Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 mars 2017 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1099 3532  Akvarell Gösta von Hennigs (1866-1941), 1920-tal, flicka, monogramsignatur. 1927, motivet: 28x21

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:14)

1099 6040  Akvarell Gunnar Widforss (1879-1934), 'Tjärn på Lidingö, 1915', 11, 5x18, 3 ca

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2017 09:30)

1099 6036  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), 1942, Katarina kyrka, Södermalm, 35x50

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 19:19)

1099 6013  Allmogeskåp Järvsö, '1830', längd: 113 cm, djup: 46 cm, höjd: 214 cm

S�ldes f�r 29.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 19:20)

1099 5597  Bägare silver, 1804, Olof Hellbom, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:47)

1099 6020  Bokskåp Senempire, Mahogny, längd: 110 cm, djup: 44 cm, höjd: 233 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:38)

1099 5155  Bordslampa Firma Svenskt Tenn, fot av vitt glas, detaljer av mässing. Stämplad Svenskt Tenn typ 2583

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:55)

1099 6012  Bordslampa silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1931

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 19:30)

1099 6004  Byrå Rokoko, Intarsia, Stenskiva, längd: 62 cm, djup: 45 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 41.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:47)

1099 6014  Damarmbandsur Patek Philippe, 18 k. Vitt guld, bruttovikt 44 g. Boetten: 2, 3x1, 8. armbandets omkrets: 17. Certifikat medföljer. Inköpt 831215 hos Robert Engström AB

S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:01)

1099 6024  Golvlampa design: Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell G 1842. Mässing och grönlackerad tredelad fot, höj- och sänkbar, vit skärm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:56)

1099 6041  Kaffekanna silver

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:02)

1099 6038  Ljusstakar Ett par, Gustafsberg, 1897, höjd: 27 ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:07)

1099 6023  Oljemålning Anders Palmér (f. 1958), Motiv från Toscana, 90x100

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:11)

1099 3718  Oljemålning Artur Bianchini (1869-1955), Sandhamn, 60x70 ca

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 19:41)

1099 6026  Oljemålning Empire, Pojkporträtt, 54x43

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 19:43)

1099 6033  Oljemålning Helmer Osslund (1866-1938), Ångermanälven, Granvåg, 1919, signerad, 31x42

S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:56)

1099 6003  Oljemålning Ivan Ivarson (1900-1939), Blomsterstilleben, Sign Ivarson, 67x46

S�ldes f�r 70.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:33)

1099 6002  Oljemålning Ivan Ivarson (1900-1939), Signerad I Ivarson, stadsmotiv med hustak & kyrka, Olja på kartongpannå, 44, 5x34

S�ldes f�r 54.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:33)

1099 6039  Oljemålning Lars Lerin (f. 1954), Villaträdgård i vinterskrud, signerad 1976, duk 83x93

S�ldes f�r 60.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:39)

1099 6009  Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Jaktmotiv, 1962, 31x39

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:35)

1099 6021  Oljemålning Per Wilhelm Cedergren (1823-1896), Skepp, 20x27

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:55)

1099 5257  Oljemålning porträtt, Oidentifierad konstnär, 1700-/1800-tal, beskuren, 33x27

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:45)

1099 6031  Oljemålning Ragnar Person (1905-1993), dans i stugan, 46x55

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:03)

1099 6032  Oljemålning Ragnar Person (1905-1993), Gubbar, 32x23

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:06)

1099 6030  Oljemålning Ragnar Person (1905-1993), Pojkhuvud, 37x27

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:58)

1099 1211  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), 1955, Blommor, 38x48

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:47)

1099 6019  Röllakan Märta Måås-Fjetterström, AB MMF, 'Sipporna', 158x220

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:18)

1099 6017  Sängvärmare Mässing, 1700-/1800-tal, längd: 106 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:54)

1099 3219  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg, märkt 6 Mars 1949, diameter: 9, 5 cm, höjd: 7 cm cm, delvis glaserad stengodslera

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:10)

1099 6029  Skulptur Lena Lervik, Mor med barn, 1/10, brons, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 19:11)

1099 5596  Spegel Empire, CMF, Carl Magnus Fogelgren, Linköping, Hallstämplad, 156x66

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:46)

1099 1496  Spegel Firma Svenskt Tenn, 1934, 79x28 cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 18:17)

1099 6027  Stolar 4 st, Gustavianska, bemålade

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:02)

1099 6028  Takarmatur Jugend, höjd: ca 80

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:32)

1099 2317  Vaser 2 st, Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsberg, höjd: 6, 5-6, 8 ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 mars 2017 20:58)