Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 6 mars 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1526 4030  Affisch Vasarely, Galleri Börjeson, Malmö, 1987 cm, yttermått inklusive ram: 90x70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:20)

1526 4327  Akvarell C A Olausson, "Kärsö". Signerad, daterad 1927. Akvarell, bildmått: 23x34 cm, yttermått inklusive ram: 39x49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:56)

1526 4208  Akvarell Hasse Karlsson, "Trasig stege". Signerad, daterad -92. Akvarell, bildmått: 18x12 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:08)

1526 4247  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad GS, gatuscen. Akvarell, bildmått: 12x16. Akvarell, yttermått inklusive ram: 23x26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:43)

1526 4160  Altarljusstake barockstil, brons. Höjd: 109 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:55)

1526 4198  Ampel Alabaster. Bredd: 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:43)

1526 4121  Appliquer Ett par, Gustaviansk stil, mässing. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:22)

1526 4332  Arkivskåp 16 lådor, "Angarths". Lösa kuber Bredd: 52 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 203 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:16)

1526 4331  Arkivskåp 16 lådor, "Angarths". Lösa kuber, Bredd: 52 cm. Djup: 40 cm, höjd: 203 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:55)

1526 4061  Armband + broscher, 2 + 4 delar, Silver / Markasiter. Vikt: 105 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:56)

1526 4059  Armband + hänge, 2 delar, Silver / bärnsten, N E From, Danmark, bruttovikt: 40 g. Längd: 4-20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:19)

1526 4236  Armband 18k guld, GHS, 1952. Längd: 19 cm. Vikt: 14. 3g ca

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:23)

1526 4400  Armband Vintage, i etui. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:10)

1526 4401  Armband Vintage, i etui. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:59)

1526 4197  Armbandsur 14k, Sent 1800-tal, diameter: 3,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:27)

1526 4296  Armbandsur 5 st, bland annat Replika från WW-II & Raymond Weil utan glas

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 21:04)

1526 4295  Armringar 2 st, silver, "Monet". Vikt: 38g. Diameter: 6,5-7,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:57)

1526 4074  Assietter + koppar, 11 + 5 delar, "Swedish Blue", Rörstrand. Diameter: 7-17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:22)

1526 4358  Assietter 5 st, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle. "Citron", flintgods. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:31)

1526 3062  Badrumsset 7 delar, Bilumen, design: G Castiglioni / G Gaviraghi, 1960-tal, 60x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:34)

1526 4072  Barnskrivbord + stol, 2 delar, bemålat. Bredd: 60 cm, djup: 36 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:47)

1526 4287  Behållare Alessandro Mendini för Alessi, "Anna-Box". Rostfritt stål. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 21:03)

1526 4075  Bestick 26 delar, 1950-tal, Gense. Längd: 19-20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:57)

1526 4186  Bestick mm 17 delar, silver. Längd: 10,5-13, vikt: 200g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:13)

1526 4291  Bestickuppsättning 60 del ca, Nysilver. Längd: 11-21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:25)

1526 4410  Bestickuppsättning 94 delar, nysilver

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:48)

1526 4396  Blandteknik Annika Eriksson (f. 1956), Sverige. Signerad, daterad -84, blandteknik, 35x43 cm, yttermått inklusive ram: 52x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:47)

1526 9236  Blandteknik Mats Norryd (1944-1989), Sverige. Signerad, Dans, blandteknik, yttermått inklusive ram: 50x56 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:14)

1526 4370  Blomsterbord Torbjørn Afdal, "Krobo". Bord med tre blomsterlådor, Bruksbo, Mellemstrand, Norge, mahogny. Etikettmärkt, Bredd: 200 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 34-45 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:30)

1526 3209  Blyerts Albert Engström (1869-1940), Sverige. Porträtt. Signerad. Bildmått: 9x9, yttermått inklusive ram: 17,5x17,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:25)

1526 4412  Bonad Kina, Tidigt 1900-tal, broderad, 64x500 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:26)

1526 3290  Bonad Stockholms Stadshus, 71x120 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:12)

1526 4140  Bordsdekoration "Alessi Nove", Italien, blomsterkorg, porslin / metall. Längd: 30 cm. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:06)

1526 4082  Bordsdekoration Metall, blomma, (askkopp). Längd: 25 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:19)

1526 4139  Bordsdekoration Skulptur, Italien, Grönsaker, diameter: 35, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:40)

1526 4189  Bordsfotogenlampa höjd: 46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:13)

1526 1036  Bordsgarnityr 3 delar, Klocka + kandelabrar, Sent 1800-tal. Höjd: 47-52 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:40)

1526 4373  Bordslampa Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, mässing. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:45)

1526 4372  Bordslampa Bergboms, B-090, mässing. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:59)

1526 4297  Bordslampa fd fotogen. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:59)

1526 4191  Bordslampa Ferruccio Laviani (f. 1960), Italien. "Bourgie", Kartell, Italien. Transparent plast. Tre ljuspunkter. Märkt Kartell. Höjd: 79cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:07)

1526 3347  Bordslampa porslin, Figural. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:59)

1526 4391  Bordslampa Tuben, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, 1970-tal, plast. Längd: 74. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:34)

1526 4091  Bordslampfot 1930-tal, trä. Höjd: 29,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:49)

1526 4095  Bordslampfot Desiree Stentöj, 2007. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:20)

1526 4098  Bordslampfot Pukeberg. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:14)

1526 4097  Bordslampfötter Ett par, Metall, Lene Bjerre, Danmark. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:38)

1526 4102  Bordslampor Ett par, metall. Höjd: 52 cm

1526 4263  Bordslampor ett par, Örsjö Industri AB, etikettmärkt, mässing, tre ljusarmar. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:35)

1526 4089  Bordsljusstake smide, prismor av färgat glas, 1970-tal. Längd: 37 cm. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:41)

1526 4281  Bordsur omkring 1900, trä och metall, På tassar. Längd: 31 cm, djup: 17 cm, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:59)

1526 4129  Bordsur Sent 1800-tal, metall. Längd: 26 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:08)

1526 4227  Brandbil Med stegfunktion, Brio, trä. Längd: 65 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:45)

1526 4104  Bricka metall, nutida, 47x34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:42)

1526 4260  Byrå rokokostil, 1800-tal, stenskiva. Bredd: 104 d-57, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:48)

1526 4342  Byrå rokokostil, Stenskiva. Bredd: 75 cm, djup: 43 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:57)

1526 4261  Byrå sengustaviansk stil, bemålad, marmorerad träskiva. Bredd: 71 cm. Djup: 38 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:15)

1526 4248  Byrå sengustaviansk stil, furu. Omkring 1900. Bredd: 87 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:42)

1526 1032  Byrå Sengustaviansk, med marmorskiva. Bredd: 91 cm. Djup: 46 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:52)

1526 4366  Byrå stenskiva, intarsia. Bredd: 95 cm, bredd: 51 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:32)

1526 4385  Cigarettetui silver, 1930-tal. Längd: 11,5 cm, vikt: 145g ca + Rysk teaterkikare

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:38)

1526 4363  Cigarettetui silver. Längd: 15,5. Bredd: 8 cm, vikt: 150 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:42)

1526 4234  Cigarettetuier 3 st, silver. Längd: 8-10 cm. Vikt: ca 250g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:04)

1526 4399  Coasters 4 st, NK, Nysilver, diameter: 8 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:41)

1526 4244  Damarmbandsur 14k, Armband 18k. Vikt: 17g brutto. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:35)

1526 4238  Damarmbandsur 18k guld, Arsenal, armband 18k. Vikt: 14g brutto. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:34)

1526 4118  Damarmbandsur Glycine Engström, 18k guld. Boettens, diameter: 2 cm. Längd: 17 cm, Vikt: 29g brutto

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:01)

1526 4117  Damarmbandsur Tissot, ur 18k, armband doublé. Längd: 2x1,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:04)

1526 4116  Dessertbestick mm 16 delar, silver, Rosenholm. Längd: 11-18, vikt: 465g brutto

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:59)

1526 4193  Docka Ginger med kläder samt kläder i originalförpackningar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:48)

1526 4194  Dockskåpsmöbler diverse, modell äldre, +, Stall

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:26)

1526 4414  Drum table Snurrbart, Lådor, diameter: 59, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:19)

1526 4388  Elgitarr Halvakustisk, Epiphone, S5017129. Längd: 109 ca, i väska

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:34)

1526 4338  Etagehylla Ungern. Bredd: 56 cm. Djup: 29 cm, höjd: 113 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:45)

1526 4276  Etsning Ferdinand Boberg (1860-1946), Sverige. Vintermotiv från Söder. Signerad. Bildmått: 21x14,5, yttermått inklusive ram: 41x33 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:16)

1526 4239  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signerad, daterad 1930, Liggande modell. Bildmått: 20x30 cm, yttermått inklusive ram: 33x43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:44)

1526 4273  Etsning Juho Suni (1921-1992), Sverige. Modell. Signerad, numrerad 69/400. Bildmått: 22x20 cm, yttermått inklusive ram: 33x25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:04)

1526 4308  Etsning Knut Lindberg, "Lilla Norrström". Signerad. Bildmått: 25x24 cm, yttermått inklusive ram: 53x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:28)

1526 4307  Etsningar 2 st, Theddy Skog (1908-1948), Sverige. Stockholmsmotiv, Katarinahissen & utsikt mot Stadshuset. Bildmått: 27x34 cm, yttermått inklusive ram: 39x45 cm. Signerad. Signerad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:18)

1526 4278  Färglitografi André Lanskoy (1902-1976). Signerad, numrerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi. Bladets mått: 78x57 cm, yttermått inklusive ram: 88x67 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:29)

1526 4188  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Stortorget. Signerad, numrerad HC XXIX/XXXV, daterad -75, ca 41x48 cm, yttermått inklusive ram: 49x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:25)

1526 4179  Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. Styvmorsvioler. Signerad, numrerad 238/360, daterad -77. Färglitografi, bildmått: 33x36 cm, yttermått inklusive ram: 52x52 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:21)

1526 4328  Färglitografi Jaques Potin, Strand. Signerad, numrerad 70/75. Färglitografi, bildmått: 23x36 cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:51)

1526 4246  Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Ej signerad, numrerad 145/1000. Färglitografi, bildmått: 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 87x66 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:19)

1526 3237  Färglitografi Mari Larkman. Signerad, numrerad 70/240. Färglitografi. Bladets mått: 42x28,5, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:40)

1526 3236  Färglitografi Maria Larkman (f. 1964), Signerad, numrerad 66/240. Färglitografi. Bladets mått: 42x28,5, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:38)

1526 3235  Färglitografi Maria Larkman (f. 1964), Signerad, numrerad 69/240. Färglitografi. Bladets mått: 42x28,5, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:37)

1526 4192  Färglitografi Olle Ängkvist (1922-2006), Sverige. "Stalin, Trotski & Lenin". Signerad, numrerad 48/125, daterad -79. Färglitografi, bildmått: 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 61x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:23)

1526 4119  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 103/520. Färglitografi, bildmått: 24x21 cm, yttermått inklusive ram: 38x35 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:32)

1526 4177  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Vintermotiv. Signerad, numrerad 306/360. Färglitografi, bildmått: 31x50 cm, yttermått inklusive ram: 48x65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:29)

1526 4210  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgård med ankrad segelbåt. Signerad, numrerad 60/285 cm. Färglitografi, bildmått: 44x31 cm, yttermått inklusive ram: 60x47

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:21)

1526 4209  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vinterhamn. Signerad, numrerad 317/360. Färglitografi, bildmått: 35x45 cm, yttermått inklusive ram: 51x60 cm

1526 3233  Färglitografi Tove Siri (f. 1963), Sverige. Signerad, numrerad 117/120. Färglitografi. Bladets mått: 41,5x31, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:35)

1526 3198  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 196/360. Färglitografi, bildmått: 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 63x71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:07)

1526 4251  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Komposition. Signerad, numrerad 181/250. Färglitografi, bildmått: 50x50 cm, yttermått inklusive ram: 74x68 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:02)

1526 4274  Färglitografier 2 st, Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Kompositioner. Signerade, daterade -79, ej numrerade. Färglitografi, bildmått: 19x26 - 24x19 cm, yttermått inklusive ram: ca 30x37 - 37x30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:37)

1526 3272  Färglitografier i mapp 6 st, Mats Norryd (1944-1989), Sverige. "H C Andersenbilder", oramade lösa blad. Signerad, numrerad 247/300, daterad 1975. Färglitografi. Bladets mått: 48x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:02)

1526 4128  Fat 2 st, Japan & Kina, diameter: 15-24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:21)

1526 4320  Fat Gustavsberg, Lagun, 23,5x23,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:24)

1526 4181  Fat silver, CG Hallberg, 1912, diameter: 22. Vikt: 260g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:13)

1526 1030  Fåtölj Thonet, etikettmärkt, 1900-talets andra hälft. Skinn och kromade stålrör

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:44)

1526 4025  Fickur 4 st. Diameter: 4-5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:15)

1526 4027  Fiskfat 5 + 1 st, Syco. Diameter: 22-25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:46)

1526 4245  Förordning Kongl. Majts förordning och regement emellan allmogen och soldaterna uti Salbergs Lähn, Stockholm 20 November 1685. Längd: 42x34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:47)

1526 4001  Förordning Kongl. Majts förordning och regement emellan allmogen och soldaterna uti Sazrbergs län, Stockholm 20 November 1685,41x34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:38)

1526 4212  Fotbollsspel Äldre modell, trä. Längd: 89 cm. Bredd: 43,5 cm

1526 4010  Frimärken Norge, Island, Danmark, Polen, Ryssland och Japan

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:01)

1526 4183  Gafflar + skedar, 3 + 2 delar, silver, Modell Olga, Markström, 1874. Längd: 21-22. Vikt: 360g ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:46)

1526 4310  Garderobsskåp Ek. Omkring sekelskifte 1900, Bredd: 110 cm. Djup: 45 cm, höjd: 205 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:01)

1526 4317  Garderobsskåp Tidigt 1900-tal, dörr med spegel, slipat glas, mörkbetsad björk. Bredd: 110 cm, djup: 53 cm, höjd: 190 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:34)

1526 4283  Glasblock Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Delfiner & säl. Längd: 32,5 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:40)

1526 4271  Glasservis 42 delar, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "Diamant", Kosta, 8 st seltersglas, höjd: 8,7 cm, 11 st vitvinsglas, höjd: 11 cm, 12 st grogglas, höjd: 13 cm, 11 st rödvinsglas, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:39)

1526 4164  Glasservisdelar 6 + 6 + 2 delar, Reijmyre Glasbruk, bland annat vinglas. Höjd: 7,5-15,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:06)

1526 4411  Golvlampa Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, mässing. Höjd: 130 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:39)

1526 4390  Golvlampa Aneta, Höj / sänkbar, saknar transformator. Höjd: 109 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:08)

1526 4022  Golvlampa mässing, MAE (Möllers Armatur Eskilstuna). Höjd: 133 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:30)

1526 4252  Golvlampa mässing, ÖIA Örsjö, plåtskärm. Höjd: 131 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:26)

1526 4318  Golvvas glaserad keramik, märkt 263-46, W Germany. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:36)

1526 4124  Golvvas Italien, glaserad keramik. Diameter: 24 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:52)

1526 4063  Gräddkanna + skål på fot, 2 delar, silver, kanna märkt GAB 1966, + skål Birmingham. Höjd: 6-8 cm, bruttovikt: 195 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:26)

1526 4375  Grafik 6 blad, i mapp, "Imaginisterna", CO (Carl-Otto) Hultén, Gudrun Åhlberg-Kriland, Gösta Kriland (1917-1989), Sverige. Max Walter Svanberg och Anders Österlin. Signerade, oramade lösa blad, bladets mått: 38,5x28,10ex Numrerad: E

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:58)

1526 4012  Grafiska blad + blandteknik, diverse, oramade, Erland Melanton (1916-1968), Sverige. Ivar Ekelund & Hans Valter Sundberg. Signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:39)

1526 3036  Gravyr Johan Fredrik Martin (efter), Karlbergs slott. Bildmått: 37x53 cm, yttermått inklusive ram: 51x66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:24)

1526 4408  Guldmynt 4 dukat, 23,75 K guld, Präglad profil av Franz Josef Österrike-Ungern. Vikt: 14,02 g. Diameter: 4 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:41)

1526 4243  Halsband 18k lås, glaspärlor, 1917. Vikt: 11g brutto. Längd: 47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:17)

1526 4167  Halsband 3 st, Sterlingsilver. Vikt: 44g. Längd: 39-45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:37)

1526 4298  Halskedja 18 k guld. Längd: ca 50 cm. Vikt: ca 2,9 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:49)

1526 4403  Handdukar 12 st, Linne, 55x 70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:15)

1526 4402  Handdukar 6 + 10 st st, 65x55 - 60x50cm (10 st i linne)

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:01)

1526 3190  Hänge & örhänge 18k guld. Längd: 1,5-2cm, vikt: 5,4g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:28)

1526 4078  Hängskåp 1800-tal, bemålat. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:21)

1526 4055  Hederstecken silver, Ryssland, Dubbelörn. Höjd: 6 cm. Vikt: 30 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:45)

1526 3330  Herrarmbandsur Wyler Incaflex, "17 Starfighter", 1960-tal, armband i rostfritt stål. Diameter: 3 cm, längd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:25)

1526 4241  Herrbetjänt Rödbetsad, Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 104 cm, bredd: 45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:55)

1526 4265  Ikon i monterram, rizza i nysilver, yttermått inklusive ram: 25x22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:26)

1526 4269  Ikoner 2 st, modell äldre, 18x14 ca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:16)

1526 4134  Jaktpokal Böhmen, slipat överfångsglas. Signerad. Diameter: 8,5 cm, höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:46)

1526 4359  Jardiniere 1800-talets slut, trä med insats i metall. Längd: 37 cm. Djup: 26,5 cm. Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:28)

1526 4275  Kaffe/te servisdelar ca 25 delar, Classic Rose, Rosenthal Germany. Höjd: 6,5 - 23 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:11)

1526 4383  Kaffegods 6 + 6 delar, Vinranka, Hackefors

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:34)

1526 3312  Kaffegods 8 delar, Rosenthal, "Maria". Diameter: 8,5 cm (kopp). Höjd: cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:34)

1526 4364  Kaffeskedar + tårtspade, bland annat sameskedar, 6+ 1. Längd: 11,5 - 22

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:12)

1526 4115  Kaffeskedar 13 st, silver, Rosenholm. Längd: 12 cm, vikt: 210g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:18)

1526 4214  Kandelaber för fem ljus, nysilver, Ystad-Metall. Höjd: 23 cm, längd: 39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:02)

1526 3095  Karmstolar 3 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:59)

1526 3342  Karmstolar Ett par, Louis XV-stil

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:54)

1526 4356  Karmstolar ett par, sits och rygg i rotting, med plymåer, höjd 90 cm, sitthöjd 41 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:36)

1526 4065  Karotter med lock + form, 3 delar, "Dukat", Karlskrona/Upsala Ekeby, 1950/60-tal, diameter: 19-23. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:47)

1526 4052  Karta över Island, 29,5x37,5 cm, yttermått inklusive ram: 39x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:27)

1526 4080  Keramikplatta Oidentifierad konstnär. Signerad, 1930, Asiatisk man, 20x20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:18)

1526 4316  Kista "1816". Bredd: 142 cm, djup: 60 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:57)

1526 3128  Klädhängare "Sputnik", Osvaldo Borsani, Techno - alt. "Mina", IKEA, 1900-talets andra hälft. Vitlackerad. Trä och metall. Snurrbar del med krokar. För väggmontering. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:14)

1526 4100  Kökspall 1950-tal. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:47)

1526 4319  Konsolbord Nyrokoko. Bredd: 96 cm, djup: 43 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:08)

1526 4225  Konsolbord stenskivor. Bredd: 58 cm, djup: 28 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 21:00)

1526 4071  Konstglas 3 delar, Frukter, Scacrystal. Höjd: 10-14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:40)

1526 4073  Kopp Empire, Porslin. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:51)

1526 4011  Kopparstick "Stockholmia". Bildmått: 25x78 cm, yttermått inklusive ram: 40x93 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:51)

1526 4155  Korgstolar Ett par, 1970-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:16)

1526 4344  Krucifix Cloissonné på onyx. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:07)

1526 4093  Lampbord Bemålat. Bredd: 55 cm, djup: 40 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:45)

1526 4110  Lampbord England, Läderskiva. Bredd: 50 cm, djup: 32 cm, höjd: 58 cm

1526 4255  Lampbord med låda, England, läderklädd skiva. Bredd: 46 cm, djup: 46 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:56)

1526 4322  Lampetter 4 st, mässing, Bolling Gränna. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:07)

1526 4094  Lampetter Ett par, Italien, metall, bladdekor. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:44)

1526 3074  Lampskärmar 2 st, med pärlor. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:04)

1526 4200  Lanterna Koppar. Höjd: 43 cm. Bredd: 30 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:36)

1526 4006  Linneduk Klässbol, "Nobel", färg: sand, 140x280 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:29)

1526 3271  Litografier 27 st, Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Ej signerade, oramade lösa blad, i mapp, Minnesbilder, bladets mått: 43x30 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:43)

1526 4176  Litografiska blad efter von Wright, Fåglar, yttermått inklusive ram: 42x32 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:42)

1526 4300  Ljuskrona barockstil. Höjd: 105 ca

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:51)

1526 3392  Ljuskrona empirestil, prismor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:32)

1526 4092  Ljuskrona med prismor 1900-tal. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:21)

1526 4215  Ljusstakar ett par, glas. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:59)

1526 4017  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:12)

1526 4108  Ljusstakar Ett par, silver, CG Hallberg, 1947. Höjd: 17 cm, vikt: 870g brutto

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:12)

1526 4340  Ljusstakar ett par, smide, Signerad. FE. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:45)

1526 4138  Ljusstake 1950-tal, för värmeljus, metall / mässingsmanschetter. Längd: 39 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:57)

1526 4346  Matbord mahogny, diameter: 120, höjd: 74,2 ilägg a 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 21:02)

1526 4259  Matsalsgrupp 9 delar, Gustaviansk stil, 8 stolar, diameter: 120, höjd: 74 cm, iläggsskivor 3 st a 55 cm

S�ldes f�r 27.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 21:14)

1526 4256  Matsalsskåp Tidigt 1900-tal, ek, vitrindel. Bredd: 140 cm, djup: 30 cm, höjd: 170 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:35)

1526 4409  Matservis 50 del ca, Gustafsberg, 1906

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:40)

1526 4277  Matservisdelar Classic Rose, Rosenthal, ca 40 delar

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:05)

1526 4299  Matskedar 6 st, silver, Ryssland. Längd: 19 cm. Vikt: 230 gr ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:47)

1526 4060  Matta gallerimodell, 62x195 cm

1526 4305  Matta Kina, galleri, 70x275 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:07)

1526 4304  Matta Kina, Galleri, 75x300 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:01)

1526 4070  Matta orientalisk, 101x142 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:51)

1526 4347  Matta Orientalisk, 109x202 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:06)

1526 4394  Matta orientalisk, 130x220 cm

1526 4303  Matta Orientalisk, 155x245 ca

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:32)

1526 4062  Matta Orientalisk, 177x194 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:16)

1526 4054  Matta Orientalisk, 64x183 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:52)

1526 4348  Matta Orientalisk, 87x100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:01)

1526 4349  Matta Orientalisk, Afghan, 114x158 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:21)

1526 3356  Matta Orientalisk, Galleri, 80x280 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:24)

1526 4415  Matta Pakistansk Bochara, 122x184 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:22)

1526 4350  Matta Röllakan, 137x203 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:35)

1526 4083  Matta Röllakan, Anna Johanna Ångström, 200x270 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:50)

1526 3357  Matta Tuftad, 175x230 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:25)

1526 4163  Mattallrikar + assietter, 8 + 7 delar, "Frostvikens Keramik", Strömsund, glaserad stengodslera. Diameter: 21-31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:04)

1526 4087  Mattallrikar 3 st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Diameter: 25,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:26)

1526 4076  Mattallrikar 7 st, Villeroy & Boch, "Amapola", diameter: 27 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:07)

1526 4058  Mattor 3 st, orientaliska, 67-82 cm, 74x120 cm 74x130 cm

1526 4053  Medalj Uppgående solens orden, Japan, Silver / Emalj, 3: e klassen. Höjd: 8,5 cm. Diameter: 5 cm, bruttovikt: 45 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:37)

1526 4187  Nattygsbord 1950/60-tal, Teak. Bredd: 35 cm, djup: 45 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:39)

1526 4378  Nyckelharpa + stråke, Lars Bohman, Södertälje, 1977-1978, Silverbasharpa. Längd: 85 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:45)

1526 4266  Oljemålning 1800-tal, porträtt, "Sjökapten G E Petersson, Ystad". Ej signerad. Olja på pannå, 18x14,5 cm, yttermått inklusive ram: 34x31 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:14)

1526 4284  Oljemålning Alvar Hård (f. 1918), Sverige. "Lyckan". Signerad a tergo. Olja på duk, 50x70cm, yttermått inklusive ram: 58x77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:40)

1526 4288  Oljemålning Alvar Hård (f. 1918), Sverige. Interiör med sittande par. Signerad a tergo. Olja på duk, 50x70cm, yttermått inklusive ram: 58x77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:50)

1526 4285  Oljemålning Alvar Hård (f. 1918), Sverige. Man med hund. Signerad a tergo. Olja på duk, 70x50cm, yttermått inklusive ram: 77x58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:20)

1526 4289  Oljemålning Alvar Hård (f. 1918), Sverige. Vinterbadare. Signerad a tergo. Olja på duk, 50x70cm, yttermått inklusive ram: 58x77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:21)

1526 4126  Oljemålning Alvar Outakka (1897-1951), Finland. Samebarn. Signerad, daterad 49. Olja på duk, 58x47 cm, yttermått inklusive ram: 70x59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:35)

1526 4282  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Hus. Signerad. Olja på duk, 36x80 cm, yttermått inklusive ram: 58x102 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:21)

1526 3362  Oljemålning Einar Torsslow (1867-1932), Sverige. Skärgårdslandskap. Signerad, daterad 1924. Olja på duk, 54x76 cm, yttermått inklusive ram: 67x88 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:43)

1526 4224  Oljemålning Ernst Lundström (1853-1931), Sverige. "Arilds läge". Signerad. Olja på duk. Olja på dukmått: 29x48 cm, yttermått inklusive ram: 42x62 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:13)

1526 3364  Oljemålning Gustaf Ambe (1895-1972), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -55. Olja på pannå, 81x65 cm, yttermått inklusive ram: 90x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:47)

1526 4312  Oljemålning Henning Hougaard (1922-1995), Räv i sommarlandskap, Signerad. Olja på duk, 45x65 cm, yttermått inklusive ram: 64x84 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:42)

1526 4168  Oljemålning Henry-Eugène Delacroix (1845-1930), Frankrike. Trädgårdsarbete. Omkring 1900. Signerad. Duk på pannå, 34x27 cm, yttermått inklusive ram: 47x40 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:37)

1526 4172  Oljemålning Jens Mathisen (1926-2003), Norge. Figur, Signerad. Olja på pannå, 34x25 cm, yttermått inklusive ram: 54x45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:12)

1526 3363  Oljemålning Karl Hellgren, Utsikt från Nordiska Museet. Signerad, daterad 1944. Olja på pannå, 53x72 cm, yttermått inklusive ram: 63x83 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:46)

1526 4270  Oljemålning Kjell Leander Engström (1914-1979), Sverige. "Abisko". Signerad, daterad -46. Olja på pannå, 36x44 cm, yttermått inklusive ram: 53x61 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:11)

1526 4325  Oljemålning Koefod Hansen, sjöfåglar. Signerad. Olja på duk, 44x63 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:30)

1526 4272  Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Räv. Signerad, daterad -54. Olja på duk, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 45x53 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:45)

1526 4033  Oljemålning Linnea Jonsson, "cykeltur". Signerad. Olja på pannå, 27x36 cm, yttermått inklusive ram: 35x44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:09)

1526 3325  Oljemålning Mirjam Vainio (1915-1977), Sverige. "Annelis blommor". Signerad, daterad -71. Olja på pannå, 26x21 cm, yttermått inklusive ram: 30x25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:15)

1526 4149  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Dans. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 73x103 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:49)

1526 4152  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Hus. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 103x73 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:07)

1526 4153  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Kvinnor. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 73x53 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:58)

1526 4222  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Susanna i badet" signerad. Olja på pannå, 37x27 cm, yttermått inklusive ram: 44x33 cm

1526 3033  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Flicka, skördetid. Olja på duk, 60x45 cm, yttermått inklusive ram: 71x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:15)

1526 4036  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 24x33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:06)

1526 9446  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Nakenstudie. Signerad. Olja på duk, 73x60 cm, yttermått inklusive ram: 95x82 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:51)

1526 4250  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad A Olsson, Pojke med leksakselefant. Signerad. Olja på pannå, 71x56 cm, yttermått inklusive ram: 83x67 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:12)

1526 4326  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Arefelt, 1923, Stilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 69x49 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:49)

1526 4173  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad K Gabris, Landskap. Signerad. Olja på duk, 38x48 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:02)

1526 4157  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "W Niles -97", blomsterstilleben. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 67x77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:29)

1526 4032  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Karin, landskap. Olja på duk, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 45x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:54)

1526 3353  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, omkring 1900, Landskap med gård. Olja på pannå, 45x79 cm, yttermått inklusive ram: 60x95 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:12)

1526 4170  Oljemålning Oscar Hullgren (1869-1948), Kustband. Signerad, daterad -47. Olja på pannå, 41x52 cm, yttermått inklusive ram: 60x71 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:15)

1526 3276  Oljemålning Paavo Airola (1918-1983), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk på pannå, 64x78 cm, yttermått inklusive ram: 90x105 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:18)

1526 4329  Oljemålning Paul Jonze (1883-1973), Sverige. "Purpurbräcka". Signerad, daterad 1952. Olja på pannå, 18x19 cm, yttermått inklusive ram: 30x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:51)

1526 6067  Oljemålning Per-Inge Isheden (f. 1937), Sverige. Strandvägen. Signerad. Olja på duk, 45x45 cm, yttermått inklusive ram: 49x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:22)

1526 1015  Oljemålning Robert Kemm (1837-1895), England. Ostronplockerskor. Signerad. Olja på duk, 48x59 cm, yttermått inklusive ram: 65x76 cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:37)

1526 4249  Oljemålning Staffan Liljefors (1900-1982), Sverige. Räv i vinterlandskap. Signerad, daterad -65. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 39x48

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:10)

1526 4254  Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Pimplare. Signerad, daterad 1944. Olja på duk, 58x42 cm, yttermått inklusive ram: 76x60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:46)

1526 4158  Oljemålning Sven-Göran Svensson Gson (f. 1943), Fåglar. Signerad. Olja på duk, 13x13 cm, yttermått inklusive ram: 34x34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:40)

1526 4144  Oljemålning Sven-Göran Svensson Gson (f. 1943). Signerad, Komposition. Olja på duk, 28x31 cm, yttermått inklusive ram: 44x47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:05)

1526 4154  Oljemålningar 2 st, Jan Lagerqvist, blommor. Signerade. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 23x23 - 27x27 cm

1526 4101  Pall 1960-tal, galon, diameter: 47, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:07)

1526 4019  Pall Furu. Längd: 45 cm. Djup: 30 cm, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:20)

1526 4294  Pärlcollier Guldlås 18k, med briljanter & smaragd. Längd: 52 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:27)

1526 4016  Parti armbandsur 14 st, bl. Quartz

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:25)

1526 4406  Parti beslag äldre modell, diverse, 1800-tal, mässing /metall

1526 4020  Parti bijouterier

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:23)

1526 4029  Parti bijouterier armband och broscher, varav två silver

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:46)

1526 4031  Parti bijouterier halsband, ringar, örhängen

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:28)

1526 4195  Parti frimärken 13 st album, 4 st häften, Ryssland, Kina, Tjeckoslovakien, Singapore, Indonesien med flera

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:58)

1526 4264  Parti glas 3 delar, ljusstakar + skål, bl. A Kosta Boda. Höjd: 8,5 -21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:57)

1526 4398  Parti kuriosa 8 delar, diverse

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:02)

1526 4023  Parti manchettknappar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:47)

1526 4034  Parti mynt Sverige och olika länder

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:32)

1526 4114  Parti silver 13 delar, diverse. Längd: 5-22 cm, vikt: 180g (utan kristall)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:36)

1526 4404  Parti smycken silver 800-925, bland annat Efva Attling armband "Human"

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:01)

1526 4037  Parti tenn 4 delar. Höjd: 20-23 cm. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:30)

1526 4339  Piedestal Stenskivor. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:12)

1526 4253  Piedestal Stenskivor. Längd: 26 cm, djup: 26 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:19)

1526 4131  Plaketter 2 st, Leo Holmgren (1904-1989), Sverige. Brons, Swedish Grace, monogramsignerade. Diameter: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:52)

1526 3032  Resegrammofon Decca, Engl. Längd: 41 cm, djup: 29 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:08)

1526 4341  Reseikon Ryssland, mässing och emalj, 15x13 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:38)

1526 3159  Ring 14K, med citrin, storlek: 17½. Vikt: 19,2g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:17)

1526 3375  Ring 18k guld, med camé. Vikt: 2,2g brutto, ringmått: 17,25

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:19)

1526 4237  Ring 18k guld, med stenar. Vikt: 3g brutto

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:52)

1526 4165  Ring 18k guld, Saknar sten. Vikt: 5,2g ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:31)

1526 4112  Saltkar 3 st, Silver & kristall. Längd: 6-7,5. Höjd: 2,5-7 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:25)

1526 3283  Sameskedar 12 st, silver, 1936, Strömberg. Längd: 12 cm, vikt: 140g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:19)

1526 4337  Satsbord 3 delar, England. Bredd: 30-53, höjd: 47-52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:11)

1526 3205  Schackpjäs Bo Åke Adamsson (f. 1941). Signerad Bo Åke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden, "Springare", Patinerad och försilvrad brons/mässing. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 21:00)

1526 3206  Schackpjäs Bo Åke Adamsson (f. 1941). Signerad Bo Åke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden, "Torn", Patinerad och förgylld brons/mässing. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:53)

1526 3207  Schackpjäs Bo Åke Adamsson (f. 1941). Signerad Bo Åke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden, "Torn", Patinerad och försilvrad brons/mässing. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:59)

1526 3203  Schackpjäs Bo Åke Adamsson (f. 1941). Signerad Bo Åke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. "Drottning", Patinerad och förgylld brons/mässing. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:47)

1526 3200  Schackpjäs Bo Åke Adamsson (f. 1941). Signerad Bo Åke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. "Kung", Patinerad och förgylld brons/mässing. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:38)

1526 3201  Schackpjäs Bo Åke Adamsson (f. 1941). Signerad Bo Åke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. "Kung", Patinerad och förgylld brons/mässing. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:38)

1526 3202  Schackpjäs Bo Åke Adamsson (f. 1941). Signerad Bo Åke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. "Löpare", Patinerad och förgylld brons/mässing. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:40)

1526 4113  Schackpjäser 32 st, Metall. Höjd: 4,5-8 cm

1526 4141  Serveringsvagn Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 2177, Firma Svenskt Tenn, med värmeplatta, teak. Längd: 82 cm, djup: 54 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:51)

1526 4335  Serveringsvagn med klaffar, trissor, mahogny. Längd: 45 + 2x27, djup: 70 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:50)

1526 4220  Silver 2 delar, borste och ask, silver och kristall. Bruttovikt: 790 g ca. Längd: ca 13-16 cm

1526 3216  Silverbestick 14 delar, Cocktailgafflar med mera

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:52)

1526 4064  Skål + smörask + skärbräda, 3 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 17-29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:23)

1526 4386  Skål Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Sofiero", diameter: 27. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:11)

1526 4292  Skål Orrefors, Bernt Johansson, kristall, diameter: 21,5, höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:16)

1526 4182  Skål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1939, diameter: 16, höjd: 10. Vikt: 250g ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:33)

1526 4279  Skålar 2 st, Konstglas, bland annat Orrefors. Diameter: 24-30, höjd: 15-16 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:18)

1526 3076  Skålar 2 st, Olle Alberius (1926-1993), Sverige. "Bamboo", glaserad stengodslera. Höjd: 5-9 cm, diameter: 11-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:31)

1526 4077  Skålar 4 st, Villeroy & Boch, "Tipo", diameter: 18-21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:21)

1526 4136  Skålar / konstglas 4 delar, bland annat Coquille Flygsfors. Längd: 10-28, h13-22 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:12)

1526 3400  Skåp rokokostil, omkring 1800. Kompletterad. Bredd: 128 cm. Djup: 44 cm, höjd: 206 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:34)

1526 4185  Skedar + knivar, 12 + 8 + 7 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1966. Längd: 16-18. Vikt:, skedar 770g, knivar: 460g brutto, Totalt 1230g brutto

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:58)

1526 4384  Skioptikonbilder i box, "Der Kampf um den Nordpol", 24 st, ca 8x8 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:07)

1526 3087  Skrivbord Laserat. Bredd: 130 cm, djup: 70 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:47)

1526 4125  Skrivställ Jaktmotiv, metall. Längd: 31 cm. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:49)

1526 4323  Skulptur Bemålad keramik, "African Wild". Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:44)

1526 4315  Skulptur Hans-Peter Krafft, får, Meier, Furu och ull. Längd 80 cm, höjd 85 cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:07)

1526 4175  Skulptur Hjälm, metall, Asien. Replika, Höjd: 30 cm

1526 4293  Skulptur metall, Ryttare. Längd: 22 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:31)

1526 4133  Skulptur Oidentifierad konstnär. Madonna, bemålad gips. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:14)

1526 4171  Skulptur Oidentifierad konstnär. Signerad Frank A, Järn. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:35)

1526 4395  Skulptur Olga Hallencreutz, Hund, gips, 17. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:33)

1526 4213  Skulptur Rokokopar, porslin. Höjd: 60 cm, tidigare en bordslampa

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:40)

1526 4132  Skulptur Runo Andersson (1906-1981), Sverige. Sittande modell. Gips. Signerad, daterad -48. Längd: 21 cm. Djup: 25 cm, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:17)

1526 4311  Skulptur Signerad Sjöstrand. Bemålat gips, Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:04)

1526 4004  Skulpturer i glas 2 st, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notsjö, Finland. Fåglar i polykromt glas. Höjd: 8-10 cm. Längd: 16-2 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:48)

1526 3114  Skulpturer i glas 3 st, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notsjö, Finland. Fåglar i polykromt glas. Höjd: 15-18 cm. Längd: 12-21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:26)

1526 3112  Skulpturer i glas 3 st, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notsjö, Finland. Sälar och delfin i polykromt glas. Höjd: 10 - 24 cm, längd: 24 cm ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:14)

1526 3113  Skulpturer i glas 6 delar, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notsjö, Finland. Fåglar i polykromt glas. Höjd: 4-10 cm. Längd: 14-21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:21)

1526 1024  Snusdosa silver, Georg Jensen, Danmark, ca 1940. Vikt: 90g. Längd: 9 cm, djup: 5 cm

1526 3256  Snusflaska jade, Kina 18-1900-tal. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:50)

1526 3258  Snusflaska jade, Kina 18-1900-tal. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:55)

1526 3257  Snusflaska jade, Kina, 18-1900-tal. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:52)

1526 4204  Soffa "Lilla Sällskapet", Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Etikettmärkt. Längd: 142 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:26)

1526 4206  Soffbord 1950-tal, Teak. Bredd: 105. Djup: 55 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:55)

1526 4357  Soppskålar 10 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Nejlika" för NK 1927-1930. Dekor av röda nejlikor, blå bård. Diameter: 23,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:51)

1526 4202  Spegel Betsad björk, 51x43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:06)

1526 1023  Spegel Empire. Höjd: 166 + 12 cm. Bredd: 79 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:14)

1526 4257  Spegel Gustaviansk stil, laserad, nutida, 95x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:56)

1526 4069  Spegel Lackad plåt, nutida, diameter: 80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:44)

1526 4365  Spegel nutida. Höjd: 106 cm, bredd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:52)

1526 4015  Spegel Tenn, 1920-/30-tal, yttermått inklusive ram: 46x29 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:20)

1526 4111  Speglar Ett par, Gustaviansk stil, omkring 1900,43x19 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:11)

1526 4068  Spotlight "Spotlight AB", 6 - ljuspunkter, diameter: 29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:51)

1526 4313  Stolar 2 st, allmoge, furu. Höjd: rygghöjd 73 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:15)

1526 4334  Stolar 4 + 4 st, nyrokoko

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:40)

1526 3398  Stolar 4 st, gustavianska, 1800-tal, bemålade, rygghöjd 86 cm, sitthöjd 45 cm, bredd 42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:23)

1526 4137  Stolar 6 st, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. "T-Stolen", Fritz Hansen, olika årgångar, Teakfanér, Stapelbara

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:42)

1526 4235  Stolar 8 st, genombruten rygg med spjälor, rödbetsade

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:47)

1526 4038  Stolar Ett par, "Koriander", nutida

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:24)

1526 4258  Stolar Ett par, Bellmansmodell, nutida

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:48)

1526 4267  Strösockerskål AG Dufva, nysilver. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:31)

1526 3137  Taburett Gustaviansk stil. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:14)

1526 4232  Takarmatur 1960/70-tal, plåt, diameter: 36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:34)

1526 4242  Takarmatur med prismor, plafond, Bredd: 53 cm

1526 4196  Takarmatur med prismor. Diameter: 42 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:53)

1526 3391  Takarmatur Oscariansk stil. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:37)

1526 4042  Takarmatur Smide, färgat glas. Höjd: 85 cm ca

1526 4221  Tallrikar 4 st, Kina, 1700-/1800-tal. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:27)

1526 4231  Tamburmajor Etikettmärkt Rörmekano Skånes Fagerhult AB, guldförgylld. Höjd: 180 cm, djup. 70 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:48)

1526 3077  Tavelram innermått: 54x44 cm, yttermått: 76x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:49)

1526 4361  Tavelram Sent 1800-tal, ramens innermått: 51x39 cm, yttermått inklusive ram: 79x63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:43)

1526 4229  Tavla med pins diverse, modell äldre, 32x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:33)

1526 4380  Tekanna Kina, 1900-tal. Höjd: 10 längd: 13 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:13)

1526 4362  Tekanna med värmekupa, Kina. Höjd: 28 cm

1526 4290  Tennstop 2 st, bland annat Santesson, med riksvapnet. Höjd: 20 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:22)

1526 4028  Teservis 21 delar, Kina, motiv med tuppar, porslin

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:53)

1526 4005  Trädgårdssoffa Ormbunke, gjutmetall, träribbor. Längd: 143 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:43)

1526 4162  Trädgårdsstolar + bord, 3 + 1 delar, Grythyttan, Etiketterade, (bord ej märkt)

1526 4161  Trädgårdsstolar 4 st, Grythyttan, Fällbara karmar, Etiketterade

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:23)

1526 4014  Träsnitt + litografi, 2 delar, Svenolov Ehrén & Olle Bonnier, oramade lösa blad, bladets mått. 51x66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:09)

1526 4120  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Speceriaffär. Signerad, numrerad 52/160, daterad -75. Bildmått: 33x45 cm, yttermått inklusive ram: 46x56 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:30)

1526 9185  Tusch 2 st, Greta Von Braun Giesenfeld, yttermått inklusive ram: 21x29-27x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:33)

1526 4085  Uppläggningsbestick 4 delar, Frankrike, Försilvrade, i etui. Längd: 17-19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:58)

1526 4184  Uppläggningsbestick 6 delar, silver. Längd: 13-21, vikt: 190g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:39)

1526 4217  Vägglystrar ett par, med prismor, rokokostil. Höjd: 45 cm ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:16)

1526 4354  Väggur Sent 1800-tal, 97x40 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:53)

1526 3075  Vas Inger Persson (f. 1936), Sverige. Rörstrand, glaserad stengodslera, monogramsignerad samt Ateljé Sweden. Höjd: 12 cm. Diameter: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:15)

1526 4021  Vas Kina, nutida, Emaljerad. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:57)

1526 4223  Vas Kina. Höjd: 25,5 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:43)

1526 4268  Vas kristall. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:46)

1526 4382  Vaser + figuriner, 4 delar, Royal Copenhagen, Kungsfiskare. Höjd: 6-13 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:09)

1526 4090  Vävnad Gammelstads handväveri AB, 50x120 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 20:05)

1526 4135  Vinglas 6 st, Björn Trägårdh (1908-1998), "Björn", rött glas, Reijmyre Glasbruk. Diameter: 8 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 19:31)

1526 4262  Vitrinskåp nutida, Laserad furu. Bredd: 133 cm, djup: 45 cm, höjd: 210 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:34)

1526 3049  Vykort 6 album

1526 4351  Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, diameter: 13, höjd: 13 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:56)

1526 4352  Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, diameter: 13-25. Höjd: 13-15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2023 18:07)