1051 4182 Akvarell Eric Elias, Kornhamnstorg, 1948, 30x40
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:20)
1051 5082 Akvarell Eric Söderqvist, Riddarholmen, 29x39
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:18)
1051 3121 Akvarell Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, Jakobsbergsgatan mellan Biblioteksgatan och Grev Turegatan
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:03)
1051 5015 Akvarell Fritz Björklund, Norrtull, signerad 1922, 30x48
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:07)
1051 5010 Akvarell Göran Folcker (1920-2000), 1946, Vaxholm, 31x39
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:02)
1051 5176 Akvarell Hantverkargatan/ Polhemsgatan, 18x22
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:50)
1051 5034 Akvarell Herman Müller (1840-1919), Stockholm, 37x54
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:01)
1051 5117 Akvarell Jan Lundquist, Nybrokajen, signerad, 26x48
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:10)
1051 5118 Akvarell Jan Lundquist, Skeppsbron, signerad, 29x42
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:13)
1051 5103 Akvarell Rune Rockström (1898-1983), Stockholm, signerad, 1951, motivet: 23x32
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:24)
1051 5177 Akvarell S Andersson, 1949, Stockholmsmotiv, 18x28
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:04)
1051 3485 Akvarell Sign Gedin, 1977, Stockholmsmotiv, 33x44
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:14)
1051 5145 Akvareller 2 st, Frans Lindström (1874-1954), Stockholmsmotiv, ca 15x20
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:29)
1051 1015 Akvareller 3 st, Stockholm, Lindström & Hillberg, motivet: 19x13 & 13x19
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:03)
1051 4117 Blandteknik Maria Aristova, Stortorget, monogramsignerad, 2013, bladets mått: 40x57
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:17)
1051 2298 Blyerts Emma, 1860, Mälarsidan från Helgeandsholmen, motivet: 14x22
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:30)
1051 5060 Blyerts Sven Göransson, Drottningholms Slott, signerad. SG 1930, motivet: 34x51
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:43)
1051 5028 Bok Ferdinand Boberg (1860-1946), Stockholmsbilder från början af 1900-talet
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:45)
1051 8133 Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Stockholmsmotiv, Faggens krog, Södermalm, "Faggens, Barnängen 1919", motivet: 27x23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:42)
1051 5005 Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), 'Från Beckholmsbron', 27/280, motivet: 31x27
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:31)
1051 5149 Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Prästgatan, 42/100, motivet: 36x28
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:20)
1051 1074 Etsning Hjalmar Molin (1868-1954), 1921, Helgeandsholmen, motivet: 20x33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:25)
1051 5032 Etsning Jean Skoglund (1908-1948), Stockholm från Mosebacke, Katarinahissen, signerad, motivet: 30x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:19)
1051 5031 Etsning Louis Sparre (1863-1964), Stockholm, motivet: 11, 5x18
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:54)
1051 5150 Etsning Olle Hjortzberg (1872-1959), Från Haga, 32/100, motivet: 28x23
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:14)
1051 5139 Etsning signerad. Harald Sallberg (1895-1963), södra Kungstornet
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:23)
1051 5011 Etsningar 2 st, Erik Enroth, Stockholm, motivet: 14x18
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:10)
1051 5135 Etsningar 2 st, Gustaf Isander (1863-1929), Stockholms slott/Birger Jarls torg, 18x26 respektive 23x29
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:47)
1051 4427 Etsningar 3 st, bland annat Hellgren, motivet: 18x24 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:25)
1051 3361 Etsningar 3 st, Gustaf Isander (1863-1929), Stockholmsmotiv, motivet: ca 20x16
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:46)
1051 5138 Etsningar 6 st. Einar Ekroth, Stockholmsmotiv, motivet: 11x15
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:53)
1051 5163 Etsningar 8 st. E Ekroth, Stockholmsmotiv, 15x11 - 13x21
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:14)
1051 5155 Färgetsningar 4 st, Staffan Snidare, Stockholmsmotiv, ca 10+ 6
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:55)
1051 5154 Färgetsningar 4 st, Staffan Snidare, Stockholmsmotiv, ca 10x6
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:51)
1051 5161 Färggravyr Stockholmsmotiv, motivet: 35x78
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:12)
1051 4050 Färglitografi 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Stockholmsmotiv, bladets mått: 51x25 + 27x39, 46/360 resp. 123/310
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:32)
1051 5111 Färglitografi 2 st. Waxholmsbåtarna Blidösund och Östanå, signerade, 84 /85, motivet: 15x23 + 34x45
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:28)
1051 5086 Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Fjällgatan, PT, motivet: 25x58
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:44)
1051 5048 Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Stockholm, 243/280, motivet: 35x40
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:39)
1051 1161 Färglitografi Bengt Elde (1939-2015), 386/390, Slussen, 41x54
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:39)
1051 5064 Färglitografi Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), "Mariefred", 160/360, signerad, motivet: 51x36
1051 5037 Färglitografi Bernt-Runa Jäverbrant, 34/150, Hantverkargatan, vy mot Stockholms Stadshus, motivet. 45x34
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:12)
1051 5114 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), "Sommarfest i Roslagen, EA-upplaga, signerad, motivet: 33x43
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:04)
1051 5112 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Gröna Lund, 2000, 188/360, motivet: 46x38
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:59)
1051 5113 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Gröna Lund, 2000, 291/360, signerad, motivet: 37x44
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:02)
1051 5115 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Skeppsbron, 278/290, signerad, motivet: 33x44
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:06)
1051 5014 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Waxholmsbåt, Östanå I, HC-upplaga, signerad. - 77, motivet: 46x38
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:30)
1051 5169 Färglitografi Dénes Perger (1934-2015), Riddarholmen, 2/20, motivet: 20x30
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:39)
1051 1163 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), 15/360, Skeppsbron, 49x58
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:43)
1051 1164 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Drottningholms slott, 17/360, 49x57
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:45)
1051 5092 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Mosebacke Torg, 71/200, signerad, 44x54
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:57)
1051 5116 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Mosebacke torg, 88/360, motivet: 44x54
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:08)
1051 5147 Färglitografi Gösta Gustavsson, Vinterdag Stockholm, 1972. 222/300, 50x59
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:10)
1051 5101 Färglitografi Harald Sallberg (1895-1963), motiv från Slussen, s, 237/260. signerad, motivet: 39x48
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:27)
1051 4116 Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Stockholm, 60/150, signerad, -66, motivet: 22x56
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:00)
1051 5065 Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Waxholmsbåtar, 239/250, signerad-68, motivet: 58x36
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:31)
1051 5042 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Riksdagshuset och slottet, HC 12/50, 46x68
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:55)
1051 5041 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Stureplan, 163/290, 41x56
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:49)
1051 5078 Färglitografi Jan Lundquist, Gamla Stan, 182/290, motivet: 55x40
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:41)
1051 5119 Färglitografi Jan Lundquist, Norrskär, 269/299, signerad, motivet: 33x45
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:20)
1051 5051 Färglitografi Jan Lundquist, Stockholm, signerad, 14x25
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:01)
1051 5077 Färglitografi Jan Lundquist, Stureplan, 275/290, signerad, motivet: 40x55
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:39)
1051 5156 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), EA-upplaga, Stockholmsmotiv, 56x85
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:55)
1051 5026 Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), 106/495, Västerbron, motivet: 51x67
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:00)
1051 5087 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Skeppsholmen, 7/175, signerad, -75, bladets mått: 51x62
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:31)
1051 5049 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Waxholmsbåtar, 201/280, 16x22
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:40)
1051 5158 Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Vita Bergen, 128/360, motivet: 20x17
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:34)
1051 5146 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), 25/210, Söder Mälarstrand, motivet: 50x37
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:09)
1051 5173 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Bellmansgatan, Mariahissen, 16/210, motivet: 62x40
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:44)
1051 4367 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Bellmansgatan, Mariahissen, EA-upplaga, motivet: 62x40
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:42)
1051 5172 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Oscars Teatern, 159/180, motivet: 53x44
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:39)
1051 4363 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Strömgatan, Stockholm, HC-upplaga, 20/25, motivet: 58x40
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:38)
1051 4366 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Tågstation, 3/180, bladets mått: 55x70
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:41)
1051 5144 Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Södermalm, bladets mått: 56x42, 189/260
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:57)
1051 5168 Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Stockholm, 291/350, motivet: 32x43
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:43)
1051 4115 Färglitografi R Eriksson, Söder Mälarstrand, signerad, -64, motivet: 24x31
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:59)
1051 5178 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Stockholm, 128/310, signerad, motivet: 26x40
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:20)
1051 5136 Färglitografi signerad, 'Stora Styvens Trappa', 123/220, gm. 46x34
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:32)
1051 5109 Färglitografi signerad, Stockholm, 35/125, bladets mått: 74x107
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:39)
1051 5133 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), 140/356, Katarinahissen, motivet: 48x24 cm,
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:06)
1051 5050 Färglitografi Ulf Göthman (f. 1945), Gamla Stan, 38/280, motivet: 44x31
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:50)
1051 4035 Färglitografier 2 st, Adrian van Arkel (f. 1924), Stockholmsmotiv, bladets mått: 57x45 323/330 resp. 131/290
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:55)
1051 5143 Färglitografier 2 st, Jan Lundquist, bladets mått: 50x25 + 28x43, 120/290
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:38)
1051 5140 Färglitografier 2 st, M Huss W, Stockholmsmotiv, bladets mått: 64x50 + 62x41 181/450 resp. 78/460
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:26)
1051 5141 Färglitografier 2 st, signerad. Mona Huss Walin (f. 1944), Stockholmsmotiv, bladets mått: 55x42 + 70x50, 340/435 resp. 293/450
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:47)
1051 5129 Färglitografier 2 st. Erik Cedervall, Stockholmsmotiv, numrerade och signerade, motivet: 38x29
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:18)
1051 4111 Färglitografier 3 st, Bert Håge Häverö (1932-2014), EA-upplagor, Waxholmsbåts motiv, motivet: 34x44
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:47)
1051 5093 Färgtryck Allmänna konst- och industriutställningen (Stockholmsutställningen 1897) på Djurgården i Stockholm 1897, motivet: 51x65
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:05)
1051 5094 Fotografi från Söder, 15x85
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:11)
1051 5162 Fotografi Katarinahissen, 48x68
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:13)
1051 5035 Fotografier 6 st, modell äldre, 30x40 & 18x24
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:04)
1051 5106 Gouache signerad GS, Stockholms slott, 30x41
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:43)
1051 5160 Grafiska tryck 6 st. Stockholmsmotiv, efter Martin, motivet: 35x51
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:05)
1051 5068 Grafiskt blad Knut Lindholm, Stockholm under Wasatiden, signerad i trycket, ramens innermått: 59x98
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:38)
1051 5069 Grafiskt tryck Stockholm från Mälaren, 45x73
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:45)
1051 4525 Gravyr JF Martin (efter), 'Utsigt af Stockholm från Gustaf Adolphs Torg', motivet: 35x53
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:20)
1051 4400 Gravyrer 2 st, Stockholmsmotiv, 37x54 respektive 22x33
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:59)
1051 5130 Karta Neuhaus, panorama, Stockholm, nytryck av originalet från 1875, 56x73
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:26)
1051 8384 Karta Plankarta Stockholm, 50x46
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:50)
1051 1162 Kopparstick Braun/Hogenberg, Stockholm ca 1580, motivet. 32x47
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:40)
1051 5105 Kopparstick handkolorerat, Stockholm, 19x24
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:35)
1051 5104 Kopparstick Jean Benoit Winkler efter Jaques Miller, Drottningholms Slott, Vue de Drottningholm ur Collection des Prospects, handkolorerat, motivet: 30x40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:26)
1051 9071 Kopparstick Jean Benoit Winkler efter Jaques Miller, Karlbergs Slott ur Collection des Prospects, kolorerat, Vue de Carlberg, motivet: 30x40 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:21)
1051 5020 Kopparstick Stockholm, Boktryck, 22x33, modell äldre
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:25)
1051 5058 Litografi Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990), Söder Mälarstrand, 1 / 49, signerad -21
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:08)
1051 5097 Litografi Hilding Linnqvist (1891-1984), Stockholms Stadshus, signerad -57, motivet: 40x29
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:13)
1051 5151 Litografi James Pauli (1857-1934), Riddarhuset, motivet: 25x38
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:14)
1051 5057 Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Stig Claesson Slas (1928-2008), Nybroplan, 24/300, signerad, -69, motivet: 28x35
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:06)
1051 5157 Litografi Stig Jonzon (1913-1987), "Sandbäcksgatan, Stockholm", motivet: 27x20
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:10)
1051 5128 Litografier 2 st, signerade och numrerade, Stockholmsmotiv, Nybroviken & Vy över Riddarfjärden, lösa blad, 73/395 respektive 133/395, bladets mått: 31x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:48)
1051 4096 Oljemålning Åke Nothberg (1891-1973), 1944, Utsikt från Södermalm mot Kungsholmen, 37x45
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:48)
1051 5181 Oljemålning Åke Wilhelm Andersson (1922-1988), ÅWA, Slussen, signerad, 64x98
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:54)
1051 5013 Oljemålning Axel Peter Tillskriven, 'Södra Landet Från Djurgården', 28x48
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:55)
1051 5110 Oljemålning Bagge, motiv från Söder, signerad, 55x45
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:53)
1051 5047 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Stockholmsmotiv mot söder, 27x35
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:17)
1051 5027 Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Stockholmsmotiv, vy mot Riddarholmen från Norr Mälarstrand, 60x49
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:39)
1051 1159 Oljemålning Carl Johan Leveau, 'Klippan vid Dannviken. ', 69x99
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:33)
1051 5009 Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Skeppsholmen, 26x35
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:00)
1051 5008 Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Stadsgården, 18x27
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:00)
1051 5102 Oljemålning David Parsén (1896-1977), utsikt mot Söder, signerad, 1931, 42x32
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:28)
1051 5043 Oljemålning Elis Angnér (1888-1942), Berzelii park, 48x46
1051 5072 Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Stockholms stadshus, signerad, -48, 37x31
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:54)
1051 5179 Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Stockholmsmotiv, 54x40
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:32)
1051 5001 Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), 'Kungsträdgården - Vårmorgon', -43, 52x64
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:34)
1051 8447 Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Vasabron, signerad. -61, 54x63
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:05)
1051 5096 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Saltmätargatan 27, signerad, 31x38
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:12)
1051 5003 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Stockholm, 20x25
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:16)
1051 5038 Oljemålning Gustaf Svensson, Riddarholmen, 48x62
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:22)
1051 5076 Oljemålning Gustav Stenberg, Skansen, signerad, 16x21
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:54)
1051 5025 Oljemålning H Holmberg, Söder utsikt, signerad, 52x39
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:58)
1051 1158 Oljemålning Hadar Jönzén (1885-1977), Humlegårdsgatan, 61x50
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:30)
1051 5098 Oljemålning Harald Sallberg (1895-1963), Söder Mälarstrand, signerad -38, 36x45
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:17)
1051 5040 Oljemålning Helmi Sjöstrand, Ölandsgatan, 65x77
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:30)
1051 5016 Oljemålning J Bergling, Norrtull, signerad, 60x84
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:09)
1051 5070 Oljemålning Johan Nyström, Stockholmsmotiv, signerad, 1932, 27x21
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:01)
1051 5089 Oljemålning John Carlson, Lilla Albykyrkan, signerad, 49x54
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:04)
1051 5024 Oljemålning John Emanuel Malm (f. 1900), Stadsgårdskajen, Stockholm, 9x9
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:30)
1051 5039 Oljemålning Knut Janson (1882-1966), Stockholms inlopp, 65x81
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:23)
1051 8135 Oljemålning L Skönberg, Stockholm, Stockholms Stadshus, signerad. -35, 28x18
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:08)
1051 5029 Oljemålning Lars Erik Larsson (f. 1912), 1950-tal, Kornhamnstorg, 45x53
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:50)
1051 5063 Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), "Västerbron", signerad, -94, 36x58
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:15)
1051 5079 Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Stockholm från Slussen, signerad, 40x69
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:04)
1051 5066 Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Stockholmsmotiv, signerad, 38x45
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:36)
1051 5091 Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), 'Finlandsbåten', signerad, 14x21
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:11)
1051 3145 Oljemålning Oidentifierad konstnär, 'Höstskimmer, Riddarfjärden', signerad, 65x81
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:47)
1051 5100 Oljemålning Oidentifierad konstnär, Engelbrektskyrkan, signerad, -34, 48x37
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:18)
1051 5131 Oljemålning Olle Krantz (1906-1999), utsikt från Söder, signerad, 46x55
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:38)
1051 5081 Oljemålning Olle Tandberg (1885-1952), Gråmunkegränd, signerad, 32x23
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:09)
1051 5153 Oljemålning Olle Tandberg (1885-1952), Motiv från söder, 24x33
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:19)
1051 5084 Oljemålning Olof Benander, Stockholm, signerad, 1967, 45x88
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:29)
1051 5175 Oljemålning Ragnar Swahn (1882-1964), utsikt från Djurgården mot Strandvägen, 81x100
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:13)
1051 5088 Oljemålning Signerad Krasse 1952, Vy mot Skeppsholmen från Skeppsbron, Stockholm, 45x54
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:02)
1051 5030 Oljemålning Signerad Sjösten, 40x51, Norrström
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:37)
1051 1224 Oljemålning signerad, 'Solstrålar', Stockholmsmotiv, 38x46
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:23)
1051 5074 Oljemålning signerad. Gustav Stenberg, isbrytare i Nybroviken, 45x54
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:16)
1051 3433 Oljemålning signerad. T. Mandel, Åsöberget, 29x49
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:31)
1051 5137 Oljemålning Tora Pors, 1056, Utsikt från Lidingö mot Värtan, 55x46
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:06)
1051 5071 Oljemålning W Willqvist, Stockholm, signerad, 27x35
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:51)
1051 1596 Oljemålningar 2 st. Lars Tärning (f. 1945), Stockholmsmotiv, "Djurgårdsbrunnsviken" samt "Från Kattgränd", signerade, -90, 17x24 + 17x32
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:03)
1051 5062 Oljemålningar 2 st. Lars Tärning (f. 1945), Stockholmsmotiv, signerade och daterade, -89 /-94, 22x31 + 32x23
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:11)
1051 5126 Pastell Gösta Larsson, 1956, Kåkbrinken - Västerlånggatan, 40x32 cm, filt uppfodrad på pannå
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:00)
1051 1513 Pastell Sture Hemmin, Brunnsviken, Bellevueterassen, signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:17)
1051 5012 Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholmsmotiv, 310-upplaga, motivet: 26x23
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:17)
1051 5002 Träsnitt 3 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholmsmotiv, utsikt mot Kornhamnstorg och Gamla Stan, 65x150 cm (3 lösa blad á 65x50 cm)
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:52)
1051 5053 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1968, HC-upplaga, 28/30, motivet: 26x40
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:47)
1051 5152 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1977, Stockholmsmotiv, 204/560, motivet: 34x55
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:16)
1051 5067 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Årstabron, 281/360, motivet: 40x54
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 20:53)
1051 4576 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), HC-upplaga, 18/20, 5 sammanfogade lösa blad, 30x276
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:28)
1051 5120 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, 161/360, signerad -80, motivet: 39x55
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:23)
1051 1394 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, signerad -59, motivet: 34x39
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:25)
1051 5132 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Söder, 134/360, signerad, -76, motivet: 40x55
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:46)
1051 8068 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Värtahamnen, 343/360, motivet: 39x54
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:24)
1051 5021 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), vy mot Mariaberget med Laurinska Huset, PT, signerad. -80, motivet: 38x55
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:36)
1051 5022 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), vy mot Mariaberget med Laurinska Huset, PT, signerad. -80, motivet: 38x55
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:37)
1051 5090 Träsnitt Waldemar Bernhard (1890-1965), Lejonbacken, signerad W Bernhard, 372/777, 20x16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 18:30)
1051 5044 Träsnitt Waldemar Bernhard (1890-1965), signerad W Bernhard, Katarinahissen, motivet: 23x16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:21)
1051 5052 Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Stockholm, 1966, 37x45
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:37)
1051 5107 Tuschlavering Oidentifierad konstnär, Djurgården, signerad, 1924, 30x41
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2016 19:40)