1099 3532 Akvarell Gösta von Hennigs (1866-1941), 1920-tal, flicka, monogramsignatur. 1927, motivet: 28x21
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:14)
1099 6040 Akvarell Gunnar Widforss (1879-1934), 'Tjärn på Lidingö, 1915', 11, 5x18, 3 ca
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2017 09:30)
1099 6036 Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), 1942, Katarina kyrka, Södermalm, 35x50
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 19:19)
1099 6013 Allmogeskåp Järvsö, '1830', längd: 113 cm, djup: 46 cm, höjd: 214 cm
S�ldes f�r 29.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 19:20)
1099 5597 Bägare silver, 1804, Olof Hellbom, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:47)
1099 6020 Bokskåp Senempire, Mahogny, längd: 110 cm, djup: 44 cm, höjd: 233 cm
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:38)
1099 5155 Bordslampa Firma Svenskt Tenn, fot av vitt glas, detaljer av mässing. Stämplad Svenskt Tenn typ 2583
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:55)
1099 6012 Bordslampa silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1931
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 19:30)
1099 6004 Byrå Rokoko, Intarsia, Stenskiva, längd: 62 cm, djup: 45 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 41.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:47)
1099 6014 Damarmbandsur Patek Philippe, 18 k. Vitt guld, bruttovikt 44 g. Boetten: 2, 3x1, 8. armbandets omkrets: 17. Certifikat medföljer. Inköpt 831215 hos Robert Engström AB
S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:01)
1099 6024 Golvlampa design: Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell G 1842. Mässing och grönlackerad tredelad fot, höj- och sänkbar, vit skärm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:56)
1099 6041 Kaffekanna silver
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:02)
1099 6038 Ljusstakar Ett par, Gustafsberg, 1897, höjd: 27 ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:07)
1099 6023 Oljemålning Anders Palmér (f. 1958), Motiv från Toscana, 90x100
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:11)
1099 3718 Oljemålning Artur Bianchini (1869-1955), Sandhamn, 60x70 ca
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 19:41)
1099 6026 Oljemålning Empire, Pojkporträtt, 54x43
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 19:43)
1099 6033 Oljemålning Helmer Osslund (1866-1938), Ångermanälven, Granvåg, 1919, signerad, 31x42
S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:56)
1099 6003 Oljemålning Ivan Ivarson (1900-1939), Blomsterstilleben, Sign Ivarson, 67x46
S�ldes f�r 70.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:33)
1099 6002 Oljemålning Ivan Ivarson (1900-1939), Signerad I Ivarson, stadsmotiv med hustak & kyrka, Olja på kartongpannå, 44, 5x34
S�ldes f�r 54.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:33)
1099 6039 Oljemålning Lars Lerin (f. 1954), Villaträdgård i vinterskrud, signerad 1976, duk 83x93
S�ldes f�r 60.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:39)
1099 6009 Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Jaktmotiv, 1962, 31x39
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:35)
1099 6021 Oljemålning Per Wilhelm Cedergren (1823-1896), Skepp, 20x27
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:55)
1099 5257 Oljemålning porträtt, Oidentifierad konstnär, 1700-/1800-tal, beskuren, 33x27
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:45)
1099 6031 Oljemålning Ragnar Person (1905-1993), dans i stugan, 46x55
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:03)
1099 6032 Oljemålning Ragnar Person (1905-1993), Gubbar, 32x23
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:06)
1099 6030 Oljemålning Ragnar Person (1905-1993), Pojkhuvud, 37x27
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:58)
1099 1211 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), 1955, Blommor, 38x48
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:47)
1099 6019 Röllakan Märta Måås-Fjetterström, AB MMF, 'Sipporna', 158x220
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:18)
1099 6017 Sängvärmare Mässing, 1700-/1800-tal, längd: 106 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:54)
1099 3219 Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, märkt 6 Mars 1949, diameter: 9, 5 cm, höjd: 7 cm cm, delvis glaserad stengodslera
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:10)
1099 6029 Skulptur Lena Lervik, Mor med barn, 1/10, brons, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 19:11)
1099 5596 Spegel Empire, CMF, Carl Magnus Fogelgren, Linköping, Hallstämplad, 156x66
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:46)
1099 1496 Spegel Firma Svenskt Tenn, 1934, 79x28 cm
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:17)
1099 6027 Stolar 4 st, Gustavianska, bemålade
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:02)
1099 6028 Takarmatur Jugend, höjd: ca 80
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:32)
1099 2317 Vaser 2 st, Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsberg, höjd: 6, 5-6, 8 ca
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:58)