952 4063 Akvarell Ragnar Sandberg (1902-1972), Fåglar, signerad RS, 33x26
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:09)
952 4022 Ampel Empire, diameter: ca 30
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:30)
952 4050 Blandteknik Lars Lerin (f. 1954), 'Bosjön', signerad 'Lars Lerin 2008', akvarellbemålat karborundumtryck (upplaga 4 ex), 24x17 cm (32x36 cm)
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:33)
952 4001 Blandteknik Lennart Jirlow (f. 1936), 'Naïf 1965', Man med blomsterfång, Med dedikationtill Gösta, motivet: 28 x 21
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:55)
952 2557 Bokskåp Sent 1800-tal, valnöt/mahogny, originalglas, längd: 94 cm, djup: 46 cm, höjd: 225 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:39)
952 2254 Bordslampa koppar, Moskva, tidigt 1900-tal, höjd: 50 cm, små bucklor
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:21)
952 4042 Bordslampa PH, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:08)
952 4045 Bordsur Fabian Höglund, Stockholm, 1800-tal, med glaskupa, längd: 38 cm, höjd: 41 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:12)
952 4044 Byrå Rokoko, senare stenskiva, längd: 115 cm, djup: 57 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:25)
952 7549 Byrå Senbarock, Intarsia, längd: 120 cm, djup: 60 cm, höjd: 89 cm
S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:05)
952 4013 Damarmbandsur Rolex, OP, Datejust, stål och guld, automatisk, plexiglas, jubileumslänk. boettnr. 8113924, refnr. 29-69172
S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:25)
952 4055 Etsning Carl Larsson (1853-1919), "Min köksa och min tvätterska", 1901, signerad, motivet: 24, 5x21, 4
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:08)
952 4026 Färglitografi Olle Baertling (1911-1981), 9/300, signerad, motivet: 32x17
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:08)
952 4028 Fat W. A. Bolin, onyx, bladmönstrad dekorrand i silver, diameter: 17 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:42)
952 4040 Fåtölj Børge Mogensen (1914-1972), Easy Chair model 2207, skinn
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:05)
952 4032 Fåtölj Design: Carl Malmsten, Vår fru, med klädsel Lustgården; design: Stig Lindberg (1916-1982)
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:15)
952 3329 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988)
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:17)
952 4051 Fåtölj+fotpall Yngve Ekström (1913-1988), Lamino, Swedese, fårskinn
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:12)
952 4039 Fåtöljer 1 par, Børge Mogensen (1914-1972), Easy Chair model 2207, Skinn
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:01)
952 4053 Fiskbestick 11 + 11 + 2, Nobel, design Gunnar Cyrén
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:00)
952 4037 Fotografi Kungligt jaktsällskap, 34x50
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:05)
952 4046 Glasmålning Aly Ben Salem (1910-2001), fåglar, 26 x 21
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:11)
952 4047 Glasmålningar 2 st, Aly Ben Salem (1910-2001), Fåglar & Kattungar, 12 x 13
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:13)
952 4052 Golvlampa mässing, Firma Svensk Tenn, Josef Frank, modell G2148
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:50)
952 4041 Golvlampa Poul Henningsen, PH 80, Louis Poulsen, Danmark, höjd: 132 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:06)
952 2407 Golvlampa Poul Henningsen, PH 80, Louis Poulsen, Danmark, höjd: 132 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:07)
952 4024 Karmstolar Ett par, barock
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:40)
952 3322 Matsalsskåp alm, rokokostil, omkring 1800, längd: 135 cm, djup: 42 cm, höjd: 202 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:00)
952 4025 Oljemålning 1700-/1800-tal, Madonnan med Barnet, 82x63
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:04)
952 4029 Oljemålning Gottfrid Kallstenius (1861-1943), Signerad, 1938, 60x73
S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:04)
952 8581 Oljemålning Harald Knut-Ekwall, signerad, Isblocksupptagning, duk, 46x64
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:22)
952 8474 Oljemålning Harald Lindberg (1901-1976), signerad. 1943, Kustmotiv, 74x99
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:26)
952 4038 Oljemålning Oidentifierad konstnär, Operasångare, möjligen Carl Johan Uddman (1821-1886), Uddman var en högt skattad sångare och ordensbroder, hans beundrare med konungen i spetsen lät uppföra villa Godthem på Djurgården som en pensionärsbostad åt Uddman. Namnet Godthem kommer av att Uddman hade ett speciellt uttryck om det mesta. 'Det är godt', 30, 5x24, 8
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:06)
952 4011 Oljemålning Peter Buchanan, skotskt landskap, 1800-tal, signerad, 44x65
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:58)
952 4003 Oljemålning Ragnar Person (1905-1993), Sign RP, Figurer på sydländsk gata, 33 x 23
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:01)
952 4014 Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Torpestuga i Halland, 28x46
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:31)
952 4018 Oljemålning signerad Thomas Sidney Cooper, Landskap med får, ramens innermått: 44 x 80 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:56)
952 4035 Oljemålning Signerad Y Ardovin, Flodlandskap, 1800-tal, 62x51
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:55)
952 2500 Oljemålning Signerad, par med kycklingar, 71x48
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:28)
952 4007 Oljemålning Staffan Hallström (1914-1976), porträtt, signerad med namn och monogram, 40x33. Utställd på Galleri Samlaren 1950, nr. 14 i katalogen
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:46)
952 4017 Oljemålning Sven Lidberg (1929-2009), olja på pannå; RIM: 42x37 cm, Motiv Från Södermalm, Stockholmsmotiv
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:02)
952 4019 Oljemålning Sven X:et Erixson (1899-1970), still life, 29x27,
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:18)
952 4015 Oljemålning Torsten Palm (1885-1934), 'Kvarndamm', 'Inköpt på Svenska konstidkarnes lotteri 1915', 60 x 50
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:44)
952 4033 Oljemålning Victoria Westberg (1859-1941), Fors, 62x51
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:49)
952 4016 Oljemålning Wilhelm von Gegerfelt (1844-1920), I trädgården, 54 x 42
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 18:52)
952 4010 Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Flicka med fåglar, Bladguld, 60 x 40
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:32)
952 4005 Orden St Olov orden, 1847-1906, Guld och emalj, med band, 8, 2x6, 2
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:43)
952 4048 Praktvaser 1 par, Jugend, Württembergische Metallwarenfabrik WMF, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:11)
952 4036 Salongsgrupp 5 delar, bord+ 4 stolar, mässing och mahogny, marint, från fartyget M/N G Verdi
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:17)
952 2422 Skåp Tyskland, 1700-tal, bemålat
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:54)
952 4021 Slagbord 'Maria Flap', Bruno Mathsson (1907-1988), DUX, längd: 280 cm, djup: 90 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:55)
952 4023 Stolar Ett par, senbarock
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:58)
952 8061 Takarmatur Mässing, Firma Svenskt Tenn, Design Josef Frank, modell 2444, diameter: 40 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:13)
952 3179 Vas Nanny Still (1926-2009), Riihimäen Lasi OY, höjd: 33 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 20:15)
952 4031 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio, stengods, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2015 19:58)