Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 10 oktober 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1495 3336  Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Signerad, "Nordisk vinter"duk, 50x40, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:08)

1495 4084  Akvarell Aarne Hamara. Signerad, daterad -47. Akvarell, bildmått: 27x26cm, yttermått inklusive ram: 38x47cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:20)

1495 4271  Akvarell Dénes Perger (1934-2015), Sverige. Park. Signerad, akvarell, 49x34 cm, yttermått inklusive ram: 64x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:27)

1495 4213  Akvarell Harrie Schreinemachers (1946-2003), Nederländerna. Blomster. Signerad. Akvarell, 49x58 cm, yttermått inklusive ram: 71x80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:08)

1495 4212  Akvarell Tore Palm (f. 1933), Sverige. Segelbåt. Signerad. Akvarell, 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:06)

1495 4210  Akvarell Tore Palm (f. 1933), Sverige. Segelbåtar. Signerad. Akvarell, 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:43)

1495 4211  Akvarell Tore Palm (f. 1933), Sverige. Segelbåtar. Signerad. Akvarell, 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:27)

1495 4159  Armband 3 st, silver, med olika stenar. Längd: 19-20cm, vikt: 27,2g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:21)

1495 4053  Armbandsur 2 st, Raymond Weil, quartz, läderband

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:47)

1495 3202  Armbandsur 9 st bland annat Seiko

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:42)

1495 4317  Assietter 4 st, Bo Fajans. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:48)

1495 4263  Barnvagn längd: 100 cm, höjd: 96cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:43)

1495 4344  Beslag parti diverse, 1800-tal, mässing /metall

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:52)

1495 4242  Bestickuppsättning i schatull, 84 delar, nysilver, Sheffield, England

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:23)

1495 4181  Bestickuppsättning nysilver, Franska liljan. Längd: 14,5-23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:11)

1495 3251  Blandteknik Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 1/1, Elitloppet. Färglitografi och gouache. Blandteknik, bildmått: 41x57 cm, yttermått inklusive ram: 61x76 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:37)

1495 4103  Blandteknik Einar Forseth (1892-1988), Sverige. Signerad, komposition. Blandteknik, bildmått: 27x20cm, yttermått inklusive ram: 42x31cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)

1495 4289  Bokhylla Björk. Bredd: 122, djup: 34 cm, höjd: 141 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:07)

1495 4258  Bokverk Stockholms Stadshus och Arkitekten Ragnar Östberg

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:59)

1495 4259  Bokverk Suecia Antiqua et Hodierna, Erik Dahlbergh, Helfranskt band, 1924

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:48)

1495 4191  Bord Glasskiva med metallunderrede. Bredd: 140, djup: 80 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:36)

1495 4275  Bord med låda, mahogny, 1800-tal. Bredd: 86, djup: 40 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:05)

1495 4165  Bordslampa Luxo. Höjd: 117cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:03)

1495 4324  Bordslampa Metall, Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:35)

1495 4061  Bordslampa Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Kuukuna", glas, Nuutajärvi, Notsjo, 1980-tal. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 21:09)

1495 4060  Bordslampa Oivva Toikka, "Kuukuna", glas, Nuutajärvi, Notsjo, 1980-tal. Längd: 38cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:58)

1495 4027  Bordslampfot + penselvas, Kina. Höjd: 28-33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:41)

1495 4253  Bordslampfot Rörstrand. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)

1495 4001  Brickor 2 st, bemålade. Längd: 62-72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:14)

1495 4149  Brosch 18k guld. Längd: 6cm. Vikt: 7,8g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:59)

1495 4120  Brosch silver, Tore Svensson, 1998. Längd: 11cm, vikt: 16,9g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:37)

1495 4160  Broscher 3 st, silver, med vita stenar. Längd: 3-5cm, vikt: 19,7g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:37)

1495 4204  Burk med lock, glas och mässing. Diameter: 14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:49)

1495 4248  Burk med lock, silver, Danmark. Höjd: 10 cm. Vikt: ca 160 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:04)

1495 4100  Butlers tray Längd: 87 cm. Djup: 64 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:01)

1495 4288  Byrå Bemålad, 5-lådig. Bredd: 72 cm. Djup: 40 cm, höjd: 137 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:36)

1495 3120  Byrå med stenskiva. Bredd: 76, djup: 39 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:16)

1495 4335  Byrå Rokokostil. Bredd: 103, djup: 47 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:48)

1495 4274  Champagneskålar 2 st. Med silverring, Efva Attling, Orrefors. Höjd: 11,5, bruttóvikt: 275 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:06)

1495 3276  Cigarettetui med speldosa, mahogny. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:42)

1495 4354  Citronpress Philippe Starck för Alessi. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:20)

1495 4171  Cocotteformar 12 st, emaljerade, med lock. Längd: 10,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:37)

1495 4118  Collier silver (925), Björn Weckström (f. 1835), Finland. Lapponia, Finland, 1934. Längd: 42cm. Vikt: 11,2g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:11)

1495 4284  Collografi oramat löst blad, Kersti Rågfelt-Strandberg, "Varthän"son 6/50, bladets mått: 72x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:44)

1495 3080  Dekorelement 1700-tal, Kompletterat. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:08)

1495 4346  Dekorelement parti diverse, 1800-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:30)

1495 4161  Dosa & ring silver, med vit sten, storlek: 17!½. Vikt: 26g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:35)

1495 4175  Emaljmålning Oidentifierad konstnär. Signerad, yttermått inklusive ram: 48x56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)

1495 3192  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Signerad, Athen. Bildmått: 28x28 cm, yttermått inklusive ram: 53x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:20)

1495 4021  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 31/160. Bildmått: 20x29 cm, yttermått inklusive ram: 65x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:43)

1495 3242  Färglitografi 3 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 63x68-67x77 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:19)

1495 4220  Färglitografi 3 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, numrerad 260 upplaga, yttermått inklusive ram: 72x79 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:07)

1495 4170  Färglitografi 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerade, färglitografi, yttermått inklusive ram: 38x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:35)

1495 4091  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 16/190. Färglitografi. Bladets mått: 39x49cm, yttermått inklusive ram: 57x67cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:23)

1495 4005  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Färglitografi, bildmått: 33x43 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:13)

1495 3256  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Sverige. Signerad, numrerad 54/100. Färglitografi. Bladets mått: 95x70 cm, yttermått inklusive ram: 104x79 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:26)

1495 2030  Färglitografi Einar Rosén (1910-1998), Sverige. Vy från Strandvägen över Nationalmuseum och Kungliga slottet. Signerad, numrerad 100/220. Färglitografi. Bildmått: 32x48 cm, yttermått inklusive ram: 46x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:26)

1495 4057  Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, numrerad 72/220. Färglitografi, bildmått: 52x41cm, yttermått inklusive ram: 76x65cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:46)

1495 6096  Färglitografi Gunnar Erkner (f. 1929), Sverige. Södermalm, utsikt mot Skeppsbron. Signerad, färglitografi, daterad 1976. Numrerad 7/360. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 49x66 cm

1495 3158  Färglitografi Håkan Rehnberg (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 90/290, daterad -97. Färglitografi, bildmått: 43x34 cm, yttermått inklusive ram: 52x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:12)

1495 4374  Färglitografi James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 4/60. Färglitografi, bildmått: 33x43 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:35)

1495 3175  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 119/385, daterad 82. Färglitografi, bildmått: 42x55 cm, yttermått inklusive ram: 66x76 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)

1495 3155  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. "Språket". Signerad, numrerad 48/195, daterad 1980. Färglitografi, bildmått: 31x59 cm, yttermått inklusive ram: 51x72 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:10)

1495 4090  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 120/310, Japanskor. Färglitografi, bildmått: 35x54cm, yttermått inklusive ram: 55x72cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:20)

1495 4089  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 120/310. Färglitografi, bildmått: 36x53cm, yttermått inklusive ram: 54x71cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:09)

1495 4101  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 208/360, "mexikanska fiskare". Färglitografi, bildmått: 35x65cm, yttermått inklusive ram: 55x78cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:28)

1495 3149  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), Sverige. Signerad, numrerad 49/195, daterad -78. Färglitografi, bildmått: 45x33 cm, yttermått inklusive ram: 63x48 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:57)

1495 4092  Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, numrerad 73/225, daterad 1952. Färglitografi, bildmått: 34x26cm, yttermått inklusive ram: 54x44cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:46)

1495 3177  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 40/150. Färglitografi, bildmått: 66x50 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm

1495 3176  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 81/150. Färglitografi, bildmått: 51x65 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:13)

1495 4040  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 14/360. Färglitografi, bildmått: 60x48cm, yttermått inklusive ram: 80x67cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:07)

1495 4042  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 86/360, "Nizza". Färglitografi, bildmått: 76x57cm, yttermått inklusive ram: 98x75cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:14)

1495 4020  Färglitografi Ylva Maria Thompson. Signerad, numrerad 37/120. Färglitografi, bildmått: 50x36 cm, yttermått inklusive ram: 70x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:30)

1495 4044  Färglitografier 2 st, Oidentifierad konstnär. 360- upplaga, yttermått inklusive ram: 32x32cm. Signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:44)

1495 4283  Färglitografier 5 st. Oramade lösa blad, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockholmsmotiv. E -81. Signerad, färglitografi, numrerad 11/23 + 4 st. 225-upplaga. Bladets mått: 45x58 cm

1495 3264  Fat Boda Ateljé, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Överfångsglas. Diameter: 25,5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:30)

1495 3315  Fat brons, relief, ekivok. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:14)

1495 4063  Fat Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia Valencia. Diameter: 35cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:54)

1495 4363  Fåtölj 1930-tal

1495 4261  Fåtölj 1950-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:16)

1495 4052  Fåtölj Rokokostil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:17)

1495 4330  Fåtöljer ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:53)

1495 4379  Figuriner 3 st. Porslin, Bing & Grøndahl. Höjd: 15 - 24

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:24)

1495 4108  Fisktallrikar 8 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:34)

1495 4088  Förvaringsskrin Längd: 54cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:43)

1495 4357  Fotoramar 5 st. Yttermått inklusive ram: Höjd: 13 - 22+ 7 x11

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:50)

1495 4338  Gallerporslin 3 + 15 + 12 tallrikar och assietter. Diameter: 17 - 25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:58)

1495 3170  Gardiner 2 längder, Tiffany, Stockholm. 224x124 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:55)

1495 3171  Gardiner 4 längder, Tiffany, Stockholm, 224x124-224x57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:50)

1495 3173  Gardiner 5 längder, Romanex de Boussac, 238x138,238x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:56)

1495 4350  Gardinlängder 2 st. J P Baker, 135x260 ca.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:22)

1495 4345  Gardinomtag 6 st. Brännförgylld mässing. Längd: 9 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:19)

1495 4163  Glas 5+ 4 st. Böhmen. Höjd: 11-12cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 21:01)

1495 4071  Glas 8st, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Rondo. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:39)

1495 4238  Glasservis 10 delar, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Ultima Thule", Iittala. Höjd: 5 - 20

1495 4075  Glasservisdelar 21 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Klöverbladet

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:17)

1495 3124  Glasservisdelar 31 Del. Höjd: 11-18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:28)

1495 4382  Goache Einar Forseth (1892-1988), Sverige. "Solen", Studie till väggmålning Karolinska sjukhuset 1939. Signerad, 91x72 cm, yttermått inklusive ram: 103x85 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:20)

1495 3185  Golvlampa mässing, Engelsk modell. Höjd: 157

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:29)

1495 9159  Golvvas porslin, Kina, 1800-tal. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:05)

1495 4193  Gouache Stig EH Rousk (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 92, "Riddarfjärden fr Långholmen", 15x17 cm, yttermått inklusive ram: 27x32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:56)

1495 4136  Grafiska blad efter von Wright, ca 125 st. Bladets mått: 39x28 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:13)

1495 4351  Handdukar 6 st. Linne, handvävda, handfållade, 50x80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:12)

1495 4158  Hänge Längd: 3,5cm. Vikt: 2,7g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:19)

1495 4087  Hängskåp Allmoge 1843. Bredd: 50 cm. Djup: 32 cm, höjd: 66 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:04)

1495 4321  Herrarmbandsur Longines, quartz. Diameter: 3,4, batteribyte krävs

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:26)

1495 4303  Hörnsoffa Zebramönstrad plysch, 1970-tal, 6 moduler, Längd: 300x240 cm, Djup: ca 90

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:44)

1495 4301  Hyvelbänk med skåpunderdel. Längd: 130, djup: 65 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:50)

1495 4019  Julgransfot Gjutjärn, 27x27, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:08)

1495 4320  Kaffe & tekoppar 8 + 3 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark. Höjd: 8-9 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:51)

1495 4306  Kaffe- / teservis Lidköping. Einar Forseth (1892-1988), Sverige. 27 delar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:38)

1495 3077  Kaffegods Arabia, 15 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:46)

1495 9336  Kaffeservis 27 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)

1495 4068  Kaffeservisdelar ca 25 delar, Rosenthal Classic Rose.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:18)

1495 4250  Kaffeskedar + glöggskedar, 6 + 11 st. Silver, Danmark. Längd: 10-12 cm, Vikt: ca 185 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)

1495 4249  Kaffeskedar 12 st. Silver, Rosenholm. Längd: 12 cm, Vikt: ca 185 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:20)

1495 4028  Kakelplattor 4 st, Picasso, Spadem, Paris 1976. Bildmått: 15,5x15,5, yttermått inklusive ram: 18x18 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:31)

1495 4085  Kandelaber mässing. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:49)

1495 3339  Karmstol Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:50)

1495 4217  Karmstol Läder/Metall

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:46)

1495 4179  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:14)

1495 4384  Keramik 5 delar, Korea. Höjd: 3-15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:33)

1495 4065  Keramikplatta Eva Hellbom (1920-2009), Sverige. Signerad, 23x15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:56)

1495 4206  Klocka + barometer, Schatz, mässing. Diameter: 15-17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:13)

1495 4304  Kökspall 1950-tal. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:16)

1495 4371  Kolteckning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Sjölandskap. Signerad, 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:17)

1495 4361  Konsoler ett par, 1800-tal. Längd: 25, djup: 16 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:34)

1495 4185  Konstglas 10 delar. Höjd: 5-24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)

1495 4307  Konstglas 3 delar, bland annat Kjell Engman. Höjd: 26-28 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:10)

1495 4273  Konstrelief Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad, 157, "Evert Taube". Diameter: 29 cm

1495 3101  Koppar med fat, 24 delar, Tuscan, England. Höjd: ca 2-7 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)

1495 4133  Korg flätad. Längd: 65cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:14)

1495 4122  Korgstolar ett par, troligen Nordiska Kompaniet

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:06)

1495 4241  Kristall 3 delar, karaff + kanna + burk med lock. Höjd: 16 - 24

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:43)

1495 4343  Kuriosa parti diverse, bland annat sgat

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:18)

1495 4023  Kuverttallrikar 8 st, nysilver. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:49)

1495 4006  Lampbord på trissor, glasskivor. Bredd: 42, djup: 37 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:53)

1495 4024  Litofani Parian, KPM. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:32)

1495 4012  Litografi Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, numrerad 63/250, kyssen, dedikation. Bildmått: 40x19, yttermått inklusive ram. 62x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:19)

1495 4372  Litografi Torsten Renqvist (1924-2007), Sverige. Landskap med fragment, II. Signerad, numrerad 53/65, daterad -60. Bildmått: 50x41 cm, yttermått inklusive ram: 71x60, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:40)

1495 4257  Ljuskrona prismor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)

1495 9267  Ljusstakar Ett par, brons, 1920-tal. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)

1495 4340  Ljusstakar Ett par, fattigmanssilver. Höjd: 18 cm. Vikt: 235 g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:55)

1495 3044  Ljusstakar Ett par, metall, Putti. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:27)

1495 4342  Ljusstakar Ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1963. Höjd: 13 cm, Vikt: 245 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:00)

1495 4026  Ljusstake Porfyr/trä. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:24)

1495 3098  Mabepärlor Japan, 7 st

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:01)

1495 4364  Malmgryta diameter: 35 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:55)

1495 4013  Malmkrona höjd: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:38)

1495 4121  Matlåda Allmoge. Längd: 45 cm. Djup: 24 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:39)

1495 4292  Matservis 29 delar, Eschenbach

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:48)

1495 4098  Matservisdelar 34 delar, Rörstrand Ulrika

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:40)

1495 4067  Matservisdelar 42 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Christineholm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:56)

1495 4178  Matservisdelar Gustavsberg, ca 55 del

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:58)

1495 4254  Matskedar 5 st. Silver, udda, Längd: 20 - 23, Vikt: ca 335 g.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:27)

1495 4244  Matta bomull, 105x210 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:32)

1495 4243  Matta bomull, 155x220 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:26)

1495 4269  Matta Gabbeh, 140x194 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:33)

1495 4232  Matta Gabbeh, 87x113 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:06)

1495 4377  Matta Orientalisk, 170x240 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:59)

1495 4279  Matta orientalisk, 275x392 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:21)

1495 4231  Matta Palett, AB Stjerna, 142x195 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:06)

1495 4297  Mockakoppar 6 st. Arabia Leila, i schatull. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)

1495 4177  Modellmotorcyklar 5 st. Längd: 25-33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:51)

1495 4352  Monterskåp med hyllor, 46x46. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:51)

1495 4201  Muggar 5 st, Arabia, Mumin. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:55)

1495 4309  Nattygsbord 1950-tal. Höjd: 56 cm, diameter 37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:54)

1495 4270  Nattygsbord ett par, mahogny. Bredd: 44, djup: 34 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:14)

1495 4167  Oljemålning Arno Vihalemm (1911-1990), Sverige. Signerad, daterad 70. Olja på pannå, 29x40cm, yttermått inklusive ram: 46x58cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:53)

1495 4367  Oljemålning Axel Bengtsson (1905-1976), Sverige. Monogramsignerad, 1973,34x25 cm, yttermått inklusive ram: 45x36 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:48)

1495 4282  Oljemålning Bali. Olja på papyrus. Ej signerad. Bildmått: 25x24 cm, yttermått inklusive ram: 53x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:14)

1495 2041  Oljemålning Bengt Hegethorn (f. 1925), Sverige. Motiv över slussen. Signerad. Olja på duk, 81x115 cm, yttermått inklusive ram: 90x123 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:51)

1495 3007  Oljemålning Bengt Landegren. Signerad, daterad 1971, "Sommargryning". Olja på duk, 61x45 cm, yttermått inklusive ram: 70x54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:35)

1495 4043  Oljemålning Bozena Ossowski. Signerad, a tergo. Olja på duk, 100x70cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:01)

1495 3057  Oljemålning Carl Magnus Lindqvist (1884-1977), Sverige. Fiskebodar, Signerad, bladets mått: 41x50 cm, yttermått inklusive ram: 62x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:32)

1495 3250  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Hamnmotiv. Signerad. Olja på pannå, 45x53 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)

1495 4272  Oljemålning Dénes Perger (1934-2015), Sverige. Olja på duk, Signerad, -76,49x60 cm, yttermått inklusive ram: 58x69 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:05)

1495 4138  Oljemålning efter Lempica, Kvinna i grönt. Olja på duk, 91x60 cm, yttermått inklusive ram: 96x64 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:17)

1495 4062  Oljemålning Emondt, Gunghäst, Signerad. Olja på duk, bildmått: 69x49 cm, yttermått inklusive ram: 89x69 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:39)

1495 4180  Oljemålning Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad, daterad -85, "Lever han?". Olja på duk, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:28)

1495 4039  Oljemålning Fabian Lundqvist (1913-1989), Sverige. Signerad, Balettdansöser. Olja på duk, 45x37cm, yttermått inklusive ram: 62x54cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:24)

1495 3288  Oljemålning Göran Johansson, "Apelonia". Signerad, 2003, segelduk, yttermått inklusive ram: 115x108 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:45)

1495 4219  Oljemålning Gustav Stenberg (f. 1924), Sverige. "Sommardag, Trosa". Signerad. Olja på duk, 34x41 cm, yttermått inklusive ram: 44x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:01)

1495 3226  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Signerad, Timmersläde. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 58x67 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:28)

1495 4083  Oljemålning Humberto Couet, "Förtrolighet". Signerad. Olja på pannå, 50x61 cm, yttermått inklusive ram: 70x59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:16)

1495 4105  Oljemålning Ivar Stjärnmark (1897-1971), Sverige. Signerad, daterad 47. Olja på pannå, 37x44cm, yttermått inklusive ram: 48x55cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:34)

1495 4137  Oljemålning Jean Skoglund (1908-1948), Sverige. Vinterräv. Signerad, daterad -40. Olja på duk, 60x70 cm, yttermått inklusive ram: 80x93 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)

1495 4036  Oljemålning John Malm. Signerad. Olja på pannå, 18x22cm, yttermått inklusive ram: 30x35cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:35)

1495 4034  Oljemålning Jung-hi han. Signerad. Olja på duk, 79x100cm, yttermått inklusive ram: 80x103cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:59)

1495 4286  Oljemålning Kerstin Holmgren, "Kärleksstigen". Signerad, daterad -21. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 54x74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:11)

1495 4048  Oljemålning Knut Janson (1882-1966), Sverige. Signerad, daterad 1913. Olja på duk, 33x42cm, yttermått inklusive ram: 47x56cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:30)

1495 9391  Oljemålning Monica Smetana, Pojke imed igelkott, Signerad. Duk 62x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:40)

1495 4325  Oljemålning Nigul Espe (1907-1970), Estland. Signerad, daterad 1941. Landskap. Olja på duk, 33x46 cm, yttermått inklusive ram: 38x50 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:01)

1495 4143  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Jaktstilleben. Signerad och daterad 1934. Olja på duk, 55x80 cm, yttermått inklusive ram: 75x108 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:36)

1495 4132  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Landskap, Signerad. Olja på pannå, 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:44)

1495 3335  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. Olja på duk, 100x100 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:05)

1495 4368  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Olja på duk, 97x46 cm, yttermått inklusive ram: 108x57 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:30)

1495 4327  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kustmotiv. Signerad, 1906. Olja på duk, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 47x38 cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:03)

1495 4209  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Monogramsignerad CO 84. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 90x103 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:47)

1495 4188  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1989, stilleben. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 69x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:32)

1495 3225  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, slott. Olja på duk, 30x60 cm, yttermått inklusive ram: 52x82 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:26)

1495 4077  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, trädgård. Olja på duk, 50x59cm, yttermått inklusive ram: 74x83cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:03)

1495 4116  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vinterlandskap med hus. Signerad F Meuller. Olja på duk, 44x63cm, yttermått inklusive ram: 57x77cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:56)

1495 4102  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 45. Olja på pannå, 23x32cm, yttermått inklusive ram: 33x43cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:30)

1495 3152  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Porträttet". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 29x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:01)

1495 4187  Oljemålning signerad Th Lindh, fiskeläge. Olja på duk, 38x54 cm, yttermått inklusive ram: 48x64 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:00)

1495 4038  Oljemålning Thomas Hafström (f. 1954), Signerad, daterad 82. Olja på duk, 73x59cm, yttermått inklusive ram: 76x63cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:12)

1495 4142  Oljemålning Tor Hörlin (1899-1985), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1941. Olja på pannå, 46x62 cm, yttermått inklusive ram: 60x77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:47)

1495 8021  Oljemålning Ugo Fioravanti, italiensk by. Signerad. Olja på duk, 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 33x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:58)

1495 7222  Oljemålning Uno Svensson (1929-2012), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -72. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 133x100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:18)

1495 4203  Oljemålningar 2 st, Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 20x28, oramade

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:14)

1495 4041  Oljemålningar 3 st, Bozena Ossowski. Signerad, "Morning diamonds". Olja på duk, 70x50, oramad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)

1495 4223  Öronlappsfåtölj Läder

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:51)

1495 4164  Pärlcollier Silverlås. Längd: 46cm, bruttovikt: 18g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:52)

1495 4264  Pinnstolar 3 st, vita

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:49)

1495 4265  Pinnstolar ett par

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:34)

1495 4230  Plafond Östen Kristiansson, "Plafo", Luxus. Diameter: 44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:53)

1495 4299  Pottskåp bemålat. Bredd: 40. Djup: 40 cm, höjd: 73 cm

1495 4140  Pottskåp ett par, Kina, lack. Bredd: 40. Djup: 35 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:16)

1495 3206  Pottskåp ett par, omkring sekelskiftet 1900, Bemålade. Bredd: 37. Djup: 35 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:01)

1495 4300  Pottskåp omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 39. Djup: 35 cm, höjd: 73 cm

1495 4356  Ramar 6 st, yttermått inklusive ram: 14 x10 - 33x28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:57)

1495 4267  Resväska längd: 80 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:06)

1495 4152  Ring 18k guld, med grönsten, storlek: 17½. Vikt: 3,7g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:25)

1495 4150  Ring 18k guld, med syntetiska stenar, storlek: 18½. Vikt: 3,8g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:02)

1495 4153  Ring 18k guld, storlek: 18, med lila sten. Vikt: 6g.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:09)

1495 4156  Ring 23K, med en rubin, storlek: 19. Vikt: 4,1g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:32)

1495 4157  Ring 23K, med pärlor, med gravyr/inskription, storlek: 18. Vikt: 6,8g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:57)

1495 4119  Ring & armband silver, 925, Björn Weckström (f. 1835), Finland. Lapponia, Finland, 1933, storlek: 17, på armband, silver/akryplast. Diameter: 6,5cm, bruttovikt: 57,3g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:03)

1495 4029  Rökelskekar metall, Asien, nutida. Längd: 24, diameter: 19 cm, höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:51)

1495 4268  Ryamatta 137x190 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:28)

1495 4246  Ryamatta 140x213 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:44)

1495 4251  Såssked Sterlingsilver, Danmark. Längd: 13 cm, Vikt: ca 15 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:32)

1495 9154  Sekretär Rokokostil. Bredd: 88, djup: 44 cm, höjd: 102 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:01)

1495 4073  Serveringsfat Nuutajärvi Apila. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:44)

1495 4362  Servisdelar Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. 15 delar

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:09)

1495 3092  Servisdelar orientaliska, 18 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:28)

1495 4322  Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack, 10 delar, 6 kaffekoppar+ 1 tekopp+ kannor+ sockerskål

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:03)

1495 4216  Sideboard Rokokostil. Längd: 170, djup: 51 cm, höjd: 81 cm, nyckel

1495 4139  Sidenmålningar ett par, orientaliska. Bildmått: 55x34 cm, yttermått inklusive ram: 66x44 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:12)

1495 4252  Silver 8 delar, bla. Fruktknivar. Längd: 9 - 14

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:17)

1495 4099  Silverbestick 13 delar. Längd: 10-20cm, vikt: 159,4g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:02)

1495 4222  Sittgrupp 5 delar, Bord + 4 snurrstolar, Rot. Längd: 96, djup: 84 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:57)

1495 3267  Skål Kaj Franck (1911-1989), Finland. Harso, Nuutajärvi. Signerad. Längd: 10,5, höjd: 6 cm

1495 4096  Skål Kosta. Längd: 16,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:35)

1495 4349  Skål kristall. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:29)

1495 4147  Skål Orrefors, Corona. Diameter: 19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:24)

1495 4308  Skål Orrefors, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. 21x21. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:41)

1495 4337  Skål på fot, Glas. Diameter: 29, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:31)

1495 4097  Skålar 2 st, Kina. Längd: 9-10cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:34)

1495 4381  Skålfat Kina, Kina. Längd: 30,1800-tal

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:17)

1495 3161  Skänk 1890-tal, valnöt och mahogny. Bredd: 124. Djup: 53 cm, höjd: 112 cm, nyckel

1495 4135  Skåp Allmoge, 1894. Bredd: 83 cm. Djup: 42 cm, höjd: 164 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:43)

1495 4192  Skåp omkring sekelskiftet 1900, överdel med glasade dörrar. Bredd: 87 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 222 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:27)

1495 9259  Skåp Orientaliskt. Bredd: 114, djup: 52 cm, höjd: 180 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:48)

1495 3237  Skisser 3 st, Albert Engström (1869-1940), Sverige. Ej signerade, Stämpel a tergo, yttermått inklusive ram: 29x30-36x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:16)

1495 4323  Skrin 2 st. Sten resp. Ben, 1900-talets början, 12x9x6 resp. 22x17x9

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:01)

1495 4256  Skrivbord med uppsats, valnöt, sent 1800-tal. Bredd: 92. Djup: 54 cm, höjd: 107 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:07)

1495 4129  Skulptur 2 st, blanc de chin. Höjd: 18-33cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:40)

1495 4030  Skulptur brons efter Claude Mirval, Danserska, Stensockel. Längd: 29, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:30)

1495 4311  Skulptur Jan Carlsson, "Bugg it", 31x24, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:52)

1495 4128  Skulptur Kina. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:05)

1495 3259  Skulptur Lejon, trä. Längd: 40, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:23)

1495 4189  Skulptur Terrakotta, David Wretling (1901-1986), Sverige. Signerad, daterad 1955. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:13)

1495 4127  Skulpturer "Cow Parade". 9 st, Skulpturer i form av kor, keramik, polykrom dekor. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:25)

1495 4168  Skulpturer 2 st, ko. Höjd: 14-21cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:05)

1495 3204  Skulpturer 3 st, Plåt, Gilde, Musikanter. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:56)

1495 4200  Skulpturer metall, 5 st, Fåglar. Höjd: 4-7 cm

1495 4111  Skylt bemålat trä. H M Konungens Hovleverantör, 50x39cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:40)

1495 4296  Slagbord Bemålat. Bredd: 25+ 2x50, djup: 67 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 21:09)

1495 4293  Soffa + 2 hörnstolar, 1940-tal, bemålade, soffan. Längd: 101

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:01)

1495 4226  Soffa 2-sits, Chesterfieldmodell. Längd: 180

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:31)

1495 4225  Soffa 3-sits, Chesterfieldmodell, skinn. Längd: 224 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:27)

1495 4331  Soffbord Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Böjträ, glasskiva, 70x70. Höjd: 45, cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:06)

1495 4277  Soffbord NK, mahogny. Diameter: 80. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:04)

1495 4313  Spegel 37x47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:06)

1495 1011  Spegel Bambu och rotting, senare bemålad. Troligen inköpt på Firma Svenskt Tenn. Genombruten kant i vågmönster. 79x54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:16)

1495 4329  Spegel diameter: 56 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:52)

1495 4123  Spegel empire. Höjd: 55, bredd: 33 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:57)

1495 3108  Spegel nutida, 78x61 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:52)

1495 3084  Spegel Oval, 88x118 cm

1495 3258  Stekhuv + kanna, nysilver, England. Längd: 36, höjd: 21-23 cm

1495 3190  Stolar 3 st, Avlutade, 1800-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:16)

1495 4086  Stolar 4 st

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:28)

1495 4174  Stolar 4 st, IKEA, 1960-tal

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:25)

1495 4285  Stolar 4 st, Rokokostil, bemålade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:49)

1495 4260  Stolar ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:29)

1495 4126  Stolar ett par, rokoko

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:24)

1495 4262  Stolar ett par, stålrör

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:28)

1495 4287  Stringhylla höjd: 210 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:36)

1495 4124  Svepask + skridskor, modell äldre. Längd: 31-38cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:31)

1495 4148  Taburett Gustaviansk stil. Längd: 55cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)

1495 4375  Takarmatur 1930-tal, plåt / glas / mässingsdetaljer. Diameter: 62. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:54)

1495 3095  Takarmatur 1940-/50-tal, kupor av glas. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:52)

1495 4310  Takarmatur Blå glaskupa. Djup: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:07)

1495 4359  Takarmatur Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Diameter: 39 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:52)

1495 4050  Takarmatur höjd: 40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:41)

1495 4334  Takarmatur Kartell, "Fly", Ferucci Laviani transparent plast. Diameter: 50. Höjd: 35 cm

1495 4332  Takarmatur Kartell, "Fly", Ferucci Laviani, tansparent plast. Diameter: 50. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:32)

1495 4333  Takarmatur Kartell, "Fly", Ferucci Laviani, tranparent plast. Diameter: 50 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:11)

1495 4045  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 63cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:14)

1495 3219  Takarmatur mässing. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:10)

1495 4237  Tallrikar 10 st, England. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)

1495 4183  Tallrikar Tenn, 7 delar, 1700-/1800-tal. Diameter: ca 24 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:06)

1495 4014  Tallrikshylla 1800-tal, trä. Bredd: 137, djup: 23 cm, höjd: 138 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:09)

1495 4236  Tekoppar 9 delar, Österrike, omkring 1900, + 2 extrafat

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:28)

1495 4022  Terrin med lock, porslin. Längd: 40 cm

1495 4051  Teservisdelar/mattallrikar 45 delar, Adams, "Dickens", England

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:43)

1495 4376  Toilettebord 1950-tal, Teak. Bredd: 107, djup: 40 cm, höjd: 106 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:22)

1495 4218  Trädgårdsurnor ett par, gjutjärn. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:53)

1495 4031  Träskulptur Modell äldre. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:56)

1495 3293  Träsnitt 2 st. Åke Holm (1900-1980), Sverige. Signerad, numrerad 6/250, bm35x25 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:10)

1495 3064  Träsnitt Japan, Kunisada, diptyk, yttermått inklusive ram: 42x18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:36)

1495 4046  Träsnitt/litografi 2 st, Torsten Jurell (f. 1951), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 42x30cm-51x39cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:10)

1495 4199  Urna Sten. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:50)

1495 4348  Urverk Nils Berg, Stockholm. Diameter: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:56)

1495 4007  Väggbonad Margareta Wilk (1921-2000), Sverige. "Vinterjord". Signerad, daterad 1984,93x146 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:30)

1495 4358  Vägghylla Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Mahogny. Bredd: 36 cm. Djup: 15 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:48)

1495 3268  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda, "Artistcol". Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:05)

1495 4064  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Glas, "Jupiter" signerad Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. F 23/99, Special order. 1900-talets senare hälft. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:44)

1495 4094  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:21)

1495 4069  Vas Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:55)

1495 4239  Vas Irma Claesson (1911-1988), Sverige. Rörstrand. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:25)

1495 4298  Vas Kina, nutida. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:03)

1495 4173  Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:06)

1495 4318  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:21)

1495 4319  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:42)

1495 4240  Vas med hänkel, keramik, märkt NS. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:43)

1495 4056  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, Caramba. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:35)

1495 4055  Vaser 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 23-30cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)

1495 4247  Vaser 2 st. Silver, Danmark. Höjd: 9 - 15, Vikt: ca 225 g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:17)

1495 4076  Vinglas 4 st, Orrefors. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:44)

1495 4353  Vinglas 7 st. Spiegelau. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 20:34)

1495 4025  Vinkylare metall. Längd: 48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:56)

1495 4227  Vinskåp längd: 107 cm, djup, 43, höjd: 191 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 18:26)

1495 4172  Vitvinsglas 11 st. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:13)

1495 4355  Ytterfoder 2 st. Bo Fajans. Höjd: 17 - 29

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2022 19:27)

1495 4205  Ytterfoder Ett par, porslin, Rörstrand. Diameter: 17, höjd: 16 cm