Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 30 mars 2015 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

952 4063  Akvarell Ragnar Sandberg (1902-1972), Fåglar, signerad RS, 33x26

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:09)

952 4022  Ampel Empire, diameter: ca 30

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:30)

952 4050  Blandteknik Lars Lerin (f. 1954), 'Bosjön', signerad 'Lars Lerin 2008', akvarellbemålat karborundumtryck (upplaga 4 ex), 24x17 cm (32x36 cm)

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:33)

952 4001  Blandteknik Lennart Jirlow (f. 1936), 'Naïf 1965', Man med blomsterfång, Med dedikationtill Gösta, motivet: 28 x 21

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:55)

952 2557  Bokskåp Sent 1800-tal, valnöt/mahogny, originalglas, längd: 94 cm, djup: 46 cm, höjd: 225 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:39)

952 2254  Bordslampa koppar, Moskva, tidigt 1900-tal, höjd: 50 cm, små bucklor

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:21)

952 4042  Bordslampa PH, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:08)

952 4045  Bordsur Fabian Höglund, Stockholm, 1800-tal, med glaskupa, längd: 38 cm, höjd: 41 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:12)

952 4044  Byrå Rokoko, senare stenskiva, längd: 115 cm, djup: 57 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:25)

952 7549  Byrå Senbarock, Intarsia, längd: 120 cm, djup: 60 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:05)

952 4013  Damarmbandsur Rolex, OP, Datejust, stål och guld, automatisk, plexiglas, jubileumslänk. boettnr. 8113924, refnr. 29-69172

S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:25)

952 4055  Etsning Carl Larsson (1853-1919), "Min köksa och min tvätterska", 1901, signerad, motivet: 24, 5x21, 4

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:08)

952 4026  Färglitografi Olle Baertling (1911-1981), 9/300, signerad, motivet: 32x17

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:08)

952 4028  Fat W. A. Bolin, onyx, bladmönstrad dekorrand i silver, diameter: 17 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:42)

952 4040  Fåtölj Børge Mogensen (1914-1972), Easy Chair model 2207, skinn

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:05)

952 4032  Fåtölj Design: Carl Malmsten, Vår fru, med klädsel Lustgården; design: Stig Lindberg (1916-1982)

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:15)

952 3329  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988)

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:17)

952 4051  Fåtölj+fotpall Yngve Ekström (1913-1988), Lamino, Swedese, fårskinn

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:12)

952 4039  Fåtöljer 1 par, Børge Mogensen (1914-1972), Easy Chair model 2207, Skinn

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:01)

952 4053  Fiskbestick 11 + 11 + 2, Nobel, design Gunnar Cyrén

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:00)

952 4037  Fotografi Kungligt jaktsällskap, 34x50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:05)

952 4046  Glasmålning Aly Ben Salem (1910-2001), fåglar, 26 x 21

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:11)

952 4047  Glasmålningar 2 st, Aly Ben Salem (1910-2001), Fåglar & Kattungar, 12 x 13

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:13)

952 4052  Golvlampa mässing, Firma Svensk Tenn, Josef Frank, modell G2148

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:50)

952 4041  Golvlampa Poul Henningsen, PH 80, Louis Poulsen, Danmark, höjd: 132 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:06)

952 2407  Golvlampa Poul Henningsen, PH 80, Louis Poulsen, Danmark, höjd: 132 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:07)

952 4024  Karmstolar Ett par, barock

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:40)

952 3322  Matsalsskåp alm, rokokostil, omkring 1800, längd: 135 cm, djup: 42 cm, höjd: 202 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:00)

952 4025  Oljemålning 1700-/1800-tal, Madonnan med Barnet, 82x63

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:04)

952 4029  Oljemålning Gottfrid Kallstenius (1861-1943), Signerad, 1938, 60x73

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:04)

952 8581  Oljemålning Harald Knut-Ekwall, signerad, Isblocksupptagning, duk, 46x64

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:22)

952 8474  Oljemålning Harald Lindberg (1901-1976), signerad. 1943, Kustmotiv, 74x99

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:26)

952 4038  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Operasångare, möjligen Carl Johan Uddman (1821-1886), Uddman var en högt skattad sångare och ordensbroder, hans beundrare med konungen i spetsen lät uppföra villa Godthem på Djurgården som en pensionärsbostad åt Uddman. Namnet Godthem kommer av att Uddman hade ett speciellt uttryck om det mesta. 'Det är godt', 30, 5x24, 8

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:06)

952 4011  Oljemålning Peter Buchanan, skotskt landskap, 1800-tal, signerad, 44x65

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:58)

952 4003  Oljemålning Ragnar Person (1905-1993), Sign RP, Figurer på sydländsk gata, 33 x 23

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:01)

952 4014  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Torpestuga i Halland, 28x46

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:31)

952 4018  Oljemålning signerad Thomas Sidney Cooper, Landskap med får, ramens innermått: 44 x 80 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:56)

952 4035  Oljemålning Signerad Y Ardovin, Flodlandskap, 1800-tal, 62x51

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:55)

952 2500  Oljemålning Signerad, par med kycklingar, 71x48

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:28)

952 4007  Oljemålning Staffan Hallström (1914-1976), porträtt, signerad med namn och monogram, 40x33. Utställd på Galleri Samlaren 1950, nr. 14 i katalogen

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:46)

952 4017  Oljemålning Sven Lidberg (1929-2009), olja på pannå; RIM: 42x37 cm, Motiv Från Södermalm, Stockholmsmotiv

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:02)

952 4019  Oljemålning Sven X:et Erixson (1899-1970), still life, 29x27,

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:18)

952 4015  Oljemålning Torsten Palm (1885-1934), 'Kvarndamm', 'Inköpt på Svenska konstidkarnes lotteri 1915', 60 x 50

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:44)

952 4033  Oljemålning Victoria Westberg (1859-1941), Fors, 62x51

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:49)

952 4016  Oljemålning Wilhelm von Gegerfelt (1844-1920), I trädgården, 54 x 42

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:52)

952 4010  Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Flicka med fåglar, Bladguld, 60 x 40

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:32)

952 4005  Orden St Olov orden, 1847-1906, Guld och emalj, med band, 8, 2x6, 2

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:43)

952 4048  Praktvaser 1 par, Jugend, Württembergische Metallwarenfabrik WMF, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:11)

952 4036  Salongsgrupp 5 delar, bord+ 4 stolar, mässing och mahogny, marint, från fartyget M/N G Verdi

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:17)

952 2422  Skåp Tyskland, 1700-tal, bemålat

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:54)

952 4021  Slagbord 'Maria Flap', Bruno Mathsson (1907-1988), DUX, längd: 280 cm, djup: 90 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:55)

952 4023  Stolar Ett par, senbarock

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:58)

952 8061  Takarmatur Mässing, Firma Svenskt Tenn, Design Josef Frank, modell 2444, diameter: 40 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:13)

952 3179  Vas Nanny Still (1926-2009), Riihimäen Lasi OY, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:15)

952 4031  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio, stengods, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:58)