378 5037 Akvarell "Stuginteriör" R Ekman, 24, 5x34
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5071 Akvarell August Malmström, Landskap, 11x16
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5310 Akvarell Boberg - Paris, 28x38
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5286 Akvarell E H -46, nakenstudie 22x27
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5449 Akvarell Gunnar Widfors 35x20
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5554 Akvarell Hans Tomsbrack, "Hustak" 50x68
378 5077 Akvarell Herman Müller, 36x59
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 4465 Akvarell Marin, David Rönnberg, 22x57
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5228 Akvarell Sign, 60x49
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5070 Akvarell Tom Burrough 1984, "Drottningholm"
378 5408 Akvarell Virgina Larsson, 41x38 "flicka i trädgård"
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5240 Ametist grotta c:a 10 kg, höjd: 44
378 5725 Ampel Empirstil, dia 57
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5627 Ampel Jugend, koppar/glas, höjd: 65
378 5628 Ampel koppar/glas, höjd: 40
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5108 Ampel Malm, höjd: 50
378 5136 Ampel prismor, dia 25
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5137 Appliquer 1 par, brons, höjd: 35
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5182 Armlänk 18 k. 11, 7 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5181 Armlänk 18 k. 28 g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5450 Badrumskåp Milano, längd: 70, höjd: 42
378 5645 Barometer+ur 1900 ca trä/mässing
378 4194 Barskåp längd: 70, djup: 40, höjd: 71
378 4304 Barstolar 1-par, järnsmide
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 4161 Båtlampa Mässing/frostatglas
378 5539 Bergskristallblock längd: 17
378 5342 Bestick 5+3+1, Silver
378 5115 Bestick diverse NS/silver
378 5285 Bestick diverse, nysilver/silver
378 5144 Bestick Ns div
378 5457 Bestick Ns, ca 50 del
378 4252 Bilbana Scalelektrik, många delar
378 5157 Blandteknik Aly Ben Salem, 28x38
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5142 Blandteknik Igge Karlsson, Komposition, 60x93
378 5224 Blandteknik olle Zetterqvist, 1966, 60x47
378 5007 Blandteknik Robert Högfeldt, "katten", 16x26
378 5451 Bockbord 1800-tal, Bemålat, längd: 136, djup: 82, höjd: 73
378 5214 Bokstöd 1 par, Alabaster, höjd: 15
378 5692 Bord 1700-1800-tal 84x60, höjd: 66
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5581 Bord med hylla, 1930-tal, Björk, längd: 54, djup: 36, höjd: 56
378 5452 Bord med låda, längd: 68, djup: 45, höjd: 73
378 5360 Bord med stenskiva, höjd: 62 dia: 48 (nyprod.)
378 4593 Bord oktagonalt, England, med underhylla
378 5727 Bordsfotogenlampa
378 5430 Bordskrukor 1 par+ 1 par väggkrukor, plåt
378 5429 Bordslampa
378 5170 Bordslampa Ateljé Lyktan, glas, höjd: 62
378 5604 Bordslampa figurin
378 5597 Bordslampa funkis, metall
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5188 Bordslampa Kina
378 5289 Bordslampa signerad G Åke Göteborg, 1920-tal, metall, höjd: 50
378 5107 Bordslampa Strindbergstyp, smide/glas, höjd: 45
378 5252 Bordslampfot Cloisonné, höjd: 41
378 5033 Bordslampfot glas, etsad dekor, höjd: 33
378 5663 Bordslampfötter 1 par, mässing., höjd: 38 (exkl. lamphållare)
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5042 Bordslampfötter 1 par, porslin, Dresden
378 5498 Bordslampor 1 par, Jugend stil, (nyprod)
378 4353 Bordslampor 1 par, Kosta
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5250 Bordslampor 1 par, Svenskt Tenn, glas
378 5263 Bordspendyl 1800-tal, höjd: 54
378 5601 Bordspendyl ek
378 5665 Bordsskärm ram och fot i bronsmed belysning, 1800-tal, höjd: 54
378 5600 Bordsspegel
378 5167 Bordsspegel Trä/Järnfot, höjd: 40
378 5336 Brasskärm Nygotik
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5377 Brasskärmsram Pärlor, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
378 4231 Brevställ Ek+ 2 trätuppar
378 5660 Bricka bemålad., längd: 63
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5049 Bricka mässing, dia 64
378 5300 Brickbord ek, höjd: 75
378 5630 Brosch 18 k
378 4470 Buffé Jugend, ek, fanérskador, 179x59x161
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5619 Byrå 1800-tal, ådringsmålad, (skador), längd: 83, djup: 50, höjd: 114
378 4449 Byrå 1800-tal, inredd låda 97x46x84
378 4007 Byrå 1890-tal, 56x40, höjd: 78
378 5301 Byrå 1890-tal, valnöt, längd: 85, djup: 56, höjd: 130 (skador)
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5363 Byrå 7-lådig, cylinderformad, höjd: 118 dia:46 (nyprod.)
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5573 Byrå Björk, längd: 102, djup: 53, höjd: 88, skada
378 5706 Byrå ek 1940-tal, längd: 73, djup: 36, höjd: 64
378 5247 Byrå Gustaviansk stil, Intarsia, längd: 88, djup: 48, höjd: 78
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5444 Byrå Gustaviansk stil, längd: 98, djup: 48, höjd: 83
378 5520 Byrå Louis XVI-stil, längd: 65, djup: 36, höjd: 70
378 5676 Byrå mahogny lEngland 1800-tal . l 76, djup: 46, höjd: 76
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5361 Byrå med stenskiva, 3-lådor, längd: 62, djup: 41, höjd: 70 (nyprod.)
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5253 Byrå med stenskiva, intarsia, längd: 60, djup: 35, höjd: 77
378 5574 Byrå Rokokostil, Sekelskifte, längd: 77, djup: 47, höjd: 84
S�ldes f�r 7.700 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 4398 Byrå Sekelskifte, längd: 95, djup: 45, höjd: 92
378 5106 Byrå Stenskiva, 63x34x68
378 5160 Chiffonjé 1800-tal, mahogny, 2-delad, 120x54x141
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5101 Chiffonjé 1890-tal, 99x48x141
378 4625 Chiffonjé ljus björk, fanérskador, renov.objekt, 104x49, höjd: 126
378 5472 Coaster 1 par, höjd: 10
378 4617 Coktailset 6 del NS, Funkis
378 5195 Cremekoppar 4 st, Rörstrand
378 5348 Damskrivbord längd: 100, djup: 58, höjd: 110 (nyprod.)
378 5217 Dockvagn
378 5614 Droppur
378 5707 Droppur Amerika, höjd: 60
378 5685 Etagebord höjd: 69
378 5567 Étagère höjd: 140
378 5382 Etsning 2st, 1800-tal efter F.Piranesi, 45x71
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5234 Etsning H c, 14/20, 20x19
378 5232 Etsningar 2 st+ blandteknik
378 5036 Färglitografi "Mikrovärld", Nils G Stenqvist 1969, 132/150, 22, 5x19
378 5158 Färglitografi 2 st, Roland Svensson ca 36x46
378 5376 Färglitografi Antoni Clavé, 90/95, 53x71
378 5143 Färglitografi Arnold Hagström, 2/90, 50x60
378 5147 Färglitografi Bengt Lindström, 47/100, 74x54
378 5088 Färglitografi Einar Jolin, HC 23/40, "Köpenhamn", 49x59
378 4361 Färglitografi Frankrike, 7/210, 38x47, sign Kempe
378 5016 Färglitografi Gustav Rudberg, 197/310, 48x55
378 5445 Färglitografi Harald Lindberg, "Arracan" 33x45
378 5447 Färglitografi Harald Lindberg, 100/300, 46x37
378 5162 Färglitografi Lars Norrman, 101/360, Golfspelare, 47x75
378 5673 Färglitografi Lars Norrman, 234/360, 58x38
378 5067 Färglitografi Lars Norrman, 345/360, 27x68
378 5231 Färglitografi Max Walter Svanberg, P T, 1956, 25/25, 51x39
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5523 Färglitografi Paul Wunderlich, 11/75, 66x50
378 5083 Färglitografi R Ljunggren, 101/310, 38x33
378 5470 Färglitografi Roland Svrensson, 231/310, 35x23
378 5226 Färglitografi sign 44/95, 1950-tal, 64x49
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5148 Färglitografi sign Endre, 58x58
378 5640 Färglitografier 2 st. Krallis, "Bingo", "King Loui", 34x47
378 5017 Färglitografier 3 st. Gustav Rudberg, Hven
378 5014 Färglitografier 3 st. Gustav Rudberg, motiv från Hven, 125/360, 40x50
378 5406 Fat 23+1, 1800-tal, Kina
378 5407 Fat 4st + skål, Kina 1700/1800-tal (fat med skador)
378 4528 Fat 6st. + 2 tallrikar, 1800-tal (SK)
378 5385 Fåtöljer 1 par
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 4188 Fåtöljer 4 st. nutida
378 5715 Fickur gulddoublé
378 5193 Figurin Herend, höjd: 19
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5266 Figuriner 2 st, (kopior), höjd: 16 resp 22
378 5043 Figuriner 2 st, Rosenthal, höjd: 12-13, 5
378 5192 Figuriner 3 st, Rörstrand
378 5154 Figuriner 6 st, Danmark, höjd: 9, 5
378 5483 Figuriner 6 st, England
378 5053 Fiskbestick 14 del, NS
378 4142 Flaskor 1-par, 1800-tal med oljemålning, höjd: 30
378 5141 Flaskschatull Mahogny, 1800-tal, (EJ FLASKOR)
378 4455 Fohundar 1 par, höjd: 20
378 5742 Fotokonst 3 st Affischer, Beken of Cowes, 58x79
378 5284 Fruktassietter 10 st. Rosenthal
378 5166 Fruktfat Arabia, sign M.Schilkin 1943, lagningar!!, dia 47
378 5165 Fruktfat UE, sign, längd: 33
378 5602 Fruktskål på fot, glas/metall, höjd: 48
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5030 Fruktskål på fot, nysilver, glas, Jugend, höjd: 29
378 5200 Gjutjärnsurnor 1 par, höjd: 36, Skoglund&Olsson
378 5544 Glas 6st, N.S
378 5022 Glas Färgade, 8 st
378 5019 Glasblock 3st
378 4542 Glaskupor diverse totalt 17 st
378 5203 Glasservisdelar 8 + 6 + 6 , rutslipad kristall
378 5175 Gnistgaller 58x62
378 5248 Golvlampa Josef Frank, mässing, höjd: 127
378 5411 Golvlampa Koppar
378 5683 Golvlampa mässing. Sv. Tenn
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5682 Golvlampa mässing. Sv. Tenn
378 5400 Golvlampa Trä
378 4160 Golvljusstake Flerarmad, järnsmide, höjd: 135
378 5562 Golvljusstake smide, höjd: 110
378 5359 Golvur 1800-tal
378 5055 Golvur bemålat md krona, höjd: 215
S�ldes f�r 5.900 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 4147 Golvurna Tyskland, handmålad, höjd: 51
378 5076 Grafiskt blad Nakenmodell, 16x22
378 5006 Gravyrer 2 st. kolorerade
378 5587 Gravyrer 2st, "Napoleonmotiv" mahognyram + förgylld ram
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5588 Gravyrer 2st, ' Bataljscener'' mahognyramar
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5132 Gravyrer Louis Bastin, 2 st
378 5621 Grogglas + karaff, 7 del. Johansfors
378 5334 Grötskål Tenn, längd: 37
378 5401 Gungstol
378 5056 Gungstol bemålad
378 5057 Hallampa Mässing, höjd: 40
378 5579 Hallbord med råglasskiva, 1930-tal, längd: 74, djup: 57
378 5185 Halskedja + armlänk, 18 k
378 5184 Halskedja + armlänk, 18 k
378 5287 Handspegel Svenskt Tenn ?
378 4239 Hängare Plåt, Allmoge
378 5176 Hängskåp längd: 61, djup: 37, höjd: 68/
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 4333 Hästhuvud keramik, höjd: 27 (lagn.) + fågel bronsH.10
378 5174 Herrbetjänt
378 5390 Hörnskåp 1800-tal, 2-delat, längd: 136, djup: 76, höjd: 204
S�ldes f�r 15.100 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5272 Hörnskåp 1800-tal, valnöt, längd: 95, djup: 60, höjd: 145
378 5249 Hörnskåp England, Idegran, längd: 64, djup: 40, höjd: 180
378 5639 Hörnskåp Gustaviansk stil, gråmålat, höjd: 173
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5684 Hörnskåp omkr. 1800, höjd: 200
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 3597 Hörnskåp Vägg, 1800-TAL, allmoge, höjd: 93
378 5140 Hushållsvåg+ kvarnar 2 st
378 5538 Huvud "Merit Aton" alabaster på stensockel, höjd: 28 (collection globus)
378 5216 Jardiniere England 1800-tal, pläter, dia:20
378 5631 Jardiniere jugend, längd: 33, höjd: 17
378 5173 Jordglob med belysning, höjd: 43
378 5061 Kaffegods 11 del + 1 fat
378 5122 Kaffegods Arabia, 11 del
378 5164 Kaffegods Rosenthal, 24 del
378 5486 Kaffekanna Ns,
378 4225 Kaffekanna Ns, SB
378 5482 Kaffeservis 10 del motiv Med Oscar II & Drottning Sophia
378 5278 Kaffeservis 3 del. nysilver
378 5283 Kaffeservis c:a 30 del. Rosenthal, Maria
378 5153 Kaffeservis Rosenthal, 27 del
378 5060 Kaffeservis Rosenthal, Pompadour, 27 del
378 5151 Kaffeservis, Rosenthal, maria, 16 del
378 5737 Kaffeservisdelar Rörstrand, Jugend , 8 del, ej komplett
378 5097 Kandelaber mässing, höjd: 35
378 5265 Kandelabrar 1 par, 1890-tal, höjd: 48
378 5491 Kanna Art Deco
378 5532 Kanna med tennlock+ chokladkanna
378 4222 Kannor 2 st, Nickel, 1930-tal
378 4500 Karaff+skål
378 4576 Karmstol 1880-tal, med grönrutig klädsel
378 5716 Karmstol Eng. stil
378 5679 Karmstol gustaviansk, Gripsholmsmodell
S�ldes f�r 10.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5680 Karmstol gustaviansk. Gripsholmsmodell
S�ldes f�r 11.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5714 Karmstol windsorstil
378 5327 Karmstolar 1 par, Jugend, ek
378 5280 Karott + såssnipa + kanna, nysilver
378 5075 Karta Västerbotten, 1700-tal, 57x60
378 5218 Kask Sverige, 1800-tal
378 5722 Kelim Rumänien, 150x80
378 5353 Keramik 3-del, Bromma
378 5728 Keramik bla. Vallauris, 2 del, höjd: 14-16
378 5738 Keramik UE 3 del
378 5114 Kikare E Leitz, 12x25, sk
378 5396 Kista längd: 120, djup: 60
378 5307 Kista 17/1800-tal, längd: 106, djup: 61, höjd: 70
378 5397 Kista Allmoge, längd: 63
378 5315 Kista på benställning, höjd: 62
378 5201 Klotlampa höjd: 83
378 5324 Knivset i väska, Solingen
378 5323 Knivset i väska, Solingen
378 5448 Kolonnskåp Gustaviansk stil, längd: 42, djup: 42, höjd: 82
378 5555 Konsolbord förgyllt, längd: 120, djup: 35, höjd: 98
378 5276 Konsolbord mahogny, längd: 60, djup: 42, höjd: 66
378 4468 Koppar 4 del
378 4219 Koppar 4 del
378 5239 Koppar div
378 5741 Kristall 4 del, höjd: 6-15
378 5440 Kruka Porslin, längd: 53 (nyprod)
378 5213 Krus 2st Rörstrand, blåvita
378 5542 Krus 3 st, Höganäs
378 5025 Kryddhylla plåt + askkoppar, 1 par, tenn
378 5536 Kuriosa 8-del. Kina
378 5235 Kuverttallrikar 12 st, Mässing
378 5064 Lampbord 1 par rokokostil, mahogny, höjd: 56
378 3542 Lampbord 1-par, idegran, höjd: 49 (fuktskador)
378 5710 Lampbord furu 50x30, höjd: 59
378 5668 Lampetter 1 par, gjutjärn för vardera två ljus, höjd: 65
378 5435 Lampetter 1 par, Gjutjärn, höjd: 53 (nyprod)
378 5456 Lampetter 1 par, Mässing
378 5518 Länsstolar 1 par, Jugend
378 5649 Lanternor 3 st , Mirla Stockholm, höjd: ca 24
378 5618 Lavoar höjd: 75
378 5454 Litografi Bellman 60x50
378 5471 Litografi Björn Jonsson, 293/310, 32x45
378 5084 Litografi Björn Jonsson, Johannes kyrka, 50 ex, 35x25
378 5090 Litografi Claes Folcker 13/100, 30x42
378 5089 Litografi Sixten Haage -76, 24/150, ET 48x64
378 5091 Litografi Sture Lundgren, Sandhamn 21/60 , 8x56
378 5467 Ljuskrona höjd: 60
378 5004 Ljuskrona höjd: 75
378 4185 Ljuskrona Empire-stil, höjd: 60, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
378 5326 Ljuskrona Empirestil, höjd: 60
378 5260 Ljuskrona Empirestil, höjd: 75
378 3238 Ljuskrona Empirestil, Reijmyre Glasbruk, höjd: 60
378 5211 Ljuskrona Gust.stil, höjd: 65
378 5580 Ljuskrona Gust.stil, höjd: 70 (nyrenoverad)
378 5135 Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 62
378 5726 Ljuskrona med prismor, höjd: 60
378 5724 Ljuskrona med prismor, höjd: 73
378 5697 Ljuskrona metall, iTALIEN, 1800-TAL, höjd: 75
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 4599 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 60
378 5005 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 65
378 5379 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 70
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5583 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 70 (nyrenoverad)
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5584 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 75 (nyrenoverad)
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5667 Ljuskrona rokokostil., höjd: 100
S�ldes f�r 10.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 4192 Ljuskrona Venetiansk, höjd: 90
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5480 Ljusstakar 1 par, Empirestil, höjd: 16
378 5669 Ljusstakar 1 par, malm, höjd: 16
378 5476 Ljusstakar 1 par, Med figuriner, höjd: 22
378 5338 Ljusstakar 1 par, Tenn, höjd: 37
378 5541 Lockurna Rörstrand, "jubileum 1897 Oskar II ", höjd: 19
378 3198 Lockurno0r 1 par, Kina
378 5629 Lodur höjd: 75
378 5473 Mat/kaffegods med Kungliga motiv div
378 5468 Mat/kaffeservis 70-del, "Alfreda Blocho" handmålad
378 5624 Matbestick + bricka, nysilver
378 5625 Matbestick 101 del. svensk spets + bricka, Hallberg
378 5730 Matbestick Gense 1942, Folke Arström, ca 50 del
378 5650 Matbestick Nysilver modell Haga + diverse ca 90 del
378 5341 Matsalsbord 1800-tal, 1 ilägg, höjd: 74, diameter: . 120
378 5127 Matsalsgrupp 5 del, björk
378 5190 Matsalsgrupp 6 del, Tulipkopia [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
378 2316 Matsalsgrupp 9 del, England, Bord + 6 stolar + 2 karmstolar
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 3093 Matsalsgrupp ek, bord + 6 stolar + 2 ilägg med sarg
378 5623 Matservis 44 del. Gustavsberg, Persia, 1915
378 5648 Matservis 57 del. Rosenthal, Jugend
378 5054 Matservis ca 80 del Lidköping
378 5062 Matservis Victoria Tjeckien, ca 60 del
378 5613 Matservisdelar England, ca 90 del
378 5196 Matservisdelar Eschenbach ca 40 del
378 5526 Matservisdelar Lilium, Rörstrand, 7 del
378 5271 Matservisdelar Rörstrand, "Aida", ca 55 del
378 5298 Matta gallerimodell, Pakistan, 76x309
378 4137 Matta Indo Gabbeh, 224x174
378 5018 Matta orientalisk, 240x165
378 2524 Matta orientalisk, 277x150
378 5221 Matta orientalisk, Afghan, 135x195
378 5171 Matta orientalisk, Afghan, 230x128
378 5607 Matta orientalisk, Fridan (persien) 208x305
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5548 Matta orientalisk, guldafghan, 167x249 (fläck)
378 5495 Matta orientalisk, Hamadan semi-antik, 135x222
378 2523 Matta orientalisk, Kerman, 225x148
378 5501 Matta orientalisk, Mahal semi-antik, 130x212
378 5494 Matta orientalisk, Old afghan, 104x200
378 5492 Matta orientalisk, Old Afghan, 106x183
378 5638 Matta orientalisk, Old Beluch, 102x229
378 5273 Matta orientalisk, Old Nain, silkeinslag, silkevarp, 132x82
378 4113 Matta orientalisk, Old Sarouk, 253x368
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5500 Matta orientalisk, Old Täbriz, 143x188
378 5504 Matta orientalisk, Pakistan, 128x188
378 5295 Matta orientalisk, Shiraz, semi-antik, 201x283 (slitage)
378 5610 Matta orientalisk, Täbriz, 298x202
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 4114 Matta orientalisk, Yomuth Ensi, semiantik, (lagningar) 160x189
378 4551 Miniatyrmålning olja på koppar 16-1700-tal, dia 10
378 4248 Miniatyrskål med spegel & Flakonger, 1800-tal
378 5282 Mockagods blå/vitt, 20 del. England
378 5671 Mockaservis 3 del, vitmetall. Kannans, höjd: 17
378 5202 Modellbåtar 2 st
378 5180 Mormorsur
378 4605 Munkstol
378 5168 Nallebjörn m.ä., höjd: 50
378 5705 Nattygsbord 1 par, England 45x45, höjd: 55 sk
378 5633 Nipper diverse
378 4405 Notskåp Mahogny, längd: 48, djup: 36, höjd: 125, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
378 4410 Oljemålning "kvinna med barn " 47x63
378 5311 Oljemålning "Skogstjärn Norrland" 65x99
378 5317 Oljemålning "Sydländskt motiv" 56x47
378 5034 Oljemålning "Variation on a Vase" sign BL, 44x65
378 5032 Oljemålning 17-1800-tal Klipplandskap 70x90 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
378 5079 Oljemålning 17-1800-tal, Landskap med figurer, 48x56
378 5689 Oljemålning 32x23
378 5208 Oljemålning A. Kindström, blommor i vas, 40x30
378 5010 Oljemålning A. Wilde Parsons, 1881, segelskuta på redden, 26x35
378 5225 Oljemålning Alfred Collin, 1922, Marin, 67x116
378 5636 Oljemålning Alvar Östlund, Guldrosen, 56x76
378 5257 Oljemålning Anshelm Dahl, Kustmotiv, 47x67
378 5134 Oljemålning Bastugatan, 66x70, F W-son-Berg,
378 5443 Oljemålning Bertil Wahlberg, "Skärgårdsmotiv" 20x50
378 5290 Oljemålning Bertil Wahlberg, 1944, 66x46
378 5672 Oljemålning Blomstilleben, 66x50
378 5003 Oljemålning Bo Yson Sjöberg, 50x60
378 5461 Oljemålning CHr Berg, Marin, 40x56
378 4054 Oljemålning D M Dade, -07, "grönskande klippvägg" 60x83
378 4473 Oljemålning E Ström-Cissereli, sk, 59x72
378 4210 Oljemålning E.H Wissner, 85x130
378 5318 Oljemålning E.Rosén, "Skåndskt landskap" 42x66
378 5078 Oljemålning Eduard Huber-Andorf, Hummerstilleben, 59x78
378 5356 Oljemålning Elsa Ström, fiskeläge bohuslän, 102x140
378 5001 Oljemålning Erik Hallgren, Motiv Från Douarnenez, 1951, 43x39
378 4040 Oljemålning Fiskeläge, 72x50
378 5425 Oljemålning Frans Gard, "Solbelysta tallar" 71x102
378 5256 Oljemålning G Zetterström, . Stadsgårdskajen, 22x27
378 5686 Oljemålning Gard, 90x59
378 4097 Oljemålning Gun Baagöe, 75x85
378 5011 Oljemålning H Lindström, marin, 43x63
378 5652 Oljemålning H Mantel, 100x65
378 5615 Oljemålning Hans Prins, 'Västanvik Leksand' 74x96
378 5419 Oljemålning Hausenkamp, "Jazz" 80x100
378 5420 Oljemålning Hausenkamp. "Jazz" 80x100
378 5653 Oljemålning Helge Asplund, Spanien, 29x46
378 4480 Oljemålning Herkules och lejonet, 1800 ca, 55x40
378 5209 Oljemålning Inga Pentén, Flamingos, 1964/65, 66x100
378 5149 Oljemålning J Holmstedt, Fjordlandskap, 60x80
378 5493 Oljemålning Jan Naliwajko, 115x70
378 4354 Oljemålning Johan Ericsson, 'Västkustmotiv' 1870, 45x67
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5509 Oljemålning John Hedberg, "blomsterstilleben"
378 5319 Oljemålning Josef Lindskog, "Brygga med båtar Fittjaby" 22x27
378 5550 Oljemålning Knut Hanquist, 'Stilleben' -38, 27x35
378 5194 Oljemålning Knut Norrman, Venedig, 46x52
378 5002 Oljemålning Landskap, Sign, 38x54
378 5423 Oljemålning Lars Boethius, "Ljusterö -58, 41x33
378 5255 Oljemålning Larz Friberg, Harhuvud, 36x28
378 5552 Oljemålning Lilly Hall, "Vitsippor" 16x18
378 5561 Oljemålning Mats Mason, "Gula blomster" 38x40
378 5460 Oljemålning MOtiv från Venedig, 46x37
378 5437 Oljemålning Motiv med kossor, 18x39
378 5155 Oljemålning O Brentzell, (skador), 50x60
378 5540 Oljemålning Orientaliskt motiv, 60x80
378 3702 Oljemålning orientaliskt motiv. 61x92
378 5507 Oljemålning Osep Maidanjuk, 28x38
378 5514 Oljemålning Ossian, Marin, 51x75
378 5082 Oljemålning Pojkporträtt, osign, träpannå, 24x17
378 3634 Oljemålning sign Åslund, "Sydländska kvinnor "
378 5386 Oljemålning Sign Engström, 45x37
378 5229 Oljemålning Sign Marn, Trollungar, 33x55
378 5394 Oljemålning Sign, 1951, 38x45
378 4524 Oljemålning sign, längd: Vitali 51x70
378 5551 Oljemålning Signerad, "Stilleben" 35x34
378 5009 Oljemålning signerad, stilleben
378 5316 Oljemålning signerad. "Köksinteriör" 30x41
378 5508 Oljemålning signerad. "Kustremsa" 28x35
378 5502 Oljemålning Stilleben, 50x70
378 5503 Oljemålning Stilleben, 70x50
378 5210 Oljemålning Sven Kreuger, "änglalikt möte" -49, 88x73
378 5092 Oljemålning Sven-Arne Höken Hökenström, 76x105
378 5189 Oljemålning T Herngren, 124x50
378 5517 Oljemålning V Birkholm, "bondgård", 44x64
378 4217 Oljemålning V.Puusa, 1928, 59x79
378 5074 Oljemålning von Rosen, Landskap, 25x19
378 4254 Oljemålning Wahlström, 45x55
378 5073 Oljemålning Wilhelm Behm, Landskap, 17x25
378 5087 Oljemålning Y-son, Strandvägen, 29x39
378 5313 Oljemålning Zanot, "Fiskebåtar" 39x32
378 5065 Oljemålningar 1 par Gustav Pierre, 38x47
378 5466 Oljemålningar 1 par, Sign, HS, 17x26
378 5438 Oljemålningar 3 st, Skeppsmotiv, 6x8
378 5632 Oljmålningar 1 par, porträtt, 16x11
378 5125 Överkast Virkat, enkelsäng
378 5220 Pappersklämma N.S, "Napoleon"
378 5096 Paraplyställ mahogny, höjd: 82, längd: 65
378 5126 Pardörrar 1 par glasdörrar ej glasade, 203x72
378 5418 Pärlcollier 2 st, Kinesiska odlade, längd: 140 fesp 128
378 5099 Pärlcollier 3 st, Spanska
378 5643 Parti fotoalbum
378 5703 Parti koppar
378 5332 Parti koppar
378 5545 Parti koppar
378 5008 Parti leksaker bilar
378 5186 Parti leksaker dockor + dockmöbler
378 5465 Parti n.s/silver
378 5035 Pastell Curt Carendi, "Två barn" 24x39
378 5129 Pastell L Verité, 42x56
378 5051 Pasteller 1 par, ovala Lisa Johansson, 41x33
378 5187 Pelarbord
378 5274 Pelarbord 1970-tal, höjd: 73 dia 70
378 4591 Pelarbord England, runt med låda
378 5398 Piedestal höjd: 102
378 5566 Piedestal höjd: 75
378 5670 Piedestal Gjutjärn, 1900 ca, höjd: 121, (skador)
378 4496 Piedestal vitmålad, höjd: 93
378 5120 Pigtittare 1800-tal, höjd: 45
378 5568 Pinnsoffa björk
378 4337 Pokal C.G Hallberg 1915, silver, höjd: 16
378 5537 Porslin 1-par ljusstakar + 2st skålar, Kina
378 5308 Pottskåp 1 par, Sekelskifte, höjd: 73 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
378 5681 Pottskåp gustaviansk stil, längd: 50, djup: 43, höjd: 70
378 5305 Provdocka
378 5469 Punschkoppar 9+3, silver (några buckliga)
378 5331 Rakspegel K J, Mahogny, intarsia
378 5128 Ram 74x127
378 5622 Remmare 6 + 7 + karaff, Trelleborg
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5012 Reproduktioner 3 st. landskapsmotiv
378 5547 Resegarderob höjd: 155
378 5731 Resegrammofon
378 4529 Reseskrivmaskin Olivetti
378 5178 Ringar 4 st. 18 k, med stenar
378 5177 Ringar 5 st. 23, 1 gr, 23 k
378 5475 Ringklocka höjd: 21
378 5320 Rökbord Kopppar, höjd: 56
378 5659 Rökbord Orientaliskt, höjd: 48, 46x46
378 5698 Salongsbord 1800-tal, längd: 97, höjd: 77
378 4603 Salongsbord 1890-tal, längd: 99, höjd: 75
378 5399 Salongsbord Intarsia, längd: 102, höjd: 76
378 4448 Salongsbord Månbord, dia 110, nyrokoko
378 5262 Salongsbord valnöt, 1890-tal, längd: 117, djup: 70, höjd: 71
378 5590 Salongsgrupp 4 del. 1800-tal, Gustaviansk stil, bemålad
378 5570 Salongsgrupp Nyrokoko, Valnöt, 10 del, Soffa+bord+2 karmstolar+ 6 stolar
S�ldes f�r 12.100 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5371 Salt/pepparkar Bing & Grøndahl, Måsen
378 4460 Sängbord mahogny, höjd: 54
378 5204 Sänglampor 1-par
378 5206 Sängram + 1-par nattduksbord, Grange "Louis Philippe"
S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 4003 Sängramar Funkis, björk, bäddmått 85x190
378 5708 Satsbord 2 del, mahogny, längd: 46
378 5739 Satsbord 3 del
378 5496 Satsbord 4-del, metallinläggningar
378 5329 Schatull Intarsia, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 42, djup: 32, höjd: 67
378 4422 Sekretär 1800-tal, längd: 115, djup: 47, höjd: 120 (slitage)
378 3576 Sekretär Allmoge, furu, 118x51, höjd: 97
378 4090 Sekretär Blåmålad, längd: 105, djup: 46, höjd: 104
378 5606 Sekretär O 1800, längd: 112, djup: 47, höjd: 101 (renobjekt)
378 5413 Sekretär Rokokostil, längd: 81, djup: 43, höjd: 103, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
378 5358 Serveringsvagn
378 3644 Servisdelar 'Japan' Rörstrand, c:a 60 del
378 4149 Servisdelar C:a 100-del, Gustavsberg, benporslin
378 4597 Servisdelar ca 33 delar, Churchill, England,
378 5139 Servisdelar Rörstrand Svenska Slott, 3 del
378 5038 Sideboard Bra Bohag, teak design Nils Jonsson, "Florens" 170x42x104
378 5616 Sideboard ek, längd: 100, djup: 50, höjd: 85
378 5458 Sidentavlor 2 st, Kina
378 5026 Silver diverse, bl.a. soppslev, (lagad)
378 5236 Skål Glas, höjd: 25, diameter: . 38
378 4250 Skål Glas, Rökfärgat, längd: 41
378 5487 Skål Kristall, Kosta Boda, Göran Wärff, längd: 41
378 5463 Skål Orrefors, höjd: 10
378 5109 Skål Orrefors, kristall, dia23
378 5620 Skål + figurin rokokostil
378 5488 Skål på fot Opalinglas, 1890-tal, höjd: 11
378 5237 Skål+ dosa med lock, lackarbeten, Orientaliska
378 5199 Skänk Sekelskifte, Bemålad, längd: 101, djup: 46, höjd: 110
378 5608 Skåp 1700-TAL, 2-delat, Allmoge, längd: 78, djup: 53, höjd: 200
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5693 Skåp bemålat, tvådelat, 17-1800-tal, längd: 105, djup: 45, höjd: 195
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5328 Skåp Furu, längd: 130, djup: 42, höjd: 78
378 5306 Skåp Gustaviansk stil, med intarsia, längd: 84, djup: 44, höjd: 87
378 5577 Skåp med spegeldörr, 1890-tal, längd: 95, djup: 58, höjd: 220
378 5100 Skåp Skulpt. E Höglund, Vetlanda, 90x42x162
378 5325 Skåp Skulpterat, Furu, längd: 33, djup: 25, höjd: 169
378 5712 Skedar 4 st. silver
378 5291 Skeppslanterna koppar, höjd: 38
378 5479 Sköljskålar 6 st
378 5598 Skrin 2 st. mahogny/ek
378 5572 Skrivbord 1890-tal, Valnöt, längd: 150, djup: 90, höjd: 79
378 5241 Skrivbord Louis XV-stil, längd: 160, djup: 78, höjd: 77
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5402 Skrivbord Partner Desk, 6 lådor, Jugend, ek, 200x110x77
378 5446 Skrivbord Sekelskifte, 5-lådig, längd: 110, djup: 58, höjd: 77
378 4443 Skrivbord sekelskifte, ek, jalusi, längd: 166, djup: 100, höjd: 105
378 4436 Skrivbord Sekelskifte, ek, längd: 150, djup: 78, höjd: 76
378 5415 Skrivbord Sekelskifte, Furu, längd: 100, djup: 60, höjd: 107
378 5243 Skrivbyrå Karl Johan, mahogny, längd: 104, djup: 49, höjd: 106
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5344 Skrivbyrå Karl Johan, Mahogny, längd: 110, djup: 53, höjd: 98
378 4352 Skulptur Adrien Gaudez 1845-1902, brons, höjd: 28 +sockel
378 5634 Skulptur Åke Holm, kvinnohuvud, höjd: 16
378 5297 Skulptur Åke Holm, stengods, björn, höjd: 11
378 5296 Skulptur Åke Holm, stengods, häst, höjd: 21
378 5270 Skulptur Gips, "Bondmora", höjd: 37
378 5267 Skulptur Gips, Sittande kvinna, höjd: 25
378 5294 Skulptur Thyra Lundgren, fågel, höjd: 12
378 5223 Skulptur Torso, höjd: 30
378 4233 Skulptur Trä, Afrika, höjd: 16
378 5635 Skulpturer (dds) 2 st. Åke Holm, fåglar, höjd: 9 , höjd: 6
378 5095 Sparbössa metall, Boxer, höjd: 25
378 5474 Sparbössor 2 st, Staffordshire, höjd: 11
378 5364 Spegel höjd: 83
378 5700 Spegel 1920, höjd: 115
378 5582 Spegel 1960-tal, ljus ek, höjd: 96
378 5723 Spegel 60-tal dia 44
378 5439 Spegel Barockstil, höjd: 77 (nyprod)
378 5123 Spegel fd fönster, höjd: 115
378 5701 Spegel förgylld, 80x76
378 5104 Spegel Gustaviansk stil, förg, höjd: 58
378 5362 Spegel nutida, höjd: 93
378 4600 Spegel rekt., höjd: 68x58
378 5258 Spegel Rokokostil, höjd: 103
378 5302 Spegel Tidigt 1900-tal, höjd: 111
378 5275 Spegel venetiansk, höjd: 53, (skada)
378 5485 Spegelplataeu höjd: 40
378 5655 Statyetter 1 par. cement, höjd: 35
378 4367 Stolar 1 par+ karmstol
378 5351 Stolar 1 par, 1920-tal
378 5309 Stolar 1 par, 1920-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
378 5464 Stolar 1 par, Ek, Jugend
378 5661 Stolar 1 par, Gustaviansk stil
378 5713 Stolar 1 par, senempire
378 4187 Stolar 1-par, 1800-tal, Empirestil
378 4631 Stolar 3 st, O 1900
378 5592 Stolar 4 st, Järn/trä
378 5245 Stolar 4 st. Gustaviansk stil, (skada)
378 5264 Stolar 6 st. 1890-tal
378 5506 Stolar 6st, Jugend (2st med skador)
378 5389 Stolar 6st, stämplade Thonet
378 4228 Stop Allmoge, Blåmålat
378 5081 Sybord med sybehör, 1800-tal, höjd: 78
378 5432 Sybord på benställning, höjd: 72 (nyprod)
378 5238 Sybord Rokokostil, Mahogny, längd: 53, djup: 41, höjd: 77
378 5736 Syltkruka Gustavsberg, höjd: 13, 5
378 5152 Syltkruka Rörstrand, höjd: 17
378 5119 Syltkrukor 3 st, höjd: 16-23
378 5694 Syltkrukor 4 st
378 3129 Taburett Gustaviansk sign AL. (3 kronor)
378 5031 Takarmatur Jugend, koppar/glas, höjd: 62
378 5259 Takarmatur med prismor, höjd: 40
378 5219 Takarmatur plåt
378 5369 Takarmatur Trä, 1930-tal
378 3393 Takarmaturer 1 PAR, Mässing, höjd: 35
378 5626 Takarmaturer 2 st. 1920-tal
378 5029 Takarmaturer 2 st. glasskärmar
378 5347 Tallrikar 1 par, Imari, diameter: . 24 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
378 5373 Tallrikar 12 st, Rörstrand Adelborg, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
378 5374 Tallrikar 24 del, Rörstrand, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
378 5543 Tallrikar 3st, Rörstrand 1800-tal
378 5063 Tallriksunderlägg 10 st rostfria, Stelton Danmark
378 5050 Tavla Affisch, 59x79
378 5428 Tavla med jaktmotiv, höjd: 47 (nyprod)
378 5534 Tavla Tryck, 49x39
378 5046 Tavlor 1 par, Stockholm, 18x30
378 5436 Tavlor 2 st, Hästmotiv, 23x18 Ovala, (nyprod)
378 5045 Tavlor 5 st, tryck
378 5355 Tegods 6st, benporslin, England
378 5279 Tekanna nysilver
378 5383 Tekanna Rörstrand, 1800-tal,
378 5197 Tekoppar + fat 5 del
378 5041 Telefon m ä , svart
378 4237 Tennskål+ Ljusstakar mm 7 del
378 5335 Tennskålar 2 st
378 5525 Tennstop 2st, höjd: 22 (inskriptioner)
378 5354 Terrin med lock, gjord efter 1700-tals modell, handmålad 1963
378 5535 Teservis 26-del, Rosenthal
378 5704 Tidningsställ mahogny, England, längd: 50
378 5709 Tidningsställ trä, längd: 47
378 5116 Torrnål Sixten Haage- 81 39/50, "Bangård Ruhr"
378 5350 Trädgårdsbänk Grönmålad
378 4652 Trädgårdsskulpturer 4 st. gjutjärn, "De fyra årstiderna" Patinerade. (nyprod), höjd: 82 + 61 Tot, höjd: 143
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)
378 5657 Trädgårdsurnor 1 par, gjutjärn, höjd: 45
378 5658 Trädgårdurna gjutjärn, höjd: 25
378 5130 Träsnitt Karin Persson 1955, 30x19
378 5424 Trattgrammofon (Nyprod)
378 5145 Tubkikare [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
378 5414 Tulpanvaser 2st, Aalto, höjd: 16
378 5131 Tusch Ossian Elgström, 53x37
378 4416 Urna Kina, höjd: 47
378 5433 Urnor 1 par, Gjutjärn, höjd: 42
378 4197 Urnor 1-par, Kina, höjd: 42
378 5304 Vagga
378 5047 Väggdekoration Trä, längd: 118
378 5729 Väggfält bemålat, stilleben, 1800-tal 130x100
378 5427 Vägghylla med relief, höjd: 47, (nyprod)
378 5575 Vägglampetter 1 par, porslin, höjd: 33
378 5345 Vägglampetter 1-par (nyprod.)
378 4285 Vägglampetter 1-par, Art-deco
378 5560 Väggpendyl höjd: 60
378 5138 Väggpendyl 3 rosor, höjd: 55
378 5599 Väggpendyl E.R Selin Skellefteå , höjd: 65
378 5521 Väggpendyl Ek, höjd: 61
378 5459 Väggpendyl förgylld, höjd: 58
378 5303 Väggpendyl Förgylld, höjd: 60
378 5244 Väggpendyl Robert Engström, Stockholm, höjd: 57
378 5596 Väggpendyl sent 1800-tal, Junghans, höjd: 90
378 4639 Väggplåtar 1 par, Mässing, höjd: 55
378 5068 Väggrelief C Anfrie, metall, 31x37
378 5381 Väggur Junghans, höjd: 106 (komplett)
378 5711 Väggvitrin nutida, längd: 68, djup: 16, höjd: 66
378 3178 Väggvitrinskåp mahogny, höjd: 68
378 5412 Vagnslyktor 1 par
378 5112 Vas Afrika, keramik, höjd: 22, 5
378 5733 Vas blyinfattat reliefglas sign Kaj Engdahl - 67, 17x12, höjd: 16
378 5734 Vas Brons, höjd: 11 GAB
378 4336 Vas C.G Hallberg 1926, höjd: 17 (bucklig)
378 5111 Vas Delft, 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
378 5529 Vas Rörstrand, G Nylund, höjd: 17
378 5110 Vas Rosenthal, höjd: 29
378 4335 Vas silver, G.A.B 1925, höjd: 21
378 5198 Vas Silver, K Anderson, höjd: 22
378 5675 Vas stenmassa, höjd: 38
378 5163 Vas Tapio Wirkkala, höjd: 10, 5
378 4240 Vas+ kanna, Keramik, Rörstrand/Gefle
378 5375 Vaser ! par, Orientaliska, höjd: 29
378 4100 Vaser 1 par, Flussglas, höjd: 21
378 5717 Vaser 2 st. Gefle, Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle
378 5405 Vaser 2st + lockurna, Japan (SKADOR)
378 5416 Vaser 2st iitala , 1st aalto, höjd: 17 + 12
378 5024 Vaser 3 ST. BL.A. iITTALA, höjd: 25
378 5478 Vattenkanna Porslin, 1800-tal
378 5113 Vevgrammofon
378 4152 Vevgrammofon + stenkakor (extra stift)
378 5585 Vilstol bambu/rotting
378 5370 Vitrinskåp längd: 44, djup: 41, höjd: 128 (nyprod.)
378 5251 Vitrinskåp England, Idegran, längd: 90, djup: 40, höjd: 200
378 5365 Vitrinskåp med 2-lådor, längd: 87, djup: 50, höjd: 177 (nyprod.)
378 5593 Vitrinskåp Vitlack, med belysning, längd: 79, djup: 36, höjd: 202
378 5426 Ytterfoder 1 par, Jugend-dekor (nyprod), höjd: 24
378 5695 Ytterfoder höjd: 22, Jugend