Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 november 2017 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1147 9015  Akvarell Lennart Rodhe (1916-2005), Paris, 1985, bladets mått: 15x10,5

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 18:02)

1147 9017  Bordsur Senempire, Breguet & Fils, förgylld brons, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 18:24)

1147 9024  Burk med lock, Hans Hedberg (1917-2007), Sverige. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 19:54)

1147 9019  Chiffonjé Empire, Mahogny/Valnöt, Italien, längd: 95 cm, djup: 43 cm, höjd: 146 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 20:14)

1147 9033  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Frida, 1914, motivet: 19,9x14,8. Signerad, Hjert & Hjert 161, Asplund 263

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 20:59)

1147 9004  Färglitografi Marc Chagall (1887-1985), Ur 'Vitraux pour Jerusalem' stämpelsignerad, 103/500, motivet: 70x53

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 19:09)

1147 9007  Färglitografi Marc Chagall (1887-1985), Ur 'Vitraux pour Jerusalem', Stämpelsignerad, 103/500, motivet: 70x53

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 20:35)

1147 9013  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Jetson, Dux. Stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderklädsel

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 20:38)

1147 9014  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Jetson, Dux. Stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderklädsel

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 20:38)

1147 9046  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännmärkt Swedese

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 20:52)

1147 9062  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännmärkt Swedese

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 19:02)

1147 9050  Golvlampa Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, Golvlampa 2548. Mässingsdetaljer, höj- och sänkbar

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 19:01)

1147 6495  Kaffegods Royal Copenhagen, 21 delar, Musselmalet, Hel/halvblond

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 20:45)

1147 8071  Kaffekoppar Sigvard Bernadotte (1907-2002), Golden Sun, Bing & Grøndahl. 23 delar (11 koppar med fat + 12 assietter), höjd: 8. 5 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 18:16)

1147 9037  Kandelabrar Ett par, Empire, Brännförgylld brons / mässing, höjd: 54 cm, tre ljusarmar

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 19:25)

1147 9044  Karmstolar ett par, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 868, formgiven 1938, valnöt

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 19:39)

1147 9011  Krita Ewald Dahlskog (1894-1950), Man på kaj, Palermo 1922,34X48

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 18:38)

1147 9016  Ljusstakar ett par, senempire, brons, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 20:12)

1147 9035  Matbord design: Bruno Mathsson (1907-1988), Maria Flap, längd: 20+ 4x68, djup: 90 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 20:40)

1147 6494  Mattallrikar 6+ 13, Musselmalet, Royal Copenhagen, diameter: 23,5-25,5

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 20:43)

1147 9008  Oljemålning Anton Genberg (1862-1939), Kustlandskap, 28x40

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 18:23)

1147 6380  Oljemålning Eva Bonnier (1857-1909), Sverige. Gårdsmotiv, signerad -89, pappannå, 33x24

S�ldes f�r 72.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 19:01)

1147 9010  Oljemålning Ewald Dahlskog (1894-1950), Sjöbodar i Grundsund, 80x63

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 18:28)

1147 9052  Oljemålning Johan Adolph Rust (1828-1915), Holland. 1800-tal, flickor i samspråk, 91x47

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 20:35)

1147 9032  Oljemålning Lars Erik Falk (f. 1922), Sverige. Monogramsignerad LEF, 22x61, 'Brobygge'

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 20:32)

1147 8800  Oljemålning Leopold Rivers (1850-1905), Storbritannien. Landskap med hus, signerad 1899, olja på pannå, 25x35

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 18:54)

1147 9040  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Maria med Jesusbarnet, 52x41

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 18:05)

1147 5547  Oljemålning Oidentifierad konstnär, otydligt signerad, parkmotiv, 1880,47x64

S�ldes f�r 35.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 21:38)

1147 9009  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Täljande man, (Acke till vännen VB), 1887,23x28

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 18:31)

1147 9021  Oljemålning Stanislaw Zurawski (1889-1976), Signerad, modell, 75x56

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 20:53)

1147 9022  Röllakan Märta Måås-Fjetterström, 'Vita Rutmattan', sliten signatur, AB MMF, komponerad 1933, tillverkad efter 1941,201x290

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 18:17)

1147 9049  Rustning med Hillebard, höjd: 180-237

S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 19:04)

1147 9048  Skål med hänkel, Royal Copenhagen, Flora Danica, längd: 16 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 18:08)

1147 9060  Skålfat stengods, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 18:47)

1147 9018  Skulptur Jean-Antoine Injalbert (1845-1933), 'Hippomene', brons, saknar gjutarstämplar, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 20:22)

1147 9003  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), 1998, Sittande kvinna, glaserad keramik

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 20:00)

1147 9002  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Beata, Gustavsberg 1958-1973. Glaserad stengodslera med cromotryckt dekor. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 18:58)

1147 9053  Spegel Karl Johan, mahogny, 185x70

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 19:57)

1147 9057  Stekfat med lock koppar, stpl. 1857 samt ägarstämplar, Prins Oscar Fredrik (Oscar II), längd: 54 cm, bredd: 28

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 18:24)

1147 8058  Stol rokoko

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 19:22)

1147 4644  Stolar Ett par, senbarock, bemålade, skinnsits

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 20:49)

1147 9059  Tallrikar 13 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Löja, Gustavsberg 1948-1962, flintgods med målad dekor av fiskar

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2017 18:36)