1340 7316 Akvarell Bert Gustafsson. Signerad, daterad -64, akvarell, 25x34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:16)
1340 7382 Akvarell Oidentifierad konstnär. Bränningar. Signerad, daterad 1911, akvarell på papper, 21x27,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:39)
1340 6503 Akvarell Osmo Isaksson (f. 1918), Signerad, 1953, Paris. Motivet: 43x29cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:56)
1340 7366 Akvareller 2 st, Japan. Signerad. Motivet: 40x30cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:28)
1340 6335 Ampel Bemålat opalinglas. Diameter: 35 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:42)
1340 7207 Armband 2 st, 18k guld, Pansar. Längd: 20cm, med säkerhetskedja, vikt: 5g.
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:55)
1340 7109 Armbandsur Certina, Argonaut 280, stål, manuell, plexiglas, boettnr 5301. 280, Diameter: (boetten) 3,5 cm, saknar band, repor
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:08)
1340 7338 Assietter 6 st, Fürstenberg. Vitt porslin med förgylld dekor. Diameter: ca 17 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:04)
1340 7111 Bänkar Furu, Ett par. Längd: 220cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:17)
1340 6137 Barnstolar Ett par, 50/60-tal, Galon. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:48)
1340 7350 Bergèrer Ett par, rokokostil. Längd: 87 cm, djup: 58 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:11)
1340 6273 Bestick 48 delar, Lundtofte, Danmark, Rostfritt/Bakelit
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:38)
1340 5333 Bildrulle Asien, Ämbetsman, modell äldre, ca 202x106 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:15)
1340 7357 Blandteknik 5 st, Manuel Casimiro (f. 1941), Portugal. Signerad. Motivet: 23x31cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:48)
1340 7227 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Vas. Ej signerad. Motivet: 37x27 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:55)
1340 7110 Bockbord Bagarbord, furu, + 3 delar. Bredd: 217 cm. Djup: 86 cm. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:13)
1340 7306 Bokhylla mahogny. Bredd: 123 cm. Djup: 24 cm, höjd: 100 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:45)
1340 7063 Bokverk 12st, Skrifter av Selma Lagerlöf
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:03)
1340 7215 Bord Orientalisk, benintarsia. Bredd: 60 cm. Djup: 35 cm, höjd: 39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:39)
1340 7285 Bord sengustaviansk stil. Gallerkant och beslag i mässing, mahogny. Bredd: 46 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:06)
1340 7272 Bord sengustaviansk stil. Låda, gallerkant, mahogny. Bredd: 42 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:17)
1340 7177 Bordsfotogenlampa + Vattenkanna mässing. Höjd: 26-49cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:42)
1340 7406 Bordslampa höjd: 26cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:29)
1340 7401 Bordslampa höjd: 46cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:57)
1340 7407 Bordslampa mässing. Höjd: 29cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:31)
1340 5596 Bordslampa Porslin, Pierrot. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:14)
1340 7022 Bordslampfot Orrefors. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 21:00)
1340 7203 Bordslampfot Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:39)
1340 7402 Bordslampor Ett par. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:01)
1340 7184 Bordsur Christian Dior, quartz modell 37-20-01 nummer 48532, ca 3,5 cm i diameter. Längd: cm. Djup: cm. Höjd: cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:49)
1340 7081 Bordsur/bilur Omega, 8-days, manuell. Diameter: 8,5cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:45)
1340 7189 Brickor 6 delar, nysilver, med gallerkant. Längd: 8-47cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:02)
1340 7250 Brosch Lejon, efter Anna Petrus. Längd: 4cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:27)
1340 7061 Broscher silver, 6 delar, + manschettknappar. Vikt: 45g
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:09)
1340 7052 Butlers tray Längd: 60 + 15 cm. Djup: 46+ 15 cm. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:21)
1340 6078 Byrå Intarsia, stenskiva. Bredd: 80, djup: 44 cm, höjd: 74 cm, nyckel
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:13)
1340 7143 Byrå Louis XV-stil, stenskiva. Bredd: 74 cm. Djup: 43 cm, höjd: 85 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:25)
1340 6203 Byrå Med stenskiva, Intarsia. Bredd: 80 cm. Djup: 46 cm, höjd: 72 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:23)
1340 6205 Byrå Med stenskiva, Intarsia. Bredd: 81 cm. Djup: 45 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:23)
1340 7310 Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 97 cm. Djup: 40 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 21:14)
1340 5174 Byrå Stenskiva, Intarsia. Bredd: 85, djup: 37 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:07)
1340 7026 Byrå Teak. Bredd: 60. Djup: 33 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:02)
1340 6302 Carmoséring 18K vitguld, med briljantslipade diamanter, W/VS, 1xca0,48ct, 8xca0,07ct, storlek: 16½. Vikt: 2g.
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:36)
1340 7351 Cittra Stjärnan. Höjd: 56cm, med fodral
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:55)
1340 6289 Collage Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. 120x90 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:26)
1340 6288 Collage Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. 98x69 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:26)
1340 7262 Damarbetsbord Louis XV-stil, mässingsbeslag. Bredd: 100 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:28)
1340 7271 Dekorelement Kina, bemålad ornamentering, 91x40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:13)
1340 6156 Dessertgafflar 4 st, Förgyllt sterlingsilver och emalj, J Tostrup, Norge. Bruttovikt: 70g ca. Längd: 13 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:34)
1340 7161 Diverse 5 delar, Kina. Höjd: 7-28cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:45)
1340 7193 Dosa silver. Längd: 9cm. Vikt: 90g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:42)
1340 7252 Etsning B Ljungdahl 1897, "Bondkvarter i Visby". Ej signerad. Motivet: 43x29 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:53)
1340 7194 Etsning Carl Larsson (1853-1919), Sverige. Signerad i plåten. Motivet: 11x16cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:26)
1340 7318 Etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Interiör. Signerad, daterad -53. Signerad. Motivet: 19x29 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:42)
1340 7303 Färgetsning John C Webb, porträtt av ung fröken. Signerad. Motivet: ca 30x24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:44)
1340 2244 Färgetsningar 2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit. Signerade, numrerade PT III/V, daterade -81. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 50x40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:37)
1340 2245 Färgetsningar 2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerade, numrerade 11/50, daterade 1981, del av svit. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 50x40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:40)
1340 7358 Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 53/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:10)
1340 7288 Färgetsningar ett par. Motivet: ca 33x38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:04)
1340 7240 Färglitografi Gises, numrerad . Signerad, numrerad 135/275, motivets mått: 12x17cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:17)
1340 6512 Färglitografi 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad. Motivet: 28x40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:20)
1340 7195 Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 14/250. Motivet: 37x27cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:08)
1340 6132 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Marknad. Signerad, numrerad 52/360. Motivet: 39x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:37)
1340 6134 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Tvätt. Signerad, numrerad 22/260. Motivet: 33x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:39)
1340 7065 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad. Motivet: 40x50cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:07)
1340 7343 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 177/290. Motivet: 42x58cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:58)
1340 7221 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 98/200. Motivet: 29x57cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:48)
1340 7345 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 57x76cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:14)
1340 7187 Färglitografi Raoul Dufy (1877-1953), Frankrike. Signerad, numrerad 2/200. Motivet: 23x28cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:30)
1340 7019 Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 143/200. Motivet: 13x17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:34)
1340 7323 Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 131/360. Motivet: 40x30cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:20)
1340 1056 Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 56/360, stilleben. Motivet: 40x30cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:32)
1340 7025 Färglitografier 2 st, Camilla Fuchs (f. 1976), Sverige. Signerade, numrerad 250-upplaga. Motivet: 30x41 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:03)
1340 7125 Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige.. Signerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:13)
1340 5104 Färgserigrafi Rafael Canogar (f. 1935), Spanien. "La mordaza", komposition med figurer. Signerad, numrerad 33/125, daterad -74, ca 69x49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:12)
1340 7114 Fat Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Diameter: 34cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:54)
1340 6069 Fat Kina, Blåvitt kompaniporslin, 19x14 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:52)
1340 7013 Fat med insats, Ekeby. Diameter: 29 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:32)
1340 7058 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg, 20x20 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:20)
1340 7059 Fat Upsala Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. 22x22cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:46)
1340 7159 Fat & skålar 13st, Kina. Höjd: 2-6cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:44)
1340 7037 Fåtölj 1950-tal
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:33)
1340 7038 Fåtölj 1950-tal
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:29)
1340 7035 Fåtölj 50/60-tal, Dux
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:44)
1340 7185 Fåtöljer Ett par
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:19)
1340 7342 Fåtöljer Ett par
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:51)
1340 5696 Fåtöljer Ett par, nyrokokostil, plysch
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:36)
1340 7017 Fiol med 2 stråkar i låda. Längd: 60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:30)
1340 7253 Fiskservisdelar 15 delar, Upsala Ekeby.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:06)
1340 7391 Fiskskål Kina. Diameter: 25cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:15)
1340 7076 Fisktallrikar 14 st, Johnson Brothers, "Sea Treasure", 11+ 3, 24x26 cm + 13x14 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:27)
1340 7360 Flakong i ställ, Böhmen. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:04)
1340 7305 Fotografi Richard von Hofsten. "Nymphaea". Signerad, daterad 2014 a tergo, numrerad 5/20, ca 69x49 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:22)
1340 7337 Fruktservis Fat + 16st assietter. "Valencia", Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP. Diameter: 19-35 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:42)
1340 7158 Glas 16 st, Prince, design: Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta, slipad dekor, 8+ 8 st. Höjd: 7-8,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:06)
1340 7396 Glas 3 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 25-26cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:01)
1340 7352 Glasservis 25 delar. Höjd: 9-13cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:46)
1340 7156 Glasservis ca 55 delar, Kosta. Höjd: 10-18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:50)
1340 7183 Glasservisdelar 35 delar, Kosta "Prince", design: Göran Wärff (f. 1933), Sverige. 11+ 12+ 12 st. Höjd: 7-16 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:52)
1340 6478 Glasservisdelar ca 30 del
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:16)
1340 7348 Golvlampa mässing. Höjd: 160cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:31)
1340 7261 Golvlampa Swisslamps International. Höjd: ca 127 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:43)
1340 7027 Golvur 1800-tal, bemålat. Längd: 43 cm, djup: 20 cm, höjd: 216 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:13)
1340 5179 Golvur England, mahogny, 1800-tal. Höjd: 200cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:16)
1340 7021 Gonggong Ystad-Metall, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:48)
1340 6092 Gouache Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. Solvaer, Lofoten. Signerad, daterad -52. Motivet: 60x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:30)
1340 7054 Hallbyrå Längd: 37 cm. Djup: 27 cm, höjd: 67 cm
1340 6362 Hänge/brosch Förgyllt Silver, Camé. Längd: 5cm, vikt: 12g
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:38)
1340 7162 Herrbetjänt Italien. Höjd: 107cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:41)
1340 7108 Herrur Popular 17 Rubis, Incabloc Antimagnetic. Diameter: 33mm, bruttovikt: 22g.
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:07)
1340 7082 Hörnskåp 1940-tal, rundande. Bredd: 43 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 91 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:03)
1340 7139 Hörnskåp England, idegran, Bredd: 46 cm. Djup: 46 cm, höjd: 182 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:34)
1340 7009 Hörnskåp Längd: 47 cm. Djup: 28 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:17)
1340 6080 Hörnvitrinskåp England, mahogny. Höjd: 190
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:18)
1340 7245 Ikon 26x20cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:52)
1340 7336 Kaffe-/ teservis 33 delar ca, Rosenthal.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:28)
1340 7204 Kaffekanna + sockerskål + gräddkanna, 3 delar, Blå Blom, reliefdekor i underglasyrblått mot vit botten, ej märkta. Höjd: 11,5-22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:28)
1340 7011 Kaffemuggar 5 st, Arabia, Finland, mumin, Höjd: 8cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:04)
1340 6029 Kaffeservisdelar 45 delar, "Inga" Design: Anna Livén för Åhléns
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:56)
1340 7214 Kamelsadlar Ett par. Längd: 55cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:16)
1340 7079 Kandelaber silver, 830. Höjd: 23cm, bruttovikt: 570g.
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:57)
1340 7188 Kandelabrar Ett par, mässing. Höjd: 29cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:16)
1340 7248 Kanna + skål, Tenn. Höjd: 8-16cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:11)
1340 7057 Karaff med 4 snapsglas, Holmegaard. 5 delar. Höjd: 6-17cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:19)
1340 7264 Karmstol Engelsk stil, sits och rygg i läder
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:33)
1340 7267 Karmstol rokokostil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:31)
1340 7268 Karmstol rokokostil, nutida
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:46)
1340 7397 Karmstolar 4 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:04)
1340 6094 Karmstolar Ett par, rokokostil
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:39)
1340 7003 Karmstolar Ett par, Yrjö Kukkapuro (f. 1933), Finland.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:35)
1340 7255 Kista 1800-tal. Bredd: 76. Djup: 51 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:17)
1340 7376 Kista Asien. Bredd: 88 cm. Djup: 43 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:39)
1340 7368 Kista Kina. Bredd: 73 cm. Djup: 35 cm, höjd: 39 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:05)
1340 7119 Knivar 20st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 17-21cm, bruttovikt: 692g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:07)
1340 7386 Koffert längd: 85cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:00)
1340 7300 Kopparstick 2 st. Motivet: 20x15- 30x23cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:34)
1340 7141 Kuddar 3 st, ca 45x60 cm respektive 45x30 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:34)
1340 7179 Kuvertbord höjd: 75 cm, ca 52x52-95x95
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:04)
1340 7186 Kuverttallrikar 12st, mässing. Diameter: 28cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:55)
1340 7016 Linnedukar 3 st
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:27)
1340 7390 Litografi signerad. Signerad, numrerad 139/140. Motivet: 35x23cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:23)
1340 6361 Litografi Torsten Schonberg (1882-1970), Sverige. Leda och Svanen. Signerad. Motivet: 34x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:37)
1340 7018 Ljuskrona höjd: 65 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:44)
1340 7056 Ljuslykta England. Höjd: 43cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:26)
1340 7380 Ljusstakar ett par, smide. Höjd: 38cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:40)
1340 7372 Ljusstakar Ett par. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:49)
1340 7078 Ljusstakar silver (830), Ett par. Höjd: 18cm, bruttovikt: 1000g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:53)
1340 7152 Lockskålar Ett par, Asien. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:19)
1340 7118 Mässingsvikter 11st + 3 st. Höjd: 3-7,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:50)
1340 7134 Matbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården, Bredd: ca 140-300 cm. Djup: 99cm. Höjd: 74cm + 3 ilägg a 55 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:11)
1340 7092 Matbord ek. Bredd: 140-200 cm, bredd: 110 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:46)
1340 6076 Matbord rokokostil. Diameter: 110, höjd: 74,2 st ilägg, a 48 cm
1340 7329 Matservisdelar 48 delar.
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:51)
1340 7103 Matservisdelar ca 40 delar, Creampetal, Grindley England
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:10)
1340 7394 Matta Azan, 230x307 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:28)
1340 7106 Matta ca 100x200 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:51)
1340 7153 Matta Japan, 1930-tal, ca 78x150 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:06)
1340 7270 Matta Kina, 138x196 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:05)
1340 7167 Matta Kina, 210x300 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:06)
1340 7375 Matta Orientalisk, 209x305cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:30)
1340 7154 Matta orientalisk, 85x138 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:44)
1340 7008 Matta orientalisk, Iran, 214x314cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:25)
1340 7335 Mockakoppar 8 st. Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Swedish Grace, Rörstrand. Mockakoppar med målad dekor med landskapsblommor
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:24)
1340 7084 Modellkanon Längd: 51cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:36)
1340 7001 Modellskepp Segelfartyg, "Carlskrona IV". Längd: 98cm, höjd: 101cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:12)
1340 7347 Munkstol
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:26)
1340 7379 Nattygsbord ett par, Teak. Bredd: 55. Djup: 32 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:51)
1340 6139 Notställ Tidigt 1900-tal, mahogny, mässingsdekor, på trissor. Längd: 44, djup: 28 cm, höjd: 99 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:52)
1340 7039 Oljemålning Åke Rolfstadius (f. 1918), Signerad, "Fruktträd Italien". Olja på duk, 72x91cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:43)
1340 7302 Oljemålning Alexander Tolstoy (1895-1969), porträtt av ung dam. Signerad A Tolstoy. Olja på duk, 41x33 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:50)
1340 7031 Oljemålning Anneli Nilsson Schelin (f. 1957), Sverige. Blomster. Signerad, daterad -96. Olja på duk, 56x46 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:11)
1340 7231 Oljemålning Arnold Bunge (f. 1949), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 35x27cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:08)
1340 7073 Oljemålning Arvid Nilsson. Signerad, daterad 1928. Olja på pannå, Motivet: 22x27 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:59)
1340 7234 Oljemålning Bengt Hallgren. Signerad, renar. Olja på pannå, 19x19cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:37)
1340 7045 Oljemålning Bert Jonsson. "Gällivare-Dundret". Signerad, 1980. Olja på duk, 26x59cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:14)
1340 7251 Oljemålning Björn Berg (1923-2008), Sverige. Signerad, 1945, porträtt. Olja på duk, 54x44cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:55)
1340 7344 Oljemålning Bo Jonzon. Signerad. Olja på duk, 60x71cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:30)
1340 7400 Oljemålning Bozena Duda. Signerad, 1992. Olja på pannå, 44x28cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:08)
1340 7046 Oljemålning Carl Östlund. Signerad, "vårlandskap faxälven vid österås", 1930. Olja på duk, 44,5x57,5cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:13)
1340 5347 Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 1934, Skånelänga. Olja på pannå, 54x66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:00)
1340 7164 Oljemålning Einar Rosén (1910-1998), Sverige. Signerad, 1974. Olja på duk, 35x42cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:42)
1340 7228 Oljemålning Einar Törning (1884-1941), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, 1933. Olja på duk, 32x45cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:56)
1340 7033 Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Signerad, 1955. Olja på duk, 79x59cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:34)
1340 5211 Oljemålning Elsa Ström-Ciacelli (1876-1952), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 22x31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:50)
1340 7218 Oljemålning Eva Teorell, Komposition. Signerad, 1964, dukskada. Olja på duk, 79x62cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:24)
1340 7047 Oljemålning Göran Petersson. Signerad, daterad 1986. Olja på duk, 41x55cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:34)
1340 7040 Oljemålning Gottfrid Källqvist (1899-1956), Sverige. Signerad, daterad 1935. Olja på pannå, 65x53cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:23)
1340 7144 Oljemålning Gunnar Greiber (1919-2011), Sverige. Signerad, papp, 93x64cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:29)
1340 7196 Oljemålning Gunnar Hallström (1875-1943), Sverige. Signerad. Olja på duk, 30x77cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:01)
1340 6365 Oljemålning Gunnar Scheutz (1912-2007), Sverige. "Antarktis". Signerad, daterad 1991. Olja på duk, 100x70 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:43)
1340 7235 Oljemålning H Tönning. Signerad, daterad 1979. Olja på pannå, 19x15cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:03)
1340 7217 Oljemålning Hans Fritzdorf (1927-1990), Sverige. Komposition. Olja på pannå, 54x70cm. Ej signerad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:15)
1340 6343 Oljemålning Harry Booström (1917-1996), Sverige. "Över aftonland", Signerad. Olja på pannå, 26x29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:01)
1340 5589 Oljemålning Herman Hägg (1884-1966), kvistplockerska. Signerad, daterad 1908. Olja på pannå, 40x47 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:46)
1340 7388 Oljemålning Jan Quant. Signerad, "vid gråborg Öland". Olja på duk, 40x32cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:43)
1340 7387 Oljemålning Jan Quant. Signerad, landskap. Olja på duk, 37x45cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:59)
1340 7126 Oljemålning Johan Ericson, fiskebodar. Signerad, daterad 1923. Olja på duk, 46x70 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:03)
1340 7304 Oljemålning Johan Heijer (1876-1961), Sverige. Signerad. Olja på duk, 54x46 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:32)
1340 6112 Oljemålning Johny Colebring (1920-2003), Sverige. Fruktstilleben. Signerad. Olja på pannå, 33x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:10)
1340 5281 Oljemålning Jules Duvanel, Gård. Signerad, daterad 1926. Olja på pannå, 16x29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:44)
1340 7222 Oljemålning K. Engström. Signerad, 1978. Olja på duk, 54x59cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:51)
1340 1067 Oljemålning Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 49x49 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:56)
1340 6331 Oljemålning Karl Gunnar Svensson, Signerad, stilleben. Olja på duk, 50x110 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:40)
1340 7223 Oljemålning Karl-Göte Andersson. Signerad. Olja på pannå, 111x59cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:46)
1340 7127 Oljemålning Leonard Wiedh (1866-1938), Sverige. Bokskog. Signerad. Olja på duk, 71x122 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:58)
1340 6171 Oljemålning Maria Wrangler. Signerad, "vid ån". Olja på duk, 47x64cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:06)
1340 7363 Oljemålning Mathias Rosenberg "Mickey Madonna" pannå, 45x36cm. Signerad
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:42)
1340 6054 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, interiör med figurer, ej signerad. Olja på duk, 48x36 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:11)
1340 4207 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, motiv från västkusten. Olja på duk, 110x84 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:31)
1340 7142 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 50x42 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:49)
1340 7259 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Gatuvy med kvinna. Signerad. Olja på duk, 21x27 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:03)
1340 7284 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kopia efter H Arminus, Portträtt av adelsman. Ej signerad. Olja på duk, 50x36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:58)
1340 7385 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna i folkdräkt. Omkring 1900, ej signerad. Olja på duk, uppfodrad duk, 22x18 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:53)
1340 7157 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Nattligt marinmotiv. Ej signerad. Olja på duk, 26x37cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:55)
1340 7319 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Segelbåt vid vik. Signerad. Olja på pannå, 29x38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:55)
1340 7229 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1916, fruktstilleben. Olja på duk, 23x40cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:25)
1340 7041 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 1955. Olja på duk, 30x68cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:45)
1340 7220 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Älghimmel. Olja på duk, 80x64cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:42)
1340 7233 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 27x20cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:16)
1340 7066 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kvinna. Olja på duk, 80x130cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:30)
1340 7171 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, man med turban. Olja på duk, 29x20cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:17)
1340 6341 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 73x73 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:00)
1340 7226 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 58x71cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:21)
1340 7384 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben med penselvas. Signerad. Olja på duk, 40x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:46)
1340 7389 Oljemålning Olof Tränk (f. 1947), Sverige. Signerad, "gård vid kåtorp", Öland. Olja på duk, 54x45cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:26)
1340 6056 Oljemålning Per Sundberg (1887-1968), Sverige. Vinterlandskap. Signerad. Olja på pannå, 18x22 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:15)
1340 7317 Oljemålning Signerad Carlberg, Bränningar. Signerad, daterad -41. Olja på pannå, 37x44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:48)
1340 6207 Oljemålning Signerad, T. B Olsson, 1962, sjunkande skepp. Olja på duk, 38x68cm
1340 7004 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad. Olja på duk, 15x21cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:04)
1340 7230 Oljemålning V Baroni. Signerad, porträtt. Olja på duk, 39x29cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:08)
1340 1037 Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige, Blomsterstilleben, Signerad. Olja på pannå, 73x59 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:48)
1340 1146 Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Sydländsk stad. Signerad. Olja på pannå, 40x32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:12)
1340 7212 Örhängen 18 vitguld, med diamanter, 2xca0,10ct, 4xca0,05ct, med pärlor. Längd: 2cm, vikt: 5g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:22)
1340 6382 Örhängen 18k guld, 3 st, med pärlor, defekt. Vikt: 2g.
1340 6304 Örhängen 18k guld, Ett par, med pärlor. Längd: 2cm, vikt: 2g.
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:27)
1340 6349 Örhängen 18k guld, Ett par, pärlor. Längd: 2cm, vikt: 7g.
1340 7211 Örhängen 18k guld, Ett par. Längd: 3cm, vikt: 2g.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:51)
1340 6396 Örhängen 18K vitguld, Ett par, med pärlor, med diamanter 2xca0,01ct. Längd: 3cm, vikt: 4g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:16)
1340 6397 Örhängen Ett par, 18k guld, 1,5g, med pärla
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:23)
1340 7206 Örhängen silver, 830. Längd: 5cm, vikt: 5g
1340 7311 Öronlappsfåtölj 1940-tal
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:18)
1340 7370 Ostkupa med fat. Höjd: 16cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:42)
1340 7265 Paraplyställ England, mässing. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:07)
1340 6400 Pärlcollier 18k guld, lås. Längd: 98cm, bruttovikt: 50g.
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:44)
1340 6352 Pärlcollier 18k guld. Längd: 44cm, bruttovikt: 23g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:20)
1340 6338 Pärlcollier 18K vitguld, två-randigt, med diamanter och opaler, 12xca0,05ct. Längd: 46cm, bruttovikt: 42g.
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:53)
1340 7197 Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad. Motivet: 31x38cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:39)
1340 7190 Penselvas Kina. Höjd: 28cm
1340 7002 Piedestal Gustaviansk stil, med stenskiva. Längd: 30,5 cm. Djup: 30,5 cm, höjd: 106 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:39)
1340 6030 Plafond Tiffanystil, nutida. Diameter: 40. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:04)
1340 7299 Ram innemått: ca 122x123cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:14)
1340 7294 Ram innemått: ca 42x34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:13)
1340 7295 Ram innemått: ca 51x66 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:14)
1340 7290 Ram innemått: ca 52x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:33)
1340 7289 Ram innermått: 71x61 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:15)
1340 7202 Ring 14K vitguld, med briljantslipad diamant, 1xca0,37ct, storlek: 17½. Vikt: 3g
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:39)
1340 6303 Ring 18K vitguld, med pärla, storlek: 17. Vikt: 3g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:25)
1340 7210 Ring 23K, storlek: 17, gravyr. Vikt: 6g.
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:55)
1340 7209 Ringar 2 st, 18k guld, storlek: 16½-18, gravyr. Vikt: 12g.
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:24)
1340 7192 Ringar 4 st, 18k guld, storlek: 17-19½. Bruttovikt: 18g (en av ringarna delvis ej i guld)
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:59)
1340 7331 Salongsbord nyrokoko, mahogny, pelarfot. Bredd: 70 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:59)
1340 7077 Samekniv Karesuando, Längd: 25cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:24)
1340 7160 Seltersglas 12 st. Höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:36)
1340 7330 Serveringsvagn vitlackerat trä, 1900-talets andra hälft. Längd: 74 cm. Djup: 49 cm. Höjd: 62 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:20)
1340 7286 Serveringsvagnar Ett par. Diameter: 45cm, höjd: 72cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:11)
1340 7030 Servisdelar Kaffe och Teservisdelar, ca 25 delar. Rosenthal, Åhléns och Bavaria
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:55)
1340 7138 Sideboard Herrgården, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 150 cm. Djup: 39 cm, höjd: 96 cm
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:52)
1340 7088 Silverbägare silver (925), + Kanna. Höjd: 5-20cm. Vikt: 1700g
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:22)
1340 7249 Skål 3 delar, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. & Assietter. Diameter: 19-22cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:31)
1340 7151 Skål Alessi, Mario Trimarchi. Diameter: 26,5cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:05)
1340 7150 Skål Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 22 cm. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:12)
1340 7200 Skål Italien. Längd: 30cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:59)
1340 7145 Skålar 3 st, "Finel", Kaj Franck (1911-1989), Finland. Arabia, Finland. Emalj. Diameter: 18-24 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:55)
1340 7123 Skålar Ett par. Längd: 21cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:23)
1340 7313 Skänk furu. Bredd: 107 cm. Djup: 51 cm, höjd: 117 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:44)
1340 7095 Skåp 1930-/40-tal. Bredd: 149 cm. Höjd: 130 cm, djup: 45 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:37)
1340 7355 Skåp Längd: 86 cm. Djup: 58 cm, höjd: 124 cm
1340 6050 Skåpöverdel Tidigt 1800-tal. Längd: 88. Djup: 33 cm, höjd: 95 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:52)
1340 7354 Skrivbord Längd: 130,45x2 cm. Djup: 80 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:22)
1340 6066 Skulptur Amorin, Metall. Höjd: 14,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:54)
1340 7333 Skulptur Carin Nilson, Sverige (1884-1973). Flicka. Jugend, grönpatinerad brons. Signerad. Höjd: 15cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:35)
1340 7107 Skulptur design: Erkers Marie Persson (f. 1954), Sverige. Höjd: 33cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:33)
1340 7361 Skulptur Fågel, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Längd: ca 25 cm, höjd: ca 15 cm
1340 7315 Skulptur Havsörn, Holland. Höjd: 33cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:23)
1340 7236 Skulptur höjd: 21cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:36)
1340 7369 Skulptur höjd: 23cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:38)
1340 7049 Skulptur Hund. Höjd: 81cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:55)
1340 6188 Skulptur Hundar, Royal dux. Längd: 39cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:38)
1340 7327 Skulptur Nils Sjögren, Gips. Höjd: 45cm
1340 7168 Skulptur Rörstrand, Harald Salomon (1900-1990), Danmark. Art Déco. Höjd: 37cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:53)
1340 7034 Skulpturer + Vas. Höjd: 5-15cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:02)
1340 7029 Skulpturer 2 delar. Höjd: 2-9 cm
S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:13)
1340 7256 Skulpturer 2 st, Asien, stensocklar. Höjd: 33-34cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:51)
1340 7087 Skulpturer 3 delar, bland annat Rosenthal. Höjd: 13-27cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:04)
1340 7086 Skulpturer 3 delar, Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Höjd: 13-20cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:59)
1340 7137 Skulpturer 6 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Katter, räv, tax, bulldog, sköldpadda. Höjd: 4-12cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:55)
1340 7089 Skulpturer Ett par, Metall. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:05)
1340 7148 Skulpturer Oidentifierad konstnär. 2 delar. Höjd: 19-20cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:32)
1340 7007 Snapsglas 6 st. Höjd: 10-13cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:42)
1340 7374 Sockerlåda Med sockerhackare. Längd: 39cm
1340 7307 Soffa rokokostil. Längd: ca 155, höjd: 108 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:21)
1340 5521 Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Benställning av björk med skiva fanerad med masurbjörk. Bredd: 130 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:18)
1340 7128 Soffbord teak, utdragsskivor. Bredd: 100 cm. Djup: 60 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:08)
1340 7266 Soffbord underrede i metall, glasskiva. Diameter: 91 cm, höjd: 38 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:12)
1340 7199 Solspegel diameter: 60cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:24)
1340 7247 Soppterrin Med 2 koppar + fat. Höjd: 25cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:29)
1340 7051 Spegel 103x47cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:33)
1340 7005 Spegel Förgyllt ram, 90x65cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:22)
1340 7392 Spegel Gustaviansk stil, 61x29cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:06)
1340 7083 Spegel jugend, ca 123x62 cm
1340 7166 Spegel omkring 1900, slipad glas, 99x137cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:56)
1340 7349 Staffli höjd: 90cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:16)
1340 7069 Stol Hans Olsen, Frem Røjle, Danmark. 1950-tal, med svängd rygg, klädsel av konstskinn, märkt "FREM RØJLE MADE IN DENMARK"
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:17)
1340 7072 Stol Kina, 1800-tal, riklig ornamentering
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:54)
1340 7067 Stol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Arka". Ek, svängd genombruten rygg med spjälor. Formgiven 1955. Bredd: 73 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 67 cm, sitthöjd: ca 36 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:26)
1340 7308 Stolar 4 st, barock
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:19)
1340 7071 Stolar 6 st, Karl Johan
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:49)
1340 7093 Stolar 8 st
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:55)
1340 5574 Stolar Ett par, barockstil, 1800-tal, kompletterade
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:50)
1340 7043 Stringhylla 2 hyllplan.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:06)
1340 7113 Stringhylla 3 hyllplan
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:17)
1340 7332 Stringhylla med tidskriftsdel, hyllor i furu. 2 sektioner. Bredd: 42 respektive 79 cm. Djup: ca 30 cm, höjd: ca 77 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:10)
1340 7263 Sybord rokokostil, 1800-tal. Bredd: 57 cm. Djup: 39 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:43)
1340 7014 Syltkrukor 6 st, blåvita. Höjd: 7-16 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:47)
1340 7070 Taburetter ett par, senare bemålning, senare klädsel. Längd: 52 cm. Djup: 44 cm, höjd: 46 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:22)
1340 7287 Takarmatur Blid, krom. Diameter: 45cm, justerbar höjd, ca 80cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:07)
1340 7055 Takarmatur glas, "Neptun", Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors, höjd ca. 22 cm. Diameter: 31 cm
1340 7325 Takarmatur mässing och glas. Höjd: ca 65 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:24)
1340 7146 Takarmatur mässing, tygskärm. Höjd: ca 120 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:27)
1340 7399 Takarmatur Med prismor. Diameter: 31cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:40)
1340 7340 Takarmatur Med prismor. Diameter: 37cm
1340 7324 Takarmatur Oscariansk, mässing, prismor. Höjd: ca 60 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:59)
1340 7036 Takarmatur Tiffanystil. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:14)
1340 5794 Takarmaturer 2 st, glas, design: Gunnel Svensson för Belysningsbolaget, Manhattan Pendel. Höjd: ca 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:51)
1340 6493 Taklampor Ett par, plåt, "Nift", Kronobergs belysning för IKEA, 1960-tal. Höjd: 17cm
1340 7365 Tavlor 3 st, Kina. Motivet: 65x29- 31x21cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:36)
1340 7378 Tekanna + Gräddkanna, Höjd: 15-23 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:40)
1340 7244 Tekoppar 12 delar, "Fajance", Royal Copenhagen
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:20)
1340 7080 Tennfat + 4 st tallrikar, tenn. Diameter: ca 38 cm respektive 23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:57)
1340 7015 Terrin med lock & fat, Gustavsberg, "Holland". Längd: 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:42)
1340 7182 Teservis 23 delar. "President", Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, 1934-1940. Flintgods. Gråtonat gods med blåmålad rand samt guldkant
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:12)
1340 7373 Tidningsställ längd: 51cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:34)
1340 7012 Tobaksburk Höganäs, Hund. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:46)
1340 7410 Trädgårdsurnor Ett par, patinerad aluminium. Diameter: 31 cm. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:43)
1340 2299 Trågsoffa Rokokostil. Längd: 186
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:27)
1340 7225 Träsnitt Åke Holm (1900-1980). Signerad, motivet: 18x19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:54)
1340 7028 Träsnitt Anna Petrus (1886-1949), Sverige. Signerad, 30x24 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:48)
1340 7165 Träsnitt Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Quadratyk. Signerad, numrerad 147/160. Motivet: 19x27cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:04)
1340 7346 Tryck Michael Whelan (f. 1950), USA. Signerad, numrerad 198/500. Motivet: 60x41cm
1340 7239 Underlägg Glas, Latte, 40x30cm
1340 7117 Väggarmaturer 3 st. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:07)
1340 6170 Vägglystrar Ett par. Höjd: 36cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:58)
1340 7074 Väggplåtar ett par, mässing. Diameter: 30 cm. Höjd: 35 cm
1340 7175 Vagnslykta höjd: ca 40cm
1340 7243 Värja Längd: 93cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:38)
1340 7353 Vas 5 delar, Bland annat Rörstrand, Oliv. Höjd: 2-22 cm, diameter: 8-22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:14)
1340 7042 Vas Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:18)
1340 6151 Vas Kosta Boda, Kosta Boda, Signerad. Höjd: 28,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:36)
1340 7364 Vas med lock, Kina. Höjd: 34cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:48)
1340 7403 Vas Rörstrand. Höjd: 29cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:07)
1340 7371 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Studio handen. Höjd: 22cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:58)
1340 7116 Vaser 2 st, mässing, patronhylsor. Höjd: 26-31 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:46)
1340 7032 Vaser 2 st. Britten Rååg, Steninge Slott, Höjd: 28cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:14)
1340 7395 Vaser 4 st, Kosta Boda "open mind", Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 10cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:53)
1340 7062 Väskor 3 st
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:20)
1340 7238 Vedbehållare diameter: 45cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:13)
1340 7048 Vikskärm höjd: 167cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:31)
1340 6081 Vitrinskåp England. Bredd: 130, djup: 45 cm, höjd: 188 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 18:19)
1340 7060 Ytterfoder 2 st, bland annat Röstrand. Höjd: 13-18cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:21)
1340 7269 Ytterfoder 4 st, Empire, Gustavsberg, & liljekonvalj. Höjd: ca 14-16 cm, djup: ca 15-17 cm
1340 6161 Ytterfoder 4 st, Empire, Gustavsberg. Höjd: 11,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:21)
1340 7404 Ytterfoder 4 st, Upsala Ekeby. Höjd: 12cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 20:18)
1340 6162 Ytterfoder 5 st. "Oktavius", Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 10-14 cm, 4 st + 1 st "Plantina", Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:24)
1340 6059 Ytterfoder Jugend, Bonn, diameter: 21, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 augusti 2020 19:41)