Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 19 september 2005 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

378 5037  Akvarell "Stuginteriör" R Ekman, 24, 5x34

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5071  Akvarell August Malmström, Landskap, 11x16

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5310  Akvarell Boberg - Paris, 28x38

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5286  Akvarell E H -46, nakenstudie 22x27

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5449  Akvarell Gunnar Widfors 35x20

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5554  Akvarell Hans Tomsbrack, "Hustak" 50x68

378 5077  Akvarell Herman Müller, 36x59

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 4465  Akvarell Marin, David Rönnberg, 22x57

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5228  Akvarell Sign, 60x49

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5070  Akvarell Tom Burrough 1984, "Drottningholm"

378 5408  Akvarell Virgina Larsson, 41x38 "flicka i trädgård"

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5240  Ametist grotta c:a 10 kg, höjd: 44

378 5725  Ampel Empirstil, dia 57

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5627  Ampel Jugend, koppar/glas, höjd: 65

378 5628  Ampel koppar/glas, höjd: 40

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5108  Ampel Malm, höjd: 50

378 5136  Ampel prismor, dia 25

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5137  Appliquer 1 par, brons, höjd: 35

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5182  Armlänk 18 k. 11, 7 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5181  Armlänk 18 k. 28 g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5450  Badrumskåp Milano, längd: 70, höjd: 42

378 5645  Barometer+ur 1900 ca trä/mässing

378 4194  Barskåp  längd: 70, djup: 40, höjd: 71

378 4304  Barstolar 1-par, järnsmide

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 4161  Båtlampa Mässing/frostatglas

378 5539  Bergskristallblock  längd: 17

378 5342  Bestick 5+3+1, Silver

378 5115  Bestick diverse NS/silver

378 5285  Bestick diverse, nysilver/silver

378 5144  Bestick Ns div

378 5457  Bestick Ns, ca 50 del

378 4252  Bilbana Scalelektrik, många delar

378 5157  Blandteknik Aly Ben Salem, 28x38

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5142  Blandteknik Igge Karlsson, Komposition, 60x93

378 5224  Blandteknik olle Zetterqvist, 1966, 60x47

378 5007  Blandteknik Robert Högfeldt, "katten", 16x26

378 5451  Bockbord 1800-tal, Bemålat, längd: 136, djup: 82, höjd: 73

378 5214  Bokstöd 1 par, Alabaster, höjd: 15

378 5692  Bord 1700-1800-tal 84x60, höjd: 66

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5581  Bord med hylla, 1930-tal, Björk, längd: 54, djup: 36, höjd: 56

378 5452  Bord med låda, längd: 68, djup: 45, höjd: 73

378 5360  Bord med stenskiva, höjd: 62 dia: 48 (nyprod.)

378 4593  Bord oktagonalt, England, med underhylla

378 5727  Bordsfotogenlampa

378 5430  Bordskrukor 1 par+ 1 par väggkrukor, plåt

378 5429  Bordslampa

378 5170  Bordslampa Ateljé Lyktan, glas, höjd: 62

378 5604  Bordslampa figurin

378 5597  Bordslampa funkis, metall

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5188  Bordslampa Kina

378 5289  Bordslampa signerad G Åke Göteborg, 1920-tal, metall, höjd: 50

378 5107  Bordslampa Strindbergstyp, smide/glas, höjd: 45

378 5252  Bordslampfot Cloisonné, höjd: 41

378 5033  Bordslampfot glas, etsad dekor, höjd: 33

378 5663  Bordslampfötter 1 par, mässing., höjd: 38 (exkl. lamphållare)

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5042  Bordslampfötter 1 par, porslin, Dresden

378 5498  Bordslampor 1 par, Jugend stil, (nyprod)

378 4353  Bordslampor 1 par, Kosta

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5250  Bordslampor 1 par, Svenskt Tenn, glas

378 5263  Bordspendyl 1800-tal, höjd: 54

378 5601  Bordspendyl ek

378 5665  Bordsskärm ram och fot i bronsmed belysning, 1800-tal, höjd: 54

378 5600  Bordsspegel

378 5167  Bordsspegel Trä/Järnfot, höjd: 40

378 5336  Brasskärm Nygotik

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5377  Brasskärmsram Pärlor, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

378 4231  Brevställ Ek+ 2 trätuppar

378 5660  Bricka bemålad., längd: 63

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5049  Bricka mässing, dia 64

378 5300  Brickbord ek, höjd: 75

378 5630  Brosch 18 k

378 4470  Buffé Jugend, ek, fanérskador, 179x59x161

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5619  Byrå 1800-tal, ådringsmålad, (skador), längd: 83, djup: 50, höjd: 114

378 4449  Byrå 1800-tal, inredd låda 97x46x84

378 4007  Byrå 1890-tal, 56x40, höjd: 78

378 5301  Byrå 1890-tal, valnöt, längd: 85, djup: 56, höjd: 130 (skador)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5363  Byrå 7-lådig, cylinderformad, höjd: 118 dia:46 (nyprod.)

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5573  Byrå Björk, längd: 102, djup: 53, höjd: 88, skada

378 5706  Byrå ek 1940-tal, längd: 73, djup: 36, höjd: 64

378 5247  Byrå Gustaviansk stil, Intarsia, längd: 88, djup: 48, höjd: 78

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5444  Byrå Gustaviansk stil, längd: 98, djup: 48, höjd: 83

378 5520  Byrå Louis XVI-stil, längd: 65, djup: 36, höjd: 70

378 5676  Byrå mahogny lEngland 1800-tal . l 76, djup: 46, höjd: 76

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5361  Byrå med stenskiva, 3-lådor, längd: 62, djup: 41, höjd: 70 (nyprod.)

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5253  Byrå med stenskiva, intarsia, längd: 60, djup: 35, höjd: 77

378 5574  Byrå Rokokostil, Sekelskifte, längd: 77, djup: 47, höjd: 84

S�ldes f�r 7.700 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 4398  Byrå Sekelskifte, längd: 95, djup: 45, höjd: 92

378 5106  Byrå Stenskiva, 63x34x68

378 5160  Chiffonjé 1800-tal, mahogny, 2-delad, 120x54x141

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5101  Chiffonjé 1890-tal, 99x48x141

378 4625  Chiffonjé ljus björk, fanérskador, renov.objekt, 104x49, höjd: 126

378 5472  Coaster 1 par, höjd: 10

378 4617  Coktailset 6 del NS, Funkis

378 5195  Cremekoppar 4 st, Rörstrand

378 5348  Damskrivbord  längd: 100, djup: 58, höjd: 110 (nyprod.)

378 5217  Dockvagn

378 5614  Droppur

378 5707  Droppur Amerika, höjd: 60

378 5685  Etagebord  höjd: 69

378 5567  Étagère  höjd: 140

378 5382  Etsning 2st, 1800-tal efter F.Piranesi, 45x71

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5234  Etsning H c, 14/20, 20x19

378 5232  Etsningar 2 st+ blandteknik

378 5036  Färglitografi "Mikrovärld", Nils G Stenqvist 1969, 132/150, 22, 5x19

378 5158  Färglitografi  2 st, Roland Svensson ca 36x46

378 5376  Färglitografi  Antoni Clavé, 90/95, 53x71

378 5143  Färglitografi Arnold Hagström, 2/90, 50x60

378 5147  Färglitografi  Bengt Lindström, 47/100, 74x54

378 5088  Färglitografi  Einar Jolin, HC 23/40, "Köpenhamn", 49x59

378 4361  Färglitografi Frankrike, 7/210, 38x47, sign Kempe

378 5016  Färglitografi  Gustav Rudberg, 197/310, 48x55

378 5445  Färglitografi  Harald Lindberg, "Arracan" 33x45

378 5447  Färglitografi  Harald Lindberg, 100/300, 46x37

378 5162  Färglitografi  Lars Norrman, 101/360, Golfspelare, 47x75

378 5673  Färglitografi Lars Norrman, 234/360, 58x38

378 5067  Färglitografi Lars Norrman, 345/360, 27x68

378 5231  Färglitografi  Max Walter Svanberg, P T, 1956, 25/25, 51x39

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5523  Färglitografi Paul Wunderlich, 11/75, 66x50

378 5083  Färglitografi R Ljunggren, 101/310, 38x33

378 5470  Färglitografi  Roland Svrensson, 231/310, 35x23

378 5226  Färglitografi sign 44/95, 1950-tal, 64x49

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5148  Färglitografi sign Endre, 58x58

378 5640  Färglitografier 2 st. Krallis, "Bingo", "King Loui", 34x47

378 5017  Färglitografier 3 st. Gustav Rudberg, Hven

378 5014  Färglitografier  3 st. Gustav Rudberg, motiv från Hven, 125/360, 40x50

378 5406  Fat 23+1, 1800-tal, Kina

378 5407  Fat 4st + skål, Kina 1700/1800-tal (fat med skador)

378 4528  Fat 6st. + 2 tallrikar, 1800-tal (SK)

378 5385  Fåtöljer 1 par

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 4188  Fåtöljer 4 st. nutida

378 5715  Fickur gulddoublé

378 5193  Figurin Herend, höjd: 19

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5266  Figuriner 2 st, (kopior), höjd: 16 resp 22

378 5043  Figuriner 2 st, Rosenthal, höjd: 12-13, 5

378 5192  Figuriner 3 st, Rörstrand

378 5154  Figuriner 6 st, Danmark, höjd: 9, 5

378 5483  Figuriner 6 st, England

378 5053  Fiskbestick 14 del, NS

378 4142  Flaskor 1-par, 1800-tal med oljemålning, höjd: 30

378 5141  Flaskschatull Mahogny, 1800-tal, (EJ FLASKOR)

378 4455  Fohundar 1 par, höjd: 20

378 5742  Fotokonst 3 st Affischer, Beken of Cowes, 58x79

378 5284  Fruktassietter 10 st. Rosenthal

378 5166  Fruktfat Arabia, sign M.Schilkin 1943, lagningar!!, dia 47

378 5165  Fruktfat UE, sign, längd: 33

378 5602  Fruktskål på fot, glas/metall, höjd: 48

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5030  Fruktskål på fot, nysilver, glas, Jugend, höjd: 29

378 5200  Gjutjärnsurnor 1 par, höjd: 36, Skoglund&Olsson

378 5544  Glas 6st, N.S

378 5022  Glas Färgade, 8 st

378 5019  Glasblock 3st

378 4542  Glaskupor diverse totalt 17 st

378 5203  Glasservisdelar 8 + 6 + 6 , rutslipad kristall

378 5175  Gnistgaller 58x62

378 5248  Golvlampa Josef Frank, mässing, höjd: 127

378 5411  Golvlampa Koppar

378 5683  Golvlampa mässing. Sv. Tenn

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5682  Golvlampa mässing. Sv. Tenn

378 5400  Golvlampa Trä

378 4160  Golvljusstake Flerarmad, järnsmide, höjd: 135

378 5562  Golvljusstake smide, höjd: 110

378 5359  Golvur 1800-tal

378 5055  Golvur bemålat md krona, höjd: 215

S�ldes f�r 5.900 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 4147  Golvurna Tyskland, handmålad, höjd: 51

378 5076  Grafiskt blad Nakenmodell, 16x22

378 5006  Gravyrer 2 st. kolorerade

378 5587  Gravyrer 2st, "Napoleonmotiv" mahognyram + förgylld ram

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5588  Gravyrer 2st, ' Bataljscener'' mahognyramar

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5132  Gravyrer Louis Bastin, 2 st

378 5621  Grogglas + karaff, 7 del. Johansfors

378 5334  Grötskål Tenn, längd: 37

378 5401  Gungstol

378 5056  Gungstol bemålad

378 5057  Hallampa Mässing, höjd: 40

378 5579  Hallbord med råglasskiva, 1930-tal, längd: 74, djup: 57

378 5185  Halskedja + armlänk, 18 k

378 5184  Halskedja + armlänk, 18 k

378 5287  Handspegel Svenskt Tenn ?

378 4239  Hängare Plåt, Allmoge

378 5176  Hängskåp  längd: 61, djup: 37, höjd: 68/

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 4333  Hästhuvud keramik, höjd: 27 (lagn.) + fågel bronsH.10

378 5174  Herrbetjänt

378 5390  Hörnskåp 1800-tal, 2-delat, längd: 136, djup: 76, höjd: 204

S�ldes f�r 15.100 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5272  Hörnskåp 1800-tal, valnöt, längd: 95, djup: 60, höjd: 145

378 5249  Hörnskåp England, Idegran, längd: 64, djup: 40, höjd: 180

378 5639  Hörnskåp Gustaviansk stil, gråmålat, höjd: 173

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5684  Hörnskåp omkr. 1800, höjd: 200

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 3597  Hörnskåp Vägg, 1800-TAL, allmoge, höjd: 93

378 5140  Hushållsvåg+ kvarnar 2 st

378 5538  Huvud "Merit Aton" alabaster på stensockel, höjd: 28 (collection globus)

378 5216  Jardiniere England 1800-tal, pläter, dia:20

378 5631  Jardiniere jugend, längd: 33, höjd: 17

378 5173  Jordglob med belysning, höjd: 43

378 5061  Kaffegods 11 del + 1 fat

378 5122  Kaffegods Arabia, 11 del

378 5164  Kaffegods Rosenthal, 24 del

378 5486  Kaffekanna Ns,

378 4225  Kaffekanna Ns, SB

378 5482  Kaffeservis 10 del motiv Med Oscar II & Drottning Sophia

378 5278  Kaffeservis 3 del. nysilver

378 5283  Kaffeservis c:a 30 del. Rosenthal, Maria

378 5153  Kaffeservis Rosenthal, 27 del

378 5060  Kaffeservis Rosenthal, Pompadour, 27 del

378 5151  Kaffeservis, Rosenthal, maria, 16 del

378 5737  Kaffeservisdelar Rörstrand, Jugend , 8 del, ej komplett

378 5097  Kandelaber mässing, höjd: 35

378 5265  Kandelabrar 1 par, 1890-tal, höjd: 48

378 5491  Kanna Art Deco

378 5532  Kanna med tennlock+ chokladkanna

378 4222  Kannor 2 st, Nickel, 1930-tal

378 4500  Karaff+skål

378 4576  Karmstol 1880-tal, med grönrutig klädsel

378 5716  Karmstol Eng. stil

378 5679  Karmstol gustaviansk, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 10.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5680  Karmstol gustaviansk. Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 11.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5714  Karmstol windsorstil

378 5327  Karmstolar 1 par, Jugend, ek

378 5280  Karott + såssnipa + kanna, nysilver

378 5075  Karta Västerbotten, 1700-tal, 57x60

378 5218  Kask Sverige, 1800-tal

378 5722  Kelim Rumänien, 150x80

378 5353  Keramik 3-del, Bromma

378 5728  Keramik bla. Vallauris, 2 del, höjd: 14-16

378 5738  Keramik UE 3 del

378 5114  Kikare E Leitz, 12x25, sk

378 5396  Kista  längd: 120, djup: 60

378 5307  Kista 17/1800-tal, längd: 106, djup: 61, höjd: 70

378 5397  Kista Allmoge, längd: 63

378 5315  Kista på benställning, höjd: 62

378 5201  Klotlampa  höjd: 83

378 5324  Knivset i väska, Solingen

378 5323  Knivset i väska, Solingen

378 5448  Kolonnskåp Gustaviansk stil, längd: 42, djup: 42, höjd: 82

378 5555  Konsolbord förgyllt, längd: 120, djup: 35, höjd: 98

378 5276  Konsolbord mahogny, längd: 60, djup: 42, höjd: 66

378 4468  Koppar 4 del

378 4219  Koppar 4 del

378 5239  Koppar div

378 5741  Kristall 4 del, höjd: 6-15

378 5440  Kruka Porslin, längd: 53 (nyprod)

378 5213  Krus 2st Rörstrand, blåvita

378 5542  Krus 3 st, Höganäs

378 5025  Kryddhylla plåt + askkoppar, 1 par, tenn

378 5536  Kuriosa 8-del. Kina

378 5235  Kuverttallrikar 12 st, Mässing

378 5064  Lampbord 1 par rokokostil, mahogny, höjd: 56

378 3542  Lampbord 1-par, idegran, höjd: 49 (fuktskador)

378 5710  Lampbord furu 50x30, höjd: 59

378 5668  Lampetter 1 par, gjutjärn för vardera två ljus, höjd: 65

378 5435  Lampetter 1 par, Gjutjärn, höjd: 53 (nyprod)

378 5456  Lampetter 1 par, Mässing

378 5518  Länsstolar 1 par, Jugend

378 5649  Lanternor 3 st , Mirla Stockholm, höjd: ca 24

378 5618  Lavoar  höjd: 75

378 5454  Litografi Bellman 60x50

378 5471  Litografi Björn Jonsson, 293/310, 32x45

378 5084  Litografi Björn Jonsson, Johannes kyrka, 50 ex, 35x25

378 5090  Litografi Claes Folcker 13/100, 30x42

378 5089  Litografi Sixten Haage -76, 24/150, ET 48x64

378 5091  Litografi Sture Lundgren, Sandhamn 21/60 , 8x56

378 5467  Ljuskrona  höjd: 60

378 5004  Ljuskrona  höjd: 75

378 4185  Ljuskrona Empire-stil, höjd: 60, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

378 5326  Ljuskrona Empirestil, höjd: 60

378 5260  Ljuskrona Empirestil, höjd: 75

378 3238  Ljuskrona Empirestil, Reijmyre Glasbruk, höjd: 60

378 5211  Ljuskrona Gust.stil, höjd: 65

378 5580  Ljuskrona Gust.stil, höjd: 70 (nyrenoverad)

378 5135  Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 62

378 5726  Ljuskrona med prismor, höjd: 60

378 5724  Ljuskrona med prismor, höjd: 73

378 5697  Ljuskrona metall, iTALIEN, 1800-TAL, höjd: 75

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 4599  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 60

378 5005  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 65

378 5379  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 70

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5583  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 70 (nyrenoverad)

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5584  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 75 (nyrenoverad)

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5667  Ljuskrona rokokostil., höjd: 100

S�ldes f�r 10.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 4192  Ljuskrona Venetiansk, höjd: 90

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5480  Ljusstakar 1 par, Empirestil, höjd: 16

378 5669  Ljusstakar 1 par, malm, höjd: 16

378 5476  Ljusstakar 1 par, Med figuriner, höjd: 22

378 5338  Ljusstakar 1 par, Tenn, höjd: 37

378 5541  Lockurna Rörstrand, "jubileum 1897 Oskar II ", höjd: 19

378 3198  Lockurno0r 1 par, Kina

378 5629  Lodur höjd: 75

378 5473  Mat/kaffegods med Kungliga motiv div

378 5468  Mat/kaffeservis 70-del, "Alfreda Blocho" handmålad

378 5624  Matbestick + bricka, nysilver

378 5625  Matbestick 101 del. svensk spets + bricka, Hallberg

378 5730  Matbestick Gense 1942, Folke Arström, ca 50 del

378 5650  Matbestick Nysilver modell Haga + diverse ca 90 del

378 5341  Matsalsbord 1800-tal, 1 ilägg, höjd: 74, diameter: . 120

378 5127  Matsalsgrupp 5 del, björk

378 5190  Matsalsgrupp 6 del, Tulipkopia [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

378 2316  Matsalsgrupp 9 del, England, Bord + 6 stolar + 2 karmstolar

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 3093  Matsalsgrupp ek, bord + 6 stolar + 2 ilägg med sarg

378 5623  Matservis 44 del. Gustavsberg, Persia, 1915

378 5648  Matservis 57 del. Rosenthal, Jugend

378 5054  Matservis ca 80 del Lidköping

378 5062  Matservis Victoria Tjeckien, ca 60 del

378 5613  Matservisdelar England, ca 90 del

378 5196  Matservisdelar Eschenbach ca 40 del

378 5526  Matservisdelar Lilium, Rörstrand, 7 del

378 5271  Matservisdelar Rörstrand, "Aida", ca 55 del

378 5298  Matta gallerimodell, Pakistan, 76x309

378 4137  Matta Indo Gabbeh, 224x174

378 5018  Matta orientalisk, 240x165

378 2524  Matta orientalisk, 277x150

378 5221  Matta orientalisk, Afghan, 135x195

378 5171  Matta orientalisk, Afghan, 230x128

378 5607  Matta orientalisk, Fridan (persien) 208x305

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5548  Matta orientalisk, guldafghan, 167x249 (fläck)

378 5495  Matta orientalisk, Hamadan semi-antik, 135x222

378 2523  Matta orientalisk, Kerman, 225x148

378 5501  Matta orientalisk, Mahal semi-antik, 130x212

378 5494  Matta orientalisk, Old afghan, 104x200

378 5492  Matta orientalisk, Old Afghan, 106x183

378 5638  Matta orientalisk, Old Beluch, 102x229

378 5273  Matta orientalisk, Old Nain, silkeinslag, silkevarp, 132x82

378 4113  Matta orientalisk, Old Sarouk, 253x368

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5500  Matta orientalisk, Old Täbriz, 143x188

378 5504  Matta orientalisk, Pakistan, 128x188

378 5295  Matta orientalisk, Shiraz, semi-antik, 201x283 (slitage)

378 5610  Matta orientalisk, Täbriz, 298x202

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 4114  Matta orientalisk, Yomuth Ensi, semiantik, (lagningar) 160x189

378 4551  Miniatyrmålning olja på koppar 16-1700-tal, dia 10

378 4248  Miniatyrskål med spegel & Flakonger, 1800-tal

378 5282  Mockagods blå/vitt, 20 del. England

378 5671  Mockaservis 3 del, vitmetall. Kannans, höjd: 17

378 5202  Modellbåtar 2 st

378 5180  Mormorsur

378 4605  Munkstol

378 5168  Nallebjörn m.ä., höjd: 50

378 5705  Nattygsbord 1 par, England 45x45, höjd: 55 sk

378 5633  Nipper diverse

378 4405  Notskåp Mahogny, längd: 48, djup: 36, höjd: 125, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

378 4410  Oljemålning "kvinna med barn " 47x63

378 5311  Oljemålning "Skogstjärn Norrland" 65x99

378 5317  Oljemålning "Sydländskt motiv" 56x47

378 5034  Oljemålning "Variation on a Vase" sign BL, 44x65

378 5032  Oljemålning 17-1800-tal Klipplandskap 70x90 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

378 5079  Oljemålning 17-1800-tal, Landskap med figurer, 48x56

378 5689  Oljemålning 32x23

378 5208  Oljemålning  A. Kindström, blommor i vas, 40x30

378 5010  Oljemålning A. Wilde Parsons, 1881, segelskuta på redden, 26x35

378 5225  Oljemålning  Alfred Collin, 1922, Marin, 67x116

378 5636  Oljemålning Alvar Östlund, Guldrosen, 56x76

378 5257  Oljemålning  Anshelm Dahl, Kustmotiv, 47x67

378 5134  Oljemålning Bastugatan, 66x70, F W-son-Berg,

378 5443  Oljemålning  Bertil Wahlberg, "Skärgårdsmotiv" 20x50

378 5290  Oljemålning  Bertil Wahlberg, 1944, 66x46

378 5672  Oljemålning Blomstilleben, 66x50

378 5003  Oljemålning Bo Yson Sjöberg, 50x60

378 5461  Oljemålning CHr Berg, Marin, 40x56

378 4054  Oljemålning D M Dade, -07, "grönskande klippvägg" 60x83

378 4473  Oljemålning E Ström-Cissereli, sk, 59x72

378 4210  Oljemålning  E.H Wissner, 85x130

378 5318  Oljemålning  E.Rosén, "Skåndskt landskap" 42x66

378 5078  Oljemålning Eduard Huber-Andorf, Hummerstilleben, 59x78

378 5356  Oljemålning  Elsa Ström, fiskeläge bohuslän, 102x140

378 5001  Oljemålning Erik Hallgren, Motiv Från Douarnenez, 1951, 43x39

378 4040  Oljemålning Fiskeläge, 72x50

378 5425  Oljemålning  Frans Gard, "Solbelysta tallar" 71x102

378 5256  Oljemålning  G Zetterström, . Stadsgårdskajen, 22x27

378 5686  Oljemålning  Gard, 90x59

378 4097  Oljemålning  Gun Baagöe, 75x85

378 5011  Oljemålning  H Lindström, marin, 43x63

378 5652  Oljemålning  H Mantel, 100x65

378 5615  Oljemålning  Hans Prins, 'Västanvik Leksand' 74x96

378 5419  Oljemålning  Hausenkamp, "Jazz" 80x100

378 5420  Oljemålning  Hausenkamp. "Jazz" 80x100

378 5653  Oljemålning Helge Asplund, Spanien, 29x46

378 4480  Oljemålning Herkules och lejonet, 1800 ca, 55x40

378 5209  Oljemålning  Inga Pentén, Flamingos, 1964/65, 66x100

378 5149  Oljemålning J Holmstedt, Fjordlandskap, 60x80

378 5493  Oljemålning  Jan Naliwajko, 115x70

378 4354  Oljemålning Johan Ericsson, 'Västkustmotiv' 1870, 45x67

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5509  Oljemålning  John Hedberg, "blomsterstilleben"

378 5319  Oljemålning  Josef Lindskog, "Brygga med båtar Fittjaby" 22x27

378 5550  Oljemålning  Knut Hanquist, 'Stilleben' -38, 27x35

378 5194  Oljemålning Knut Norrman, Venedig, 46x52

378 5002  Oljemålning Landskap, Sign, 38x54

378 5423  Oljemålning  Lars Boethius, "Ljusterö -58, 41x33

378 5255  Oljemålning  Larz Friberg, Harhuvud, 36x28

378 5552  Oljemålning  Lilly Hall, "Vitsippor" 16x18

378 5561  Oljemålning  Mats Mason, "Gula blomster" 38x40

378 5460  Oljemålning MOtiv från Venedig, 46x37

378 5437  Oljemålning Motiv med kossor, 18x39

378 5155  Oljemålning O Brentzell, (skador), 50x60

378 5540  Oljemålning Orientaliskt motiv, 60x80

378 3702  Oljemålning orientaliskt motiv. 61x92

378 5507  Oljemålning  Osep Maidanjuk, 28x38

378 5514  Oljemålning  Ossian, Marin, 51x75

378 5082  Oljemålning Pojkporträtt, osign, träpannå, 24x17

378 3634  Oljemålning sign Åslund, "Sydländska kvinnor "

378 5386  Oljemålning Sign Engström, 45x37

378 5229  Oljemålning Sign Marn, Trollungar, 33x55

378 5394  Oljemålning Sign, 1951, 38x45

378 4524  Oljemålning  sign, längd: Vitali 51x70

378 5551  Oljemålning Signerad, "Stilleben" 35x34

378 5009  Oljemålning signerad, stilleben

378 5316  Oljemålning signerad. "Köksinteriör" 30x41

378 5508  Oljemålning signerad. "Kustremsa" 28x35

378 5502  Oljemålning Stilleben, 50x70

378 5503  Oljemålning Stilleben, 70x50

378 5210  Oljemålning  Sven Kreuger, "änglalikt möte" -49, 88x73

378 5092  Oljemålning  Sven-Arne Höken Hökenström, 76x105

378 5189  Oljemålning T Herngren, 124x50

378 5517  Oljemålning V Birkholm, "bondgård", 44x64

378 4217  Oljemålning  V.Puusa, 1928, 59x79

378 5074  Oljemålning von Rosen, Landskap, 25x19

378 4254  Oljemålning  Wahlström, 45x55

378 5073  Oljemålning Wilhelm Behm, Landskap, 17x25

378 5087  Oljemålning Y-son, Strandvägen, 29x39

378 5313  Oljemålning  Zanot, "Fiskebåtar" 39x32

378 5065  Oljemålningar 1 par Gustav Pierre, 38x47

378 5466  Oljemålningar 1 par, Sign, HS, 17x26

378 5438  Oljemålningar 3 st, Skeppsmotiv, 6x8

378 5632  Oljmålningar 1 par, porträtt, 16x11

378 5125  Överkast Virkat, enkelsäng

378 5220  Pappersklämma N.S, "Napoleon"

378 5096  Paraplyställ mahogny, höjd: 82, längd: 65

378 5126  Pardörrar 1 par glasdörrar ej glasade, 203x72

378 5418  Pärlcollier 2 st, Kinesiska odlade, längd: 140 fesp 128

378 5099  Pärlcollier 3 st, Spanska

378 5643  Parti fotoalbum

378 5703  Parti koppar

378 5332  Parti koppar

378 5545  Parti koppar

378 5008  Parti leksaker bilar

378 5186  Parti leksaker dockor + dockmöbler

378 5465  Parti n.s/silver

378 5035  Pastell Curt Carendi, "Två barn" 24x39

378 5129  Pastell L Verité, 42x56

378 5051  Pasteller 1 par, ovala Lisa Johansson, 41x33

378 5187  Pelarbord

378 5274  Pelarbord 1970-tal, höjd: 73 dia 70

378 4591  Pelarbord England, runt med låda

378 5398  Piedestal  höjd: 102

378 5566  Piedestal  höjd: 75

378 5670  Piedestal Gjutjärn, 1900 ca, höjd: 121, (skador)

378 4496  Piedestal vitmålad, höjd: 93

378 5120  Pigtittare 1800-tal, höjd: 45

378 5568  Pinnsoffa björk

378 4337  Pokal C.G Hallberg 1915, silver, höjd: 16

378 5537  Porslin 1-par ljusstakar + 2st skålar, Kina

378 5308  Pottskåp 1 par, Sekelskifte, höjd: 73 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

378 5681  Pottskåp gustaviansk stil, längd: 50, djup: 43, höjd: 70

378 5305  Provdocka

378 5469  Punschkoppar 9+3, silver (några buckliga)

378 5331  Rakspegel K J, Mahogny, intarsia

378 5128  Ram 74x127

378 5622  Remmare 6 + 7 + karaff, Trelleborg

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5012  Reproduktioner 3 st. landskapsmotiv

378 5547  Resegarderob  höjd: 155

378 5731  Resegrammofon

378 4529  Reseskrivmaskin Olivetti

378 5178  Ringar 4 st. 18 k, med stenar

378 5177  Ringar 5 st. 23, 1 gr, 23 k

378 5475  Ringklocka  höjd: 21

378 5320  Rökbord Kopppar, höjd: 56

378 5659  Rökbord Orientaliskt, höjd: 48, 46x46

378 5698  Salongsbord 1800-tal, längd: 97, höjd: 77

378 4603  Salongsbord 1890-tal, längd: 99, höjd: 75

378 5399  Salongsbord Intarsia, längd: 102, höjd: 76

378 4448  Salongsbord Månbord, dia 110, nyrokoko

378 5262  Salongsbord valnöt, 1890-tal, längd: 117, djup: 70, höjd: 71

378 5590  Salongsgrupp 4 del. 1800-tal, Gustaviansk stil, bemålad

378 5570  Salongsgrupp Nyrokoko, Valnöt, 10 del, Soffa+bord+2 karmstolar+ 6 stolar

S�ldes f�r 12.100 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5371  Salt/pepparkar Bing & Grøndahl, Måsen

378 4460  Sängbord mahogny, höjd: 54

378 5204  Sänglampor 1-par

378 5206  Sängram + 1-par nattduksbord, Grange "Louis Philippe"

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 4003  Sängramar Funkis, björk, bäddmått 85x190

378 5708  Satsbord 2 del, mahogny, längd: 46

378 5739  Satsbord 3 del

378 5496  Satsbord 4-del, metallinläggningar

378 5329  Schatull Intarsia, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 42, djup: 32, höjd: 67

378 4422  Sekretär 1800-tal, längd: 115, djup: 47, höjd: 120 (slitage)

378 3576  Sekretär Allmoge, furu, 118x51, höjd: 97

378 4090  Sekretär Blåmålad, längd: 105, djup: 46, höjd: 104

378 5606  Sekretär O 1800, längd: 112, djup: 47, höjd: 101 (renobjekt)

378 5413  Sekretär Rokokostil, längd: 81, djup: 43, höjd: 103, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

378 5358  Serveringsvagn

378 3644  Servisdelar 'Japan' Rörstrand, c:a 60 del

378 4149  Servisdelar C:a 100-del, Gustavsberg, benporslin

378 4597  Servisdelar ca 33 delar, Churchill, England,

378 5139  Servisdelar Rörstrand Svenska Slott, 3 del

378 5038  Sideboard Bra Bohag, teak design Nils Jonsson, "Florens" 170x42x104

378 5616  Sideboard ek, längd: 100, djup: 50, höjd: 85

378 5458  Sidentavlor 2 st, Kina

378 5026  Silver diverse, bl.a. soppslev, (lagad)

378 5236  Skål Glas, höjd: 25, diameter: . 38

378 4250  Skål Glas, Rökfärgat, längd: 41

378 5487  Skål Kristall, Kosta Boda, Göran Wärff, längd: 41

378 5463  Skål Orrefors, höjd: 10

378 5109  Skål Orrefors, kristall, dia23

378 5620  Skål + figurin rokokostil

378 5488  Skål på fot Opalinglas, 1890-tal, höjd: 11

378 5237  Skål+ dosa med lock, lackarbeten, Orientaliska

378 5199  Skänk Sekelskifte, Bemålad, längd: 101, djup: 46, höjd: 110

378 5608  Skåp 1700-TAL, 2-delat, Allmoge, längd: 78, djup: 53, höjd: 200

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5693  Skåp bemålat, tvådelat, 17-1800-tal, längd: 105, djup: 45, höjd: 195

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5328  Skåp Furu, längd: 130, djup: 42, höjd: 78

378 5306  Skåp Gustaviansk stil, med intarsia, längd: 84, djup: 44, höjd: 87

378 5577  Skåp med spegeldörr, 1890-tal, längd: 95, djup: 58, höjd: 220

378 5100  Skåp Skulpt. E Höglund, Vetlanda, 90x42x162

378 5325  Skåp Skulpterat, Furu, längd: 33, djup: 25, höjd: 169

378 5712  Skedar 4 st. silver

378 5291  Skeppslanterna koppar, höjd: 38

378 5479  Sköljskålar 6 st

378 5598  Skrin 2 st. mahogny/ek

378 5572  Skrivbord 1890-tal, Valnöt, längd: 150, djup: 90, höjd: 79

378 5241  Skrivbord Louis XV-stil, längd: 160, djup: 78, höjd: 77

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5402  Skrivbord Partner Desk, 6 lådor, Jugend, ek, 200x110x77

378 5446  Skrivbord Sekelskifte, 5-lådig, längd: 110, djup: 58, höjd: 77

378 4443  Skrivbord sekelskifte, ek, jalusi, längd: 166, djup: 100, höjd: 105

378 4436  Skrivbord Sekelskifte, ek, längd: 150, djup: 78, höjd: 76

378 5415  Skrivbord Sekelskifte, Furu, längd: 100, djup: 60, höjd: 107

378 5243  Skrivbyrå Karl Johan, mahogny, längd: 104, djup: 49, höjd: 106

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5344  Skrivbyrå Karl Johan, Mahogny, längd: 110, djup: 53, höjd: 98

378 4352  Skulptur Adrien Gaudez 1845-1902, brons, höjd: 28 +sockel

378 5634  Skulptur Åke Holm, kvinnohuvud, höjd: 16

378 5297  Skulptur  Åke Holm, stengods, björn, höjd: 11

378 5296  Skulptur  Åke Holm, stengods, häst, höjd: 21

378 5270  Skulptur Gips, "Bondmora", höjd: 37

378 5267  Skulptur Gips, Sittande kvinna, höjd: 25

378 5294  Skulptur Thyra Lundgren, fågel, höjd: 12

378 5223  Skulptur Torso, höjd: 30

378 4233  Skulptur Trä, Afrika, höjd: 16

378 5635  Skulpturer (dds) 2 st. Åke Holm, fåglar, höjd: 9 , höjd: 6

378 5095  Sparbössa metall, Boxer, höjd: 25

378 5474  Sparbössor 2 st, Staffordshire, höjd: 11

378 5364  Spegel  höjd: 83

378 5700  Spegel 1920, höjd: 115

378 5582  Spegel 1960-tal, ljus ek, höjd: 96

378 5723  Spegel 60-tal dia 44

378 5439  Spegel Barockstil, höjd: 77 (nyprod)

378 5123  Spegel fd fönster, höjd: 115

378 5701  Spegel förgylld, 80x76

378 5104  Spegel Gustaviansk stil, förg, höjd: 58

378 5362  Spegel nutida, höjd: 93

378 4600  Spegel rekt., höjd: 68x58

378 5258  Spegel Rokokostil, höjd: 103

378 5302  Spegel Tidigt 1900-tal, höjd: 111

378 5275  Spegel venetiansk, höjd: 53, (skada)

378 5485  Spegelplataeu  höjd: 40

378 5655  Statyetter 1 par. cement, höjd: 35

378 4367  Stolar 1 par+ karmstol

378 5351  Stolar 1 par, 1920-tal

378 5309  Stolar 1 par, 1920-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

378 5464  Stolar 1 par, Ek, Jugend

378 5661  Stolar 1 par, Gustaviansk stil

378 5713  Stolar 1 par, senempire

378 4187  Stolar 1-par, 1800-tal, Empirestil

378 4631  Stolar 3 st, O 1900

378 5592  Stolar 4 st, Järn/trä

378 5245  Stolar 4 st. Gustaviansk stil, (skada)

378 5264  Stolar 6 st. 1890-tal

378 5506  Stolar 6st, Jugend (2st med skador)

378 5389  Stolar 6st, stämplade Thonet

378 4228  Stop Allmoge, Blåmålat

378 5081  Sybord med sybehör, 1800-tal, höjd: 78

378 5432  Sybord på benställning, höjd: 72 (nyprod)

378 5238  Sybord Rokokostil, Mahogny, längd: 53, djup: 41, höjd: 77

378 5736  Syltkruka Gustavsberg, höjd: 13, 5

378 5152  Syltkruka Rörstrand, höjd: 17

378 5119  Syltkrukor 3 st, höjd: 16-23

378 5694  Syltkrukor 4 st

378 3129  Taburett Gustaviansk sign AL. (3 kronor)

378 5031  Takarmatur Jugend, koppar/glas, höjd: 62

378 5259  Takarmatur med prismor, höjd: 40

378 5219  Takarmatur plåt

378 5369  Takarmatur Trä, 1930-tal

378 3393  Takarmaturer 1 PAR, Mässing, höjd: 35

378 5626  Takarmaturer 2 st. 1920-tal

378 5029  Takarmaturer 2 st. glasskärmar

378 5347  Tallrikar 1 par, Imari, diameter: . 24 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

378 5373  Tallrikar 12 st, Rörstrand Adelborg, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

378 5374  Tallrikar 24 del, Rörstrand, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

378 5543  Tallrikar 3st, Rörstrand 1800-tal

378 5063  Tallriksunderlägg 10 st rostfria, Stelton Danmark

378 5050  Tavla Affisch, 59x79

378 5428  Tavla med jaktmotiv, höjd: 47 (nyprod)

378 5534  Tavla Tryck, 49x39

378 5046  Tavlor 1 par, Stockholm, 18x30

378 5436  Tavlor 2 st, Hästmotiv, 23x18 Ovala, (nyprod)

378 5045  Tavlor 5 st, tryck

378 5355  Tegods 6st, benporslin, England

378 5279  Tekanna nysilver

378 5383  Tekanna Rörstrand, 1800-tal,

378 5197  Tekoppar + fat 5 del

378 5041  Telefon m ä , svart

378 4237  Tennskål+ Ljusstakar mm 7 del

378 5335  Tennskålar 2 st

378 5525  Tennstop 2st, höjd: 22 (inskriptioner)

378 5354  Terrin med lock, gjord efter 1700-tals modell, handmålad 1963

378 5535  Teservis 26-del, Rosenthal

378 5704  Tidningsställ mahogny, England, längd: 50

378 5709  Tidningsställ trä, längd: 47

378 5116  Torrnål Sixten Haage- 81 39/50, "Bangård Ruhr"

378 5350  Trädgårdsbänk Grönmålad

378 4652  Trädgårdsskulpturer 4 st. gjutjärn, "De fyra årstiderna" Patinerade. (nyprod), höjd: 82 + 61 Tot, höjd: 143

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 19 september 2005 16:00)

378 5657  Trädgårdsurnor 1 par, gjutjärn, höjd: 45

378 5658  Trädgårdurna gjutjärn, höjd: 25

378 5130  Träsnitt Karin Persson 1955, 30x19

378 5424  Trattgrammofon (Nyprod)

378 5145  Tubkikare [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

378 5414  Tulpanvaser 2st, Aalto, höjd: 16

378 5131  Tusch Ossian Elgström, 53x37

378 4416  Urna Kina, höjd: 47

378 5433  Urnor 1 par, Gjutjärn, höjd: 42

378 4197  Urnor 1-par, Kina, höjd: 42

378 5304  Vagga

378 5047  Väggdekoration Trä, längd: 118

378 5729  Väggfält bemålat, stilleben, 1800-tal 130x100

378 5427  Vägghylla med relief, höjd: 47, (nyprod)

378 5575  Vägglampetter 1 par, porslin, höjd: 33

378 5345  Vägglampetter 1-par (nyprod.)

378 4285  Vägglampetter 1-par, Art-deco

378 5560  Väggpendyl  höjd: 60

378 5138  Väggpendyl 3 rosor, höjd: 55

378 5599  Väggpendyl E.R Selin Skellefteå , höjd: 65

378 5521  Väggpendyl Ek, höjd: 61

378 5459  Väggpendyl förgylld, höjd: 58

378 5303  Väggpendyl Förgylld, höjd: 60

378 5244  Väggpendyl Robert Engström, Stockholm, höjd: 57

378 5596  Väggpendyl sent 1800-tal, Junghans, höjd: 90

378 4639  Väggplåtar 1 par, Mässing, höjd: 55

378 5068  Väggrelief C Anfrie, metall, 31x37

378 5381  Väggur Junghans, höjd: 106 (komplett)

378 5711  Väggvitrin nutida, längd: 68, djup: 16, höjd: 66

378 3178  Väggvitrinskåp mahogny, höjd: 68

378 5412  Vagnslyktor 1 par

378 5112  Vas Afrika, keramik, höjd: 22, 5

378 5733  Vas blyinfattat reliefglas sign Kaj Engdahl - 67, 17x12, höjd: 16

378 5734  Vas Brons, höjd: 11 GAB

378 4336  Vas C.G Hallberg 1926, höjd: 17 (bucklig)

378 5111  Vas Delft, 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

378 5529  Vas Rörstrand, G Nylund, höjd: 17

378 5110  Vas Rosenthal, höjd: 29

378 4335  Vas silver, G.A.B 1925, höjd: 21

378 5198  Vas Silver, K Anderson, höjd: 22

378 5675  Vas stenmassa, höjd: 38

378 5163  Vas Tapio Wirkkala, höjd: 10, 5

378 4240  Vas+ kanna, Keramik, Rörstrand/Gefle

378 5375  Vaser ! par, Orientaliska, höjd: 29

378 4100  Vaser 1 par, Flussglas, höjd: 21

378 5717  Vaser 2 st. Gefle, Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle

378 5405  Vaser 2st + lockurna, Japan (SKADOR)

378 5416  Vaser 2st iitala , 1st aalto, höjd: 17 + 12

378 5024  Vaser 3 ST. BL.A. iITTALA, höjd: 25

378 5478  Vattenkanna Porslin, 1800-tal

378 5113  Vevgrammofon

378 4152  Vevgrammofon + stenkakor (extra stift)

378 5585  Vilstol bambu/rotting

378 5370  Vitrinskåp  längd: 44, djup: 41, höjd: 128 (nyprod.)

378 5251  Vitrinskåp England, Idegran, längd: 90, djup: 40, höjd: 200

378 5365  Vitrinskåp med 2-lådor, längd: 87, djup: 50, höjd: 177 (nyprod.)

378 5593  Vitrinskåp Vitlack, med belysning, längd: 79, djup: 36, höjd: 202

378 5426  Ytterfoder 1 par, Jugend-dekor (nyprod), höjd: 24

378 5695  Ytterfoder höjd: 22, Jugend