1336 3036 Altarljusstakar ett par, Barock. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:18)
1336 3024 Blandteknik Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Signerad Leonard Zorn, 1878-80, Kvinnoporträtt. Motivet: 32x24cm
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:30)
1336 3027 Blandteknik Einar Hylander (1913-1989), Sverige. "Komposition för ljust rum". Signerad, daterad -58. Mixed media. Bladets mått: 62x62 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:05)
1336 3023 Blandteknik Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, daterad 1966, komposition. Motivet: 50x65cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:04)
1336 3045 Dosa med lock Firma Svenskt Tenn, Design: Nils Fougstedt (1927), 1956, mässingslist. Längd: 12,5. Djup: 8 cm, höjd: 3 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:25)
1336 8204 Etagebord med låda Axel Einar Hjorth (1888-1959), Brännstämplad, Egen verkstad. Bredd: 70 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 67 cm, nyckel
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:08)
1336 3034 Etsningar 18 st + kassett, Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. "L amour de Casandre", 1968, paris, No 154, Endast signerade/numrerade på försättsbladet. Motivet: 15x11 - 38x28 cm
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:50)
1336 8252 Fat Firma Svenskt Tenn, 1968. Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:10)
1336 3048 Fat Sterlingsilver, Borgila, 1961,500g, Undersida med gravering, diameter: 24 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:32)
1336 3015 Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:52)
1336 3054 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, Skinnklädsel, brännmärkt Swedese
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:43)
1336 3055 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, Skinnklädsel, brännmärkt Swedese
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:49)
1336 3003 Fåtöljer Ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Eva, 1976-77, Sadelgjord
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:57)
1336 3002 Fåtöljer Ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Eva. Sadelgjord, 1977
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:06)
1336 6433 Fåtöljer Ett par, Empire, Baltikum, mahogny, slitet tyg
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:12)
1336 3044 Golvlampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, höj&sänkbar, No 1842. Höjd: 120 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:10)
1336 8192 Golvlampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, höj&sänkbar, No 1842. Höjd: 126 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:37)
1336 3028 Handkolorerad litografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Ingens hundar, 1968. Signerad. Motivet: 49x60 cm
S�ldes f�r 26.500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:35)
1336 3043 Karmstol Josef Frank, Firma Svenskt Tenn
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:48)
1336 6219 Karmstolar Ett par, Rokoko
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:21)
1336 3004 Kista Barock. Bredd: 110 cm. Djup: 64 cm. Höjd: 74 cm, kompletterad
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:43)
1336 3047 Klocka Tibet, mässing, skulpterat handtag. Höjd: 27,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:22)
1336 6269 Ljuskrona Barockstil. Höjd: ca 80
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:09)
1336 3050 Ljusstake Firma Svenskt Tenn, Design: Edvin Öhrström (1928). 1994. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:03)
1336 3008 Lockurna Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:33)
1336 3058 Maskintelegraf mässing, med klockfunktion, modell äldre. Diameter: ca 26 cm, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:21)
1336 3068 Oljemålning 1700-tal, "Emerentia von Düben, cammarfröken till Drottning Ulrica Eleonora" duk, 38x34 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:43)
1336 3063 Oljemålning 1700-tal, "Medecin du village chez un malade". Ej signerad. Olja på pannå, 45x32 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:08)
1336 3064 Oljemålning 1800-tal, Madonna med barnet, ej signerad. Olja på duk, 67x53 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:25)
1336 3022 Oljemålning Alfred William Finch (1854-1930), Finland. Fors. Signerad, daterad -06. Olja på pannå, 42x53cm
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:35)
1336 3033 Oljemålning Anshelm Schultzberg (1862-1945), tillskriven. Grez sur Loing. Ej signerad. Olja på duk, 48x72 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:42)
1336 3018 Oljemålning Charles François Daubigny, kvarlåtenskapsstämpel. Olja på duk, 19x35cm
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:35)
1336 3032 Oljemålning Dionis Bennassar (1904-1967), Spanien. Mallorca. Signerad, daterad 1954. Olja på pannå, 45x54 cm
S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:38)
1336 3038 Oljemålning Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Porträtt av Direktör Stig Pegefelt. Signerad, daterad 1966. Olja på duk, 60x50 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:57)
1336 3017 Oljemålning Elias Erdtman (1862-1945), Sverige. Äpplarö. Signerad. Olja på pannå, 34x23cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:51)
1336 3031 Oljemålning Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Signerad, daterad 1916, kvinnoporträtt. Olja på duk, 61x44 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:26)
1336 3006 Oljemålning Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. "Bro i landskap". Signerad, daterad 2002, bemålad ram. Olja på pannå, 20x20 - 29x29 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:18)
1336 3026 Oljemålning Mauritz Karström (1962-2005), Sverige. "Självporträtt", Signerad a tergo, 1998. Olja på duk, 44x54 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:41)
1336 3005 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kristian I, porträtt. Ej signerad. Olja på duk, 28x24,5cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:58)
1336 3025 Oljemålning Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, Stilleben. Olja på pannå, 46x55 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:35)
1336 3021 Oljemålning Otto Hesselbom (1848-1913), Sverige, tillskriven. ”Utsikt från Tisselskog”. Ej signerad. Olja på pannå, 16x26cm
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:47)
1336 7351 Oljemålning Vilhelm Bille (1864-1908), Danmark. Marin, Signerad. Olja på pannå, 27x21cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:04)
1336 3029 Serigrafi Carl Johan De Geer (f. 1938), Sverige. "Skända flaggan", "Ingenting är längre som förut - dubbelbild i rekonstruktion". Signerad, numrerad 81/190. Bladets mått: 63x86 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:24)
1336 3046 Sigill Elefant, Estrid Ericson (tillskriven), Firma Svenskt Tenn, tenn / mässing / grön sten. Höjd: 5 ca
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:35)
1336 3067 Skrivbord Josef Frank, modell 1127. Bredd: 180. Djup: 80 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:49)
1336 3035 Skulptur Dan Wolgers (f. 1955), Sverige. Brons, Signerad, 4/5. Längd: 30. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:44)
1336 3051 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Japanska ur Skulpturer, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 18:17)
1336 3053 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejonpar ur Noaks ark, Gustavsberg 1979-1984, ateljéproduktion. Sign Lisa Larsons Studio, och studiohanden. Målad och glaserad brun stengodslera. Höjd: 21. Längd: 44 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:33)
1336 3056 Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Prototyp, Samspel/Samplay, omklädd Hantverkarnas Hus 2008. Längd: 153
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:36)
1336 3059 Stolar 3 st, Rokoko
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:28)
1336 3011 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, Höjd: 10,5
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:18)
1336 3010 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, Höjd: 9,5
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:55)
1336 3052 Ytterfoder 3 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Hortus, mässing. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 20:25)
1336 2036 Ytterfoder Ett par, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 14cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 juni 2020 19:31)