Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 7 mars 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1453 3009  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Aquarium". Signerad. Akryl på duk. Bildmått: 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 55x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:51)

1453 9010  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Highway". Signerad. Akryl på duk. Bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:51)

1453 4299  Akvarell Axel Österberg (1866-1952), Sverige. "Claes på hörnet". Signerad. Akvarell, bildmått: 22x31, yttermått inklusive ram: 31x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:52)

1453 1018  Akvarell Enrico Tarenghi (1848-1938), Italien. Musikanter. Signerad. Akvarell, 36x54cm, yttermått inklusive ram: 57x75cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:45)

1453 4306  Akvarell Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Organic patterns", Signerad FJ, Akvarell på papper. Bildmått: 17x50 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:47)

1453 4462  Akvarell Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, daterad 96, fåglar. Akvarell, bildmått: 26x37cm, yttermått inklusive ram: 44x54cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:18)

1453 4066  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, -96. Akvarell, bildmått: 38x48, yttermått inklusive ram: 57x67 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:12)

1453 4124  Akvarell Rudolf Carlborg (1892-1963), Sverige. Morgontoilett. Signerad, daterad 1951. Akvarell, 35x31 cm, yttermått inklusive ram: 51x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:43)

1453 3050  Akvareller 2 st, Rose Parker, Motiv från Kairo. Signerad, daterad 1909. Akvarell, bildmått: 25x17 - 17x23, yttermått inklusive ram: 36x40 -44x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:48)

1453 4159  Armband silver, VJ, 1973. Längd: 19, vikt: 40g ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:22)

1453 4390  Armbandsur Chronograph, Antimagnetic. Diameter: 36mm, manuell, doublé, saknar armband och sprinter

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:13)

1453 4211  Armlänk metall och emalj. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:48)

1453 4320  Bägare 2 st, silver. Höjd: 12-13 cm, Vikt: ca 280 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:31)

1453 4418  Bajonett med balja. Längd: 58 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:32)

1453 4485  Bänk omkr. 1900. Längd: 100

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:10)

1453 4015  Bänk Teak, Yngvar Sandström. Längd: 170, djup: 42 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:58)

1453 4331  Barnservis 3 delar, Arabia. Höjd: 3 - 7

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:28)

1453 4154  Bestick 32 delar, silver 4x8 st, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 2007. Längd: 16-21 cm, bruttovikt: 1500g

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:06)

1453 4155  Bestick 36 delar, silver, "Olga", GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1990. Längd: 16-21, vikt: 1650g brutto

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:29)

1453 4153  Bestick 36 delar, silver, "Olga", importstämplar. Längd: 18-21 cm, bruttovikt: 2000g

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:01)

1453 4141  Bestickuppsättning silver, 36 delar, modell "Olga", GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1990. Längd: 15-18 cm, i etui, bruttovikt: 1200g

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:01)

1453 4491  Blandteknik Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Sommaridyll, Signerad. Blandteknik, bildmått: 43x60, yttermått inklusive ram: 71x87 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:50)

1453 3192  Blandteknik Jonas Fredén (1959-2020), Sverige. Lejon. Signerad, daterad -10. Mixed media / collage, bildmått: 18x25 cm, yttermått inklusive ram: 30x35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:00)

1453 4484  Blandteknik Nils Malmström (1936-2006), Sverige. Hästar. Signerad, blandteknik, 27x37 cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:18)

1453 9479  Blandteknik Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Komposition, Signerad -91. Blandteknik, bildmått: 49x39, yttermått inklusive ram: 65x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:57)

1453 4169  Blandteknik Tage Hedqvist (1909-1997), Sverige. Stockholmsbild. Signerad, daterad 1948. Blandteknik, bildmått: 25x35, yttermått inklusive ram: 44x53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:28)

1453 4167  Blandteknik Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Norra bantorget. Signerad, daterad 1954. Blandteknik, bildmått: 16x28, yttermått inklusive ram: 30x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:18)

1453 3190  Blandteknik / collage Jonas Fredén (1959-2020), Sverige. "Lejonsång", Signerad. Blandteknik, bildmått: 10x14 cm, yttermått inklusive ram: 19x25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:57)

1453 4413  Block Diverse, nautica

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:37)

1453 4317  Bojan Kina. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:08)

1453 4197  Bokhylla Furu. Bredd: 195, djup: 27 cm, höjd: 186 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 21:01)

1453 4288  Bokhylla mahogny. Bredd: 180, djup: 25 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:47)

1453 4075  Bokhylla string, etikettmärkt. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:39)

1453 4273  Bokhyllor Ett par, Björk, tidigt 1900. Bredd: 71, djup: 28 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:04)

1453 4069  Boksnurra Ek. Längd: 50, djup: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:20)

1453 3105  Bokstöd Ett par, Afrikana, trä. Höjd: 25 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:39)

1453 8235  Bordsgarnityr 3 delar, Bordsur + 1 par ljusstakar, J Leja, Stockholm. Höjd: 28-43 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:38)

1453 4190  Bordslampa ASEA Skandia, plastskärm / metallfot. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:58)

1453 4271  Bordslampa nysilver, orientalisk dekor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:13)

1453 4049  Bordslampa Putti, Trä, monogramsignerad 1928. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:29)

1453 4383  Bordslampa Rörstrand. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:36)

1453 4215  Bordslampfot "Druvan", Rörstrand. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:52)

1453 4192  Bordslampfot Jugend. Höjd: 28, fd fotogenlampa

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:11)

1453 9057  Bordslampfot Keramos, Austria. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:02)

1453 4349  Bordslampfot mässing. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:14)

1453 4343  Bordslampor ett par, Örsjö, design: Kjell Blomberg. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:04)

1453 4265  Brickbord England. Bredd: 75, djup: 49 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:49)

1453 3317  Brosch 18k guld, Camé, Göteborg, 1951. Höjd: 6, vikt: 12g brutto

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:06)

1453 4146  Buljongkoppar 6 st, Hutschenreuther. Diameter: 12-17 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:30)

1453 4253  Byrå 1930-tal, björk. Bredd: 85, djup: 43 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:49)

1453 4323  Byrå Bemålad, 1800-tal. Bredd: 105, djup: 46 cm, höjd: 102 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:47)

1453 4373  Byrå engelsk stil. Bredd: 47 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:57)

1453 4251  Byrå Mahogny & Valnöt. Bredd: 83, djup: 50 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:45)

1453 4467  Byrå rokokostil, Stenskiva, mahogny. Bredd: 62, djup: 35 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:33)

1453 4195  Byrå rokokostil, Stenskiva. Bredd: 62, djup: 35 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:29)

1453 4424  Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 92 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:16)

1453 4186  Byrå Sent 1800-tal, Mahogny & Valnöt. Bredd: 88, djup: 51 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:58)

1453 4250  Byrå Teak, 6-lådor. Bredd: 75, djup: 37 cm, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:53)

1453 4268  Byrå / hurts Furu. Längd: 41, djup: 63 cm, höjd: 88 cm

1453 4276  Clubfåtölj modell äldre, bredd: 79 cm, h. 76 cm, totaldjup: 79 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:16)

1453 4021  Dockskåpsmöbler diverse

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:05)

1453 4303  Dosa silver, Persien, dekorerad med stenar. Längd: 9. Djup: 7 cm, höjd: 4 cm, vikt: 155g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:40)

1453 4157  Dosor 5 st, Porslin, bland annat Sevres. Längd: 6-12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:43)

1453 4084  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad 10/150, oramat löst blad, Kvinna i dörr. Bildmått: 20x15,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:36)

1453 4129  Etsning Ernst Hällgren (1889-1944), Sverige. "Koppartälten Haga". Signerad. Bildmått: 16x24, yttermått inklusive ram: 27x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:22)

1453 4085  Etsning Gösta Ehrenberg (f. 1923), Sverige. Signerad, numrerad 68/120, innergård. Bildmått: 20x30, yttermått inklusive ram: 36x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:36)

1453 4118  Etsning Helmer MasOlle (1884-1969), Sverige. Modell. Signerad. Bildmått: 23x13 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:51)

1453 4425  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 74. Bildmått: 15x13cm, yttermått inklusive ram: 39x27cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:32)

1453 4453  Etsningar Jozef Hecht (1891-1951), Polen. "Animaux gravés au Burin". Signerade. Mapp med 11 st oramade lösa blad. Bladets mått: 30x40 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:54)

1453 4233  Färgkrita Otto Lindström (1883-1932), Sverige. Modell. Signerad, daterad 1926. Bildmått: 33x22, yttermått inklusive ram: 47x35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:15)

1453 4294  Färglitografi "Carolus", Karl XII. Ej signerad. Yttermått inklusive ram: 54x44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:22)

1453 4337  Färglitografi 2 st, Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 50x56 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:52)

1453 4429  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. "Sol i hamnen". Signerad, numrerad pt. Färglitografi, bildmått: 21x39, yttermått inklusive ram: 36x54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:07)

1453 9026  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi, bildmått: 30x37cm, yttermått inklusive ram: 56x68cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:59)

1453 4460  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), östermalmshallarna. Färglitografi. Bladets mått: 45x60cm, oramat löst blad.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:56)

1453 4461  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 222/375, Östermalmshallarna. Färglitografi, bildmått: 37x52cm, yttermått inklusive ram: 51x66cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:13)

1453 4459  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 281/375, Waxholm I. Färglitografi. Bladets mått: 45x55, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:54)

1453 4455  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 8/290, Gamla Stan. Färglitografi, bildmått: 34x44cm, yttermått inklusive ram: 51x61cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:51)

1453 4454  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 8/290, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 32x43cm, yttermått inklusive ram: 51x61cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:07)

1453 4456  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 8/290, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 34x43cm, yttermått inklusive ram: 51x61cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:10)

1453 4457  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 8/290, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 34x43cm, yttermått inklusive ram: 51x61cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:17)

1453 4371  Färglitografi Birthe Wesselhöft (f. 1934), Danmark. Blomsterstilleben. Signerad, numrerad 174/200. Färglitografi, bildmått: 48x36, yttermått inklusive ram: 74x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:45)

1453 4369  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Par. Signerad, numrerad ea. Färglitografi, bildmått: 42x32 cm, yttermått inklusive ram: 71x58 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:09)

1453 4061  Färglitografi Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad, numrerad 352/360, daterad -96, Stockholms Slott. Färglitografi, bildmått: 30x50, yttermått inklusive ram: 50x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:30)

1453 4409  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 84/360, Mosebacke torg. Färglitografi, bildmått: 45x55, yttermått inklusive ram: 64x72 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:40)

1453 4136  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad hc 11/40, daterad -86. Färglitografi, bildmått: 55x46, yttermått inklusive ram: 77x66 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:56)

1453 4426  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 32/400. Färglitografi, bildmått: 37x53cm, yttermått inklusive ram: 43x60cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:17)

1453 4016  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 237/360, daterad 1971. Färglitografi, bildmått: 19x15, yttermått inklusive ram: 34x27 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:52)

1453 4430  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Stilleben med rönnbär. Signerad, numrerad 254/310. Färglitografi, bildmått: 31x42, yttermått inklusive ram: 48x59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:25)

1453 2042  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 122/300, Skärgård. Färglitografi, bildmått: 40x30, yttermått inklusive ram: 67x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:15)

1453 3048  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vinterskärgård med Landsorts fyr. Signerad. Färglitografi, bildmått: 25x26, yttermått inklusive ram: 48x42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:43)

1453 4093  Färglitografier 2 st, Barbro Andersson (f. 1948), Sverige. "Hibiscus". Signerad, numrerad 171/250 respektive 166/250, daterade 2000. Färglitografi, bildmått: 42x42 cm, yttermått inklusive ram: 51x47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:44)

1453 4493  Färglitografier 2 st, Marita Staf. Signerad, numrerad 32/40, daterad -98, yttermått inklusive ram: 71x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:28)

1453 4495  Färglitografier 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade. Signerad, numrerad 32/40, daterad -98, yttermått inklusive ram: 71x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:39)

1453 4360  Fat 2 st, 1800-tal. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:44)

1453 4313  Fat på fot, silver, Figural. Höjd: 17 cm, Vikt: ca 270 g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:43)

1453 4041  Fat silver, reliefdekor, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1945. Diameter: 12 cm, Vikt: ca 110 g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:13)

1453 4408  Fat Tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:54)

1453 1027  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige, "Pernilla", Dux. Böjträ

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:56)

1453 4102  Fåtölj sengustaviansk stil. Bredd: ca 55 cm. Djup: ca 47 cm. Höjd: ca 75 cm, sitthöjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:12)

1453 4189  Fåtölj Sent 1800-tal, Ställbar rygg

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:50)

1453 4022  Fåtöljer ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Pernilla Roto" ("Pernilla 2"), Dux. Rotostativ i metall, stativ i böjträ, sits i canvas.

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:31)

1453 4116  Figuriner 2 st, katt + hund, Bing & Grøndahl, Danmark. Höjd: 7-12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:09)

1453 4402  Figuriner 2 st, Nils Emil Lundström (1865-1960) och Karl Lindström (1865-1936). Rörstrand, omkring 1900. Fåglar, frukter och blad, handmålad dekor i gula toner, grönt, gult. Signerad Rörstrand KL NLE. Höjd: 10 cm respektive 11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:31)

1453 4040  Figuriner 2 st, Undulater, porslin. Höjd: 14-16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:21)

1453 4433  Fioler och sråkar. 3st+ 1st+ 4 st, diverse inkl mandolin

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:44)

1453 4263  Fisktallrikar 10 st, Johnson Bros, "Fish. Längd: 16,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:56)

1453 9359  Flintlåsgevär Nordafrika, 1800-tal. Längd: 153

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:09)

1453 3135  Fohundar ett par, sten, orientaliska. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:03)

1453 4044  Fönsterlampor Ett par, prismor. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:25)

1453 4166  Fotpallar Ett par, petit pointsklädsel, omkring 1900. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:22)

1453 4165  Fruktfat + assietter, 7 del (6+ 1), Ekeby, diameter: 20-36 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:49)

1453 4158  Gafflar + sockertång, silver. 13 del (12+ 1), Franska liljan. Längd: 10-14,5 cm. Vikt: ca 290g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:06)

1453 4257  Glas + coupeglas, 10 + 6 st. Pippi, Kosta. Höjd: 8 - 10

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:14)

1453 4179  Glasservis "Nobel", Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. 28 delar. 11 + 10 + 7 st, Orrefors. Rödvinsglas, vitvinsglas, champagneglas. Höjd: 18-22 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:41)

1453 4222  Glasservis 22 delar, Orrefors, bland annat champagne. Höjd: 15-21 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:47)

1453 4221  Glasservis 5 + 7 st, 1950-tal gröna. Höjd: 8-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:37)

1453 4308  Glasservis på fot, 53 delar. Höjd: 9-17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:32)

1453 4448  Glasservisdelar Iittala, 29 delar, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. "Kalinka", 7-24 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:15)

1453 4030  Glasservisdelar Reijmyre Glasbruk, Gustav III, 18 delar. Höjd: 9-23 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:26)

1453 4434  Golvlampa 1950-tal. Höjd: 136cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:19)

1453 4374  Golvlampa mässing och glas. Höjd: 171cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:30)

1453 4274  Golvlampa mässing. Höjd: 147

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:53)

1453 4119  Gouache Jan Brazda (1917-2011), Sverige. Komposition, 33,5x48,5 cm, yttermått inklusive ram: 50x64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:51)

1453 4137  Gouache Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Tigrar. Signerad, bladets mått: 29,5x20, yttermått inklusive ram: 37x28 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:37)

1453 4386  Grafiska blad 2 st, Musse Pigg, yttermått inklusive ram: 41x51cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:59)

1453 3001  Grafiskt blad Catrin Johansson, "Ser inte, hör inte". Signerad, numrerad EA 1/10, Giclee fine art. Bildmått: 28x55 cm, yttermått inklusive ram: 41x61 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:51)

1453 4477  Grafiskt blad Catrin Johansson, "Zebras". Signerad, numrerad 22/50, Giclee fine art. Bildmått: 27x37. 5 cm, yttermått inklusive ram: 31x41 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:57)

1453 3203  Grafiskt blad Ken Löfgren (f. 1940), Sverige. "Nuevo". Signerad, numrerad 72/100. Giclee fine art. Bildmått: 20x15 cm, yttermått inklusive ram: 26x20 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:51)

1453 4381  Gunghäst Med fjädrar, ponny, Usa. Längd: 65cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:32)

1453 4161  Halsband 2 st, 1950-tal, metall. Längd: 40 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:46)

1453 4480  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:04)

1453 4029  Hörnsoffa bonad björk, ca 130x115 cm. Höjd: 100,5 cm, sitthöjd: ca 48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:38)

1453 4249  Industristolar 2 st

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:59)

1453 4232  Ingefärskrus Kina. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:27)

1453 4101  Järnsäng Göteborgs Sängfabrik. Bredd 90 cm. Längd: ca 185-190 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:08)

1453 4312  Kaffeservis 3 delar, nysilver. Höjd: 14 - 29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:28)

1453 4310  Kaffeservis 3 delar, nysilver. Höjd: 7-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:52)

1453 4013  Kaffeservis 3 delar, silver, importstämplar. Höjd: 4,5-18, vikt: 440g ca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:12)

1453 9228  Kaffeservisdelar 25 delar, Maria, Rosenthal.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:57)

1453 4421  Kaffeskedar mm Silver (875), Ryssland / Baltikum. Längd: 9-14,5, vikt: 215g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:50)

1453 4055  Kakfat på fot glas och nysilver, omkring 1900, diameter: 27, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:59)

1453 4010  Kandelabrar ett par, vitmetall. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:46)

1453 4199  Kanna Metall, Asien. Längd: 21, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:37)

1453 1004  Kanna tenn, Firma Svenskt Tenn, 1927. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:16)

1453 4366  Karaffer mm Glas, 4 delar. Höjd: 24-34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:46)

1453 4185  Karmstol 1950 / 60-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:30)

1453 3024  Karmstol Gustaviansk stil, bemålad, 1800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:38)

1453 3298  Karmstol Windsorstil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:02)

1453 4346  Karmstolar ett par, grålackade. Ej märkta

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:20)

1453 4266  Kartellur metall, omkring 1900,42x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:13)

1453 3126  Katana längd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:50)

1453 3127  Katana längd: 79 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:51)

1453 3300  Kista 1700-tal. Bredd: 106 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 53 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:15)

1453 4246  Konstglas 5 delar, Reijmyre & Erik Höglund. Höjd: 10-20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:22)

1453 4177  Koppar 3 st, silver. Höjd: 5, vikt: 60g ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:50)

1453 4365  Koppar med fat Ett par. Diameter: 9-14 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:49)

1453 4451  Koppartunna höjd: 37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:45)

1453 4072  Korg Flätad, "Latorps Bruk". Längd: 75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:46)

1453 4465  Kuverttallrikar + coasters, 6 + 8 + 10 st. Tenn, Belgien. Diameter: 12 - 33

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:23)

1453 4376  Lampbord mässing och glas. Diameter: 46cm, höjd: 52cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:29)

1453 3326  Linneskåp 1930-tal. Bredd: 120 cm. Djup: 46 cm, höjd: 152 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:27)

1453 4088  Litografi Birger Lindberg (1901-1991), Sverige. Nils Ferlin. Signerad, numrerad 106/360, yttermått inklusive ram: 54x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:57)

1453 4325  Litografi Fredrik Landergren (f. 1957), Sverige. "Odenplan". Signerad, numrerad 65/110. Bildmått: 19x20, yttermått inklusive ram: 53x43 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:26)

1453 4452  Litografi Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901), Frankrike. Efter, ej signerad. Bildmått: 43x35, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:47)

1453 4327  Litografi Maria Miesenberger (f. 1965), Sverige. Signerad, numrerad 175/290. Bildmått: 40x38 cm, yttermått inklusive ram: 62x52 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:32)

1453 4471  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:05)

1453 9115  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:36)

1453 3296  Ljuskrona Med prismor och glaskupa. Gustaviansk stil, Diameter: 37cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:40)

1453 4184  Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:44)

1453 4045  Ljuskrona prismor, mässing, diameter: 50, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:09)

1453 4087  Ljuskrona prismor. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:57)

1453 4183  Ljuskrona Prismor. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:34)

1453 3085  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:05)

1453 4100  Ljuskrona sengustaviansk stil. Förgylld mässingsstomme behängd med prismor, korgbotten. Sju ljuspunkter, åtta ljusarmar. Höjd: ca 86 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:32)

1453 4336  Ljusstakar + bricka, 3 delar, mässing. Diameter: 39, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:32)

1453 4420  Ljusstakar + plunta + ytterfoder, mässing. 12 delar. Höjd: 5-16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:46)

1453 4175  Ljusstakar 2 par, bland annat skeppsljusstakar, malm och mässing. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:32)

1453 4213  Ljusstakar Ett par, "Gusums Bruk", Kolonn. Höjd: 21,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:07)

1453 4057  Ljusstakar Ett par, 1800-tal, mässing. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:44)

1453 4048  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:33)

1453 4401  Ljusstakar Val Saint Lambert, Belgien. Kristall. Ett par. Etsad märkning i botten. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:47)

1453 4302  Ljusstake omkring 1900, trä och mässing. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:39)

1453 4174  Ljusstake silver, Importstämplar. Höjd: 19 cm, Bruttovikt: ca 725 g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:55)

1453 4220  Ljusstake Skultuna, Pierre Forssell, mässing. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:17)

1453 4056  Lockurna Rosenthal. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:17)

1453 4094  Matservis 27 delar, Maria Björnbär, Rosenthal, 12 kaffekoppar med fat + 12 assietter + kaffekanna+ gräddkanna

1453 4014  Matservis 50 delar, Rosenthal, diameter: 17,5-26 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:29)

1453 4099  Matservis 94 delar, Haviland & Co Limoge, Frankrike. Importerad av Nordiska Kompaniet, tidigt 1900-tal. Porslin med förgylld kantdekor. 47 st mattallrikar (diameter 24,5 cm), 23 st djupa tallrikar (diameter 22 cm), 24 förrättstallrikar (diameter 24,5 cm)

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:08)

1453 4205  Matservisdelar 18 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige, "Marianne Royal Blue", Christineholm, 2000

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:58)

1453 4011  Matservisdelar Gustavsberg, ca 40 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:10)

1453 4144  Matservisdelar Karlskrona, 49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:51)

1453 4143  Matservisdelar Rosenthal, Maria, 40 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:33)

1453 4171  Matservisdelar Tjeckoslovakien, 39 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:27)

1453 4042  Matskedar 6 st, silver, John Malmstedt (verksam 1783-1831), Göteborg IMS, 1804. Längd: 18. Vikt: 250g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:21)

1453 4053  Matta Guldafghan, 220x323 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:39)

1453 4403  Matta Kerman, 1940-tal, 218x309 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:28)

1453 4436  Matta Kina, 200x300 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:19)

1453 3012  Matta orientalisk, 116x205cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:50)

1453 3013  Matta Orientalisk, 130x214cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:52)

1453 4394  Matta orientalisk, 160x230 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:14)

1453 4398  Matta orientalisk, 195x290 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:25)

1453 4305  Matta Orientalisk, 68x98 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:26)

1453 4443  Matta Orientalisk, 70x150 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:43)

1453 3220  Matta Orientalisk, 95x145cm

1453 4399  Matta orientalisk, Bochara, 230x275 cm

1453 4397  Matta orientalisk, Galleri, 98x440 cm

1453 4442  Matta orientalisk, Kelim, 110x205 cm

1453 4441  Matta orientalisk, Kelim, bönematta, ca 110x209 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:32)

1453 4440  Matta orientalisk, Kelim, Tuppar, Kaukas, tidigt 1900-tal, 145x195 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:10)

1453 4437  Matta Orientalisk, Kina, 170x230 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:51)

1453 3022  Mattor 2 st, Kina, 100x154-160

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:36)

1453 4354  Miniatyrer 2 st, Franz Liszt & Carl Maria von Weber, yttermått inklusive ram: 14,5x13 cm

1453 4350  Miniatyrer 4 st, modell äldre, yttermått inklusive ram: 10x8,5 - 13x12,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:05)

1453 4148  Mockakoppar 18 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, "Mocca"

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:09)

1453 1044  Objektiv 3 st, Leica, Ernst Leitz, Leitz Wetzlar. Längd: ca 9-18 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:45)

1453 4497  Oljemålning Aldo Altomare (f. 1923), Sverige. "Vasabron", Signerad. Olja på duk, 48x58, yttermått inklusive ram: 57x67 cm

1453 4326  Oljemålning Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 25x38, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:40)

1453 4368  Oljemålning Anders Emgård (f. 1938), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1986. Olja på duk, bildmått: 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 52x60 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:55)

1453 4109  Oljemålning Andreas Hidvegi (f. 1942), Sverige. "Den havande hästen och den osynliga orkestern (ödets symfoni). Signerad. Olja på duk, 64x87 cm, oramad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:49)

1453 4105  Oljemålning Andreas Hidvegi (f. 1942), Sverige. "Jag tycker inte om konstkritiker", komposition. Signerad, numrerad 1982. Olja på duk, ca 90x90 cm, yttermått inklusive ram: ca 100x100 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:23)

1453 4261  Oljemålning Berndt Lagerstam (1868-1932), Finland. Gossar. Signerad L stam, daterad 1911, oramad. Olja på duk, 84x65 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:02)

1453 1029  Oljemålning Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, daterad 1987, Ljusterö. Olja på duk, 50x85cm, yttermått inklusive ram: 61x97cm

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:36)

1453 4476  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Signerad, Hamnmotiv. Olja på duk, 40x120, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:32)

1453 4412  Oljemålning Borgenhag. Signerad, daterad 64, stilleben. Olja på duk, 64x94cm, yttermått inklusive ram: 75x105cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:38)

1453 3011  Oljemålning Carl Ljungman. Vintermotiv. Signerad C Ljungman. Olja på duk, 68x100cm, yttermått inklusive ram: 85x115cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:48)

1453 4089  Oljemålning Curt Viberg (1908-1969), Sverige. "Visby". Signerad, daterad 1954. Olja på pannå, 32x23, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:51)

1453 4280  Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. Hus. Signerad. Olja på pannå, 38x30, yttermått inklusive ram: 60x52 cm

1453 4259  Oljemålning Emil Österman, Mansporträtt. Signerad, daterad 1902. Olja på duk, oramad, 106x122 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:29)

1453 4120  Oljemålning Eric With (1916-2000), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på pannå, 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:17)

1453 4472  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Pink Lady". Signerad. Olja på duk. Bildmått: 60x40 cm, yttermått inklusive ram: 60x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:42)

1453 4290  Oljemålning Gårdsmotiv, omkring 1900, ej signerad. Olja på duk, 27x34, yttermått inklusive ram: 38x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:38)

1453 4428  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Kust. Signerad. Olja på pannå, 16x43, yttermått inklusive ram: 26x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:07)

1453 4496  Oljemålning Gunnar Hallerdal, figurer. Signerad, daterad -65. Olja på pannå, 114x81, yttermått inklusive ram: 124x91 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:43)

1453 4340  Oljemålning Gunnar Stålbrand (1925-2006), Sverige. Solrosor. Signerad, daterad -73. Olja på pannå, 90x120, yttermått inklusive ram: 95x125 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:44)

1453 4058  Oljemålning Gustaf Wolmar (1880-1971), Sverige. Landskap med träd. Monogramsignerad GW, -12. Olja på duk, 47x57 cm, yttermått inklusive ram: 59x69 cm

1453 4090  Oljemålning Hjalmar Trafvenfelt (1851-1937), Landskap med tallar. Signerad. Olja på duk, 48x34, yttermått inklusive ram: 65x51 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:18)

1453 4164  Oljemålning Ivar Kempe, Stilleben. Signerad. Olja på duk, 43x31 cm, yttermått inklusive ram: 61x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:25)

1453 4082  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Tranor. Signerad, daterad -84. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 40x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:19)

1453 4083  Oljemålning Karl Nyström, Molins fontän, Kungsträdgården. Signerad. Olja på duk, 45x36, yttermått inklusive ram: 60x51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:05)

1453 4230  Oljemålning Kjell Leander Engström (1914-1979), Sverige. Gårdsmotiv. Signerad, daterad -48. Olja på duk, 53x64, yttermått inklusive ram: 71x83 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:18)

1453 4113  Oljemålning Kurt Nyström, Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 62x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:23)

1453 4492  Oljemålning Matsola Burman (1925-2008), Sverige. "Vännernas Hus IV". Signerad, daterad -67. Olja på duk, 65x65, yttermått inklusive ram: 83x83 cm

1453 4227  Oljemålning Mauritz Larsson (1869-1928), Sverige. Marin, omkring 1900. Signerad. Olja på duk, 53x74, yttermått inklusive ram: 71x92 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:42)

1453 4481  Oljemålning Mosse Stoopendaal (1901-1948), Sverige. Domherrar. Signerad. Olja på duk, 31x40, yttermått inklusive ram: 40x49 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:52)

1453 4170  Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Kornhamnstorg, Monogramsignerad. Olja på duk, 26x33m, yttermått inklusive ram: 41x49 cm

1453 4417  Oljemålning Nutida konstnär. Segelbåtar. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 50x50, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:34)

1453 4414  Oljemålning Nutida konstnär. Segelbåtar. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 50x61, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:38)

1453 4356  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Kvinna vid pianot. Ej signerad. Olja på pannå, 8x6,5, yttermått inklusive ram: 17x16 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:10)

1453 4108  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Afrikansk komposition. Signerad Obidié. Olja på duk, 92x115 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:52)

1453 4387  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, England. Olja på duk, 35x52cm, yttermått inklusive ram: 60x78cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:30)

1453 4026  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad PH, omkring 1900, Skymning. Olja på pannå, 18x26, yttermått inklusive ram: 27x35 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:45)

1453 4289  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, risplockerska. Ej signerad. Olja på duk, 19x26, yttermått inklusive ram: 33x40 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:36)

1453 4209  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Theo, Segelbåt. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 123x92 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:44)

1453 4501  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 70, komposition. Olja på duk, 45x55, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:38)

1453 4235  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Fiskrenserska. Olja på pannå, 41x29, yttermått inklusive ram: 51x39 cm

1453 4060  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Thaiboxning. Signerad Meng. Olja på duk, 60x45 cm, yttermått inklusive ram: 70x56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:20)

1453 4114  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tranor. Signerad. Olja på duk, 24x32 cm, yttermått inklusive ram: 39x48 cm

1453 4110  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Trol 1900-talets första hälft. Svensk landgårdsidyll. Signerad. Olja på pannå, 50x71 cm, yttermått inklusive ram: 59x81 cm

1453 4132  Oljemålning Oscar Lycke (1877-1927), Sverige. Solnedgång. Signerad. Olja på pannå, 49x40, yttermått inklusive ram: 58x50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:40)

1453 4419  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Ballerina, Signerad, oramad. Olja på duk, 80x60 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:20)

1453 4241  Oljemålning Sven Henricson (1906-1992), Brunkebergstorg. Signerad. Olja på duk, 71x100, yttermått inklusive ram: 83x111 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:42)

1453 4347  Oljemålning Sven Rybin (f. 1914), Sverige. Signerad, daterad 1953, stilleben. Olja på duk, 85x36cm, yttermått inklusive ram: 89x40cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:32)

1453 4050  Pall 1800-tal, trä. Längd: 43, djup: 22 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:52)

1453 4284  Pall Nyrokoko, petit pointsklädsel. Djup: 44 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:49)

1453 4297  Pallar Ett par, Stolab, Sgabello. Design Marit Stigsdotter, 1997, Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:31)

1453 4147  Parfymflakong 1920-tal. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:17)

1453 4406  Parti 6 delar, Orientalisk. Höjd: 6-13cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:29)

1453 4499  Parti porslin 6 delar, Kina. Diameter: 10-16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:45)

1453 4319  Parti silver diverse, 12 delar

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:38)

1453 4393  Parti silver diverse, bland annat ljusstakar & skål, 700g brutto

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:08)

1453 4322  Pastell Verner Molin (1907-1980), Sverige. Sträckande fåglar. Bildmått: 28x60 cm, yttermått inklusive ram: 46x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:20)

1453 4286  Piedestal Mosaik / smide. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:39)

1453 4193  Piedestal Stenskivor. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:02)

1453 4432  Plaketter 15 st, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Nymölle, Porslin. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:35)

1453 4332  Plunta + 4 st. Snapsglas, blått glas. Höjd: 14 - 22

1453 4051  Plunta 1700-/1800-tal. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:59)

1453 4037  Porslinstavla Kina, oramad, 26x18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:16)

1453 4182  Pottskåp Ett par, Gustaviansk stil, bemålade. Bredd: 42. Djup: 33 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:14)

1453 4223  Rakspegel + skrin, 4 delar, modell äldre. Längd: 11-32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:48)

1453 4160  Ring 18k guld, Egypten, storlek: 17 3/4. Vikt: 4g ca brutto

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:47)

1453 4300  Ring 18k guld, med en blå sten och diamanter, 32xca0,001ct, storlek: 19½. Vikt: 5,3g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:02)

1453 4380  Salongsbord Valnöt, nyrenässans. Bredd: 108 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:32)

1453 4128  Salutkanon Stafsjö Bruk, på lavett, metall / trä. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:48)

1453 4357  Samovar mässing. Höjd: 43 cm

1453 4275  Sekretär 1800-tal, intarsia. Bredd: 100, djup: 46 cm, höjd: 98 cm, nyckel

1453 4181  Sekretär sent 1800-tal. Bredd: 81, djup: 47 cm, höjd: 130 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:55)

1453 4187  Sideboard 1950-tal, Teak, Skjutdörrar. Längd: 95, djup: 43 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:42)

1453 4217  Sittkäpp modell äldre. Längd: 87 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:17)

1453 4389  Skål + fiskgryta, 2 delar, Kina, nutida, diameter: 19. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:41)

1453 3160  Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Överfångsglas, Boda Atelier. Diameter: 16cm, höjd: 19cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:42)

1453 4231  Skål Kina. Diameter: 13, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:08)

1453 4234  Skål Kina. Diameter: 18, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:57)

1453 4321  Skål Kina. Diameter: 19, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:13)

1453 4364  Skål Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda, Twister, Nr: 7050034. Diameter: 35cm, höjd: 23cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:45)

1453 4464  Skål Kosta Boda, "Atoll", Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Diameter: 30. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:34)

1453 4258  Skål kristall, Orrefors. Diameter: 15, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:56)

1453 4198  Skål Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Ravenna, Orrefors, 1971, nr. 4828. Signerad. Bär inskription "SVEN RAAB 1 3 1971 AB ORREFORS GLASBRUK". Diameter: 27 cm. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:39)

1453 3201  Skålfat Giovanni de Simone (1930-1991), Italien. Signerad, 27x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:09)

1453 3278  Skåp Furu, vaxad. Bredd: 122, djup: 64 cm, höjd: 210 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:08)

1453 4125  Sköld Gjutjärn. Diameter: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:46)

1453 4423  Skrivbord Furu, 1800-tal, Bredd: 119 cm. Djup: 55 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:56)

1453 4384  Skrivbordslampa mässing, glasskärm. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:05)

1453 4245  Skrivbordsuppsats pennställ och brevkniv med mera, 4 delar, mässing. Längd: 12-23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:55)

1453 4139  Skulptur Alf Ekberg (f. 1945), Sverige. Keramik. Signerad, på träsockel. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:45)

1453 4203  Skulptur Austin. Kvinna. Signerad, daterad -79. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:08)

1453 3133  Skulptur Buddha, erotiskt motiv. Orientalisk. Sten. Höjd: 12 cm. Bredd: 18 cm. Djup: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:00)

1453 4216  Skulptur Elefant, mässing. Längd: 30, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:23)

1453 4238  Skulptur glaserad keramik, katt. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:47)

1453 4031  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Björn, Skansen. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:08)

1453 4054  Skulptur Häst, 1960-tal, glaserad stengodslera, ej signerad. Längd: 26, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:55)

1453 4345  Skulptur Häst. Höjd: 44cm, längd: 50cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:23)

1453 4291  Skulptur Huvud, Gips. Höjd: 28 cm

1453 4204  Skulptur Kvinna, Austin. Signerad, daterad -79. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:33)

1453 4318  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tiger ur Afrika, Gustavsberg 165-75. Målad och delvis glaserad stengodslera. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:06)

1453 4180  Skulptur Lladro. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:46)

1453 4237  Skulptur metall, katt. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:31)

1453 4134  Skulptur Par, Konstglas, ej signerad. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:39)

1453 4036  Skulptur porslin, Buddha. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:31)

1453 4361  Skulptur Royal Copenhagen. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:48)

1453 4212  Skulptur Sten, Zimbabwe. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:29)

1453 3367  Skulptur trä Kina, tidigt 1900-tal. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:50)

1453 4247  Skulptur Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Fågel. Monogramsignerad TL. Glaserad stengodslera, på träsockel. Höjd: 12 cm inklusive sockel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:33)

1453 9205  Skulptur på sockel 1700 / 1800-tal, Sankt Nepomuk, Tjeckien, bemålat trä. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:44)

1453 4218  Skulpturer 2 st, Åke Holm (1900-1980), Sverige. Troll. Signerade. Höjd: 15-16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:35)

1453 4236  Skulpturer 2 st. Katter, bland annat Uppsala Ekeby. Höjd: ca. 12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:10)

1453 4243  Skulpturer 2 st. Keramik, ugglor, Birgitta Watz + Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 15 -18

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:14)

1453 4242  Skulpturer 3 st, Keramik, huvuden. Höjd: 7-19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:51)

1453 4244  Skulpturer / ljusstake 3 delar, Metall. Höjd: 10-18 cm

1453 4068  Slagbord rokokostil, Bemålat. Bredd: 46 + 2x64, djup: 89 cm, höjd: 75 cm

1453 3124  Smörterrin Kina, dekor i famille rose, saknar lock. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:49)

1453 4248  Snurrfåtölj 1960-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:56)

1453 4023  Soffa 1950/60-tal, Läder. Längd: 190 ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:55)

1453 4468  Soffa 2-sits Gala Width, Bolia. Längd: 177

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:50)

1453 4330  Soffa 2-sits, Skinn. Längd: 156

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:48)

1453 3241  Soffa Bröderna Andersson. Längd: 210cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:31)

1453 4435  Soffbord "Forma", Alf Svensson (1923-1992), Sverige. Bra Bohag, med utdragsskivor, teak. Bredd: 140. Djup: 54 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:09)

1453 4285  Soffbord 1940-tal, björkrot. Bredd: 89, djup: 52 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:53)

1453 4283  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Mahogny. Bredd: 130, djup: 62 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:33)

1453 4378  Soffbord Chippendale stil, björk. Diameter: 90cm, höjd: 64cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:24)

1453 9173  Soffbord Englesson. Bredd: 150 cm. Djup: 97 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:39)

1453 4470  Soffbord Vitra, stålunderrede, skiva i svart marmor. Diameter: 90 cm. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:42)

1453 4450  Solstol fällbar

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:17)

1453 4226  Sparbössa Rörstrand, Myrslok. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:36)

1453 4254  Spegel 1960-tal, 118x82 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:22)

1453 4342  Spegel 40x26cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:53)

1453 4163  Spegel barockstil, metalldekor, 58x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:40)

1453 4498  Spegel empirestil, 125x47cm

1453 4201  Spegel omkring 1900, Rektangulär, 129x52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:11)

1453 4074  Spegel Reliefdekor, 75x46 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:06)

1453 4449  Spegel Teak, 122x61 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:13)

1453 4487  Spelbord 1800-tal. Bredd: 88. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:55)

1453 4188  Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 60, djup: 42 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:48)

1453 4070  Spelbord Sengustavianskt. Bredd: 84, djup: 40 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:40)

1453 3314  Speldosa/smyckesskrin höjd: 14cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:02)

1453 4486  Stol nyrokoko

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:05)

1453 4439  Stol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Arka". Ek, svängd genombruten rygg med spjälor. Formgiven 1955. Bredd: 73 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 67 cm, sitthöjd: ca 36 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:54)

1453 4196  Stolar 4 st, 1950-tal, teak

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:03)

1453 3349  Stolar 9 st, Sent 1800-tal, mahogny

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:28)

1453 4046  Stop 1800-tal, Tenn, dekor med dubbelörn. Höjd:

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:24)

1453 4071  Sybord mahogny. Bredd: 45, djup: 33 cm, höjd: 60,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:40)

1453 4348  Takarmatur Bumlingen. Djup: 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:04)

1453 3286  Takarmatur empirestil, dekor med svanar, diameter: 50, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:26)

1453 4352  Takarmatur höjd: 23cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:41)

1453 3291  Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, ”Carl Larssonlampan”, modell 2560. Mässing. Skärm "Tulpaner" design Josef Frank, Diameter 47 cm. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:29)

1453 4111  Takarmatur Mässing och glas, renoveringsbehov. Höjd: 91 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:59)

1453 4043  Takarmatur med prismor. Diameter: 44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:57)

1453 3281  Takarmatur med prismor. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:08)

1453 4047  Takarmatur metall &glas. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:46)

1453 3350  Takarmatur Orrefors, 1940-tal. Höjd: ca 90 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 mars 2022 09:17)

1453 4267  Takarmatur Orrefors, glas. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:39)

1453 7401  Takarmatur Svend Aage Holm Sørensen, Danmark, mässing, 1960-tal. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:00)

1453 4355  Tallrikar 2 st, Royal Copenhagen, Musselmalet. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:26)

1453 3139  Tallrikar 3 st, blåvitt porslin, bland annat 1700-tal. Diameter: 22-31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:11)

1453 4272  Tallrikar 3 st, Kina, diameter: 20-21,5

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:38)

1453 4208  Tallrikar 6 st. "Nejlika", IKEA. Porslin. Ur IKEAs 1700-talsserie. Diameter: 26 + etui

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:47)

1453 4298  Tallrikar 9 + 4 delar, "Firma Svenskt Tenn", Gustavsberg. Diameter: 21,5-25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:54)

1453 4307  Tallrikar Ett par, Kina, blåvitt kompaniporslin, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:19)

1453 4115  Tavla bemålat porslin, "Mona Lisa", 12x9. 5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:37)

1453 4304  Teaterkikare med handtag, pärlemo. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:06)

1453 9003  Teckning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Angel". Signerad. Bläck på papper. Bildmått: 56x38 cm, yttermått inklusive ram: 56x38 cm, oramat löst blad

1453 4219  Tekök 2 st, Pläter. Höjd: 38-42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:29)

1453 4363  Tekoppar med fat, 6 st, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

1453 4438  Telefonbänk Med stenskiva. Längd: 92 cm. Djup: 32 cm, höjd: 60 cm

1453 4358  Terrin med lock + fat, Musselmalet, Royal Copenhagen. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:34)

1453 4150  Teservis 3 delar, Italien, "Peitra". Höjd: 8-16 cm

1453 4038  Textilier 4 st, Kina, broderade, 20x61 - 96x136 cm

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:54)

1453 4033  Textiltavlor 3 st, Japan, 1900-tal, 36x31 - 34x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:26)

1453 4229  Träsnitt Palle Nielsen (1920-2000), Danmark. Signerad, numrerad 154/300, daterad -72. Bladets mått: 37x52 cm

1453 4278  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Söder. Signerad, numrerad 359/360, daterad 1976. Bildmått: 35x55, yttermått inklusive ram: 48x67 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:35)

1453 4338  Tryck-kloss England, 28x26 cm, oramad

1453 4017  Tusch Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Yttermått inklusive ram: 65x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:06)

1453 3334  Väggarmaturer ett par, fd fotogen. Höjd: 33 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:52)

1453 4025  Väggmatta Kina, 184x124 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:46)

1453 4149  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, 45x10 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:03)

1453 4225  Väggrelief Alvar Saari, Tupp, glaserad keramik. Signerad, daterad -71,46x30 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:39)

1453 4191  Väggrelief Lejon, konstmassa, 45x45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:07)

1453 4281  Väggvitrin rokokostil. Längd: 45, djup: 18 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:03)

1453 4311  Vas + skålar + plunta, 4 delar. Höjd: 11-20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:42)

1453 4301  Vas Glaserad keramik. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:37)

1453 4206  Vas Iittala, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Signerad. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:20)

1453 4362  Vas Kosta, Lisa Bauer (1920-2003), Sverige. Längd: 20, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:31)

1453 4446  Vas Kosta. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:22)

1453 4152  Vas Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:43)

1453 4353  Vas nysilver, Jugend, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:50)

1453 9125  Vas Peter Kuchinke (f. 1963), Sverige. Gullaskrufs glasbruk. Signerad 1991. Kristall. Höjd: 17,5 cm

1453 4176  Vas R Strand, Strömbergshyttan, Ballerina. Höjd: 21 cm

1453 4296  Vas Rosenthal, Relief, Studio line. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:06)

1453 4316  Vas Vallåkra. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:40)

1453 4207  Vaser 3 st, konstglas, bland annat Strömbergshyttan. Höjd: 14-34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:13)

1453 4315  Vaser 5 st, Miniatyrer, Stengods. Höjd: 5-10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:13)

1453 4126  Vinglas 10 st, Boda, Bouquet, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:28)

1453 4145  Vinglas 12 st, Älghult, "Nordica". Höjd: 20,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:17)

1453 4329  Vinglas 4 st. Wilke Adolfsson (f. 1940), Sverige. Orrefors. Höjd: 20, i etui

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:48)

1453 4032  Vinkanna Sent 1800-tal. Nysilver / slipat glas, Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:59)

1453 4309  Vitvinsglas 12 st. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 20:26)

1453 4335  Vykort Sverige, ca 700 st

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:41)

1453 4293  Ytterfoder + vas, 3 delar, bland annat Majolica, Rörstrand. Höjd: 15-19 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 18:14)

1453 4210  Ytterfoder 2 st, genombruten dekor, nutida. Diameter: 16-25cm. Höjd: 15-21cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 mars 2022 19:23)