Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 31 januari 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1445 6014  Affisch Joan Miró (1893-1983), Spanien. Utställningsaffisch, "Le lezard aux plumes d´or Collage, yttermått inklusive ram: 82x67cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:22)

1445 5201  Africana 4 delar, inköpt i Kongo. Längd: 15-51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:41)

1445 6235  Akvarell August Olsson. Kristinas Lada på Norra Djurgården. Signerad, akvarell. Bladets mått: 11x15cm, yttermått inklusive ram: 26x31cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:45)

1445 6388  Akvarell Neil Cox (f. 1955), Storbritannien. Signerad, ekorre. Akvarell, bildmått: 20x25cm, yttermått inklusive ram: 39x43cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:51)

1445 6389  Akvarell Neil Cox (f. 1955), Storbritannien. Signerad, Utter. Akvarell, bildmått: 25x37cm, yttermått inklusive ram: 43x54cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:37)

1445 6044  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:07)

1445 6148  Ampel Upsala Ekeby, keramik. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:27)

1445 6285  Armband 18k guld, Bismarck. Längd: 19cm, vikt: 3g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:07)

1445 6209  Armbandsur 14K, Omega, med gravyr/inskription, armband ej i guld, med etui. Bruttovikt: 26g. Diameter: 21 mm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:31)

1445 6192  Armbandsur 18k guld, Tissot, Seastar Seven, med gravyr/inskription. Diameter: 32mm, bruttovikt: 25g

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:36)

1445 6321  Armbandsur Omega Automatic, Seamaster. Diameter: 35 mm, saknar läderband, slitage på urtavla

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:09)

1445 6304  Armbandsur Omega Seamaster Automatic, plexiglas. Diameter: 35mm, doublé, 1950/60-tal, läderband

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:18)

1445 6199  Assietter + skål, Upsala-Ekeby, Bo Fajans, 12 delar. Diameter: ca 18-19,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:06)

1445 6208  Assietter 10 delar, Bavaria. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:02)

1445 6169  Assietter 5 + 6 st. Lisa Larson och Fernanbdo Groselli, Gustavsberg. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:30)

1445 6407  Assietter 8 st, Rörstrand. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:37)

1445 6134  Bägare 6 st, silver. Höjd: 5 cm. Vikt: 181g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:37)

1445 7012  Balansvåg Med vikter. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:27)

1445 6189  Bestick 12+ 10st, silver, modell: svenskt spets. Längd: 21-25 cm, Bruttovikt: 1420 g varav knivar 788 g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:58)

1445 6143  Biblioteksur tidigt 1900-tal. Höjd: 39 cm, torrspricka

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:03)

1445 6042  Blandteknik 2 st, Ann-Marie Enlund (1925-2010), Sverige. Motiv från Spanien. Signerade. Blandteknik, bildmått: 24x34 - 34x47, yttermått inklusive ram: 43x54 - 50x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:11)

1445 6270  Blandteknik 2 st. Japan, yttermått inklusive ram: 44x36 cm. Signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:55)

1445 6378  Blandteknik Egron Lundgren (1815-1875), Sverige. Man, monogramsignerad, blandteknik. Bladets mått: 15x10,5, yttermått inklusive ram: 32x28

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:17)

1445 6391  Blandteknik Neil Cox (f. 1955), Storbritannien. Signerad, skogsmus. Blandteknik, bildmått: 18x27cm, yttermått inklusive ram: 36x44cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:41)

1445 6205  Blandteknik Orientalisk, 100x38, blandteknik, yttermått inklusive ram: 113x51 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:42)

1445 6239  Blomdukar och sjal Asien

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:48)

1445 6080  Bockbord furu. Bredd: 160, djup: 75 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:15)

1445 5172  Bojan Kina, Kanton. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:20)

1445 6225  Bojan med lock, Kina, figurdekor. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:40)

1445 6223  Bojaner 1 par med lock, Kanton. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:31)

1445 6425  Bokhylla mahogny. Bredd: 160, djup: 27 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:25)

1445 6144  Bokskåp Betsad björk. Bredd: 113 cm. Djup: 27 cm, höjd: 172 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:34)

1445 6085  Bokstöd Ett par, Alabaster, Hästar. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:36)

1445 6050  Bonad helga Henschen (tillskriven), kvinnor, 93x160 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 21:04)

1445 6216  Bonander/kuddfodral 3 delar, 1800/1900-tal. Längd: ca 65-170 cm, bredd: ca 40-68 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:18)

1445 6419  Bönerulle Nepal. Längd: 29cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:06)

1445 6404  Bord med hylla & lådor, 1960-tal. Bredd: 85, djup: 35 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:31)

1445 6164  Bordsdekorationer 2 st, fåglar. Längd: 20cm, höjd: 15cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:34)

1445 6101  Bordslampa Alabaster, kolonn. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:04)

1445 6394  Bordslampa Luxo, "Heron". Gul. Ställbar, reglerbar arm. Höjd: ca 68cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:10)

1445 6122  Bordslampa Porslin. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:48)

1445 6123  Bordslampa Porslin. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:25)

1445 6151  Bordslampa Strindbergsmodell. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:03)

1445 6104  Bordslampfot Bavaria, sittande kvinna, porslin. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:54)

1445 6015  Bordslampfot Kina. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:47)

1445 6395  Bordslampfötter ett par, Kina. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:30)

1445 6426  Bordslampfötter ett par, mässing. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:01)

1445 6013  Bordslampor Ett par, Doulton Lambeth, före detta vaser (borrade). Höjd: 58cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:34)

1445 5093  Bordslampor ett par, Miranda, Keramik. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:49)

1445 6033  Bordsur omkring 1900. Längd: 16, djup: 11 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:06)

1445 6367  Borstar 3 delar, silver. Längd: 16-21cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:35)

1445 6396  Bricka med handtag GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver, 38x52-61 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:57)

1445 6224  Brödkorgar Ett par, silver, Holland, genombruten dekor. Längd: 19,5. Vikt: 285g ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:17)

1445 6326  Byrå 1930-/40-tal. Bredd: 75 cm. Djup: 37 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:19)

1445 6325  Byrå Bemålad, Gustaviansk stil. Bredd: 70 cm. Djup: 46 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:01)

1445 5184  Byrå Louis XV-stil. Bredd: 54 cm. Djup: 36 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:26)

1445 6026  Cake stand Intarsia. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:20)

1445 6162  Champagnecoaster Ett par, England, nysilver. Diameter: 17cm, inre mått 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:12)

1445 6141  Champagneglas 9st, Slipad glas. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:13)

1445 6370  Cocktailpinnar silver, 12+ 6 st. Längd: 8-9 cm, Vikt: ca 45 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:34)

1445 6273  Crèmekoppar 12 st, Porcelaine de Paris, guldfärgade

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:40)

1445 6025  Crèmekoppar 6 st, Royal Copenhagen. Musselmalet, förgylld dekor

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:23)

1445 6023  Dalahästar 5 st, Bemålade. Höjd: 3-43 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:14)

1445 6462  Dekorelement Genombruten dekor. Längd: 38cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:19)

1445 6202  Dekorelement Orientalisk, 14x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:57)

1445 6375  Dessertgafflar 6 st, silver, med gravyr/inskription. Längd: 14cm. Vikt: 156g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:10)

1445 5027  Dosa + fat, 2 delar, Silver / kristall. Längd: 11-20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:13)

1445 6184  Dosa silver. Längd: 10cm, vikt: 210g.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:08)

1445 6409  Emmafåtölj

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:46)

1445 6410  Emmafåtölj

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:46)

1445 6145  Emmafåtöljer Ett par, nyrokoko

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:16)

1445 6305  Etsning Kronborgs slott Danmark. Signerad DM 1918. Bildmått: 20x26, yttermått inklusive ram: 27x33 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:03)

1445 6181  Etsning Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Bildmått: 22x29, yttermått inklusive ram: 45x578 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:59)

1445 5094  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad HC 6/30. Färglitografi. Bladets mått: 55x60, yttermått inklusive ram: 62x67 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:45)

1445 6074  Färglitografi Christer Sandelin (f. 1961), Sverige. Tennisbollar. Signerad, numrerad 1/190. Färglitografi. Bladets mått: 70x94, yttermått inklusive ram: 85x110 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:53)

1445 6020  Färglitografi Elisabeth Jansson (f. 1951), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, numrerad 52/290. Färglitografi, bildmått: 27x21, yttermått inklusive ram: 48x41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:18)

1445 6323  Färglitografi Gerda Åkesson (1909-1992), Sverige. Balett. Signerad, numrerad 272/370. Färglitografi, bildmått: 46x40, yttermått inklusive ram: 66x58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:40)

1445 6447  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. "Språket". Signerad, numrerad 148/160, daterad 1975. Färglitografi, yttermått inklusive ram: 63x81 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:29)

1445 6017  Färglitografi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Sko. Signerad, numrerad 144/295, daterad -99. Färglitografi. Bladets mått: 19x26, yttermått inklusive ram: 36x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:09)

1445 6278  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 30/75, daterad 1980. Färglitografi, bildmått: 51x72, yttermått inklusive ram: 63x83 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:12)

1445 6460  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Söder Mälarstrand. Signerad, numrerad 3/350. Färglitografi, bildmått: 30x35, yttermått inklusive ram: 40X45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:46)

1445 6019  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Fjädrar. Signerad, numrerad 210/250. Färglitografi, bildmått: 24x19, yttermått inklusive ram: 42x34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:29)

1445 6414  Färglitografi Marika Lang (f. 1961), Sverige. "Cosmopol". Signerad, färglitografi, numrerad 78/170. Bildmått: 56x40 cm, yttermått inklusive ram: 77x56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:54)

1445 6130  Färglitografi Mark Powers. Signerad, numrerad 203/1000. Färglitografi, bildmått: 51x41, yttermått inklusive ram: 62x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:50)

1445 6046  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Stämpelsignerad 1987, "Galleri AIX", oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 31,5x23,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:13)

1445 6109  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 101/360. Färglitografi, bildmått: 40x33, yttermått inklusive ram: 64x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:33)

1445 6108  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Son. Signerad, numrerad 59/360. Färglitografi, bildmått: 40x33, yttermått inklusive ram: 64x51 cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:24)

1445 5141  Färglitografi Waldemar Lorentzon (1899-1984), Sverige. Signerad, numrerad 262/310. Färglitografi, bildmått: 53x39cm, yttermått inklusive ram: 74x56cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:09)

1445 6415  Färglitografier 2 st, Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 21/100. Bildmått: 20x15, yttermått inklusive ram: 33x30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:46)

1445 6135  Färglitografier 2 st, Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, daterad 1995, Fossil I-II. Fossil I bär dedikation. Färglitografi, bildmått: 23x32, yttermått inklusive ram: 43x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:05)

1445 6390  Färglitografier 3 st. Signerad, färglitografi, djur, yttermått inklusive ram: 52x44-55x50cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:45)

1445 6298  Fat + Tallrikar, 15+ 8 st, Ornamin, Gustavsberg. Längd: 17-23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:06)

1445 6069  Fat + vas, 2 delar, Kosta Boda, diameter: 30, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:49)

1445 6244  Fat 1700-/1800-tal, fajans, 26x35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:42)

1445 5187  Fat 2 st, Japan. Diameter: 20-37cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:28)

1445 6245  Fat 2 st, silver, diameter: 16-21. Vikt: 375g ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:11)

1445 5242  Fat Ett par, Kina. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:17)

1445 6354  Fat Imaridekor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:56)

1445 6133  Fat Orientaliska. 9 st. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:16)

1445 6167  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Längd: 20cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:45)

1445 6294  Fat Upsala-Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. 19x19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:11)

1445 6206  Fat/skulptur Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. 22x22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:30)

1445 6158  Fåtöljer Ett par, 1890-tal

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:07)

1445 4270  Fåtöljer Ett par, Rosengrens

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:11)

1445 6281  Fickur Doublé, går ej, defekt, diameter: 44 mm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:56)

1445 6120  Fickur Frankrike. Diameter: 7,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:48)

1445 6303  Figurer Elastolin, Militärer, diverse

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:52)

1445 6402  Figurin Bing & Grøndahl, flicka med katt. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:12)

1445 6066  Figuriner 2 st, Bing & Grøndahl, barn. Höjd: 10-15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:50)

1445 5168  Figuriner 5 delar, Goebel & Hummel, Tyskland. Höjd: 5-13cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:13)

1445 6260  Fiskbestick 12 + 12 delar, Nysilver / pärlemo, Sheffield England. I Etui, Längd: 16,5-19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:02)

1445 5014  Fiskbestick 6 + 6 delar, silver, England, Sheffield. Längd: 18,5-22, brutto 510g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:57)

1445 5163  Fiskerulle Chuyo, Japan. Längd: 14 cm, djup: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:04)

1445 5162  Fiskerulle Daiwa Ar 9000. Längd: 20 cm, djup: ca 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:03)

1445 6299  Flamskvävnad 56x135 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:24)

1445 6240  Flaskschatull Sent 1800-tal, med flaskor, inkomplett. Längd: 32, djup: 24 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:48)

1445 6254  Flintlåspistol 1800-tal. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:01)

1445 5375  Flintlåspistolar Ett par, Replika. Längd: 44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:19)

1445 6088  Fohundar Ett par, trä, dekorerade. Längd: 18, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:55)

1445 6295  Fotografier i album, 2 st, 1800-/1900-tal

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:32)

1445 6310  Fotringar 9 st, Afrika. Diameter: 11-13 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:03)

1445 6097  Glas 9 + 2 delar, 1920-tal. Höjd: 9-12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:38)

1445 6280  Glasfrukter 3 delar, Kosta Boda. Längd: 13 - 20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:09)

1445 6096  Glasservisdelar 25 delar, Franzen & Co, Kosta. Höjd: 11-14 cm

1445 5315  Glasservisdelar 30 del ca, Boda. Höjd: 9-15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:00)

1445 5196  Glasservisdelar ca 30 delar, dekor med druvklase. Höjd: 7-15cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:38)

1445 6348  Glasservisdelar ca 30 delar, Iittala. Höjd: 7-12cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:29)

1445 6160  Glasservisdelar ca 35 delar På fot. Höjd: 12-18cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:40)

1445 6055  Golvlampa "Minipoint", Örsjö, ställbar. Höjd: 110 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:11)

1445 6060  Golvlampa 2-armad, Eskilstuna Elektrofabrik AB. Höjd: 142 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:56)

1445 6100  Golvlampa mässing. Höjd: 140cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:14)

1445 6330  Golvlampa Tvåarmad. Höjd: 130cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:26)

1445 6385  Golvlampfot mässing. Höjd: 120cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:09)

1445 6438  Golvlampor ett par, mässing, EWÅ. Höjd: 125

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:37)

1445 6157  Golvur Nymark, Allmoge. Höjd: 181cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:38)

1445 5002  Grafiskt blad Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Fullmoon". Signerad, numrerad 95/100, Giclee fine art. Bildmått: 18x26 cm, yttermått inklusive ram: 20x28 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:51)

1445 6001  Grafiskt blad Taimi Borg (f. 1941), Sverige. "Österlen". Signerad, numrerad EA 1/2, Giclee fine art. Bildmått: 40x45 cm, yttermått inklusive ram: 44x61 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:04)

1445 6031  Halsband Sterlingsilver, märkt "M10 A. E. ". Längd: 62 cm. Vikt: 110g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:42)

1445 6114  Hänkelvas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 22,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:31)

1445 6071  Herrbetjänt björk. Höjd: 107 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:34)

1445 6070  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 103

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:05)

1445 6153  Hörnskåp 1700-tal, bemålad, allmoge. Höjd: 180cm, nyckel

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:58)

1445 6352  Huggare 1800-tal. Längd: 77 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:44)

1445 6054  Huggare Skulpterat benskaft, modell äldre, träbalja. Längd: 65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:17)

1445 6329  Hurts 2 delar. Bredd: 27 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:59)

1445 6353  Jordglob med kompass på fot. Sekelskifte 1900, "Erd Globus, Ludw. Jul. Meymann, Berlin", Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:05)

1445 6463  Kaffegods 5 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Blå Husar, Gustavsberg 1968-1973, flintgods, dekor i screentryckt och flytande blått

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:58)

1445 6131  Kaffekanna + form, 2 delar, Mässing & koppar, modell äldre. Längd: 24, höjd: 7-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:12)

1445 6077  Kaffekanna Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Tenn. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:45)

1445 6207  Kaffekoppar 7 delar, Royal Copenhagen, Prinsess, kaffekoppar med fat

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:02)

1445 5102  Kaffeservisdelar 12 delar, Rosenthal, Pompadour.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:07)

1445 6318  Kaffeskedar 12 st, silver, modell Olga, 1990, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 12,5 cm, Vikt: ca 195 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:49)

1445 6374  Kaffeskedar 12st, silver, modell: Haga. Längd: 12cm, vikt: 177g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:08)

1445 6444  Kanna Orientalisk, patinerad koppar. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:33)

1445 6238  Käpp Japan. Signerad. Längd: 90cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:08)

1445 5023  Karaff kristall, silvermontering. Höjd: 36 cm

1445 6383  Karmstol ”Mina”, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bruno Mathsson International, Värnamo, 1999. Bok, sits av sadelgjord. Brännstämplad

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:28)

1445 6362  Karmstolar ett par, 1950-tal, Teak/Läder

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:32)

1445 6045  Karmstolar Ett par, Alfred Christiansen (möjligen), 1960-tal, Danmark, Omklädda

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:19)

1445 6307  Karta Litografi, Baltic Sea. Bildmått: 34x25, yttermått inklusive ram: 45x37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:46)

1445 6288  Kedja med hänge silver, med vita stenar. Längd: 44cm, vikt: 5,7g.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:14)

1445 6268  Koffert Tyskland. Bredd: 88. Djup: 40 h 60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:08)

1445 6376  Kolteckning Aino Bach (1901-1980), Estland. Signerad, daterad 1946, ca 49x35 cm, yttermått inklusive ram: 65x52 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:43)

1445 6408  Konsolbord Gustaviansk stil, Stenskiva. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:05)

1445 5086  Konstglas 4 delar. Höjd: 8,5-18 cm, Bertil Vallien "Rainbow" och Rickard Rackham Eldoluft

1445 6279  Konstglas 8 delar, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: ca. 20 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:42)

1445 6265  Kopp Empire, Berlin. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:38)

1445 6021  Krus Rörstrand, Heidi Heimann & Gunnar Nylund, Målarsignatur BS, Spanskt bymotiv. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:18)

1445 6346  Krus & syltkrukor 5 delar, diverse, h- 14-34cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:23)

1445 5324  Krutflaska + hagelpung, omkring 1900. Längd: 20 - 23

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:19)

1445 6237  Krutflaskor totalt 5 delar, + hagelpung. Längd: 7-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:17)

1445 6296  Kruthorn + Dolk, Saudiarabien. Längd: 20-40 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:27)

1445 6333  Kryddburkar 6 st, Arabia. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:58)

1445 6091  Kuriosa 4 delar, Asien, bland annat tempelklockor

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:42)

1445 6445  Kuriosa 4 delar, bla. Dryckeshorn, Orientaliskt

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:24)

1445 6424  Lampbord Butlers tray. Diameter: 68, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:21)

1445 6386  Lampbord Rokokostil. Bredd: 32 cm. Djup: 30 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:31)

1445 6226  Lanternor 2 st, koppar. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:42)

1445 6155  Leksak häst med vagn, trä, modell äldre. Längd: 65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:34)

1445 6156  Leksak Pluto, 1900-tal. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:45)

1445 6159  Leksaker trä, parti diverse, BRIO

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:40)

1445 6195  Litograf 5 st, LOUIS-LÉOPOLD BOILLY, kolorerade litografier, yttermått inklusive ram: 34x26cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:58)

1445 6084  Litografi + bok, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Segelbåt, oramat löst blad. Signerad, numrerad 173/200, bladets mått: 21x27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:54)

1445 6315  Litografi eftertryck, Honoré Daumier (1808-1879), Frankrike. Signerad i tryck. Bildmått: 28x21, yttermått inklusive ram: 38x29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:40)

1445 6068  Ljuskrona Boda smide, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. 6-ljusarmar. Diameter: 50 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:26)

1445 6347  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:26)

1445 6082  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:22)

1445 6139  Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 53m

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:09)

1445 6368  Ljusstakar 2 par, silver. Höjd: 7cm, bruttovikt: 94g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:58)

1445 6297  Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 13-19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:51)

1445 6222  Ljusstakar ett par, Louis XVI-stil, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:33)

1445 6443  Ljusstakar Ett par, mässing, Orientaliska. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:43)

1445 6437  Ljusstakar ett par, Nyrokoko, nysilver. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:43)

1445 6022  Ljusstakar Ett par, Porslin, Royal Copenhagen. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:54)

1445 6028  Ljusstakar ett par, silver, 1992, Ceson, Eldh. Höjd: 18 cm, Bruttovikt: ca 435 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:58)

1445 6429  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 27 cm, Bruttovikt: 705 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:43)

1445 6119  Ljusstakar ett par, Stjärnmetall, Ystad. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:49)

1445 5013  Ljusstake silver, W A Bolin, 1954. Graverad. Höjd: 16 cm, vikt: 220

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:55)

1445 6030  Ljusstake Tenn, 1700-tal. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:39)

1445 6165  Marmeladburkar 4 st, Arabia. Diameter: 10cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:14)

1445 5220  Masker 2 st, Orientaliska. Höjd: 20-22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:57)

1445 6185  Matbestickuppsättning 30 delar, silver, CG Hallberg, 1949. Längd: 18-21 cm, Vikt: ca 1235 g, varav knivar 560 g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:04)

1445 6078  Matbord England, omkring 1900,4-lådor. Diameter: 112, höjd: 79 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:13)

1445 6406  Matservisdelar 15 delar, Gustafsberg, Flytande blått

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:45)

1445 6186  Matservisdelar 28 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:53)

1445 6371  Matskedar silver, 3+ 3+ 1st. Längd: 21cm, vikt: 423g.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:15)

1445 6373  Matslev + skedar, 6+ 1st, silver, Fransk lilja. Längd: 18-20cm, vikt: 287g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:16)

1445 6435  Matta 120x148 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:09)

1445 6442  Matta nutida, 172x237 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:14)

1445 6211  Matta orientalisk, 132x202 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:13)

1445 5144  Matta Orientalisk, 80x88cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:11)

1445 6357  Matta orientalisk, Isfahan, 110x172 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:51)

1445 6024  Matta Orientalisk, Moud Meshed, 84x298 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:06)

1445 4462  Matta Orientalisk, Semiantik Bakhtiari Boldaji, 138x202 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:03)

1445 6466  Mattallrikar + äggkoppar, 6 + 2 delar, "Gemina", Gertrud Vasegaard, för Royal Copenhagen, Danmark. Tallrikarna III-sortering. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:31)

1445 6163  Mattallrikar 15 st. Bella, Rörstrand. Diameter: 26 cm

1445 6182  Medaljer 2 st, Pro Patria. Höjd: 2-5cm, med etuier

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:05)

1445 6154  Miniatyrsekretär Längd: 29 cm. Djup: 16 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:49)

1445 6075  Minkpäls storlek 36 - 38. Längd: 113

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:37)

1445 6322  Mynt 5-krona, Oscar II, Sverige. Diameter: ca 1,8 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:55)

1445 6345  Ölglas 4 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:28)

1445 6256  Oljemålning Alain Lopez. Signerad, daterad 1969, Olja på duk, 59x91cm, yttermått inklusive ram: 63x95cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:41)

1445 6047  Oljemålning Alfred Hedlund (1884-1930), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 36x45, yttermått inklusive ram: 52x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:18)

1445 6427  Oljemålning Alfred Wetterström (1863-1934), Sverige. Signerad. Olja på duk, 38x70 cm, yttermått inklusive ram: 47x79 cm

1445 6107  Oljemålning Anders Nilsson, Landskap. Signerad. Olja på duk, 37x49, yttermått inklusive ram: 47x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:50)

1445 6037  Oljemålning Bertil Weström (f. 1928), Sverige. Buskage. Signerad, daterad -79. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 29x29 cm

1445 6382  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Signerad, djur. Olja på duk, 50x60cm, yttermått inklusive ram: 60x72cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:42)

1445 6053  Oljemålning Georg Lindström (f. 1912), Sverige. Hamnmotiv med fyr. Signerad, daterad -55. Olja på pannå, 30x49, yttermått inklusive ram: 40x58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:28)

1445 6197  Oljemålning Göran karlsson, monogramsignerad. Olja på pannå, 81x56cm, yttermått inklusive ram: 85x59cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:46)

1445 6403  Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Figur. Signerad. Olja på pannå, 30x23, yttermått inklusive ram: 43x37 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:55)

1445 5374  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 59x48cm, yttermått inklusive ram: 74x64cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:39)

1445 6049  Oljemålning Ivan Constantin, "Svartlöga". Signerad. Olja på duk, 63x87, yttermått inklusive ram: 75x100 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:48)

1445 6040  Oljemålning John Carlson, "Solvaer". Signerad, daterad 1956. Bildmått: 51x40, yttermått inklusive ram: 69x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:37)

1445 6038  Oljemålning John Carlson, Fjällandskap med hästar. Signerad, daterad -52. Olja på pannå, 37x45, yttermått inklusive ram: 48x57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:39)

1445 6048  Oljemålning Kjell Guldar, Räv i vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 37x45, yttermått inklusive ram: 53x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:38)

1445 6196  Oljemålning Nils Olsson. Signerad, vinterlandskap. Olja på duk, 58x77cm, yttermått inklusive ram: 75x95cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:32)

1445 6448  Oljemålning Oidentifierad konstnär, ej signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 59x74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:52)

1445 6230  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Göteborgs inlopp med fästning. Ej signerad. Olja på duk, 46x75cm, yttermått inklusive ram: 60x90cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:28)

1445 5230  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hjortar. Signerad AV -37. Olja på duk, 64x89cm, yttermått inklusive ram: 76x102cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:06)

1445 6314  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 23x32, yttermått inklusive ram: 38x46 cm

1445 6086  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Morgontoilette. Signerad. Olja på duk, 43x59, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:46)

1445 6057  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Pärvenranta, Långholmskanalen. Signerad, 1942. Olja på pannå, 44x53, yttermått inklusive ram: 58x68 cm

1445 6387  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, gatumotiv. Olja på duk, 45x37cm, yttermått inklusive ram: 60x52cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:19)

1445 6377  Oljemålning Olev Mikiver (1922-1994), Sverige. Signerad, Kustlandskap. Olja på duk, 60x71, yttermått inklusive ram: 63x75 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:46)

1445 6041  Oljemålning Olle Carlström (1920-2006), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 45x54, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:22)

1445 5296  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956). Efter Bruno Liljefors, "Steglitsor". Signerad. Olja på duk, 27x35 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:57)

1445 6117  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, daterad 1971, "Bygata, Eriksöre. Öland". Olja på pannå, 14x55, yttermått inklusive ram: 23x64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:04)

1445 6308  Oljemålning Svante Kede (1877-1955), Sverige. "Höst vid Abisko". Signerad. Olja på duk, 41x49 cm, yttermått inklusive ram: 52x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:35)

1445 6128  Oljemålning Sven Åke Svenson (f. 1942), Sverige. Landskap med hus, Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 57x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:29)

1445 6073  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade BH, pannå, yttermått inklusive ram: 50x50 - 47x57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:10)

1445 6099  Oljemålningar 3 st, Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Fågelmotiv. Signerade. Olja på duk, 45x53, yttermått inklusive ram: 56x66 cm

1445 6072  Oljemålningar Oidentifierad konstnär. 2 st, Monogramsignerade, BH, pannå, 22x34, yttermått inklusive ram: 31x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:10)

1445 6302  Örhängen ett par, DK Co

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:39)

1445 6327  Pall Industrimodell. Höjd: 64cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:16)

1445 6331  Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:45)

1445 6300  Parti koppar 7 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:09)

1445 6246  Parti nysilver diverse, bland annat skykanna

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:55)

1445 6089  Parti smycken diverse, bland annat Silver, Karneol & tigeröga

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:06)

1445 6081  Penselvas Kina, 1900-tal. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:54)

1445 6434  Pianopall längd: 58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:32)

1445 6384  Piedestal Med stenskivor. Längd: 26 cm. Djup: 26 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:02)

1445 6180  Pokal & cigarettetui silver. Höjd: 11cm, 6x8cm, vikt: 140g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:22)

1445 6379  Pokaler + ljusstake, 4+ 1st, silver. Höjd: 7-10cm, vikt: 380g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:22)

1445 6241  Pokalglas Slipad dekor, diameter: 28, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:32)

1445 6227  Prispokal silver, Graverad. Vikt: 140 ca, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:17)

1445 6258  Ramar 2 st, omkring 1900, yttermått inklusive ram: 26x18 - 35x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:23)

1445 6191  Resegarderob höjd: 110cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:36)

1445 6282  Ring 18k guld, med vita och röd sten, 1946, storlek: 19. Vikt: 4g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:17)

1445 6283  Ring 18k guld, Med vita och rosa stenar, storlek: 19, CGS, 1934. Vikt: 3,4g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:56)

1445 6421  Rökelsekar + etui, pokal, Asien. Höjd: 4-22cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:33)

1445 6126  Röllakan 140x194 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:12)

1445 6125  Röllakan 142x198 märkt BLS

1445 6127  Röllakan Galleri, 91x345 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:14)

1445 6351  Sablar 3 st. Längd: ca 75 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:35)

1445 6334  Salladsskål Teak, Karl Holmberg. Diameter: 21cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:47)

1445 6266  Salongsbord Karl Johanstil, björk. Bredd: 902, djup: 71h. 75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:52)

1445 6232  Salongsbord Nyrokoko. Bredd: 108 cm. Djup: 73 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:06)

1445 6259  Salongsgrupp 4 delar, soffan. Längd: 135

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:48)

1445 6168  Saltkar 3 st. Silver, med blå glasinsats. Längd: 4,8 cm, Vikt: ca 155 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:47)

1445 5246  Saltkar silver, England. Diameter: 6. Höjd: 4 cm, Vikt: ca 20 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:20)

1445 6274  Sänghimmelskrön Ett par, smide, bemålade, dekor med blad. Längd: 96 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:53)

1445 6275  Sänghimmelskrön Smide, bemålad, Bladdekor. Längd: 100

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:03)

1445 6284  Scarf Hermès, 90x90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:12)

1445 6289  Scarf Hermès, 90x90 cm

1445 6286  Scarf Hermès, Les Voitures, 90x90 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:48)

1445 6287  Scarf Hermès, Spings, 90x90 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:56)

1445 6365  Servetthållare & punschbägare silver, 6+ 5 st, med gravyr/inskription. Vikt: 262g. Höjd: 3-4 cm. Diameter: 4-6,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:52)

1445 6413  Servisdelar 11 delar, Rörstrand, Blå Blom

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:39)

1445 6113  Servisdelar 12 delar, Royal Copenhagen

1445 6098  Servisdelar Te- och kaffeservisdelar, 25 delar, bland annat Royal Tuscan, England

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:18)

1445 6115  Sideboard Funkis. Längd: 110. Djup: 34 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:02)

1445 6452  Skål + 3 st, tallrikar, dekor i famille rose, Kina. 4 delar. Diameter: 22-26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:28)

1445 6456  Skål + vas, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 13-14, diameter: 20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:12)

1445 6439  Skål blomställning, porslin, Gefle. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:51)

1445 6319  Skål Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Orrefors, "Pond". Längd: 21,5, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:42)

1445 6432  Skål Kosta Boda. Diameter: 24, höjd: 13 cm

1445 5222  Skål på fot. Iittala, Finland. Höjd: 18cm. Diameter: 20cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:56)

1445 6027  Skål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1924. Höjd: 21. Vikt: 380 gr

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:33)

1445 6079  Skål silver, genombruten. Längd: 17, höjd: 7 cm, vikt: 105g ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:50)

1445 6263  Skålar 3 st, Orrefors, Linnea, diameter: 12,5-20,5. Höjd: 7,5-11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:18)

1445 6338  Skålar & fat 3 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 7-16cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:28)

1445 6200  Skålfat + 2 fat, Rörstrand, Iduna. Diameter: 20-35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:24)

1445 6372  Skedar 12st, silver, Chippendale. Längd: 18cm, vikt: 440g.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:50)

1445 6029  Skrin med lock, glas, 1800-tal. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:09)

1445 6411  Skrivbord Gustaviansk stil, Kompletterad, Bemålad. Bredd: 129, djup: 77 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:06)

1445 6178  Skrivbord Rokokostil. Bredd: 135 cm. Djup: 73 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:15)

1445 6173  Skrivbyrå Sent 1800-tal, Bredd: 110 cm. Djup: 46 cm, höjd: 101 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:11)

1445 6417  Skulptur 1900-tal, Asien, tvådelad, mässing och brons. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:31)

1445 6032  Skulptur Asien, Man, trä, bemålad. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:47)

1445 6418  Skulptur Asien. Mässing och koppar. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:20)

1445 5175  Skulptur brons, Indien. Höjd: 11cm

1445 6076  Skulptur Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:30)

1445 5200  Skulptur malakit, 2 delar, inköpt i Kongo. Höjd: 8. 5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:48)

1445 6102  Skulptur metall, "Bergsman". Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:48)

1445 6012  Skulptur metall, efter Moreau. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:21)

1445 5238  Skulptur Orientalisk, brons. Höjd: 25cm

1445 5239  Skulptur orientalisk. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:15)

1445 6103  Skulptur porslin, Danmark, flicka. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:50)

1445 6056  Skulptur Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Syende flicka, gips, 1911. Höjd: 21,5 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:35)

1445 6293  Skulptur Trä, Africana, Liberia. Höjd: 120

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:20)

1445 6210  Skulptur Träd, Metall. Längd: 41, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:09)

1445 6271  Skulptur Uggla, Metall. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:39)

1445 6094  Skulpturer 3 delar, Nittsjö. Thomas Hellström (1924-2006), Sverige. Får & Lamm. Längd: 13 -23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:14)

1445 6253  Skulpturer 8 delar, Glas, Djur. Höjd: 5,5-14,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:51)

1445 5313  Slaglåsgevär 1800-tal. Längd: 122 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:56)

1445 6311  Smycken diverse

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:17)

1445 6221  Sockerskål silver, Importstämplar. Längd: 10,5, höjd: 9 cm, vikt: 190g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:47)

1445 6272  Sockerskålar + gräddkanna, 3 delar, silver, diameter: . Längd: 10-12, vikt: 170g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:56)

1445 6440  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Hemmakväll. Längd: 203cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:51)

1445 6441  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Hemmakväll. Längd: 203cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:49)

1445 6034  Soffbord 1960-tal, Teak. Bredd: 76, djup: 34 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:16)

1445 6142  Soffbord Teak, Danmark. Design Peter Hvidt & Orla Mölgaard för France & Daverkosen. Diameter: 108 Höjd: 50cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:40)

1445 6269  Soppterrin Rörstrand. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:09)

1445 6361  Spegel + Konsolbord, Märkt E Ungroth, Stockholm, Nyrokoko. Höjd: 45+ 197

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:21)

1445 6257  Spegel 110x52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:16)

1445 6428  Spegel 1950/60-tal, 97x36 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:53)

1445 6430  Spegel 55x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:06)

1445 6358  Spegel 78x38cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:20)

1445 6124  Spegel Bemålad, 126x95 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:29)

1445 6116  Spegel Blyinfattat glas, 97x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:55)

1445 6366  Spegel Empire, 51x26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:03)

1445 6194  Spegel Guldfärgad, 134x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:06)

1445 6150  Spegel mahogny, 86x67cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:36)

1445 5183  Spegel Teak, 112x44cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:25)

1445 6149  Spegellampett Nyrokoko, 50x66cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:43)

1445 6455  Spegellampetter ett par, Tenn. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:39)

1445 6261  Spelbord mahogny, sengustaviansk stil. Bredd: 100, djup: 2x43 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:44)

1445 6219  Stekhuv "Harrods", London, nysilver. Längd: 28, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:37)

1445 6218  Stolar 6 st. Björk, Mor Robert, Järna, 1975. Signerade, Höjd 93 cm, Sitthöjd 46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:02)

1445 6035  Stolar Ett par, 1960-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:21)

1445 5186  Stolar Ett par, barockstil. Höjd:

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:27)

1445 6140  Svärd omkring 1900. Längd: 76cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:23)

1445 6423  Sybord 1890-tal, bok. Bredd: 61 cm. Djup: 40 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:18)

1445 6166  Syltburkar 9 st. Porslin. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:38)

1445 6359  Syltkruka Rörstrand. Diameter: 29, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:52)

1445 6335  Syltkrukor 3 st. Höjd: 8-12cm

1445 6431  Sytillbehörskorg diameter: 42 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:41)

1445 6433  Taburett längd: 48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:59)

1445 6301  Tågset Hornby Tåg, Meccano. Längd: 10-28 cm, höjd: 1-7 cm

1445 6036  Takarmatur 20-tal, kupor av glas, diameter: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 mars 2022 04:02)

1445 6349  Takarmatur Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank (1885-1967), Österrike. Diameter: 50 cm. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:21)

1445 6016  Takarmatur Koppar, Jugend, med glaskupa. Diameter: 41cm, höjd: 75cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:53)

1445 6276  Takarmatur PH-lampa, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. PH5. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:17)

1445 6356  Takfotogenlampa 1890-tal, höj- och sänkbar. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:01)

1445 6203  Tallrikar 3 st, Meissen. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:38)

1445 6267  Tallrikar 30 del ca, Gefle, Vinranka, diameter: 20-25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:28)

1445 6248  Teaterkikare + glasögon, 2 delar, bland annat Pärlemo. Längd: 10-26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:46)

1445 6420  Tekanna + 2 st, Asien. Höjd: 15-26cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 21:03)

1445 6170  Tekanna Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:27)

1445 6137  Tekoppar Ett par, Paratiisi, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia, Finland, Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:32)

1445 5216  Tempelhund Stengods. Höjd: 15cm, längd: 14cm

1445 6171  Temuggar Ett par, med sil och lock. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:24)

1445 6090  Terrakottafigurer Replikor, Kina. Höjd: 10-28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:50)

1445 6422  Tidningsställ England. Längd: 50, djup: 24 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:39)

1445 5249  Tillbringare 2 st. Höjd: 23-27cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:22)

1445 6065  Träskulptur Robert Pettersson. Gubbar. Signerad, daterad -32. Höjd: 25,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:46)

1445 6451  Träsnitt Japan, erotiskt motiv. Bildmått: 13x10cm, yttermått inklusive ram: 30x27cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:54)

1445 6058  Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Löjtnantshjärtan. Signerad, numrerad 230/275, yttermått inklusive ram: 69x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:10)

1445 6312  Tuppflaska Kaj Franck (1911-1989), Finland. Glas. Höjd: 34cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:27)

1445 6147  Tvättservis 2 delar, kristall. Diameter: 37cm. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:13)

1445 6136  Tyger/gardiner 2 st, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 127-262 cm, höjd: 138-252 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:25)

1445 6179  Upplägningsskedar Ett par, silver, 1918,1917. Längd: 20cm, vikt: 120cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:36)

1445 6401  Urna med lock, Göteborg, Porslin. Höjd: 20 cm

1445 6095  Väggdekorationer 3 st, fåglar. Längd: 12-20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:41)

1445 6234  Väggrelief Anton Ravander-Rauas (1890-1972), Finland. Aleksis Kivi. Diameter: 31cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:33)

1445 6392  Väggur 1880-tal. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:42)

1445 6132  Väggur Sent 1800-tal, mahogny, 80x38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:03)

1445 6063  Vas Bo-fajans. Gefle, Höjd: 26 cm

1445 6398  Vas Goebel, Efter Renoir. Höjd: 23 cm

1445 2049  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:33)

1445 6011  Vas Kina. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:18)

1445 6201  Vas Kina. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:41)

1445 6262  Vas Stengods, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:58)

1445 6397  Vas Sydamerika, Lergods. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:34)

1445 6264  Vas Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:13)

1445 6453  Vaser 2 st, Glas, 1950-tal. Höjd: 23-24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:52)

1445 6324  Vinprovarglas 7 st, "Allt om MATs", Reijmyre Glasbruk. Höjd: 18,7

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 20:06)

1445 6336  Ytterfoder 3 st, bland annat, Gustavsberg, Jugend. Diameter: 13-18cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:20)

1445 5314  Ytterfoder 4 + 2 delar, Gustavsberg, "Interflora + Waldemarsudde + Carrara", diameter: 10-16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 21:02)

1445 6242  Ytterfoder Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle, "Modell Percy", diameter: 27, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:20)

1445 6243  Ytterfoder Porslin, nutida. Längd: 26, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 19:41)

1445 6436  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, Diameter: 26. Höjd: 13 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 januari 2022 18:16)