Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 22 augusti 2016 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1051 4182  Akvarell Eric Elias, Kornhamnstorg, 1948, 30x40

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:20)

1051 5082  Akvarell Eric Söderqvist, Riddarholmen, 29x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:18)

1051 3121  Akvarell Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, Jakobsbergsgatan mellan Biblioteksgatan och Grev Turegatan

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:03)

1051 5015  Akvarell Fritz Björklund, Norrtull, signerad 1922, 30x48

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:07)

1051 5010  Akvarell Göran Folcker (1920-2000), 1946, Vaxholm, 31x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:02)

1051 5176  Akvarell Hantverkargatan/ Polhemsgatan, 18x22

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:50)

1051 5034  Akvarell Herman Müller (1840-1919), Stockholm, 37x54

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:01)

1051 5117  Akvarell Jan Lundquist, Nybrokajen, signerad, 26x48

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:10)

1051 5118  Akvarell Jan Lundquist, Skeppsbron, signerad, 29x42

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:13)

1051 5103  Akvarell Rune Rockström (1898-1983), Stockholm, signerad, 1951, motivet: 23x32

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:24)

1051 5177  Akvarell S Andersson, 1949, Stockholmsmotiv, 18x28

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:04)

1051 3485  Akvarell Sign Gedin, 1977, Stockholmsmotiv, 33x44

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:14)

1051 5145  Akvareller 2 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, ca 15x20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:29)

1051 1015  Akvareller 3 st, Stockholm, Lindström & Hillberg, motivet: 19x13 & 13x19

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:03)

1051 4117  Blandteknik Maria Aristova, Stortorget, monogramsignerad, 2013, bladets mått: 40x57

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:17)

1051 2298  Blyerts Emma, 1860, Mälarsidan från Helgeandsholmen, motivet: 14x22

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:30)

1051 5060  Blyerts Sven Göransson, Drottningholms Slott, signerad. SG 1930, motivet: 34x51

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:43)

1051 5028  Bok Ferdinand Boberg (1860-1946), Stockholmsbilder från början af 1900-talet

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:45)

1051 8133  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Stockholmsmotiv, Faggens krog, Södermalm, "Faggens, Barnängen 1919", motivet: 27x23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:42)

1051 5005  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), 'Från Beckholmsbron', 27/280, motivet: 31x27

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:31)

1051 5149  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Prästgatan, 42/100, motivet: 36x28

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:20)

1051 1074  Etsning Hjalmar Molin (1868-1954), 1921, Helgeandsholmen, motivet: 20x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:25)

1051 5032  Etsning Jean Skoglund (1908-1948), Stockholm från Mosebacke, Katarinahissen, signerad, motivet: 30x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:19)

1051 5031  Etsning Louis Sparre (1863-1964), Stockholm, motivet: 11, 5x18

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:54)

1051 5150  Etsning Olle Hjortzberg (1872-1959), Från Haga, 32/100, motivet: 28x23

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:14)

1051 5139  Etsning signerad. Harald Sallberg (1895-1963), södra Kungstornet

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:23)

1051 5011  Etsningar 2 st, Erik Enroth, Stockholm, motivet: 14x18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:10)

1051 5135  Etsningar 2 st, Gustaf Isander (1863-1929), Stockholms slott/Birger Jarls torg, 18x26 respektive 23x29

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:47)

1051 4427  Etsningar 3 st, bland annat Hellgren, motivet: 18x24 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:25)

1051 3361  Etsningar 3 st, Gustaf Isander (1863-1929), Stockholmsmotiv, motivet: ca 20x16

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:46)

1051 5138  Etsningar 6 st. Einar Ekroth, Stockholmsmotiv, motivet: 11x15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:53)

1051 5163  Etsningar 8 st. E Ekroth, Stockholmsmotiv, 15x11 - 13x21

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:14)

1051 5155  Färgetsningar 4 st, Staffan Snidare, Stockholmsmotiv, ca 10+ 6

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:55)

1051 5154  Färgetsningar 4 st, Staffan Snidare, Stockholmsmotiv, ca 10x6

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:51)

1051 5161  Färggravyr Stockholmsmotiv, motivet: 35x78

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:12)

1051 4050  Färglitografi 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Stockholmsmotiv, bladets mått: 51x25 + 27x39, 46/360 resp. 123/310

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:32)

1051 5111  Färglitografi 2 st. Waxholmsbåtarna Blidösund och Östanå, signerade, 84 /85, motivet: 15x23 + 34x45

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:28)

1051 5086  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Fjällgatan, PT, motivet: 25x58

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:44)

1051 5048  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Stockholm, 243/280, motivet: 35x40

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:39)

1051 1161  Färglitografi Bengt Elde (1939-2015), 386/390, Slussen, 41x54

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:39)

1051 5064  Färglitografi Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), "Mariefred", 160/360, signerad, motivet: 51x36

1051 5037  Färglitografi Bernt-Runa Jäverbrant, 34/150, Hantverkargatan, vy mot Stockholms Stadshus, motivet. 45x34

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:12)

1051 5114  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), "Sommarfest i Roslagen, EA-upplaga, signerad, motivet: 33x43

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:04)

1051 5112  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Gröna Lund, 2000, 188/360, motivet: 46x38

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:59)

1051 5113  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Gröna Lund, 2000, 291/360, signerad, motivet: 37x44

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:02)

1051 5115  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Skeppsbron, 278/290, signerad, motivet: 33x44

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:06)

1051 5014  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Waxholmsbåt, Östanå I, HC-upplaga, signerad. - 77, motivet: 46x38

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:30)

1051 5169  Färglitografi Dénes Perger (1934-2015), Riddarholmen, 2/20, motivet: 20x30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:39)

1051 1163  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), 15/360, Skeppsbron, 49x58

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:43)

1051 1164  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Drottningholms slott, 17/360, 49x57

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:45)

1051 5092  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Mosebacke Torg, 71/200, signerad, 44x54

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:57)

1051 5116  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Mosebacke torg, 88/360, motivet: 44x54

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:08)

1051 5147  Färglitografi Gösta Gustavsson, Vinterdag Stockholm, 1972. 222/300, 50x59

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:10)

1051 5101  Färglitografi Harald Sallberg (1895-1963), motiv från Slussen, s, 237/260. signerad, motivet: 39x48

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:27)

1051 4116  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Stockholm, 60/150, signerad, -66, motivet: 22x56

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:00)

1051 5065  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Waxholmsbåtar, 239/250, signerad-68, motivet: 58x36

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:31)

1051 5042  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Riksdagshuset och slottet, HC 12/50, 46x68

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:55)

1051 5041  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Stureplan, 163/290, 41x56

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:49)

1051 5078  Färglitografi Jan Lundquist, Gamla Stan, 182/290, motivet: 55x40

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:41)

1051 5119  Färglitografi Jan Lundquist, Norrskär, 269/299, signerad, motivet: 33x45

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:20)

1051 5051  Färglitografi Jan Lundquist, Stockholm, signerad, 14x25

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:01)

1051 5077  Färglitografi Jan Lundquist, Stureplan, 275/290, signerad, motivet: 40x55

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:39)

1051 5156  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), EA-upplaga, Stockholmsmotiv, 56x85

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:55)

1051 5026  Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), 106/495, Västerbron, motivet: 51x67

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:00)

1051 5087  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Skeppsholmen, 7/175, signerad, -75, bladets mått: 51x62

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:31)

1051 5049  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Waxholmsbåtar, 201/280, 16x22

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:40)

1051 5158  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Vita Bergen, 128/360, motivet: 20x17

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:34)

1051 5146  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), 25/210, Söder Mälarstrand, motivet: 50x37

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:09)

1051 5173  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Bellmansgatan, Mariahissen, 16/210, motivet: 62x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:44)

1051 4367  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Bellmansgatan, Mariahissen, EA-upplaga, motivet: 62x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:42)

1051 5172  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Oscars Teatern, 159/180, motivet: 53x44

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:39)

1051 4363  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Strömgatan, Stockholm, HC-upplaga, 20/25, motivet: 58x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:38)

1051 4366  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Tågstation, 3/180, bladets mått: 55x70

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:41)

1051 5144  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Södermalm, bladets mått: 56x42, 189/260

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:57)

1051 5168  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Stockholm, 291/350, motivet: 32x43

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:43)

1051 4115  Färglitografi R Eriksson, Söder Mälarstrand, signerad, -64, motivet: 24x31

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:59)

1051 5178  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Stockholm, 128/310, signerad, motivet: 26x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:20)

1051 5136  Färglitografi signerad, 'Stora Styvens Trappa', 123/220, gm. 46x34

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:32)

1051 5109  Färglitografi signerad, Stockholm, 35/125, bladets mått: 74x107

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:39)

1051 5133  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), 140/356, Katarinahissen, motivet: 48x24 cm,

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:06)

1051 5050  Färglitografi Ulf Göthman (f. 1945), Gamla Stan, 38/280, motivet: 44x31

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:50)

1051 4035  Färglitografier 2 st, Adrian van Arkel (f. 1924), Stockholmsmotiv, bladets mått: 57x45 323/330 resp. 131/290

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:55)

1051 5143  Färglitografier 2 st, Jan Lundquist, bladets mått: 50x25 + 28x43, 120/290

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:38)

1051 5140  Färglitografier 2 st, M Huss W, Stockholmsmotiv, bladets mått: 64x50 + 62x41 181/450 resp. 78/460

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:26)

1051 5141  Färglitografier 2 st, signerad. Mona Huss Walin (f. 1944), Stockholmsmotiv, bladets mått: 55x42 + 70x50, 340/435 resp. 293/450

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:47)

1051 5129  Färglitografier 2 st. Erik Cedervall, Stockholmsmotiv, numrerade och signerade, motivet: 38x29

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:18)

1051 4111  Färglitografier 3 st, Bert Håge Häverö (1932-2014), EA-upplagor, Waxholmsbåts motiv, motivet: 34x44

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:47)

1051 5093  Färgtryck Allmänna konst- och industriutställningen (Stockholmsutställningen 1897) på Djurgården i Stockholm 1897, motivet: 51x65

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:05)

1051 5094  Fotografi från Söder, 15x85

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:11)

1051 5162  Fotografi Katarinahissen, 48x68

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:13)

1051 5035  Fotografier 6 st, modell äldre, 30x40 & 18x24

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:04)

1051 5106  Gouache signerad GS, Stockholms slott, 30x41

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:43)

1051 5160  Grafiska tryck 6 st. Stockholmsmotiv, efter Martin, motivet: 35x51

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:05)

1051 5068  Grafiskt blad Knut Lindholm, Stockholm under Wasatiden, signerad i trycket, ramens innermått: 59x98

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:38)

1051 5069  Grafiskt tryck Stockholm från Mälaren, 45x73

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:45)

1051 4525  Gravyr JF Martin (efter), 'Utsigt af Stockholm från Gustaf Adolphs Torg', motivet: 35x53

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:20)

1051 4400  Gravyrer 2 st, Stockholmsmotiv, 37x54 respektive 22x33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:59)

1051 5130  Karta Neuhaus, panorama, Stockholm, nytryck av originalet från 1875, 56x73

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:26)

1051 8384  Karta Plankarta Stockholm, 50x46

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:50)

1051 1162  Kopparstick Braun/Hogenberg, Stockholm ca 1580, motivet. 32x47

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:40)

1051 5105  Kopparstick handkolorerat, Stockholm, 19x24

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:35)

1051 5104  Kopparstick Jean Benoit Winkler efter Jaques Miller, Drottningholms Slott, Vue de Drottningholm ur Collection des Prospects, handkolorerat, motivet: 30x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:26)

1051 9071  Kopparstick Jean Benoit Winkler efter Jaques Miller, Karlbergs Slott ur Collection des Prospects, kolorerat, Vue de Carlberg, motivet: 30x40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:21)

1051 5020  Kopparstick Stockholm, Boktryck, 22x33, modell äldre

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:25)

1051 5058  Litografi Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990), Söder Mälarstrand, 1 / 49, signerad -21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:08)

1051 5097  Litografi Hilding Linnqvist (1891-1984), Stockholms Stadshus, signerad -57, motivet: 40x29

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:13)

1051 5151  Litografi James Pauli (1857-1934), Riddarhuset, motivet: 25x38

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:14)

1051 5057  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Stig Claesson Slas (1928-2008), Nybroplan, 24/300, signerad, -69, motivet: 28x35

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:06)

1051 5157  Litografi Stig Jonzon (1913-1987), "Sandbäcksgatan, Stockholm", motivet: 27x20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:10)

1051 5128  Litografier 2 st, signerade och numrerade, Stockholmsmotiv, Nybroviken & Vy över Riddarfjärden, lösa blad, 73/395 respektive 133/395, bladets mått: 31x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:48)

1051 4096  Oljemålning Åke Nothberg (1891-1973), 1944, Utsikt från Södermalm mot Kungsholmen, 37x45

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:48)

1051 5181  Oljemålning Åke Wilhelm Andersson (1922-1988), ÅWA, Slussen, signerad, 64x98

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:54)

1051 5013  Oljemålning Axel Peter Tillskriven, 'Södra Landet Från Djurgården', 28x48

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:55)

1051 5110  Oljemålning Bagge, motiv från Söder, signerad, 55x45

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:53)

1051 5047  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Stockholmsmotiv mot söder, 27x35

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:17)

1051 5027  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Stockholmsmotiv, vy mot Riddarholmen från Norr Mälarstrand, 60x49

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:39)

1051 1159  Oljemålning Carl Johan Leveau, 'Klippan vid Dannviken. ', 69x99

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:33)

1051 5009  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Skeppsholmen, 26x35

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:00)

1051 5008  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Stadsgården, 18x27

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:00)

1051 5102  Oljemålning David Parsén (1896-1977), utsikt mot Söder, signerad, 1931, 42x32

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:28)

1051 5043  Oljemålning Elis Angnér (1888-1942), Berzelii park, 48x46

1051 5072  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Stockholms stadshus, signerad, -48, 37x31

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:54)

1051 5179  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Stockholmsmotiv, 54x40

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:32)

1051 5001  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), 'Kungsträdgården - Vårmorgon', -43, 52x64

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:34)

1051 8447  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Vasabron, signerad. -61, 54x63

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:05)

1051 5096  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Saltmätargatan 27, signerad, 31x38

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:12)

1051 5003  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Stockholm, 20x25

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:16)

1051 5038  Oljemålning Gustaf Svensson, Riddarholmen, 48x62

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:22)

1051 5076  Oljemålning Gustav Stenberg, Skansen, signerad, 16x21

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:54)

1051 5025  Oljemålning H Holmberg, Söder utsikt, signerad, 52x39

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:58)

1051 1158  Oljemålning Hadar Jönzén (1885-1977), Humlegårdsgatan, 61x50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:30)

1051 5098  Oljemålning Harald Sallberg (1895-1963), Söder Mälarstrand, signerad -38, 36x45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:17)

1051 5040  Oljemålning Helmi Sjöstrand, Ölandsgatan, 65x77

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:30)

1051 5016  Oljemålning J Bergling, Norrtull, signerad, 60x84

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:09)

1051 5070  Oljemålning Johan Nyström, Stockholmsmotiv, signerad, 1932, 27x21

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:01)

1051 5089  Oljemålning John Carlson, Lilla Albykyrkan, signerad, 49x54

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:04)

1051 5024  Oljemålning John Emanuel Malm (f. 1900), Stadsgårdskajen, Stockholm, 9x9

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:30)

1051 5039  Oljemålning Knut Janson (1882-1966), Stockholms inlopp, 65x81

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:23)

1051 8135  Oljemålning L Skönberg, Stockholm, Stockholms Stadshus, signerad. -35, 28x18

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:08)

1051 5029  Oljemålning Lars Erik Larsson (f. 1912), 1950-tal, Kornhamnstorg, 45x53

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:50)

1051 5063  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), "Västerbron", signerad, -94, 36x58

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:15)

1051 5079  Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Stockholm från Slussen, signerad, 40x69

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:04)

1051 5066  Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Stockholmsmotiv, signerad, 38x45

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:36)

1051 5091  Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), 'Finlandsbåten', signerad, 14x21

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:11)

1051 3145  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 'Höstskimmer, Riddarfjärden', signerad, 65x81

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:47)

1051 5100  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Engelbrektskyrkan, signerad, -34, 48x37

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:18)

1051 5131  Oljemålning Olle Krantz (1906-1999), utsikt från Söder, signerad, 46x55

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:38)

1051 5081  Oljemålning Olle Tandberg (1885-1952), Gråmunkegränd, signerad, 32x23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:09)

1051 5153  Oljemålning Olle Tandberg (1885-1952), Motiv från söder, 24x33

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:19)

1051 5084  Oljemålning Olof Benander, Stockholm, signerad, 1967, 45x88

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:29)

1051 5175  Oljemålning Ragnar Swahn (1882-1964), utsikt från Djurgården mot Strandvägen, 81x100

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:13)

1051 5088  Oljemålning Signerad Krasse 1952, Vy mot Skeppsholmen från Skeppsbron, Stockholm, 45x54

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:02)

1051 5030  Oljemålning Signerad Sjösten, 40x51, Norrström

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:37)

1051 1224  Oljemålning signerad, 'Solstrålar', Stockholmsmotiv, 38x46

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:23)

1051 5074  Oljemålning signerad. Gustav Stenberg, isbrytare i Nybroviken, 45x54

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:16)

1051 3433  Oljemålning signerad. T. Mandel, Åsöberget, 29x49

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:31)

1051 5137  Oljemålning Tora Pors, 1056, Utsikt från Lidingö mot Värtan, 55x46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:06)

1051 5071  Oljemålning W Willqvist, Stockholm, signerad, 27x35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:51)

1051 1596  Oljemålningar 2 st. Lars Tärning (f. 1945), Stockholmsmotiv, "Djurgårdsbrunnsviken" samt "Från Kattgränd", signerade, -90, 17x24 + 17x32

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:03)

1051 5062  Oljemålningar 2 st. Lars Tärning (f. 1945), Stockholmsmotiv, signerade och daterade, -89 /-94, 22x31 + 32x23

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:11)

1051 5126  Pastell Gösta Larsson, 1956, Kåkbrinken - Västerlånggatan, 40x32 cm, filt uppfodrad på pannå

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:00)

1051 1513  Pastell Sture Hemmin, Brunnsviken, Bellevueterassen, signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:17)

1051 5012  Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholmsmotiv, 310-upplaga, motivet: 26x23

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:17)

1051 5002  Träsnitt 3 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholmsmotiv, utsikt mot Kornhamnstorg och Gamla Stan, 65x150 cm (3 lösa blad á 65x50 cm)

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:52)

1051 5053  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1968, HC-upplaga, 28/30, motivet: 26x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:47)

1051 5152  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1977, Stockholmsmotiv, 204/560, motivet: 34x55

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:16)

1051 5067  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Årstabron, 281/360, motivet: 40x54

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:53)

1051 4576  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), HC-upplaga, 18/20, 5 sammanfogade lösa blad, 30x276

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:28)

1051 5120  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, 161/360, signerad -80, motivet: 39x55

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:23)

1051 1394  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, signerad -59, motivet: 34x39

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:25)

1051 5132  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Söder, 134/360, signerad, -76, motivet: 40x55

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:46)

1051 8068  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Värtahamnen, 343/360, motivet: 39x54

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:24)

1051 5021  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), vy mot Mariaberget med Laurinska Huset, PT, signerad. -80, motivet: 38x55

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:36)

1051 5022  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), vy mot Mariaberget med Laurinska Huset, PT, signerad. -80, motivet: 38x55

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:37)

1051 5090  Träsnitt Waldemar Bernhard (1890-1965), Lejonbacken, signerad W Bernhard, 372/777, 20x16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:30)

1051 5044  Träsnitt Waldemar Bernhard (1890-1965), signerad W Bernhard, Katarinahissen, motivet: 23x16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:21)

1051 5052  Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Stockholm, 1966, 37x45

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:37)

1051 5107  Tuschlavering Oidentifierad konstnär, Djurgården, signerad, 1924, 30x41

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:40)