Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 19 oktober 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1354 6527  Ägghöna Järn. Längd: 20, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:03)

1354 5089  Akvarell 1800-tal, 17x22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:39)

1354 6445  Akvarell Helena Gräslund (f. 1952), Sverige. Sjöfåglar. Signerad, daterad 1984. Motivet: 13x20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:09)

1354 6108  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad AB, Strand. Motivet: 28,5x38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:50)

1354 6019  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad E Kattler, 59x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:24)

1354 6440  Akvarell Petter Pettersson (f. 1942), Sverige. Sjölandskap. Signerad, daterad 91. Akvarell, 21x27 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:21)

1354 6351  Akvarell Ture Fabiansson (1910-1994), Sverige. Hamnstad. Signerad, daterad -52. Motivet: 33x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:08)

1354 5040  Akvareller 2 st, Oscar von Stapelmohr (f. 1956), Sverige. Frukt. Signerade, bladets mått: 26x35 & 36x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:18)

1354 6619  Appliquer mässing. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:17)

1354 6458  Arkivskåp Stålmöbler Lindqvist Motala Bredd: 47 cm. Djup: 72 cm, höjd: 132 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:42)

1354 6013  Armband 18k guld, Bismarck. Längd: 22cm, 1961, vikt: 30g.

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:51)

1354 6431  Armband & halsring 2delar, silver (925), GFAB. Diameter: 5-12cm, vikt: 48g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:32)

1354 6427  Armband & halsring 3 delar, Annie Jägbeck, Sterlingsilver, 1984, Lund, Diameter: 7-14cm, SAJ Vikt: 49g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:24)

1354 6550  Armbandsur Tissot pr 100. Diameter: 42mm, läderband, quartz, batteribyte krävs

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:28)

1354 6207  Armring 14K, med safirer, opaler & rubiner. Diameter: 6cm. Vikt: 28g

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:40)

1354 6196  Armring Yves Saint Laurent, "Crocodile Pattern". Vikt: 87g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:55)

1354 5101  Årsur med glaskupa. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:13)

1354 6511  Assietter 12 st, Reijmyre Glasbruk. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:44)

1354 6479  Assietter 8st, Upsala Ekeby, Dukat. Diameter: 19cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:09)

1354 6193  Bägare 4 st, silver. Höjd: 4-8 cm, Vikt: 170 g ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:54)

1354 6086  Bålskål med lock, glas. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:57)

1354 6040  Barnmöbel 4 delar, Thonet, böjträ, etiketterad, Soffa + 2 stolar + gungstol

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:56)

1354 6376  Barnstolar Ett par

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:06)

1354 6302  Barskylt 25x48cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:57)

1354 6182  Båtratt diameter, 101

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:15)

1354 5277  Bibel 1917, längd: 38 cm, djup: 27 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:21)

1354 6328  Bläckhorn + pennställ, mässing, Gusum. Längd: 12-23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:08)

1354 6552  Blandteknik Ganesha, 63x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:49)

1354 6123  Blandteknik Harald Skogsberg (1889-1980), Sverige. Ungkarles Lusse. Signerad, daterad -39. Blandteknik, 23x28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:38)

1354 6344  Blandteknik Johan Ahlbäck (1895-1973), Sverige. Neapel. Signerad, daterad -55,49x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:29)

1354 6586  Blandteknik Marek Wagner, "Accident in the system". Signerad a tergo 1990. Mixed media, collage, ca 100x119 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:11)

1354 6131  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad E Valtman, -53, Stadsmotiv, bladets mått: 29x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:48)

1354 5341  Blandteknik Paolo Carosone (f. 1941), Italien. Komposition. Signerad, daterad -63. Motivet: 55x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:10)

1354 5114  Blandteknik Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. Signerad, kartong, diameter: 84 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:08)

1354 6508  Blekingeljusstake höjd: 62cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:53)

1354 6176  Blyertsteckningar 6 st, 1800-tal, Ramade. Motivet: 20x30 & 29x30 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:48)

1354 6393  Bockbord med klaffar Längd: 130,2x20 cm. Djup: 69 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:24)

1354 6451  Bokhylleskåp 3 delar, Bodafors, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bredd: 100x3 cm. Djup: 45x3 cm. Höjd: 190x3 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:36)

1354 6205  Bonad Marie Andersson, "Slottsmiljö". Signerad, 145x105 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:41)

1354 6209  Bord design: Piet Hein/Bruno Mathsson. Bredd: 180, djup: 90 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:23)

1354 6338  Bordfotogenlampa Elektrifierad. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:48)

1354 6470  Bordsdekorationer 2 st, silver, Spanien, fåglar. Höjd: 13-19cm. Vikt: 161g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:51)

1354 6297  Bordsfotogenlampa omgjord till el. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:59)

1354 6648  Bordskanon på lavett, Stafsjö bruk. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:56)

1354 6104  Bordslampa Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors, Etiketterad. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:26)

1354 6406  Bordslampa design: Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Trä. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:24)

1354 6324  Bordslampa fd ljusstake. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:53)

1354 6656  Bordslampa höjd: 33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:21)

1354 6534  Bordslampa metall. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:33)

1354 6536  Bordslampa Strindbergsmodell, röd. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:37)

1354 6655  Bordslampfot höjd: 31cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:37)

1354 6415  Bordslampfot Sylvia Leuchovius (1915-2003), Sverige. Rörstrand. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:53)

1354 5258  Bordslyster Gustaviansk stil. Höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:38)

1354 6329  Bordspendyl brons, 1800-tal. Längd: 42, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:59)

1354 6333  Bordsur brons. Längd: 21, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:17)

1354 6535  Bordsur Empirestil. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:38)

1354 6519  Bordsur Jordglob, mässing, världstid. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:24)

1354 6389  Bordsur nutida, Plast / konstmassa, batteri, kvinnofigur. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:36)

1354 6332  Brevkniv + förstoringsglas. Längd: 18-24cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:19)

1354 6185  Bricka nysilver, Gallerkant. Längd: 61 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:45)

1354 6359  Brickor + textilier, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Brickor 45x60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:20)

1354 6571  Bridgebord NK. Bredd: 90, djup: 90 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:39)

1354 4386  Brosch 14K/silver, med smaragd, opal, safirer och diamanter 5xca0,10ct. Längd: 5,5cm, vikt: 6g. Ryssland, med etui.

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:49)

1354 6434  Brosch 18k guld. Längd: 4cm, vikt: 2g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:28)

1354 6572  Brosch Camé, 1800-tal, höjd, 6, bredd: 4,5

1354 6152  Burkar med lock 2 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Längd: 10 Dia: 12. Höjd: 5-7 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:33)

1354 6369  Byrå Bemålad. Bredd: 98, djup: 51 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:27)

1354 4172  Byrå England. Bredd: 100 cm, djup: 50 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:33)

1354 6404  Byrå Tallboy, nyrenässans. Bredd: 69. Djup: 51 cm. Höjd: 152 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:28)

1354 6325  Byst Parian, Oscar II, Gust Eriksson, 1897. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:09)

1354 6650  Champagneglas 2 st, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Clown. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:11)

1354 6474  Champagneglas 23 delar. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:32)

1354 6510  Champagneglas 9 st, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Salut. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:08)

1354 6472  Champangecoaster silver, England. Diameter: 12cm, bruttovikt: 170g, med etui

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:36)

1354 3020  Chokladkoppar Ett par, Tidigt 1800-tal, NAST, Paris, Handmålade, Dia 16. Höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:04)

1354 6463  Coasters silver, England. Diameter: 9cm, bruttovikt: 182g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:04)

1354 6446  Collage Kurt Simons, "cam II", 1995,18x18 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:50)

1354 6399  Collage Oidentifierad konstnär. Signerad, 8/90. Motivet: 25x29cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:28)

1354 6398  Collage Theo Radic. Signerad, daterad 1974. Motivet: 38x57cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:03)

1354 6541  Collier silver / pärlor. Längd: 50cm. Vikt: 29g, med etui

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:21)

1354 6233  Crèmekoppar 12st, med fat, saknar ett lock. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:52)

1354 6584  Damur Cartier De must, tank, refnr: 366001, onyx urtavla. Diameter: 23mm, serienr: 6113035, läderband, quartz

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:49)

1354 6375  Divan Nyrokoko. Längd: 127

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:27)

1354 5223  Dockor 3 st. Längd: 50-57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:47)

1354 6616  Dolk Längd: 23cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:01)

1354 6401  Dörrhandtag 8st, mässing. Längd: 11cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:22)

1354 6562  Dragspel Hohner. Längd: 43cm. Djup: 47cm. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:21)

1354 6433  Dräktbrosch 18k guld. Diameter: 3,5cm, vikt: 4g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:32)

1354 6483  Duk + 12 servetter, 285x105 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:57)

1354 6134  Eldskärm Sent 1800-tal, bemålad. Höjd: 103, Bredd 53 cm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:54)

1354 6188  Elementskydd 2+ 2 st. Längd: 120-160, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:08)

1354 6243  Etagebord mahogny. Bredd: 60, djup: 40 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:50)

1354 6341  Etagebord Sent 1800-tal, senare bemålning. Bredd: 49 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:44)

1354 6214  Etsning 4 st, Kina. Signerad. Motivet: 31x21cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:24)

1354 6443  Etsning Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, numrerad 20 ex, daterad 1986. Motivet: 9x6,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:48)

1354 6062  Etsning Hans Bellmer (1902-1975), Tyskland. Signerad, numrerad 34/80. Motivet: 32x23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:03)

1354 6212  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 54/140. Motivet: 29x23cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:08)

1354 6159  Etsning Hilding Nyman (1870-1937), Sverige. "Mors hjälpreda. Signerad, daterad 1927. Motivet: 21x25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:04)

1354 6220  Etsning Mattias Fagerholm (f. 1952), Signerad. Motivet: 30x40cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:06)

1354 5003  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 78/80, Haskel 187. Motivet: ca 37,5x48 cm. Bladets mått: 50x63 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:26)

1354 6449  Etsning Vlasta Benesova (1930), Signerad, numrerad 3/8, "Herbst". Motivet: 19x15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:57)

1354 6591  Etsningar 3 st, Mariana Manner (f. 1943), Sverige. Signerade, numrerad upplaga om 90 exemplar, 1980 & 1982. Motivet: 23x32 & 30x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:59)

1354 6352  Etsningar 6 st, Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Motivet: 9,5x14 - 17,5x13 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:02)

1354 6219  Fällbord 4 st i ställ, Sydamerika. Bredd: 39, djup: 35 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:34)

1354 6437  Färgetsning Lennart Rosensohn (1918-1994), Sverige. Signerad, numrerad 37/50. Motivet: 15x20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:08)

1354 6003  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 57/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:09)

1354 4007  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition med äpple och tändstickor. Signerad, numrerad 88/150, Haskel 150. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 50x59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:59)

1354 4006  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Komposition med äpple. Signerad, numrerad 88/150, Haskel 152, oramat löst blad, bladets mått: ca 50x59 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:51)

1354 4005  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 24/50, Haskel 115. Oramat löst blad. Motivet: ca 50x64 cm, bladets mått: 70x80,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:48)

1354 5002  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 7/24, Haskel 285. Oramat löst blad. Motivet: ca 25x39. Bladets mått: ca 39,5x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:20)

1354 6218  Färglitografi Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 58/280. Motivet: 46x38cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:50)

1354 6585  Färglitografi Birgitta Westberg (f. 1941), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 72/90, bladets mått: 57x42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:05)

1354 5157  Färglitografi Ingvar Hurtig (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 17/30. Motivet: 23x26,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:09)

1354 5158  Färglitografi Ingvar Hurtig (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 19/20. Motivet: 23x27cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:10)

1354 6015  Färglitografi J. Janson. Signerad. Motivet: 37x49cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:06)

1354 6597  Färglitografi Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 87/395,84x59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:56)

1354 6285  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, Modell. Signerad, numrerad 58/94. Motivet: 36x23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:13)

1354 6184  Färglitografi Paul Wunderlich (1927-2010), Tyskland. Signerad, numrerad 60/125. Motivet: 60x45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:18)

1354 6053  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. "Den gamla kvarnen", Signerad, PT. Motivet: 32x50,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:37)

1354 5504  Färglitografier 3 st, Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Stilleben, Signerad. Motivet: 40x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:16)

1354 5496  Färglitografier 4 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Hamnmotiv, 1950/60-tal, 75-310-upplaga. Signerad. Motivet: 20x60-21x67 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:28)

1354 4132  Färglitografier 4 st, Olle Thim. Signerad EA-upplaga. Motivet: ca 63x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:02)

1354 6555  Färglitografier 4+ 2+ 1 st, Bo Erik Lundqvist (f. 1936), Sverige. Signerad. Bladets mått: 45x62 95x63, oramade lösa blad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:14)

1354 5006  Färglitografier 5 st. Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Provtryck. Signerad, numrerade, daterad 1972. Oramade lösa blad, 74x58 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:40)

1354 6594  Färglitografier ett par, Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 180-upplaga. Bladets mått: 75x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:55)

1354 6487  Fat + vas, cloissonné. Diameter: 15, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:30)

1354 6513  Fat 2 st + 4 assietter, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 18,5-33 cm

1354 6384  Fat 2 st, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Ekeby. Längd: 17-33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:38)

1354 6300  Fat Diameter: 36cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:01)

1354 8584  Fat Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 oktober 2020 06:05)

1354 6279  Fat Nysilver, + 12+ 12st, Gense, Thebe, design: Folke Arström (1907-1997), Sverige

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:44)

1354 6356  Fat silver, David Andersen, Norge, Diameter: 35,5, Vikt: 960 g ca

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:22)

1354 6360  Fat silver, Sterling, Wilkens, ca 580 gr. Diameter: 27 cm. Vikt: ca 580 g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:45)

1354 6149  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, märkt med Studiohanden, fajans, 25x19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:47)

1354 6502  Fåtölj

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:18)

1354 6412  Fåtölj 1940-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:32)

1354 6121  Fåtölj Böjträ, Sadelgjord

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:17)

1354 6065  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Etiketterad

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:30)

1354 6063  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Modell: Ane. AB OH Sjögren, Tranås

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:12)

1354 6498  Fåtölj Herman, med fjärkontroll & fotpall, ej funktionstestat

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:36)

1354 6496  Fåtölj Herman, med fjärkontroll & fotpall, ej funktionstestat

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:55)

1354 6303  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Kurva". Skiktlimmat och formpressat trä, fårskinnsklädsel (omklädd), brännstämplad

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:01)

1354 6503  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:56)

1354 6504  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:22)

1354 6505  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:37)

1354 6312  Fåtöljer Ett par, 1930-tal

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:12)

1354 1310  Fåtöljer ett par, design: Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. "Casino"

1354 5168  Fickur 14K, bruttovikt: 24g. Diameter: 2,5cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:37)

1354 5415  Figurin Wien, 1800-tal. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:12)

1354 6077  Figuriner 2 st, Rörstrand, tidigt 1900-tal. Höjd: 8-13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:35)

1354 6231  Figuriner 7st, Goebel, dvärgar. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:52)

1354 5219  Figuriner ben, 9 st. + skrin, Asien. Höjd: 10-33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:38)

1354 6353  Fiskbestick 24 delar, nysilver. Längd: 17,5-21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:48)

1354 6238  Fiskbestick Nysilver, med etui. 18-21cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:56)

1354 6293  Flätad korg längd: 90 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:54)

1354 6009  Foto 1920-tal, Hansa flygplan, flygformation, Sverige, 37x55cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:20)

1354 6081  Fruktfat Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Dia 38 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:47)

1354 6381  Gardiner Pierre Frey, "Ismailia". Längd: 280, + Omtag

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:47)

1354 6601  Glas 12st. Höjd: 6-7cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:56)

1354 6644  Glas 4+ 6 st. Höjd: 13-18cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:19)

1354 6117  Glas 8 st, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, "Kekkerit". Höjd: 12,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:32)

1354 6280  Glas 9st. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:42)

1354 6400  Glaskula Kina, på träställning. Diameter: ca 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:57)

1354 6432  Glasservis ca 100 delar. Höjd: 9-17 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:28)

1354 6114  Glasservisdelar 27 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Hovmantorp. Höjd: 6-29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:08)

1354 6380  Glasservisdelar 7 delar. Skansens Glashytta, Höjd: 12-23cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:09)

1354 6411  Golvlampa 1950-tal. Höjd: 134

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:18)

1354 6187  Golvlampa mässing, med skärm stensöta. Höjd: 136

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:55)

1354 6538  Golvlampa mässing. Höjd: 94 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:19)

1354 6473  Golvlampa Med fotogen, mässing. Höjd: 161cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:48)

1354 5455  Golvlampfot höjd: 95 cm

1354 6557  Golvljusstake Smide. Höjd: 162

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:29)

1354 6374  Golvskulptur trä, kvinna. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:56)

1354 6024  Grafiskt blad Jan Stenmark (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 6/150, "Hästen var ett populärt utflyktsmål" mm: 45x39cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:33)

1354 6348  Gravyr Marknad München. Motivet: 28x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:33)

1354 6283  Gravyr Venus, 1800-tal. Motivet: 54x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:19)

1354 6299  Hallampa höjd: 46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:39)

1354 6347  Halsband 18k guld, Pansar. Längd: 44cm. Vikt: 6g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:12)

1354 6450  Halsband med hänge. Theresia Hvorslev (f. 1935), Sverige. Sterlingsilver, 1982. Vikt: 9g. Längd: 37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:02)

1354 6436  Hänge 18k guld, med akvamarin. Längd: 5cm, vikt: 6g.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:47)

1354 6315  Ikon 30x25cm

1354 6554  Jardiniere nysilver, med glasinsats. Längd: 38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:23)

1354 6322  Jardiniere Rokokostil, med plastinsats. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:14)

1354 6221  Kaffegods 11 delar, Rosenthal, Studioline

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:38)

1354 6234  Kaffekoppar 10st, med fat, + 10st. Diameter: 17c

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:06)

1354 6180  Kaffekoppar 3 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Turtur", Gustavsberg, + extra fat

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:13)

1354 6428  Kaffekoppar Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark, 15 del

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:40)

1354 6497  Kaffeservis 3 delar, koppar och mässing, Gustav Eriksson, Eskilstuna. Höjd: 11,5-27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:29)

1354 6222  Kaffeservis Rosenthal, 25 del

1354 6596  Kaffeservisdelar 25 delar, Rörstrand Select.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:50)

1354 6274  Kaffeservisdelar 26 delar.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:26)

1354 6278  Kaffeservisdelar 28 delar, Bing & Grøndahl, Blå Måsen.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:49)

1354 6652  Kaffeservisdelar 29 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen.

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:39)

1354 6598  Kaffeservisdelar 38delar, Gustavsberg Blå blom

1354 6202  Kaffeskedar + mockaskedar, silver, 12 + 12 st, Disa, Vikt: 300 g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:13)

1354 6201  Kaffeskedar 9 st, silver, Chippendale. Längd: 12 cm, Vikt: 110 g ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:39)

1354 6017  Kakelplatta Kina, 1700-/1800-tal, 13x21 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:11)

1354 6217  Kakemono 184x57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:05)

1354 6387  Kanna + form, Kobolt respektive Cordon Bleu. Karin Björquist respektive Stig Lindberg, Gustavsberg. Längd: 20 cm. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:29)

1354 6545  Kanna + karaff. Höjd: 29-31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:52)

1354 6595  Kanna & ytterfoder bland annat, Skultuna, mässing. Höjd: 12-21cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:21)

1354 6129  Kanna med sked Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. För Stelton, Rostfritt. Höjd: 19-23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:06)

1354 6301  Kannor Spanien. Höjd: 17-22cm

1354 6213  Käppar 2 st med silverkrycka. Längd: 86 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:12)

1354 6224  Karaff 2 delar, Royal Copenhagen. Höjd: 4-19cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:30)

1354 6119  Karaffer + vas + skålar, 5 delar, Kristall, bland annat Orrefors, diameter: 16, höjd: 7-28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:39)

1354 6486  Karaffer 3 st, kristall. Höjd: 23-27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:08)

1354 6169  Karaffer 4 st, glas / kristall. Höjd: 21-33 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:17)

1354 6236  Karaffer 7st. Olika modeller, Höjd: 25-30cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:57)

1354 6290  Karaffiner 7st. Höjd: 20-33cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:52)

1354 6067  Karmstol Herrgården, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Åfors Möbelfabrik

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:06)

1354 6069  Karmstolar Ett par, Björk, Tidigt 1900-tal

1354 6453  Karmstolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:18)

1354 6457  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:13)

1354 6647  Karta 37x45cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:53)

1354 6192  Kåsor 3 delar, silver, 4-14 cm, Vikt: 180 g ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:37)

1354 6469  Kaviarskålar silver, 925, ett par. Diameter: 6cm, vikt: 47g, med etui

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:42)

1354 6281  Keramik 15 delar, Gefle Rubin

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:03)

1354 6126  Keramik 4 delar, Måryd, Nilsson, Runius & Stålhane, diameter: 10,5-21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:02)

1354 6368  Kista längd: 103 cm, djup: 63 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:10)

1354 6454  Klädhängare mässing. Höjd: 183cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:46)

1354 6327  Klockställ mässing. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:56)

1354 6068  Kökspall 1950-tal. Höjd: 58 cm

1354 6589  Kökspall 1950-tal. Höjd: 58cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:44)

1354 6529  Konjakskupor 11st, Orrefors. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:47)

1354 6215  Konsolbord med stenskiva, nyrokoko. Bredd: 69 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:20)

1354 6204  Konstglas 6 + 1 delar, Kosta Boda, Erik Höglund & Gunnel Sahlin. Längd: 7-24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:55)

1354 5427  Konstglas 7 delar. Höjd: 3-22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:30)

1354 6124  Koppargryta diameter: 33 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:52)

1354 6107  Kryddburkar 10 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:23)

1354 6574  Kuriosa 5 delar, bland annat silver

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:35)

1354 6313  Lampbord diameter: 50cm. Höjd: 75cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:55)

1354 6408  Lampbord ett par, glas och mässing. Bredd: 45, djup: 60 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:16)

1354 6070  Lampbord Ett par, rokokostil, Intarsia/ mässingsdekor. Bredd: 56, djup: 37 cm, höjd: 62 cm

1354 6657  Lampbord Längd: 55 cm. Djup: 38 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:45)

1354 6581  Lampbord mässing och glas. Bredd: 45, djup: 35 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:32)

1354 6064  Lampbord Skandiform. Bredd: 70, djup: 50 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:44)

1354 6659  Lampetter Ett par, med prismor. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:54)

1354 6499  Lampetter ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Skultuna. Mässing. Pendlande ljushållare. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:34)

1354 6468  Lampetter ett par. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:05)

1354 6174  Likörglas 10 st, Kristall

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:54)

1354 6170  Likörservis 7 delar. Höjd: 5,5-31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:11)

1354 6517  Litografier 3 st, Kolorerade, Mytologiska motiv. Ej signerad. Motivet: 23x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:02)

1354 6269  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 58cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:55)

1354 6355  Ljusstakar 2 par, mässing. Höjd: 17-19 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:09)

1354 6071  Ljusstakar 3 st, mässing. Höjd: 5-20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:57)

1354 6614  Ljusstakar 3 st, Skultuna. Höjd: 19-23cm, med etui.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:35)

1354 6116  Ljusstakar 3 st, trä, bland annat Taserud. Höjd: 29-35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:02)

1354 6173  Ljusstakar 6 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-18 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:49)

1354 6491  Ljusstakar ett par, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:20)

1354 6484  Ljusstakar ett par, Gusum, mässing. Höjd: 5,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:45)

1354 6625  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 24cm

1354 6560  Ljusstakar ett par, pläter. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:47)

1354 6426  Ljusstakar ett par, Svensk Tenn, Trä. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:16)

1354 6507  Ljusstakar Ett par, Tenn, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:42)

1354 6330  Ljusstake 4 delar. Höjd: 6-11cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:23)

1354 6034  Ljusstake brons, Jugend. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:49)

1354 6635  Ljusstake Diameter: 25cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:11)

1354 6394  Ljusstake Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Studiohanden, Gustavsberg. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:26)

1354 6270  Månbord 1800-tal. Diameter: 119, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:45)

1354 6294  Mat & kaffe/teservis 77 delar, Birka, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:21)

1354 6493  Matbord Bodafors, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Diameter: 115cm, höjd: 73cm, med 2st iläggsskivor

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:53)

1354 6492  Matbord Bodafors, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Diameter: 115cm, höjd: 73cm, med iläggsskiva.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:48)

1354 6066  Matbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården, Åfors Mäbelfabrik, Björk. Bredd: 140, djup: 100 cm, höjd: 74 cm, två iläggsskivor a 55 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:45)

1354 6365  Matbord design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården. Bredd: 140, djup: 100 cm, höjd: 75 + 2 iläggx55 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:00)

1354 6304  Matbord glasskiva, kromunderrede. Diameter: 120, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:22)

1354 6101  Matsalsgrupp 10 delar, "Rosenholm", design: Rose-Marie Elling. 9 st stolar + slagbord, 1990-tal, stolarna har extraklädsel (medföljer)

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:46)

1354 5459  Matsalsgrupp 5 delar, design: Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Artek. Längd: 210. Djup: 100 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:00)

1354 6500  Matsalsskåp Furu. Bredd: 136 cm. Djup: 52 cm, höjd: 233 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:26)

1354 6452  Matsalsskåp Rokokostil, Åmells Möbler, Bredd: 124 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 200 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:36)

1354 6264  Matsalsstolar 4 st, England

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:42)

1354 6265  Matsalsstolar 8 st, England

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:21)

1354 6593  Matservisdelar 11st, Gustavsberg, Allmoge, 19-25cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:43)

1354 6476  Matservisdelar 15 delar, Rörstrand Alva

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:21)

1354 6477  Matservisdelar 17 delar, Versailles

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:49)

1354 6181  Matservisdelar 26 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:07)

1354 6211  Matservisdelar 29 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Birka, Gustavsberg.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:23)

1354 6651  Matservisdelar 33delar, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:28)

1354 6275  Matservisdelar 34 delar, Epiag, Tjeckien

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:14)

1354 6271  Matservisdelar 54 delar, Hutschenreuther, Bavaria

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:52)

1354 6235  Matservisdelar Villeroy & Boch, Pasadena, ca 60 del

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:16)

1354 6203  Matskedar 5 st, silver, SEB, 1940. Längd: 21,5, Vikt: 340 g ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:30)

1354 6309  Matta Antik Hamadan, 134x186 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:46)

1354 6030  Matta Coleccion Alexandra, 240x310cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:56)

1354 6518  Matta Dhurry, "Stockholm", IKEA, 250x350 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:37)

1354 6165  Matta kelim, 100x187 cm

1354 6531  Matta orientalisk, 110x148 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:13)

1354 6481  Matta orientalisk, 112x170 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:47)

1354 5396  Matta Orientalisk, 120x200cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:09)

1354 6482  Matta orientalisk, 126x172 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:47)

1354 6167  Matta Orientalisk, 128x177 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:20)

1354 6370  Matta orientalisk, 275x395 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:30)

1354 6168  Matta Orientalisk, 65x124 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:51)

1354 6307  Matta Orientalisk, Afghan, 103x134 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 21:03)

1354 6583  Matta orientalisk, Afghan, 142x224 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:55)

1354 6305  Matta Orientalisk, Bakhtiari, 157x261,1940-tal

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:38)

1354 6413  Matta orientalisk, handknuten med vägghängning, Figural, 132x205cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:57)

1354 6106  Matta Orientalisk, Kelim, 266x283 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:15)

1354 6027  Matta orientalisk, Mahal, 300x375 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:42)

1354 6308  Matta Orientalisk, Saf, 61x100 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:06)

1354 6164  Matta Orientalisk, Sumak, 139x215 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:08)

1354 6166  Matta Orientalisk, Täbriz, Silkeinslag, 105x144 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:53)

1354 6091  Matta Pakistansk Bochara, 142x198 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:12)

1354 6090  Matta Pakistansk Bochara, 80x196 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:58)

1354 6092  Matta Röllakan, Anne-Marie Boberg, Tulpan, AMB, 136x200 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:20)

1354 6306  Matta Semiantik, Bakhtiari, 104x210 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:12)

1354 6573  Mynt / medaljer mm + pengapung, bland annat 1600-tal

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:04)

1354 6042  Nattygsbord Ett par, nutida. Bredd: 47, djup: 46 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:50)

1354 6379  Nothylla längd: 65 cm, djup: 37 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:44)

1354 5287  Ölglas Ett par. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:43)

1354 5038  Oljemålning Antonio Dagostini, Landskap med solrosor. Signerad, daterad 2002. Motivet: 23x58 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:20)

1354 6641  Oljemålning Astrid Forsell Gullstrand (1874-1952), Sverige. Ej signerad, änglar. Olja på duk, 44x33cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:46)

1354 6043  Oljemålning Axel Nordgren (1828-1888), Sverige. Kustlandskap. Signerad A Nordgren, Olja på duk, 41x68 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:14)

1354 6438  Oljemålning Bengt Hedberg (1868-1953), Sverige. Haga. Signerad, daterad 11/4 1894. Olja på duk, 23x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:17)

1354 6439  Oljemålning Bertil Linné (1913-2000), Sverige. Fjäll. Signerad. Olja på pannå, 26x21 cm

1354 5013  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Signerad. Olja på duk, 48x36cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:35)

1354 6133  Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Fält. Signerad, daterad -40. Olja på pannå, 23x30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:34)

1354 5465  Oljemålning Brita Thorell (1918-2004), Sverige. Segelbåtar. Signerad. Olja på pannå, 111x77 cm, masonitskiva, ej ram

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:19)

1354 6391  Oljemålning Carl Gyllenberg (1924-2014), Sverige. Signerad, daterad 1923. Olja på duk, 52x88cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:34)

1354 6112  Oljemålning Carl Östlund (1885-1973), Sverige. "Vardag". Signerad, daterad -29. Olja på pannå, 29x46 cm

1354 6189  Oljemålning Eeva Bäckström (1926-2015), Sverige. Signerad, daterad 1957, stilleben. Olja på duk, 48x34 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:31)

1354 6050  Oljemålning El Dawakhli, Egypten, Signerad, Stadsbild med figurer. Olja på pannå, 50x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:57)

1354 6267  Oljemålning Emil Lindgren (1866-1940), Sverige. Åkerlandskap med två kvinnor, Signerad. Grisslehamn 1923. Olja på duk 63x78 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:28)

1354 6334  Oljemålning Evald Kallstenius (1898-1957), Sverige, tillskriven. Ej signerad. Olja på pannå, 28x20 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:48)

1354 6163  Oljemålning Georges Csapo, ekipage i stadsmotiv. Signerad. Olja på duk, 60x19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:40)

1354 6059  Oljemålning Gerd Nordenskjöld (1913-1999), Sverige. "Asketisk", Monogramsignerad, -67. Olja på duk, 33x24 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:56)

1354 6110  Oljemålning Gunnar Ekblom (1885-1976), Sverige. Gripsholms slott. Signerad. Olja på duk, 32x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:26)

1354 6402  Oljemålning Gunnar Greiber (1919-2011), Sverige. "Omfamningen". Signerad. Olja på pannå, 23x27 cm

1354 6643  Oljemålning Gunnar Haking (f. 1919), Sverige. Signerad a tergo. Olja på pannå, 16,5x27cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:42)

1354 6654  Oljemålning Gustaf Höglund (1910-1994), Sverige. Signerad, "Ragnhild", porträtt, 1959. Olja på duk, 50x61cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:45)

1354 6653  Oljemålning Hadar Jönzén (1885-1977), Sverige. Signerad, Ölandskust Ottenby. Olja på duk, 46x55cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:18)

1354 6084  Oljemålning Hampe Svanberg (1883-1961), Sverige. "Vår vid Granvåg". Signerad. Olja på duk, 43x33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:34)

1354 6284  Oljemålning Harald Bertrand (1856-1890), Norge. Strandmotiv. Signerad H Bertrand, daterad 1888. Olja på duk, 46x70 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:52)

1354 6111  Oljemålning Hjalmar Nordlund (1879-1971), Sverige. Snösmältning. Signerad. Olja på pannå, 23x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:18)

1354 6251  Oljemålning Holländsk Konstnär, 1600-tal. Mansporträtt. Olja på duk uppfodrad på träpannå, 41x33

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:48)

1354 6350  Oljemålning Ingrid Edenberg (1914-1999), Sverige. Marknad. Signerad, daterad 1968. Olja på duk, 78x53 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:51)

1354 5351  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:25)

1354 6178  Oljemålning John Malm, landskap, Signerad. Olja på duk, 53x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:31)

1354 6138  Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad -34. Olja på pannå, 42x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:11)

1354 6249  Oljemålning Kerstin Wilhelmson (1929-1997), Sverige. Apelsiner. Signerad. Olja på duk, 65x81 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:15)

1354 5476  Oljemålning Knut Gruva (1902-1981), Sverige. "Stormdag". Signerad, daterad -68. Olja på duk, 71x95 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:17)

1354 6342  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Signerad, fiskeläge. Olja på pannå, 48x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:20)

1354 6447  Oljemålning Lars Isacson (f. 1948), Sverige. Signerad, daterad 1995, "sprucken sten". Olja på duk, 31x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:51)

1354 6587  Oljemålning Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Signerad, daterad 1990, "objekt". Olja på duk, 48x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:44)

1354 6061  Oljemålning Lizzie Olsson-Arle (1926-2008), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 32x29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:27)

1354 5462  Oljemålning Marek Wagner, "cyklu". Signerad a tergo, -89. Olja på duk, 71x98 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:06)

1354 6343  Oljemålning Nils Öst (1908-1983), Sverige. Höst. Signerad. Olja på pannå, 45x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:24)

1354 6623  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Havsmotiv. Signerad. Olja på duk, 61x90cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:36)

1354 6658  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-/1800-tal, Gatuscen, Ej signerad. Olja på duk, 29x25cm

1354 6135  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition, ej signerad. Olja på duk, 73x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:01)

1354 6130  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, KP, Trädgård. Olja på duk, 53x36 cm

1354 6480  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Ruys, 19x23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:16)

1354 6158  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1902, Marin. Olja på duk, 45x35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:41)

1354 6137  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, hav. Olja på duk, 42x45 cm

1354 6136  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition. Olja på pannå, 70x54 cm

1354 6139  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Paris. Olja på duk, 29x59 cm

1354 6345  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på duk, 68x96 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:16)

1354 6223  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skepp. Signerad H Johansson. Olja på pannå, 53x44cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:49)

1354 6047  Oljemålning Oidentifierad persisk konstnär. Motiv från dikt, ej signerad, oljemålning, 96x69 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:53)

1354 5035  Oljemålning Oscar von Stapelmohr (f. 1956), Sverige. Signerad. På skifferplatta, ramad, motivet: 22x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:04)

1354 6020  Oljemålning signerad Piérret, Religiöst motiv. Olja på duk uppklistrad, 47x39, oramad

1354 6340  Oljemålning Sixten Haage (f. 1926), Sverige. Signerad, daterad 48. Olja på pannå, 26x36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:01)

1354 5163  Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 58x45cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:29)

1354 6058  Oljemålning Stig Wennström (f. 1938), Sverige. "Mot hamn". Signerad. Olja på duk, 23x27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:28)

1354 6054  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Fjällandskap, Signerad. Olja på duk, 37x45 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:38)

1354 6478  Oljemålning Vilis Valdmanis (1906-1980), osignerad, landskap. Olja på duk, 38x45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:40)

1354 6162  Oljemålning William Gislander (1890-1937), Sverige. "Svanar på is". Signerad, daterad 1927. Olja på duk, 62x88 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:07)

1354 6056  Oljemålningar 2 st, Steen Flemming (1897-1977), Sverige. Signerade. Olja på pannå, 36x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:47)

1354 6435  Örhängen 18k guld, Ett par. Längd: 1,5cm, vikt: 2g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:40)

1354 6660  Pall "Knock on wood". Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:08)

1354 6122  Pall 50/60-tal, Galon

1354 6488  Pall PALL NK-märkt. Höjd: 42cm, fläckar

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:15)

1354 6088  Parti frimärken diverse, Mestadels ostämplade

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:15)

1354 6390  Parti koppar 12 delar.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:56)

1354 6337  Parti koppar 4 delar. Diameter: 36,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:46)

1354 6289  Parti koppar ca 10 delar.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:25)

1354 6575  Parti kuriosa 5 delar, 1700-/1800-tal, diverse

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:59)

1354 6471  Parti silver 9st, bruttovikt: 228g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:35)

1354 6548  Parti silver silver, bruttovikt: 400g.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:25)

1354 6551  Parti silversmycken diverse

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:35)

1354 6566  Parti silversmycken Diverse. Vikt: 103g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:45)

1354 6051  Pastell Knut Haggren (f. 1926), Sverige. Gamla Stan, Signerad. Motivet: 27x18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:44)

1354 6349  Pastell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Motivet: 31x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:34)

1354 6007  Personvåg 1950-tal, Serva. Längd: 36cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:11)

1354 6183  Perukstock + penselvas, Kina. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:57)

1354 6277  Pianopall 1800-tal. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:10)

1354 6261  Piedestal höjd: 100 cm

1354 6512  Piedestal med ytterfoder. Höjd: 93 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:51)

1354 6524  Pilsnergömma Trä. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:42)

1354 6577  Pins div 17 st, USA, Modell äldre

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:40)

1354 6103  Plafond prismor. Diameter: 48 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:29)

1354 6115  Pokal med lock omkring 1900, glas. Höjd: 88 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:23)

1354 6523  Porslin + glas, 5 delar, Kina, nutida, höjd. Höjd: 8-21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:41)

1354 6206  Prispokal Orrefors, 1930, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Etsad dekor. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:15)

1354 6608  Ramar 19st, 13x18-15x18cm

1354 6506  Ramar 2 st, 27x38cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:52)

1354 6095  Reklamskulptur Mc Dowell, Pipe Tobaccos London, plast. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:19)

1354 6553  Remmare 10 st. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:28)

1354 5532  Ring 18k guld, med onyxsten, storlek: 22. Vikt: 9g.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:27)

1354 6564  Ring & hänge 18k guld, defekt, saknar sten, bucklig. Vikt: 1g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:04)

1354 6005  Ryamatta 102x160 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:10)

1354 6006  Ryamatta 102x160 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:41)

1354 6371  Salongsbord Nyrokoko. Bredd: 90, djup: 60 cm, höjd: 73 cm

1354 6467  Salt&pepparströare silver, 5 st, + 2 st, skålar. Höjd: 4-5cm. Vikt: 218 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:35)

1354 5424  Saltkar 1 par + fat, silver. Diameter: 5-10 cm. Vikt: ca 70 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:26)

1354 6407  Sängram Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. 200x106 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:39)

1354 6460  Såsslev silver, England. Längd: 33cm, gravyr, vikt: 308g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:31)

1354 6516  Satsbord 3 delar, kakel. Bredd: 50 cm. Djup: 35 cm, höjd: 56 cm

1354 6276  Satsbord 3 delar, Teak. Bredd: 49, djup: 37 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:01)

1354 6556  Sättugnsplatta Gjutjärn, Adam & Eva, 47x42 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:22)

1354 6258  Schäslong Nyrokoko. Längd: ca 160

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:19)

1354 6228  Seltersglas 11 st. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:41)

1354 6094  Serveringsvagn Funkis. Längd: 70, djup: 42 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:43)

1354 6475  Serveringsvagn Längd: 78 cm. Djup: 51 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:11)

1354 6177  Servisdelar Bing & Grøndahl, "Tema" 20 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:51)

1354 5202  Servisdelar Hutschenreuther, 24 delar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:51)

1354 6033  Servisdelar Tirschenreuth, 28 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:36)

1354 6232  Servisdelar Villeroy & Boch, 38 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:05)

1354 6495  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 185 cm. Djup: 44 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:53)

1354 6105  Skål + fat, 2 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 11-18, höjd: 2-8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:37)

1354 6417  Skål Ann-Sofie Gelfius (1947). Höjd: 11. Diameter: 11,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:53)

1354 6240  Skål Eva Englund (1937-1998), Sverige. Glaserad keramik, Signerad. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:05)

1354 6239  Skål Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Dia 21. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:58)

1354 6383  Skål Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Längd: 17, djup: 15 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:59)

1354 6626  Skål Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Gravyr. Diameter: 24cm, med etui

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:20)

1354 6288  Skål Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Diameter: 26cm, glasyrskada

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:03)

1354 6358  Skål silver, graverad. Diameter: 19 cm, Vikt: 140 g ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:23)

1354 6357  Skål silver, Peru. Längd: 26 cm. Vikt: ca 220 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:41)

1354 6604  Skål & ljusstakar Gefle Gyllen. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:25)

1354 6395  Skål med lock Monogramsignerad, 1921, diameter: 19. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:55)

1354 6579  Skålar + coasters + bestick, 7 delar, silver, vikt: 277g, udda

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:11)

1354 6141  Skålar 2 st, Orrefors, Kristall. Längd: 17-25 cm

1354 6151  Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Studiohanden, 17,5x16,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:25)

1354 6367  Skänk 1800-tal, valnöt. Bredd: 120, djup: 52 cm, höjd: 112 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:08)

1354 6260  Skåp Ek. Bredd: 89, djup: 44 cm, höjd: 130 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:27)

1354 6461  Skedar 17st, silver. Längd: 6-14cm, vikt: 153g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:19)

1354 6462  Skedar 24st. Längd: 10cm, vikt: 266g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:54)

1354 6466  Skedar&gafflar silver, 17 delar. Längd: 13cm, vikt: 230g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:35)

1354 6096  Skrin + rakskrin, 1800-tal. Längd: 20-30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:14)

1354 6578  Skrin med kuriosa bland annat frimurarmedalj 1872

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:35)

1354 6444  Skrivbord England. Bredd: 122 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:10)

1354 6225  Skulptur Bisonoxe, höjd: 18cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:43)

1354 6044  Skulptur brons, Efter Moreau, "Le Charmeur". Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:46)

1354 6128  Skulptur Calle Örnemark (1933-2015), Sverige. "Jätten Vist", gjutjärn. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:31)

1354 6618  Skulptur Flygsfors. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:17)

1354 6083  Skulptur Hampe Svanberg (1883-1961), Sverige. Same, trä, Signerad HHS. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:46)

1354 6490  Skulptur Konstglas, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:30)

1354 6226  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. All världens barn. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:55)

1354 6072  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lusthuset Nyckelviken. Signerad, daterad 1986, "Ex. Nr1". Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:32)

1354 6632  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Mops, Gustavsberg. Längd: 9 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:45)

1354 6621  Skulptur LLadro, Spanien. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:47)

1354 6085  Skulptur Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Ekeby. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:42)

1354 6076  Skulptur Royal Dux, Blomsterflicka, porslin. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:55)

1354 6419  Skulptur Sten, Björne Selder. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:38)

1354 5350  Skulptur Torso, med glaskupa. Höjd: 52cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:30)

1354 6321  Skulptur Zink, Oskar II. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:46)

1354 6661  Skulptur i glas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:17)

1354 6038  Skulptur i glas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Ansikte, Kosta Boda. Signerad. Längd: 14, höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:45)

1354 6386  Skulpturer 2 st, Fågel, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby, Höjd: 8- 10 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:28)

1354 6157  Skulpturer 2 st, kvinnor, en märkt Ruth Engen Rosberg. Höjd: 41-52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:56)

1354 6613  Skulpturer 2 st, Upsala Ekeby, Bisonoxe. Höjd: 10-21cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:50)

1354 6079  Skulpturer 3 st, Lisa Larson & Bertil Vallien. Höjd: 4,5-11, längd: 10-15, Björn, Tax & Bagdad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:15)

1354 6100  Skyltdocka Huvud, Konstmaterial, Man. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:40)

1354 5373  Slagbord Barockstil. Bredd: 44+ 2x43, djup: 103 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:28)

1354 6118  Smörgåsbestick mm 39 delar, nysilver, Olga, Mema. Längd: 15,5-19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:16)

1354 6035  Soffa Jobstyg, Rabarber. Längd: 210

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:06)

1354 5159  Soffbord Butlers tray. Bredd: 120 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:12)

1354 6032  Soffbord Butlers tray. Bredd: 87. Djup: 63 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:20)

1354 6186  Soffbord mahogny. Bredd: 90, djup: 90 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:54)

1354 6296  Soffbord Mässing med glas. Bredd: 58 cm. Djup: 45 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:15)

1354 6640  Soffbord med tidningshylla, 1960-tal, ek. Bredd: 120 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:02)

1354 6041  Soffbord metall / glasskiva, nutida. Bredd: 116, djup: 78 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:27)

1354 6099  Sparbössa plast, Harland Sanders, Kentucky Fried Chicken. Nutida, Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:32)

1354 5401  Spegel + konsol, Nyrokoko, bemålad. Höjd: 63 + 144

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:43)

1354 6456  Spegel 120x50cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:29)

1354 6416  Spegel 1920-tal, 120x48 cm

1354 6109  Spegel 1960-tal, Teak, 86x38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:44)

1354 6052  Spegel 1960-tal, träram, 107x29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:06)

1354 6026  Spegel 41x34cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:40)

1354 6195  Spegel 77x57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:54)

1354 6569  Spegel Furu, 142x84 cm

1354 6642  Spegel jugend, patinerad koppar, 41x32cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:40)

1354 6392  Spegel Med konsolbord, 130x47cm. Längd: 53 cm. Djup: 18 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:55)

1354 6455  Spegel Rokokostil, 172x70cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:30)

1354 5068  Spegel rokokostil, 86x46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:18)

1354 6603  Spegel Teak, 120x38cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:24)

1354 6256  Spelbord Jugend, Ek. Bredd: 90, djup: 2x44 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:56)

1354 6423  Spetsglas 3 st, 1800-tal. Höjd: 12,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:55)

1354 6567  Stege modell äldre. Höjd: 192

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:12)

1354 6607  Stol

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:25)

1354 5457  Stol mahogny, trissor

1354 6528  Stol sengustavianskt provinsarbete, senare bemålning

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:59)

1354 6023  Stolar 2+ 6 st

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:20)

1354 6191  Stolar 4 st, design: Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:52)

1354 6559  Stolar 6 st, 1950-tal

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:30)

1354 6160  Stolar 6 st, Karl Johan

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:35)

1354 6097  Stolar 9 st, Leksandsmodell, nutida, Klädda i Jobs tyg, "fruktträd grön" Design Cecilia Hall

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:27)

1354 5160  Stolar Ett par, 1940-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:29)

1354 6568  Stolar Ett par, korgmodell

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:33)

1354 6125  Stolar Ett par, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Brännmärkta STOLAB

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:23)

1354 6540  Supkoppar 4 st, silver, MGAB, 1964. Höjd: 5cm, Vikt: 160 g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:23)

1354 6082  Svepask 1820, Originalmålning. Längd: 23, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:03)

1354 6268  Taburett Bronserad, Rokokostil

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:59)

1354 6590  Takarmatur 1800-tal, Fd Gas. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:45)

1354 6319  Takarmatur 1800-tal. Fd gas, Höjd: 95

1354 6048  Takarmatur 1960-tal, mässing och glas. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:08)

1354 6127  Takarmatur 1960/70-tal, mässing. Diameter: 39 cm

1354 6045  Takarmatur 30-tal, Prismor / glaskupor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:12)

1354 6537  Takarmatur Art Déco. Höjd: 72, alabasterkupor

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:09)

1354 6197  Takarmatur Glas. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:21)

1354 6646  Takarmatur höjd: 43cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:41)

1354 6605  Takarmatur Med prismor, diameter 37cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:48)

1354 6010  Takarmatur med prismor. Diameter: 42cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:05)

1354 6172  Takarmatur PH-lampa, Dia 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:16)

1354 6022  Takarmatur PH-lampa. Diameter: 50cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:40)

1354 6533  Takarmatur Plåt. Höjd: 77cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:14)

1354 6317  Takarmatur Venetiansk stil. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:15)

1354 6286  Tallrikar 11+ 11st, Rörstrand, Nobel, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:04)

1354 6241  Tallrikar 16 st, glas, Villeroy & Boch, "Picasso". Diameter: 30,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:11)

1354 6409  Tallrikar 16+ 1 delar, Pukeberg. Diameter: 29-33cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:36)

1354 6372  Tallrikar 22 delar, Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:09)

1354 6310  Tältdekoration 3 delar, Turkman, Semiantik

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:48)

1354 6336  Tavelram 1800-tal, ramens innermått: 28,5x20,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:04)

1354 6570  Te&kaffekoppar ca 12st, Med fat. Höjd: 6-8cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:35)

1354 6323  Teaterkikare längd: 10cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:16)

1354 6429  Tegods 13 delar, Bing & Grøndahl

1354 6246  Tekoppar + assietter & kakfat, 18 delar, Willow, Churchill, England

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:17)

1354 6208  Tekoppar + kanna, 7 delar, Blå Blomst

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:23)

1354 6385  Tekoppar 3 st, med fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:42)

1354 6576  Tennsoldater 1960-tal, bemålade, diverse, Oki & Santesson

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:07)

1354 6509  Teservis England, Spode, Teté A teté, 6 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:52)

1354 6311  Textil 2 st, Bemålat tyg, Indo-Persisk, 119x180 & 75x52 cm

1354 6382  Textil 5th Avenue Designs INC", Bomull & Linne

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:34)

1354 6018  Textil Broderad, tidigt 1800-tal, 27x24 cm

1354 6298  Textil på rulle Josef Frank, "Aralia". För Firma Svenskt Tenn, Bredd: 154cm. Längd: 750cm ca

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:35)

1354 6377  Textilier 4 st, Colefax & Fowler, 1992. Längd: 130

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:42)

1354 6465  Toastrack silver, England. Längd: 10cm. Vikt: 74g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:01)

1354 6175  Trädgårdssoffa Ormbunke, Riab-Ruda, Metall, längd. 142

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:08)

1354 6255  Trädgårdsstolar 2 st, udda

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:51)

1354 6565  Trädgårdsstolar 3 st, metall / trä

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:55)

1354 6532  Tusch 10 st, Uno Stallarholm (1894-1974), Sverige. Motivet: 14x20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:54)

1354 6631  Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. "Stockholmstak". Signerad, daterad -81. Motivet: 19x26 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:18)

1354 6295  Tv-bänk GAD, Roma. Oljad ek. Två dörrar, frostat glas, på hjul. Etikettmärkt. Längd: 86 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:37)

1354 6422  Uppläggningsbestick Samearbeten, Horn/björk, Signerad. Längd: 23-31 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:44)

1354 6314  Urnor 2 st, Kina. Höjd: 24-33cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:50)

1354 6373  Utdragssoffa 1800-tal, senare bemålning. Längd: 190

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:36)

1354 6539  Väggarmaturer 3 st, mässing glas. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:44)

1354 6039  Väggarmaturer Ett par, Jugend, mässing, glaskupa. Höjd: 25,5

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:46)

1354 6113  Väggljusstake / skulptur Martin Heap (f. 1950), Sverige. Orm, trä och metall, 37x20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:29)

1354 6171  Vägglystrar Ett par, sengustaviansk stil, mässing, prismor. Omkring 1900, Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:46)

1354 6611  Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Sverige. 23x22,5cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:44)

1354 6442  Väggrelief Tor Erik Flyckt (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 1998, ca 13,5x11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:38)

1354 6335  Väggskulptur Faun. Patinerad keramik. Höjd: 24cm

1354 6421  Väggskulptur Lars Huck Hultgren (f. 1931), Sverige. Bemålad gips, 22x23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:55)

1354 5298  Vas "Sqeeze", design: Lena Bergström, Orrefors. Svarttonat glas. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:04)

1354 6156  Vas + fat + skålfat, 3 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, diameter: 15-21, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:48)

1354 6153  Vas + urna med lock, stengods. Höjd: 24-26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:04)

1354 6031  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:03)

1354 6526  Vas Herman Kähler (1846-1917), Danmark. Höjd: 47cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:52)

1354 6148  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg, 1923. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:46)

1354 6147  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg, 1925. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:28)

1354 6615  Vas Kina. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 21:14)

1354 6612  Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:09)

1354 6620  Vas Kosta. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:12)

1354 6362  Vas Rosenthal. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:14)

1354 6144  Vas silver, 1952. Höjd: 23 cm, Vikt: 180 g ca

1354 6150  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:15)

1354 6073  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Höjd: 22,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:30)

1354 6155  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:31)

1354 6154  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:36)

1354 6036  Vaser 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 14-18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:19)

1354 6291  Vaser 2 st, Orrefors, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 19-30cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:42)

1354 6229  Vaser 2 st, Portugal. Höjd: 15-31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:44)

1354 6146  Vaser 2 st, Rörstrand, Druva, omkring 1900. Höjd: 19-23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:05)

1354 6292  Vaser 3 delar, + bordsur. Höjd: 19-24cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:50)

1354 6525  Vaser 3 st, Danmark. Höjd: 12-24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:06)

1354 6282  Vaser 3 st. Höjd: 25-28cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:33)

1354 6361  Vaser Ett par, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. 15/100,1984, Strömbergshyttan, Höjd: 16 cm

1354 6522  Vaser ett par, Kina, nutida. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:21)

1354 6459  Vilfåtölj G A Berg, Bröderna Anderson

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:16)

1354 6501  Vilfåtölj Längd: 147cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:08)

1354 6326  Vindekanterare höjd: 45cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:43)

1354 6227  Vinglas 18 delar. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 18:25)

1354 6230  Vinglas 6 st, Orrefors. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:59)

1354 6546  Vinkylare Nysilver. Längd: 35, höjd: 18cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:44)

1354 6320  Vinkylare Pläter med insats, Mayerhofer. Höjd: 30 cm

1354 6046  Vinprovarglas 8 st. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:36)

1354 6200  Vril + kåsa, 2 delar, Samearbete. Längd: 15-39. Signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:40)

1354 6142  Vykort 800 ca, bland annat Stockholm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:08)

1354 6549  Whiskyglas 12st, Iittala. Höjd: 6,5cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 20:33)

1354 6494  Ytterfoder 3 st, Gustavsberg, Empire/Waldemarsudde. Diameter: 15-25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:34)

1354 6634  Ytterfoder Höganäs. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:53)

1354 6633  Ytterfoder Munka Design. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:41)

1354 6028  Ytterfoder Porslin, nutida. Längd: 44, höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2020 19:41)