfoder med hänklar, Nang-King, Rörstrand. Höjd: 25 cm. Diameter: ca 25 cm (invändigt)

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 maj 2020 20:45)