Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 31 januari 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1446 1022  Bägare silver, Petter Eneroth Stockholm 1777. ( verksam i Stockholm 1771-1808) invändigt förgylld. Rokoko, (L). Med gravyr/inskription. Höjd: 21cm. Vikt: 512g

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:18)

1446 1014  Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Renar på fjället. Signerad, daterad 1940. Blandteknik, bildmått: 34x42, yttermått inklusive ram: 42x50 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:22)

1446 1013  Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Slädfärd efter ren. Signerad, daterad 1940. Blandteknik, bildmått: 41x53 cm, yttermått inklusive ram: 44x56

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:07)

1446 6217  Bricka silver, CG Hallberg, 1930. Diameter: 38, graverad. Vikt: 900g ca

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:17)

1446 1016  Golvur 1700-tal, Urverk av Petter Englund, Senare bemålning. Höjd: 233

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:06)

1446 1023  Kaffeservis 3 delar, silver, CG Hallberg, Gustaviansk stil, 1916. Höjd: 10-23, vikt: 1300g ca

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:50)

1446 1034  Karmstol Rokoko, bemålad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:41)

1446 1008  Kista Barock. Bredd: 137, djup: 62 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:53)

1446 6320  Kuverttallrikar 12 st, silver, Karl Andersson, 1944. Monogram. Diameter: 25,5 cm. Vikt: ca 4,5kg

S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:12)

1446 1018  Ljuskrona mässing, 1800-tal. Höjd: 100

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:06)

1446 1035  Ljuskrona Oscariansk, med prismor. Höjd: 90cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:34)

1446 1015  Ljusstakar Ett par, sengustavianska, 1800-tal, Egyptiserande stil, kompletterade. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:36)

1446 1033  Mynt Johannes XXIII, 23k. Vikt: 6,9g ca. Diameter: 25 mm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:12)

1446 3044  Oljemålning Anshelm Schultzberg (1862-1945), Sverige. Signerad, skogsstig. Olja på duk, 37x51cm, yttermått inklusive ram: 46x61cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:08)

1446 1043  Oljemålning Anton Genberg (1862-1939), Sverige. Älvlandskap. Signerad, daterad 1938. Olja på pannå, 41x56, yttermått inklusive ram: 56x69 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:37)

1446 1020  Oljemålning Edouard Adam (1847-1929), Frankrike. "Skeppet från Alpha Hernösand 1889", marinmotiv med skepp. Signerad Ed Adams. Olja på duk, 60x90cm, yttermått inklusive ram: 79x110cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:24)

1446 1038  Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Signerad, duv & hundstudio, duk på pannå, 44x45cm, yttermått inklusive ram: 70x60cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:32)

1446 1009  Oljemålning Nadezda Streltsova (f. 1973), Ryssland. Signerad, ballerina. Olja på duk, 60x50, oramad

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:23)

1446 1039  Oljemålning Peder Mønsted (1859-1941), Danmark. Stuga i vinterskrud, Langseth i närheten av Lillehammer. Signerad, daterad Langseth 1919. Olja på duk, 50x64cm, yttermått inklusive ram: 71x86cm

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:55)

1446 1042  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Signerad, fruktträd. Olja på pannå, 27x45cm, yttermått inklusive ram: 45x63cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:11)

1446 1030  Oljemålning Wenzel Tornøe (1844-1907), Danmark. Flicka med hatt. Signerad, daterad 1884. Olja på pannå, 34x27 cm, yttermått inklusive ram: 56x49 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:20)

1446 1037  Porträtt 2 st, Empire, Oidentifierad konstnär. Ej signerad, President och presidenskan Billbergh, 57x49cm, yttermått inklusive ram: 71x63cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:26)

1446 1027  Saltkar med skedar i schatull, silver, CG Hallberg, 1910-tal. Diameter: 3,5. Höjd: 3 cm, Vikt: ca 160 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:43)

1446 1024  Såsskål silver, CG Hallberg, 1915, diameter: 16,5, höjd: 10,5. Vikt: 385g ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 21:01)

1446 6212  Skål silver, K Anderson, 1925, Stockholm. Diameter: 21, höjd: 10. Vikt: 420 g ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:40)

1446 1010  Skulpturer 2 st, Wienerbrons, Franz Bergmann. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:30)

1446 1026  Stop silver, Anders Nilsson, Lund, 1900. Stop med lock, jugend. Locket med skulpterad kvinnofigur som dricker ur en mussla. Höjd: 20 cm. Vikt: 790 g

S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:11)

1446 1007  Taburett Carl Hörvik, tillskriven. 1920-tal. Stomme av svartlackerat järnsmide, knoppar, tassar och lejonmaskaroner av mässing, armlän och sits med lös plymå i rödbrunt skinn. Längd: 62 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 44.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:39)

1446 1025  Tumlare 2 st, silver, delvis förgyllda. 1700-tal. Diameter: 4,5-5 cm. Höjd: 2,5 cm. Vikt: 28g ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:39)

1446 1005  Vas Elsa Kock, Hugo Elmqvist gjuteri, Stockholm. Signerad Dec E Kock E Kock, ABE Gjutmetod samt HE. Jugend. Brons, reliefdekor av karpar. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:06)

1446 1002  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. 1048, Orrefors, 1933. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:52)