1453 3009 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Aquarium". Signerad. Akryl på duk. Bildmått: 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 55x44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:51)
1453 9010 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Highway". Signerad. Akryl på duk. Bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:51)
1453 4299 Akvarell Axel Österberg (1866-1952), Sverige. "Claes på hörnet". Signerad. Akvarell, bildmått: 22x31, yttermått inklusive ram: 31x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:52)
1453 1018 Akvarell Enrico Tarenghi (1848-1938), Italien. Musikanter. Signerad. Akvarell, 36x54cm, yttermått inklusive ram: 57x75cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:45)
1453 4306 Akvarell Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Organic patterns", Signerad FJ, Akvarell på papper. Bildmått: 17x50 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:47)
1453 4462 Akvarell Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, daterad 96, fåglar. Akvarell, bildmått: 26x37cm, yttermått inklusive ram: 44x54cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:18)
1453 4066 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, -96. Akvarell, bildmått: 38x48, yttermått inklusive ram: 57x67 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:12)
1453 4124 Akvarell Rudolf Carlborg (1892-1963), Sverige. Morgontoilett. Signerad, daterad 1951. Akvarell, 35x31 cm, yttermått inklusive ram: 51x45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:43)
1453 3050 Akvareller 2 st, Rose Parker, Motiv från Kairo. Signerad, daterad 1909. Akvarell, bildmått: 25x17 - 17x23, yttermått inklusive ram: 36x40 -44x34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:48)
1453 4159 Armband silver, VJ, 1973. Längd: 19, vikt: 40g ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:22)
1453 4390 Armbandsur Chronograph, Antimagnetic. Diameter: 36mm, manuell, doublé, saknar armband och sprinter
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:13)
1453 4211 Armlänk metall och emalj. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:48)
1453 4320 Bägare 2 st, silver. Höjd: 12-13 cm, Vikt: ca 280 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:31)
1453 4418 Bajonett med balja. Längd: 58 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:32)
1453 4485 Bänk omkr. 1900. Längd: 100
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:10)
1453 4015 Bänk Teak, Yngvar Sandström. Längd: 170, djup: 42 cm, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:58)
1453 4331 Barnservis 3 delar, Arabia. Höjd: 3 - 7
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:28)
1453 4154 Bestick 32 delar, silver 4x8 st, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 2007. Längd: 16-21 cm, bruttovikt: 1500g
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:06)
1453 4155 Bestick 36 delar, silver, "Olga", GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1990. Längd: 16-21, vikt: 1650g brutto
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:29)
1453 4153 Bestick 36 delar, silver, "Olga", importstämplar. Längd: 18-21 cm, bruttovikt: 2000g
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:01)
1453 4141 Bestickuppsättning silver, 36 delar, modell "Olga", GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1990. Längd: 15-18 cm, i etui, bruttovikt: 1200g
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:01)
1453 4491 Blandteknik Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Sommaridyll, Signerad. Blandteknik, bildmått: 43x60, yttermått inklusive ram: 71x87 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:50)
1453 3192 Blandteknik Jonas Fredén (1959-2020), Sverige. Lejon. Signerad, daterad -10. Mixed media / collage, bildmått: 18x25 cm, yttermått inklusive ram: 30x35 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:00)
1453 4484 Blandteknik Nils Malmström (1936-2006), Sverige. Hästar. Signerad, blandteknik, 27x37 cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:18)
1453 9479 Blandteknik Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Komposition, Signerad -91. Blandteknik, bildmått: 49x39, yttermått inklusive ram: 65x46 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:57)
1453 4169 Blandteknik Tage Hedqvist (1909-1997), Sverige. Stockholmsbild. Signerad, daterad 1948. Blandteknik, bildmått: 25x35, yttermått inklusive ram: 44x53 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:28)
1453 4167 Blandteknik Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Norra bantorget. Signerad, daterad 1954. Blandteknik, bildmått: 16x28, yttermått inklusive ram: 30x40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:18)
1453 3190 Blandteknik / collage Jonas Fredén (1959-2020), Sverige. "Lejonsång", Signerad. Blandteknik, bildmått: 10x14 cm, yttermått inklusive ram: 19x25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:57)
1453 4413 Block Diverse, nautica
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:37)
1453 4317 Bojan Kina. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:08)
1453 4197 Bokhylla Furu. Bredd: 195, djup: 27 cm, höjd: 186 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 21:01)
1453 4288 Bokhylla mahogny. Bredd: 180, djup: 25 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:47)
1453 4075 Bokhylla string, etikettmärkt. Bredd: 78 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:39)
1453 4273 Bokhyllor Ett par, Björk, tidigt 1900. Bredd: 71, djup: 28 cm, höjd: 140 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:04)
1453 4069 Boksnurra Ek. Längd: 50, djup: 50 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:20)
1453 3105 Bokstöd Ett par, Afrikana, trä. Höjd: 25 ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:39)
1453 8235 Bordsgarnityr 3 delar, Bordsur + 1 par ljusstakar, J Leja, Stockholm. Höjd: 28-43 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:38)
1453 4190 Bordslampa ASEA Skandia, plastskärm / metallfot. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:58)
1453 4271 Bordslampa nysilver, orientalisk dekor. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:13)
1453 4049 Bordslampa Putti, Trä, monogramsignerad 1928. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:29)
1453 4383 Bordslampa Rörstrand. Höjd: 45cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:36)
1453 4215 Bordslampfot "Druvan", Rörstrand. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:52)
1453 4192 Bordslampfot Jugend. Höjd: 28, fd fotogenlampa
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:11)
1453 9057 Bordslampfot Keramos, Austria. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:02)
1453 4349 Bordslampfot mässing. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:14)
1453 4343 Bordslampor ett par, Örsjö, design: Kjell Blomberg. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:04)
1453 4265 Brickbord England. Bredd: 75, djup: 49 cm, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:49)
1453 3317 Brosch 18k guld, Camé, Göteborg, 1951. Höjd: 6, vikt: 12g brutto
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:06)
1453 4146 Buljongkoppar 6 st, Hutschenreuther. Diameter: 12-17 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:30)
1453 4253 Byrå 1930-tal, björk. Bredd: 85, djup: 43 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:49)
1453 4323 Byrå Bemålad, 1800-tal. Bredd: 105, djup: 46 cm, höjd: 102 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:47)
1453 4373 Byrå engelsk stil. Bredd: 47 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:57)
1453 4251 Byrå Mahogny & Valnöt. Bredd: 83, djup: 50 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:45)
1453 4467 Byrå rokokostil, Stenskiva, mahogny. Bredd: 62, djup: 35 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:33)
1453 4195 Byrå rokokostil, Stenskiva. Bredd: 62, djup: 35 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:29)
1453 4424 Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 92 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 81 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:16)
1453 4186 Byrå Sent 1800-tal, Mahogny & Valnöt. Bredd: 88, djup: 51 cm, höjd: 100 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:58)
1453 4250 Byrå Teak, 6-lådor. Bredd: 75, djup: 37 cm, höjd: 105 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:53)
1453 4268 Byrå / hurts Furu. Längd: 41, djup: 63 cm, höjd: 88 cm
1453 4276 Clubfåtölj modell äldre, bredd: 79 cm, h. 76 cm, totaldjup: 79 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:16)
1453 4021 Dockskåpsmöbler diverse
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:05)
1453 4303 Dosa silver, Persien, dekorerad med stenar. Längd: 9. Djup: 7 cm, höjd: 4 cm, vikt: 155g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:40)
1453 4157 Dosor 5 st, Porslin, bland annat Sevres. Längd: 6-12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:43)
1453 4084 Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad 10/150, oramat löst blad, Kvinna i dörr. Bildmått: 20x15,5
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:36)
1453 4129 Etsning Ernst Hällgren (1889-1944), Sverige. "Koppartälten Haga". Signerad. Bildmått: 16x24, yttermått inklusive ram: 27x33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:22)
1453 4085 Etsning Gösta Ehrenberg (f. 1923), Sverige. Signerad, numrerad 68/120, innergård. Bildmått: 20x30, yttermått inklusive ram: 36x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:36)
1453 4118 Etsning Helmer MasOlle (1884-1969), Sverige. Modell. Signerad. Bildmått: 23x13 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:51)
1453 4425 Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 74. Bildmått: 15x13cm, yttermått inklusive ram: 39x27cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:32)
1453 4453 Etsningar Jozef Hecht (1891-1951), Polen. "Animaux gravés au Burin". Signerade. Mapp med 11 st oramade lösa blad. Bladets mått: 30x40 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:54)
1453 4233 Färgkrita Otto Lindström (1883-1932), Sverige. Modell. Signerad, daterad 1926. Bildmått: 33x22, yttermått inklusive ram: 47x35 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:15)
1453 4294 Färglitografi "Carolus", Karl XII. Ej signerad. Yttermått inklusive ram: 54x44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:22)
1453 4337 Färglitografi 2 st, Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 50x56 ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:52)
1453 4429 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. "Sol i hamnen". Signerad, numrerad pt. Färglitografi, bildmått: 21x39, yttermått inklusive ram: 36x54 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:07)
1453 9026 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi, bildmått: 30x37cm, yttermått inklusive ram: 56x68cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:59)
1453 4460 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), östermalmshallarna. Färglitografi. Bladets mått: 45x60cm, oramat löst blad.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:56)
1453 4461 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 222/375, Östermalmshallarna. Färglitografi, bildmått: 37x52cm, yttermått inklusive ram: 51x66cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:13)
1453 4459 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 281/375, Waxholm I. Färglitografi. Bladets mått: 45x55, oramat löst blad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:54)
1453 4455 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 8/290, Gamla Stan. Färglitografi, bildmått: 34x44cm, yttermått inklusive ram: 51x61cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:51)
1453 4454 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 8/290, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 32x43cm, yttermått inklusive ram: 51x61cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:07)
1453 4456 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 8/290, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 34x43cm, yttermått inklusive ram: 51x61cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:10)
1453 4457 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 8/290, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 34x43cm, yttermått inklusive ram: 51x61cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:17)
1453 4371 Färglitografi Birthe Wesselhöft (f. 1934), Danmark. Blomsterstilleben. Signerad, numrerad 174/200. Färglitografi, bildmått: 48x36, yttermått inklusive ram: 74x61 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:45)
1453 4369 Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Par. Signerad, numrerad ea. Färglitografi, bildmått: 42x32 cm, yttermått inklusive ram: 71x58 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:09)
1453 4061 Färglitografi Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad, numrerad 352/360, daterad -96, Stockholms Slott. Färglitografi, bildmått: 30x50, yttermått inklusive ram: 50x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:30)
1453 4409 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 84/360, Mosebacke torg. Färglitografi, bildmått: 45x55, yttermått inklusive ram: 64x72 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:40)
1453 4136 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad hc 11/40, daterad -86. Färglitografi, bildmått: 55x46, yttermått inklusive ram: 77x66 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:56)
1453 4426 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 32/400. Färglitografi, bildmått: 37x53cm, yttermått inklusive ram: 43x60cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:17)
1453 4016 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 237/360, daterad 1971. Färglitografi, bildmått: 19x15, yttermått inklusive ram: 34x27 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:52)
1453 4430 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Stilleben med rönnbär. Signerad, numrerad 254/310. Färglitografi, bildmått: 31x42, yttermått inklusive ram: 48x59 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:25)
1453 2042 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 122/300, Skärgård. Färglitografi, bildmått: 40x30, yttermått inklusive ram: 67x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:15)
1453 3048 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vinterskärgård med Landsorts fyr. Signerad. Färglitografi, bildmått: 25x26, yttermått inklusive ram: 48x42 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:43)
1453 4093 Färglitografier 2 st, Barbro Andersson (f. 1948), Sverige. "Hibiscus". Signerad, numrerad 171/250 respektive 166/250, daterade 2000. Färglitografi, bildmått: 42x42 cm, yttermått inklusive ram: 51x47 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:44)
1453 4493 Färglitografier 2 st, Marita Staf. Signerad, numrerad 32/40, daterad -98, yttermått inklusive ram: 71x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:28)
1453 4495 Färglitografier 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade. Signerad, numrerad 32/40, daterad -98, yttermått inklusive ram: 71x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:39)
1453 4360 Fat 2 st, 1800-tal. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:44)
1453 4313 Fat på fot, silver, Figural. Höjd: 17 cm, Vikt: ca 270 g.
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:43)
1453 4041 Fat silver, reliefdekor, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1945. Diameter: 12 cm, Vikt: ca 110 g.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:13)
1453 4408 Fat Tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-42 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:54)
1453 1027 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige, "Pernilla", Dux. Böjträ
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:56)
1453 4102 Fåtölj sengustaviansk stil. Bredd: ca 55 cm. Djup: ca 47 cm. Höjd: ca 75 cm, sitthöjd: ca 45 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:12)
1453 4189 Fåtölj Sent 1800-tal, Ställbar rygg
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:50)
1453 4022 Fåtöljer ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Pernilla Roto" ("Pernilla 2"), Dux. Rotostativ i metall, stativ i böjträ, sits i canvas.
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:31)
1453 4116 Figuriner 2 st, katt + hund, Bing & Grøndahl, Danmark. Höjd: 7-12 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:09)
1453 4402 Figuriner 2 st, Nils Emil Lundström (1865-1960) och Karl Lindström (1865-1936). Rörstrand, omkring 1900. Fåglar, frukter och blad, handmålad dekor i gula toner, grönt, gult. Signerad Rörstrand KL NLE. Höjd: 10 cm respektive 11 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:31)
1453 4040 Figuriner 2 st, Undulater, porslin. Höjd: 14-16 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:21)
1453 4433 Fioler och sråkar. 3st+ 1st+ 4 st, diverse inkl mandolin
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:44)
1453 4263 Fisktallrikar 10 st, Johnson Bros, "Fish. Längd: 16,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:56)
1453 9359 Flintlåsgevär Nordafrika, 1800-tal. Längd: 153
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:09)
1453 3135 Fohundar ett par, sten, orientaliska. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:03)
1453 4044 Fönsterlampor Ett par, prismor. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:25)
1453 4166 Fotpallar Ett par, petit pointsklädsel, omkring 1900. Längd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:22)
1453 4165 Fruktfat + assietter, 7 del (6+ 1), Ekeby, diameter: 20-36 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:49)
1453 4158 Gafflar + sockertång, silver. 13 del (12+ 1), Franska liljan. Längd: 10-14,5 cm. Vikt: ca 290g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:06)
1453 4257 Glas + coupeglas, 10 + 6 st. Pippi, Kosta. Höjd: 8 - 10
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:14)
1453 4179 Glasservis "Nobel", Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. 28 delar. 11 + 10 + 7 st, Orrefors. Rödvinsglas, vitvinsglas, champagneglas. Höjd: 18-22 cm
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:41)
1453 4222 Glasservis 22 delar, Orrefors, bland annat champagne. Höjd: 15-21 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:47)
1453 4221 Glasservis 5 + 7 st, 1950-tal gröna. Höjd: 8-15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:37)
1453 4308 Glasservis på fot, 53 delar. Höjd: 9-17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:32)
1453 4448 Glasservisdelar Iittala, 29 delar, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. "Kalinka", 7-24 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:15)
1453 4030 Glasservisdelar Reijmyre Glasbruk, Gustav III, 18 delar. Höjd: 9-23 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:26)
1453 4434 Golvlampa 1950-tal. Höjd: 136cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:19)
1453 4374 Golvlampa mässing och glas. Höjd: 171cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:30)
1453 4274 Golvlampa mässing. Höjd: 147
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:53)
1453 4119 Gouache Jan Brazda (1917-2011), Sverige. Komposition, 33,5x48,5 cm, yttermått inklusive ram: 50x64 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:51)
1453 4137 Gouache Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Tigrar. Signerad, bladets mått: 29,5x20, yttermått inklusive ram: 37x28 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:37)
1453 4386 Grafiska blad 2 st, Musse Pigg, yttermått inklusive ram: 41x51cm. Ej signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:59)
1453 3001 Grafiskt blad Catrin Johansson, "Ser inte, hör inte". Signerad, numrerad EA 1/10, Giclee fine art. Bildmått: 28x55 cm, yttermått inklusive ram: 41x61 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:51)
1453 4477 Grafiskt blad Catrin Johansson, "Zebras". Signerad, numrerad 22/50, Giclee fine art. Bildmått: 27x37. 5 cm, yttermått inklusive ram: 31x41 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:57)
1453 3203 Grafiskt blad Ken Löfgren (f. 1940), Sverige. "Nuevo". Signerad, numrerad 72/100. Giclee fine art. Bildmått: 20x15 cm, yttermått inklusive ram: 26x20 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:51)
1453 4381 Gunghäst Med fjädrar, ponny, Usa. Längd: 65cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:32)
1453 4161 Halsband 2 st, 1950-tal, metall. Längd: 40 ca
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:46)
1453 4480 Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:04)
1453 4029 Hörnsoffa bonad björk, ca 130x115 cm. Höjd: 100,5 cm, sitthöjd: ca 48 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:38)
1453 4249 Industristolar 2 st
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:59)
1453 4232 Ingefärskrus Kina. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:27)
1453 4101 Järnsäng Göteborgs Sängfabrik. Bredd 90 cm. Längd: ca 185-190 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:08)
1453 4312 Kaffeservis 3 delar, nysilver. Höjd: 14 - 29
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:28)
1453 4310 Kaffeservis 3 delar, nysilver. Höjd: 7-20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:52)
1453 4013 Kaffeservis 3 delar, silver, importstämplar. Höjd: 4,5-18, vikt: 440g ca
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:12)
1453 9228 Kaffeservisdelar 25 delar, Maria, Rosenthal.
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:57)
1453 4421 Kaffeskedar mm Silver (875), Ryssland / Baltikum. Längd: 9-14,5, vikt: 215g ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:50)
1453 4055 Kakfat på fot glas och nysilver, omkring 1900, diameter: 27, höjd: 28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:59)
1453 4010 Kandelabrar ett par, vitmetall. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:46)
1453 4199 Kanna Metall, Asien. Längd: 21, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:37)
1453 1004 Kanna tenn, Firma Svenskt Tenn, 1927. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:16)
1453 4366 Karaffer mm Glas, 4 delar. Höjd: 24-34 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:46)
1453 4185 Karmstol 1950 / 60-tal
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:30)
1453 3024 Karmstol Gustaviansk stil, bemålad, 1800-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:38)
1453 3298 Karmstol Windsorstil
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:02)
1453 4346 Karmstolar ett par, grålackade. Ej märkta
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:20)
1453 4266 Kartellur metall, omkring 1900,42x30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:13)
1453 3126 Katana längd: 55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:50)
1453 3127 Katana längd: 79 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:51)
1453 3300 Kista 1700-tal. Bredd: 106 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 53 cm, nyckel
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:15)
1453 4246 Konstglas 5 delar, Reijmyre & Erik Höglund. Höjd: 10-20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:22)
1453 4177 Koppar 3 st, silver. Höjd: 5, vikt: 60g ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:50)
1453 4365 Koppar med fat Ett par. Diameter: 9-14 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:49)
1453 4451 Koppartunna höjd: 37 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:45)
1453 4072 Korg Flätad, "Latorps Bruk". Längd: 75 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:46)
1453 4465 Kuverttallrikar + coasters, 6 + 8 + 10 st. Tenn, Belgien. Diameter: 12 - 33
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:23)
1453 4376 Lampbord mässing och glas. Diameter: 46cm, höjd: 52cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:29)
1453 3326 Linneskåp 1930-tal. Bredd: 120 cm. Djup: 46 cm, höjd: 152 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:27)
1453 4088 Litografi Birger Lindberg (1901-1991), Sverige. Nils Ferlin. Signerad, numrerad 106/360, yttermått inklusive ram: 54x40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:57)
1453 4325 Litografi Fredrik Landergren (f. 1957), Sverige. "Odenplan". Signerad, numrerad 65/110. Bildmått: 19x20, yttermått inklusive ram: 53x43 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:26)
1453 4452 Litografi Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901), Frankrike. Efter, ej signerad. Bildmått: 43x35, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:47)
1453 4327 Litografi Maria Miesenberger (f. 1965), Sverige. Signerad, numrerad 175/290. Bildmått: 40x38 cm, yttermått inklusive ram: 62x52 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:32)
1453 4471 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 70 ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:05)
1453 9115 Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:36)
1453 3296 Ljuskrona Med prismor och glaskupa. Gustaviansk stil, Diameter: 37cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:40)
1453 4184 Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:44)
1453 4045 Ljuskrona prismor, mässing, diameter: 50, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:09)
1453 4087 Ljuskrona prismor. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:57)
1453 4183 Ljuskrona Prismor. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:34)
1453 3085 Ljuskrona rokokostil. Höjd: 70 ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:05)
1453 4100 Ljuskrona sengustaviansk stil. Förgylld mässingsstomme behängd med prismor, korgbotten. Sju ljuspunkter, åtta ljusarmar. Höjd: ca 86 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:32)
1453 4336 Ljusstakar + bricka, 3 delar, mässing. Diameter: 39, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:32)
1453 4420 Ljusstakar + plunta + ytterfoder, mässing. 12 delar. Höjd: 5-16 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:46)
1453 4175 Ljusstakar 2 par, bland annat skeppsljusstakar, malm och mässing. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:32)
1453 4213 Ljusstakar Ett par, "Gusums Bruk", Kolonn. Höjd: 21,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:07)
1453 4057 Ljusstakar Ett par, 1800-tal, mässing. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:44)
1453 4048 Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:33)
1453 4401 Ljusstakar Val Saint Lambert, Belgien. Kristall. Ett par. Etsad märkning i botten. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:47)
1453 4302 Ljusstake omkring 1900, trä och mässing. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:39)
1453 4174 Ljusstake silver, Importstämplar. Höjd: 19 cm, Bruttovikt: ca 725 g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:55)
1453 4220 Ljusstake Skultuna, Pierre Forssell, mässing. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:17)
1453 4056 Lockurna Rosenthal. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:17)
1453 4094 Matservis 27 delar, Maria Björnbär, Rosenthal, 12 kaffekoppar med fat + 12 assietter + kaffekanna+ gräddkanna
1453 4014 Matservis 50 delar, Rosenthal, diameter: 17,5-26 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:29)
1453 4099 Matservis 94 delar, Haviland & Co Limoge, Frankrike. Importerad av Nordiska Kompaniet, tidigt 1900-tal. Porslin med förgylld kantdekor. 47 st mattallrikar (diameter 24,5 cm), 23 st djupa tallrikar (diameter 22 cm), 24 förrättstallrikar (diameter 24,5 cm)
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:08)
1453 4205 Matservisdelar 18 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige, "Marianne Royal Blue", Christineholm, 2000
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:58)
1453 4011 Matservisdelar Gustavsberg, ca 40 del
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:10)
1453 4144 Matservisdelar Karlskrona, 49 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:51)
1453 4143 Matservisdelar Rosenthal, Maria, 40 del
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:33)
1453 4171 Matservisdelar Tjeckoslovakien, 39 del
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:27)
1453 4042 Matskedar 6 st, silver, John Malmstedt (verksam 1783-1831), Göteborg IMS, 1804. Längd: 18. Vikt: 250g ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:21)
1453 4053 Matta Guldafghan, 220x323 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:39)
1453 4403 Matta Kerman, 1940-tal, 218x309 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:28)
1453 4436 Matta Kina, 200x300 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:19)
1453 3012 Matta orientalisk, 116x205cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:50)
1453 3013 Matta Orientalisk, 130x214cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:52)
1453 4394 Matta orientalisk, 160x230 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:14)
1453 4398 Matta orientalisk, 195x290 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:25)
1453 4305 Matta Orientalisk, 68x98 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:26)
1453 4443 Matta Orientalisk, 70x150 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:43)
1453 3220 Matta Orientalisk, 95x145cm
1453 4399 Matta orientalisk, Bochara, 230x275 cm
1453 4397 Matta orientalisk, Galleri, 98x440 cm
1453 4442 Matta orientalisk, Kelim, 110x205 cm
1453 4441 Matta orientalisk, Kelim, bönematta, ca 110x209 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:32)
1453 4440 Matta orientalisk, Kelim, Tuppar, Kaukas, tidigt 1900-tal, 145x195 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:10)
1453 4437 Matta Orientalisk, Kina, 170x230 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:51)
1453 3022 Mattor 2 st, Kina, 100x154-160
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:36)
1453 4354 Miniatyrer 2 st, Franz Liszt & Carl Maria von Weber, yttermått inklusive ram: 14,5x13 cm
1453 4350 Miniatyrer 4 st, modell äldre, yttermått inklusive ram: 10x8,5 - 13x12,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:05)
1453 4148 Mockakoppar 18 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, "Mocca"
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:09)
1453 1044 Objektiv 3 st, Leica, Ernst Leitz, Leitz Wetzlar. Längd: ca 9-18 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:45)
1453 4497 Oljemålning Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. "Vasabron", Signerad. Olja på duk, 48x58, yttermått inklusive ram: 57x67 cm
1453 4326 Oljemålning Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 25x38, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:40)
1453 4368 Oljemålning Anders Emgård (f. 1938), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1986. Olja på duk, bildmått: 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 52x60 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:55)
1453 4109 Oljemålning Andreas Hidvegi (f. 1942), Sverige. "Den havande hästen och den osynliga orkestern (ödets symfoni). Signerad. Olja på duk, 64x87 cm, oramad
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:49)
1453 4105 Oljemålning Andreas Hidvegi (f. 1942), Sverige. "Jag tycker inte om konstkritiker", komposition. Signerad, numrerad 1982. Olja på duk, ca 90x90 cm, yttermått inklusive ram: ca 100x100 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:23)
1453 4261 Oljemålning Berndt Lagerstam (1868-1932), Finland. Gossar. Signerad L stam, daterad 1911, oramad. Olja på duk, 84x65 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:02)
1453 1029 Oljemålning Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, daterad 1987, Ljusterö. Olja på duk, 50x85cm, yttermått inklusive ram: 61x97cm
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:36)
1453 4476 Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Signerad, Hamnmotiv. Olja på duk, 40x120, oramad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:32)
1453 4412 Oljemålning Borgenhag. Signerad, daterad 64, stilleben. Olja på duk, 64x94cm, yttermått inklusive ram: 75x105cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:38)
1453 3011 Oljemålning Carl Ljungman. Vintermotiv. Signerad C Ljungman. Olja på duk, 68x100cm, yttermått inklusive ram: 85x115cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:48)
1453 4089 Oljemålning Curt Viberg (1908-1969), Sverige. "Visby". Signerad, daterad 1954. Olja på pannå, 32x23, yttermått inklusive ram: 48x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:51)
1453 4280 Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. Hus. Signerad. Olja på pannå, 38x30, yttermått inklusive ram: 60x52 cm
1453 4259 Oljemålning Emil Österman, Mansporträtt. Signerad, daterad 1902. Olja på duk, oramad, 106x122 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:29)
1453 4120 Oljemålning Eric With (1916-2000), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på pannå, 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:17)
1453 4472 Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Pink Lady". Signerad. Olja på duk. Bildmått: 60x40 cm, yttermått inklusive ram: 60x40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:42)
1453 4290 Oljemålning Gårdsmotiv, omkring 1900, ej signerad. Olja på duk, 27x34, yttermått inklusive ram: 38x45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:38)
1453 4428 Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Kust. Signerad. Olja på pannå, 16x43, yttermått inklusive ram: 26x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:07)
1453 4496 Oljemålning Gunnar Hallerdal, figurer. Signerad, daterad -65. Olja på pannå, 114x81, yttermått inklusive ram: 124x91 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:43)
1453 4340 Oljemålning Gunnar Stålbrand (1925-2006), Sverige. Solrosor. Signerad, daterad -73. Olja på pannå, 90x120, yttermått inklusive ram: 95x125 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:44)
1453 4058 Oljemålning Gustaf Wolmar (1880-1971), Sverige. Landskap med träd. Monogramsignerad GW, -12. Olja på duk, 47x57 cm, yttermått inklusive ram: 59x69 cm
1453 4090 Oljemålning Hjalmar Trafvenfelt (1851-1937), Landskap med tallar. Signerad. Olja på duk, 48x34, yttermått inklusive ram: 65x51 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:18)
1453 4164 Oljemålning Ivar Kempe, Stilleben. Signerad. Olja på duk, 43x31 cm, yttermått inklusive ram: 61x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:25)
1453 4082 Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Tranor. Signerad, daterad -84. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 40x57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:19)
1453 4083 Oljemålning Karl Nyström, Molins fontän, Kungsträdgården. Signerad. Olja på duk, 45x36, yttermått inklusive ram: 60x51 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:05)
1453 4230 Oljemålning Kjell Leander Engström (1914-1979), Sverige. Gårdsmotiv. Signerad, daterad -48. Olja på duk, 53x64, yttermått inklusive ram: 71x83 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:18)
1453 4113 Oljemålning Kurt Nyström, Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 62x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:23)
1453 4492 Oljemålning Matsola Burman (1925-2008), Sverige. "Vännernas Hus IV". Signerad, daterad -67. Olja på duk, 65x65, yttermått inklusive ram: 83x83 cm
1453 4227 Oljemålning Mauritz Larsson (1869-1928), Sverige. Marin, omkring 1900. Signerad. Olja på duk, 53x74, yttermått inklusive ram: 71x92 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:42)
1453 4481 Oljemålning Mosse Stoopendaal (1901-1948), Sverige. Domherrar. Signerad. Olja på duk, 31x40, yttermått inklusive ram: 40x49 cm
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:52)
1453 4170 Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Kornhamnstorg, Monogramsignerad. Olja på duk, 26x33m, yttermått inklusive ram: 41x49 cm
1453 4417 Oljemålning Nutida konstnär. Segelbåtar. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 50x50, oramad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:34)
1453 4414 Oljemålning Nutida konstnär. Segelbåtar. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 50x61, oramad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:38)
1453 4356 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Kvinna vid pianot. Ej signerad. Olja på pannå, 8x6,5, yttermått inklusive ram: 17x16 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:10)
1453 4108 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Afrikansk komposition. Signerad Obidié. Olja på duk, 92x115 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:52)
1453 4387 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, England. Olja på duk, 35x52cm, yttermått inklusive ram: 60x78cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:30)
1453 4026 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad PH, omkring 1900, Skymning. Olja på pannå, 18x26, yttermått inklusive ram: 27x35 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:45)
1453 4289 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, risplockerska. Ej signerad. Olja på duk, 19x26, yttermått inklusive ram: 33x40 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:36)
1453 4209 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Theo, Segelbåt. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 123x92 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:44)
1453 4501 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 70, komposition. Olja på duk, 45x55, yttermått inklusive ram: 55x65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:38)
1453 4235 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Fiskrenserska. Olja på pannå, 41x29, yttermått inklusive ram: 51x39 cm
1453 4060 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Thaiboxning. Signerad Meng. Olja på duk, 60x45 cm, yttermått inklusive ram: 70x56 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:20)
1453 4114 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tranor. Signerad. Olja på duk, 24x32 cm, yttermått inklusive ram: 39x48 cm
1453 4110 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Trol 1900-talets första hälft. Svensk landgårdsidyll. Signerad. Olja på pannå, 50x71 cm, yttermått inklusive ram: 59x81 cm
1453 4132 Oljemålning Oscar Lycke (1877-1927), Sverige. Solnedgång. Signerad. Olja på pannå, 49x40, yttermått inklusive ram: 58x50 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:40)
1453 4419 Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Ballerina, Signerad, oramad. Olja på duk, 80x60 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:20)
1453 4241 Oljemålning Sven Henricson (1906-1992), Brunkebergstorg. Signerad. Olja på duk, 71x100, yttermått inklusive ram: 83x111 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:42)
1453 4347 Oljemålning Sven Rybin (f. 1914), Sverige. Signerad, daterad 1953, stilleben. Olja på duk, 85x36cm, yttermått inklusive ram: 89x40cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:32)
1453 4050 Pall 1800-tal, trä. Längd: 43, djup: 22 cm, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:52)
1453 4284 Pall Nyrokoko, petit pointsklädsel. Djup: 44 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:49)
1453 4297 Pallar Ett par, Stolab, Sgabello. Design Marit Stigsdotter, 1997, Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:31)
1453 4147 Parfymflakong 1920-tal. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:17)
1453 4406 Parti 6 delar, Orientalisk. Höjd: 6-13cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:29)
1453 4499 Parti porslin 6 delar, Kina. Diameter: 10-16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:45)
1453 4319 Parti silver diverse, 12 delar
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:38)
1453 4393 Parti silver diverse, bland annat ljusstakar & skål, 700g brutto
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:08)
1453 4322 Pastell Verner Molin (1907-1980), Sverige. Sträckande fåglar. Bildmått: 28x60 cm, yttermått inklusive ram: 46x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:20)
1453 4286 Piedestal Mosaik / smide. Höjd: 62 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:39)
1453 4193 Piedestal Stenskivor. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:02)
1453 4432 Plaketter 15 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Nymölle, Porslin. Diameter: 15 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:35)
1453 4332 Plunta + 4 st. Snapsglas, blått glas. Höjd: 14 - 22
1453 4051 Plunta 1700-/1800-tal. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:59)
1453 4037 Porslinstavla Kina, oramad, 26x18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:16)
1453 4182 Pottskåp Ett par, Gustaviansk stil, bemålade. Bredd: 42. Djup: 33 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:14)
1453 4223 Rakspegel + skrin, 4 delar, modell äldre. Längd: 11-32 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:48)
1453 4160 Ring 18k guld, Egypten, storlek: 17 3/4. Vikt: 4g ca brutto
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:47)
1453 4300 Ring 18k guld, med en blå sten och diamanter, 32xca0,001ct, storlek: 19½. Vikt: 5,3g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:02)
1453 4380 Salongsbord Valnöt, nyrenässans. Bredd: 108 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:32)
1453 4128 Salutkanon Stafsjö Bruk, på lavett, metall / trä. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:48)
1453 4357 Samovar mässing. Höjd: 43 cm
1453 4275 Sekretär 1800-tal, intarsia. Bredd: 100, djup: 46 cm, höjd: 98 cm, nyckel
1453 4181 Sekretär sent 1800-tal. Bredd: 81, djup: 47 cm, höjd: 130 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:55)
1453 4187 Sideboard 1950-tal, Teak, Skjutdörrar. Längd: 95, djup: 43 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:42)
1453 4217 Sittkäpp modell äldre. Längd: 87 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:17)
1453 4389 Skål + fiskgryta, 2 delar, Kina, nutida, diameter: 19. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:41)
1453 3160 Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Överfångsglas, Boda Atelier. Diameter: 16cm, höjd: 19cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:42)
1453 4231 Skål Kina. Diameter: 13, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:08)
1453 4234 Skål Kina. Diameter: 18, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:57)
1453 4321 Skål Kina. Diameter: 19, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:13)
1453 4364 Skål Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda, Twister, Nr: 7050034. Diameter: 35cm, höjd: 23cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:45)
1453 4464 Skål Kosta Boda, "Atoll", Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Diameter: 30. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:34)
1453 4258 Skål kristall, Orrefors. Diameter: 15, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:56)
1453 4198 Skål Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Ravenna, Orrefors, 1971, nr. 4828. Signerad. Bär inskription "SVEN RAAB 1 3 1971 AB ORREFORS GLASBRUK". Diameter: 27 cm. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:39)
1453 3201 Skålfat Giovanni de Simone (1930-1991), Italien. Signerad, 27x34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:09)
1453 3278 Skåp Furu, vaxad. Bredd: 122, djup: 64 cm, höjd: 210 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:08)
1453 4125 Sköld Gjutjärn. Diameter: 60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:46)
1453 4423 Skrivbord Furu, 1800-tal, Bredd: 119 cm. Djup: 55 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:56)
1453 4384 Skrivbordslampa mässing, glasskärm. Höjd: 37cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:05)
1453 4245 Skrivbordsuppsats pennställ och brevkniv med mera, 4 delar, mässing. Längd: 12-23 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:55)
1453 4139 Skulptur Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Keramik. Signerad, på träsockel. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:45)
1453 4203 Skulptur Austin. Kvinna. Signerad, daterad -79. Höjd: 59 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:08)
1453 3133 Skulptur Buddha, erotiskt motiv. Orientalisk. Sten. Höjd: 12 cm. Bredd: 18 cm. Djup: 17 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:00)
1453 4216 Skulptur Elefant, mässing. Längd: 30, höjd: 33 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:23)
1453 4238 Skulptur glaserad keramik, katt. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:47)
1453 4031 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Björn, Skansen. Längd: 15 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:08)
1453 4054 Skulptur Häst, 1960-tal, glaserad stengodslera, ej signerad. Längd: 26, höjd: 26 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:55)
1453 4345 Skulptur Häst. Höjd: 44cm, längd: 50cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:23)
1453 4291 Skulptur Huvud, Gips. Höjd: 28 cm
1453 4204 Skulptur Kvinna, Austin. Signerad, daterad -79. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:33)
1453 4318 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tiger ur Afrika, Gustavsberg 165-75. Målad och delvis glaserad stengodslera. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:06)
1453 4180 Skulptur Lladro. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:46)
1453 4237 Skulptur metall, katt. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:31)
1453 4134 Skulptur Par, Konstglas, ej signerad. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:39)
1453 4036 Skulptur porslin, Buddha. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:31)
1453 4361 Skulptur Royal Copenhagen. Höjd: 25cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:48)
1453 4212 Skulptur Sten, Zimbabwe. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:29)
1453 3367 Skulptur trä Kina, tidigt 1900-tal. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:50)
1453 4247 Skulptur Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Fågel. Monogramsignerad TL. Glaserad stengodslera, på träsockel. Höjd: 12 cm inklusive sockel
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:33)
1453 9205 Skulptur på sockel 1700 / 1800-tal, Sankt Nepomuk, Tjeckien, bemålat trä. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:44)
1453 4218 Skulpturer 2 st, Åke Holm (1900-1980), Sverige. Troll. Signerade. Höjd: 15-16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:35)
1453 4236 Skulpturer 2 st. Katter, bland annat Uppsala Ekeby. Höjd: ca. 12 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:10)
1453 4243 Skulpturer 2 st. Keramik, ugglor, Birgitta Watz + Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 15 -18
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:14)
1453 4242 Skulpturer 3 st, Keramik, huvuden. Höjd: 7-19 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:51)
1453 4244 Skulpturer / ljusstake 3 delar, Metall. Höjd: 10-18 cm
1453 4068 Slagbord rokokostil, Bemålat. Bredd: 46 + 2x64, djup: 89 cm, höjd: 75 cm
1453 3124 Smörterrin Kina, dekor i famille rose, saknar lock. Längd: 19 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:49)
1453 4248 Snurrfåtölj 1960-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:56)
1453 4023 Soffa 1950/60-tal, Läder. Längd: 190 ca
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:55)
1453 4468 Soffa 2-sits Gala Width, Bolia. Längd: 177
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:50)
1453 4330 Soffa 2-sits, Skinn. Längd: 156
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:48)
1453 3241 Soffa Bröderna Andersson. Längd: 210cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:31)
1453 4435 Soffbord "Forma", Alf Svensson (1923-1992), Sverige. Bra Bohag, med utdragsskivor, teak. Bredd: 140. Djup: 54 cm. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:09)
1453 4285 Soffbord 1940-tal, björkrot. Bredd: 89, djup: 52 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:53)
1453 4283 Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Mahogny. Bredd: 130, djup: 62 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:33)
1453 4378 Soffbord Chippendale stil, björk. Diameter: 90cm, höjd: 64cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:24)
1453 9173 Soffbord Englesson. Bredd: 150 cm. Djup: 97 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:39)
1453 4470 Soffbord Vitra, stålunderrede, skiva i svart marmor. Diameter: 90 cm. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:42)
1453 4450 Solstol fällbar
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:17)
1453 4226 Sparbössa Rörstrand, Myrslok. Längd: 28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:36)
1453 4254 Spegel 1960-tal, 118x82 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:22)
1453 4342 Spegel 40x26cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:53)
1453 4163 Spegel barockstil, metalldekor, 58x34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:40)
1453 4498 Spegel empirestil, 125x47cm
1453 4201 Spegel omkring 1900, Rektangulär, 129x52 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:11)
1453 4074 Spegel Reliefdekor, 75x46 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:06)
1453 4449 Spegel Teak, 122x61 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:13)
1453 4487 Spelbord 1800-tal. Bredd: 88. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:55)
1453 4188 Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 60, djup: 42 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:48)
1453 4070 Spelbord Sengustavianskt. Bredd: 84, djup: 40 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:40)
1453 3314 Speldosa/smyckesskrin höjd: 14cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:02)
1453 4486 Stol nyrokoko
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:05)
1453 4439 Stol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Arka". Ek, svängd genombruten rygg med spjälor. Formgiven 1955. Bredd: 73 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 67 cm, sitthöjd: ca 36 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:54)
1453 4196 Stolar 4 st, 1950-tal, teak
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:03)
1453 3349 Stolar 9 st, Sent 1800-tal, mahogny
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:28)
1453 4046 Stop 1800-tal, Tenn, dekor med dubbelörn. Höjd:
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:24)
1453 4071 Sybord mahogny. Bredd: 45, djup: 33 cm, höjd: 60,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:40)
1453 4348 Takarmatur Bumlingen. Djup: 40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:04)
1453 3286 Takarmatur empirestil, dekor med svanar, diameter: 50, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:26)
1453 4352 Takarmatur höjd: 23cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:41)
1453 3291 Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, ”Carl Larssonlampan”, modell 2560. Mässing. Skärm "Tulpaner" design Josef Frank, Diameter 47 cm. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:29)
1453 4111 Takarmatur Mässing och glas, renoveringsbehov. Höjd: 91 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:59)
1453 4043 Takarmatur med prismor. Diameter: 44 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:57)
1453 3281 Takarmatur med prismor. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:08)
1453 4047 Takarmatur metall &glas. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:46)
1453 3350 Takarmatur Orrefors, 1940-tal. Höjd: ca 90 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 mars 2022 09:17)
1453 4267 Takarmatur Orrefors, glas. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:39)
1453 7401 Takarmatur Svend Aage Holm Sørensen, Danmark, mässing, 1960-tal. Höjd: 31cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:00)
1453 4355 Tallrikar 2 st, Royal Copenhagen, Musselmalet. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:26)
1453 3139 Tallrikar 3 st, blåvitt porslin, bland annat 1700-tal. Diameter: 22-31 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:11)
1453 4272 Tallrikar 3 st, Kina, diameter: 20-21,5
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:38)
1453 4208 Tallrikar 6 st. "Nejlika", IKEA. Porslin. Ur IKEAs 1700-talsserie. Diameter: 26 + etui
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:47)
1453 4298 Tallrikar 9 + 4 delar, "Firma Svenskt Tenn", Gustavsberg. Diameter: 21,5-25 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:54)
1453 4307 Tallrikar Ett par, Kina, blåvitt kompaniporslin, diameter: 23 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:19)
1453 4115 Tavla bemålat porslin, "Mona Lisa", 12x9. 5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:37)
1453 4304 Teaterkikare med handtag, pärlemo. Längd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:06)
1453 9003 Teckning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Angel". Signerad. Bläck på papper. Bildmått: 56x38 cm, yttermått inklusive ram: 56x38 cm, oramat löst blad
1453 4219 Tekök 2 st, Pläter. Höjd: 38-42 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:29)
1453 4363 Tekoppar med fat, 6 st, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått
1453 4438 Telefonbänk Med stenskiva. Längd: 92 cm. Djup: 32 cm, höjd: 60 cm
1453 4358 Terrin med lock + fat, Musselmalet, Royal Copenhagen. Längd: 28 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:34)
1453 4150 Teservis 3 delar, Italien, "Peitra". Höjd: 8-16 cm
1453 4038 Textilier 4 st, Kina, broderade, 20x61 - 96x136 cm
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:54)
1453 4033 Textiltavlor 3 st, Japan, 1900-tal, 36x31 - 34x49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:26)
1453 4229 Träsnitt Palle Nielsen (1920-2000), Danmark. Signerad, numrerad 154/300, daterad -72. Bladets mått: 37x52 cm
1453 4278 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Söder. Signerad, numrerad 359/360, daterad 1976. Bildmått: 35x55, yttermått inklusive ram: 48x67 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:35)
1453 4338 Tryck-kloss England, 28x26 cm, oramad
1453 4017 Tusch Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Yttermått inklusive ram: 65x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:06)
1453 3334 Väggarmaturer ett par, fd fotogen. Höjd: 33 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:52)
1453 4025 Väggmatta Kina, 184x124 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:46)
1453 4149 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, 45x10 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:03)
1453 4225 Väggrelief Alvar Saari, Tupp, glaserad keramik. Signerad, daterad -71,46x30 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:39)
1453 4191 Väggrelief Lejon, konstmassa, 45x45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:07)
1453 4281 Väggvitrin rokokostil. Längd: 45, djup: 18 cm, höjd: 74 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:03)
1453 4311 Vas + skålar + plunta, 4 delar. Höjd: 11-20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:42)
1453 4301 Vas Glaserad keramik. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:37)
1453 4206 Vas Iittala, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Signerad. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:20)
1453 4362 Vas Kosta, Lisa Bauer (1920-2003), Sverige. Längd: 20, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:31)
1453 4446 Vas Kosta. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:22)
1453 4152 Vas Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:43)
1453 4353 Vas nysilver, Jugend, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:50)
1453 9125 Vas Peter Kuchinke (f. 1963), Sverige. Gullaskrufs glasbruk. Signerad 1991. Kristall. Höjd: 17,5 cm
1453 4176 Vas R Strand, Strömbergshyttan, Ballerina. Höjd: 21 cm
1453 4296 Vas Rosenthal, Relief, Studio line. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:06)
1453 4316 Vas Vallåkra. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:40)
1453 4207 Vaser 3 st, konstglas, bland annat Strömbergshyttan. Höjd: 14-34 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:13)
1453 4315 Vaser 5 st, Miniatyrer, Stengods. Höjd: 5-10 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:13)
1453 4126 Vinglas 10 st, Boda, Bouquet, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:28)
1453 4145 Vinglas 12 st, Älghult, "Nordica". Höjd: 20,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:17)
1453 4329 Vinglas 4 st. Wilke Adolfsson (f. 1940), Sverige. Orrefors. Höjd: 20, i etui
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:48)
1453 4032 Vinkanna Sent 1800-tal. Nysilver / slipat glas, Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:59)
1453 4309 Vitvinsglas 12 st. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:26)
1453 4335 Vykort Sverige, ca 700 st
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:41)
1453 4293 Ytterfoder + vas, 3 delar, bland annat Majolica, Rörstrand. Höjd: 15-19 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:14)
1453 4210 Ytterfoder 2 st, genombruten dekor, nutida. Diameter: 16-25cm. Höjd: 15-21cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:23)