Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 21 september 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1348 6142  Åkdyna Allmoge, 1800-tal. 47x112 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:36)

1348 6151  Åkdyna Signerad L F 1894,36x120 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:01)

1348 4069  Akryl Ken Löfgren (f. 1940), Sverige. Signerad, daterad 2000. Motivet: ca 24x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:43)

1348 6396  Akvarell Ellen Jolin (1854-1939), Sverige. Signerad, daterad 1901m fors, 48x24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:03)

1348 5080  Akvarell Horace Hammond (1842-1926), England. Kvinna vid byväg. Signerad. Akvarell, 45x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:01)

1348 4070  Akvarell Lillemor Tellander (f. 1943), Sverige. Skär. Signerad LT -16. Akvarell, 19,5x22cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:43)

1348 6612  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, EB, 1906, Stilleben. Motivet: 43x26, ej ramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:57)

1348 6280  Akvarell Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Fåraherde, Monogramsignerad PA. Motivet: 26x34 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:29)

1348 6003  Akvarell Robert Kitchen (1950-2009), USA. Komposition. Signerad. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 106x75 cm. Motivet: 79,5x53,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:58)

1348 6079  Altarljusstakar Ett par, plåt. Höjd: 60 cm, 1900-talets andra hälft

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:11)

1348 6303  Appliquer ett par, mässing. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:18)

1348 6617  Armband Asien, Sten / metall, diameter: 18 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:33)

1348 6472  Armbandsur Certina 14K, quartz, läderband, datum, gravyr med etui, boettens: 38 mm. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:30)

1348 5427  Armbandsur Omega Genève, automatisk, Cal. 1481, refnr: 1660118,1970-tal, stål, plexiglas, datum. Diameter: 42mm, läderband

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:10)

1348 6353  Årsur med glaskupa. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 21:00)

1348 6310  Ask med lock + tändsticksaskhållare, silver. Längd: 10,5-13 cm, Vikt: 440 g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:53)

1348 6309  Bägare 6 st, silver, Etui. Höjd: 4,5, Vikt: 140 g ca.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:44)

1348 6486  Bägare silver, 1949. Höjd: 9 cm, Vikt: 70 g ca.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:14)

1348 6415  Bänk Textilklädd. Längd: 121, djup: 43 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:42)

1348 6101  Beslag till spjällband, 1800-tal, nysilver. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:29)

1348 6559  Bestick England EP, 12+ 12 i etui

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:54)

1348 6493  Bestick silver, 10 delar, diverse. Vikt: ca 300 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:43)

1348 6286  Bestick silver, 8 delar. Längd: 22-38cm, bruttovikt: ca 760 g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:23)

1348 6321  Bestick silver, Tyskland, 6+ 6 st. Längd: 20,5-25 cm, bruttovikt: 820 g (varav knivar ca 500 g)

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:14)

1348 6094  Bestickuppsättning 70 del ca, Franska Liljan, nysilver

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:51)

1348 5312  Bestickuppsättning nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:13)

1348 6492  Bestickuppsättning nysilver, Mema, ca 40 delar. Längd: 15-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:49)

1348 6596  Biblioteksbord 1920-tal. Bredd: 125. Djup: 75 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:28)

1348 4096  Blandteknik Bona, komposition. Signerad, daterad -87. Motivet: 24x19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:34)

1348 4059  Blandteknik Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Island Cruise". Monogramsignerad FJ. Mixed Media, ca 50x30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:43)

1348 6054  Blandteknik Haruo Sézaki (1907-1977), Sverige. Signerad, daterad 1948, mixed media, 46x31cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:52)

1348 6282  Blandteknik Oidentifierad konstnär. "Lavendel", 38x48 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:34)

1348 6347  Blandteknik Oidentifierad konstnär. 2 st, Paris. Motivet: 8x6 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:03)

1348 6133  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Diptyk, "Om rörliga kroppars elektro dynamik", ramens innermått: 55x114 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:43)

1348 6610  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Sanddyner & tallar, oramat löst blad, bladets mått: 29x21 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:16)

1348 6516  Blandteknik R Carlberg. Signerad, daterad 1943, Caféinteriör, 35x31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:17)

1348 6582  Blomsterbord Teak. Bredd: 200, djup: 50 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:41)

1348 6189  Bojan Kina, med lock. Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:55)

1348 6185  Bojan Kina. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:47)

1348 6184  Bojan med lock, Kina. Höjd: 31 cm, lock med dålig passform

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:48)

1348 6204  Bokhylla Ek. Bredd: 120, djup: 29 cm, höjd: 101 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:27)

1348 6626  Bokhylla Nils och Kajsa Strinning. Hyllsystem, "String", String Design AB, 1960-tal. 18 gavlar, 36 hyllplan. Etikettmärkt. Höjd: 76 cm respektive 100 cm (gavlar). Djup: 30 cm (hyllplan). Bredd: 75 cm (hyllplan)

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:24)

1348 6574  Bokverk 11+ 1 st, Selma Lagerlöf

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:16)

1348 6575  Bokverk Karin Boye, 7 st, Helfranska band

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:59)

1348 6409  Bord rotting och glas. Bredd: 44, djup: 34 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:18)

1348 6237  Bordsfotogenlampfot Sent 1800-tal. Höjd: 45 + glasrör

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:17)

1348 6534  Bordslampa Anders Pehrson, "Simris/Olympia", Ateljé Lyktan, Åhus. Rund fot klädd i läder. Ställbar arm. Rund skärm i lackerad plåt. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:20)

1348 6329  Bordslampa ASEA. Höjd: 60, plåt

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:39)

1348 6439  Bordslampa Asien, Porslin, fd urna. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:21)

1348 6077  Bordslampa brons. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:02)

1348 6324  Bordslampa Figural, Porslin. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:01)

1348 6438  Bordslampa glasfot. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:33)

1348 6555  Bordslampa höjd: 54 cm, nutida

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:29)

1348 6262  Bordslampa Mässing/konstläder. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:30)

1348 6429  Bordslampa Tjäder, Porslin. Höjd: 15 längd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:17)

1348 6255  Bordslampa Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:42)

1348 6273  Bordslampfot Glas Mässing, Malmö metallvarufabrik ab. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:47)

1348 6259  Bordslampfot keramik. Höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:23)

1348 6199  Bordslampfot Kina, borrad. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:32)

1348 6081  Bordslampfot porslin, skulptural, herde. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:43)

1348 6421  Bordslampfötter ett par. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:16)

1348 6539  Bordslampor ett par. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:40)

1348 6292  Bordstabletter 10 st, ”Världskartan”, design: Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, 30x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:37)

1348 6011  Bordstabletter 4+ 2, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Längd: 40-41cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:03)

1348 6086  Brasskärm rokokostil, omkring 1900. Höjd: 102

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:42)

1348 6593  Bricka + Tehuva, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Tulpan, Dia 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:03)

1348 6264  Bricka Plåt, 60x45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:53)

1348 6102  Bricka Silver (800), Makedonien, reliefdekor. Diameter: 37 cm, vikt: 1000g ca

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:15)

1348 6132  Brickbord "Krüger", design: Hans Bölling, Rafn & Co, Danmark. Diameter: 50, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:21)

1348 6013  Brickor 2st + 1 lampskärm, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Längd: 31-55cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:21)

1348 6378  Brickor 5+ 6 st, Metall. Diameter: 35-46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:39)

1348 6538  Byrå England. Bredd: 56, djup: 41 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:15)

1348 5195  Byrå Rokokostil med stenskiva. Bredd: 76 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:10)

1348 6241  Byst Efter Antiken, konstmaterial. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:34)

1348 6426  Champagnecoasters Ett par, (WMF), nysilver, diameter: 14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:34)

1348 6108  Champagnekupor 4 st, Böhmen, 1800-tal, krönta monogram, Prinsessan Augusta Amalia av Bayern. Höjd: 11,5

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:50)

1348 6413  Champagnekylare på fot. Metall, nutida, Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:24)

1348 6457  Chiffonjé nyrenässans, valnöt. Bredd: 104. Djup: 50 cm, höjd: 148 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:43)

1348 6251  Chiffonjé omkring 1900, bemålad. Bredd: 119, djup: 48 cm, höjd: 122 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:08)

1348 6012  Coasters 10st, Josef Frank, Firma Svenskt. Diameter: 10,5cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:17)

1348 6024  Collier silver. Längd: 40cm, vikt: 46g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:32)

1348 6357  Crèmekoppar 5 st + 1 fat, Blå Blomst respektive Musselmalet, Royal Copenhagen. Dekor i underglasyrblått. 4 koppar med lock, 1 kopp utan lock

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:52)

1348 6020  Crèmekoppar 8st, med lock, A. Silender. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:58)

1348 6400  Dockservis Gustavsberg, 9 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:10)

1348 6565  Dörr Modell Äldre, 185x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:00)

1348 6047  Dosor & skålar 8 delar, Kina. Diameter: 6-11cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:24)

1348 6019  Dukar 10st, Josef Frank, Firma Svenskt, Tulpan, 31x42cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:17)

1348 6045  Emmafåtölj omklädd, Zebra

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:53)

1348 6247  Etagebord med låda, Sent 1800-tal, mahogny. Bredd: 42, djup: 32 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:57)

1348 6248  Etagebord omkring 1900. Bredd: 45, djup: 33 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:01)

1348 6464  Etsning Max Brüning (1887-1968), 27x31 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:48)

1348 6062  Etsning Oidentifierad konstnär, "Bollspelare". Signerad, numrerad 7/50. Motivet: 28x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:39)

1348 6060  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "Lykabettos, Athen". Signerad. Motivet: 23x19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:56)

1348 6178  Etsningar 2 st, Torkel Dahlstedt (f. 1942), Sverige. Signerade, bladets mått: 18x15 30x30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:40)

1348 6304  Fällbord Björk. Höjd: 72, diameter: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:25)

1348 2092  Färgetsning Nissan Engel (f. 1931), Israel. Signerad, "L Orchester", EA-upplaga (Épreuve d’artiste), oramat löst blad. Bladets mått: 63x91 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:32)

1348 2095  Färgetsning Nissan Engel (f. 1931), Israel. Signerad, "Musica", EA-upplaga (Épreuve d’artiste), oramat löst blad. Bladets mått: 86x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:38)

1348 5284  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 27/50. Oramat löst blad. Bladets mått: 70x81,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:47)

1348 3337  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 50/50, daterad -81. Handkolorerad etsning. Motivet: 11x8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:13)

1348 6505  Färglitografi 2 st, Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. Signerad, 250-upplaga. Motivet: 30x20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:02)

1348 6504  Färglitografi 2 st, Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 22/250. Motivet: 30x20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:20)

1348 6214  Färglitografi 2 st, Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. Signerad, numrerad 360-upplaga. Motivet: 27x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:15)

1348 6345  Färglitografi Al Wagiella (f. 1939), Signerad, numrerad 8/150. Motivet: 61x81 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:33)

1348 6034  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce), "Cornelius Vreeswijk". Motivet: 41x28 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:36)

1348 6007  Färglitografi Dénes Perger (1934-2015), Sverige. "Vinter i Kungsträdgården". Signerad, numrerad 2/20, daterad 1984, Handkolorerad. Motivet: 22x31 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:02)

1348 6522  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad EA 5/20, Stockholm. Motivet: 35x56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:53)

1348 6134  Färglitografi Endre Nemes (1909-1985), Sverige. Signerad, numrerad 50/150, komposition. Bladets mått: 62x71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:24)

1348 2238  Färglitografi Erik Dietman (1937-2002), Sverige. Signerad, numrerad EA 1/15, daterad -78. Oramat löst blad. Bladets mått: 86x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:02)

1348 5280  Färglitografi Gary Kuehn (f. 1939), USA. Signerad, numrerad 11/36. Oramat löst blad. Bladets mått: ca 49x66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:44)

1348 6068  Färglitografi Iron. Signerad, PT, "Rebellion" 89x59cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:23)

1348 6063  Färglitografi Karl-Erik Forsberg (1914-1995), Sverige. "Ordet". Signerad, numrerad 33/150, daterad -91. Motivet: 31x27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:47)

1348 6215  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 67/360. Motivet: 62x100 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:43)

1348 6283  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad EA, bladets mått: 55x40 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:19)

1348 2230  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör. Signerad, numrerad 2/99, daterad 1972, oramat löst blad, 53,5x70,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:57)

1348 6532  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Lofoten. Signerad, numrerad 223/350, daterad 78. Motivet: 47x59 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:21)

1348 6061  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 7/115, daterad -54, Port. Motivet: 53x19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:35)

1348 6530  Färglitografi Per Julius (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 42/360. Motivet: 27x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:35)

1348 6507  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938). Signerad, numrerad 88/125. Motivet: 27x26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:46)

1348 5283  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 68/300, daterad 1981. Bladets mått: 48x63 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:18)

1348 6502  Färglitografier 2 st, Hans Wigert (1932-2015), Sverige. 90 & 6-upplaga, oramade lösa blad. Signerade, bladets mått: 56x70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:27)

1348 6501  Färglitografier 2 st, Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Oramade lösa blad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), bladets mått: 60x75 cm. Signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:46)

1348 5101  Färglitografier 4 st, Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 84/210. Motivet: 25x28-31x27cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:34)

1348 5031  Färglitografier 6 st, Lillan Michelin (f. 1947), Sverige. Oramade lösa blad. Signerade. Bladets mått: 28x20,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:13)

1348 6002  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Höstens grenar". Signerad, numrerad 59/75, oramat löst blad. Bladets mått: 106,5x79 cm. Motivet: 71x56 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:20)

1348 5241  Fat "Kandinsky design", 1996. Porslin. Diameter: 32 cm, originallåda

1348 6043  Fat + 2 st, Rosenthal. Längd: 6-28cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:32)

1348 6270  Fat + skålar, Glaserad keramik, Kina, diameter: 11-24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:49)

1348 6090  Fat + vas, Bla Ulrica Hydman Vallien, diameter: 29, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:44)

1348 6327  Fat 2 st. Diameter: 40-41 cm, bland annat Delft

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:01)

1348 6377  Fat Höganäs, Snäckformat. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:12)

1348 6022  Fat Iittala. Längd: 14cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:27)

1348 6422  Fat Konstglas, slott, Orrefors etikett, diameter: 42 cm

1348 6354  Fat på fot, nysilver, med glasinsats. Diameter: 25,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:58)

1348 6402  Fat tenn, ristad dekor med Samiskt mönster. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:40)

1348 6005  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Stora Furulid". Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:39)

1348 6459  Fåtölj design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Ingrid, läder

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:22)

1348 6540  Fåtölj Norell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:08)

1348 6541  Fåtölj Norell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:50)

1348 4414  Fåtöljer + fotpallar, Ett par, Sinclair Nelson

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:26)

1348 6450  Fåtöljer 3 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Artek, böjträ / sadelgjord / rotting

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:41)

1348 6460  Fåtöljer Ett par, Ingrid, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:15)

1348 6455  Fåtöljer Ett par, Ingrid, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:46)

1348 6296  Fickur 2 st

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:37)

1348 6618  Figuriner 4 st, Bing & Grøndahl, barn, porslin. Höjd: 9-10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:51)

1348 6098  Fiol med stråke "Luthiers", i väska. Längd: 54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:54)

1348 6569  Fiskfat Tyskland, porslin. Längd: 65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:12)

1348 6044  Fisktallrikar 6 st, Johnson Bros. Längd: 26cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:06)

1348 6611  Fotografi Gangfeng Wang (1956), Shanghai. Signerad, daterad 2005, oramat löst blad, bladets mått: 46x30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:24)

1348 6566  Fotografi Ove Wallin (f. 1931), Sverige. Ingmar Bergman. Signerad. Motivet: ca 38x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:23)

1348 6605  Fotografi Signerad, Solfjädersdans Shanghai. Motivet: 17,5x26, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:58)

1348 6120  Fotoramar 2 st, Jugend, Koppar, En märkt CGE 1919. Höjd: 23-24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:28)

1348 6233  Fotoramar Ett par, omkring 1900,12x7

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:18)

1348 6201  Fotpall Björk. Längd: 39 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:46)

1348 6316  Fruktservis 19 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. "Christina", Gefle, fruktfat + 18 assietter

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:36)

1348 6103  Gafflar 6 st, silver, Per Georg Fröberg, Norrtälje, 1870. Längd: 20. Vikt: ca 400g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:17)

1348 6186  Gardiner 4 st, William Morris, Golden Lily, 113x260 (x4)

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:20)

1348 6443  Gipstavlor 2 st, Wallenberg, relief. Signerade, 24x30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:43)

1348 6585  Glas 4 + 4 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Grogg & Ölglas. Höjd: 15,5-22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:52)

1348 6556  Glas 6+ 7 st. Höjd: 6-8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:43)

1348 6375  Glas 8 delar, Kent, Elis Bergh (1881-1954), Sverige. Kosta. Kristall. Höjd: 9,5-12 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 21:04)

1348 6092  Glasservis 34 delar, Karolina, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:12)

1348 6338  Glasservis 40 del ca, 1920-/30-tal. Höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:06)

1348 6041  Glasservis ca 50 delar. Höjd: 9-16cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:55)

1348 6368  Glasservisdelar 14 delar, Kosta, Karlberg. Höjd: 7,5-16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:34)

1348 6042  Glasservisdelar 19st. Höjd: 11-16cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:16)

1348 6239  Glasservisdelar 24 delar. Höjd: 8-11 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:08)

1348 6369  Glasservisdelar 32 delar. Höjd: 11,5-17,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:39)

1348 6006  Glasservisdelar ca. 30 delar, graverad dekor. Höjd: 9,5-15,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:58)

1348 6615  Golv/taklampa "Pole Lamp", 1950-tal, mässing. Längd: 252cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:36)

1348 6084  Golvlampa 1950-tal, MAE, Möller Armatur, Eskilstuna. Höjd: 146 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:56)

1348 6546  Golvlampa höjd: 135 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:00)

1348 6475  Golvlampa höjd: 143 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:19)

1348 6547  Golvlampa höjd: 152 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:57)

1348 6442  Golvlampa Josef Frank, Modell 2326, Firma Svenskt Tenn

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:29)

1348 6477  Golvlampa mässing, höj- och sänkbar

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:05)

1348 6258  Golvlampa mässing. Höjd: 125, höj / sänkbar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:13)

1348 6581  Golvlampa mässing. Höjd: 130

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:47)

1348 6209  Golvlampa mässing. Höjd: 147

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:14)

1348 6206  Golvlampa mässing. Höjd: 172

1348 6072  Golvlampa nutida. Höjd: 180

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:39)

1348 6257  Golvlampfot ASEA. Höjd: 130

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:28)

1348 6480  Golvlampfötter ett par, mässing. Höjd: 152 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:15)

1348 6461  Golvlampor ett par, EWÅ G-9. Snarlika skärmar

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:19)

1348 6545  Golvlampor ett par, mässing. Höjd: ca 135 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:27)

1348 5407  Golvlykta höjd: ca 170

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:11)

1348 6609  Grafiska blad 2 st, efter Marc Chagall, tryckt signatur, oramade lösa blad, bladets mått: 55x50 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:58)

1348 6177  Grafiska blad 4 st, Jan Thulin, 27x27 cm. Signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:06)

1348 6291  Halsband silver, Sterling. Vikt: 75 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:32)

1348 6164  Halsband med hänge 18k guld. Vikt: ca 3g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:53)

1348 6276  Hängskåp 1800-tal. Bredd: 66. Djup: 46 cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:26)

1348 6017  Hink Skultuna, mässing. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:56)

1348 6358  Hörnskåp Bemålat. Höjd: 178, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:10)

1348 6265  Hörnskåp mahogny. Bredd: 63. Djup: 45 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:01)

1348 6441  Ishink Novo Industries, Sydney, Australien. I form av ett äpple. Färgad metall. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:52)

1348 6488  Jardiniere Kristall. Längd: 31, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:39)

1348 6494  Jardiniere Metall, rokokostil, nutida, med insats. Längd: 43 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:35)

1348 6579  Jordglob med belysning. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:58)

1348 6621  Kaffegods 12 delar, Dresden, Gustavsberg

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:36)

1348 6035  Kaffegods 23 delar, Tuscan, England, 12 koppar (10 fat) + 11 assietter. Benporslin

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:44)

1348 6116  Kaffegods 8 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:02)

1348 6428  Kaffekoppar 10 st, Rörstrand

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:04)

1348 6557  Kaffekoppar 15 st, Rörstrand

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:11)

1348 6374  Kaffeservis Royal Copenhagen, Ca 30 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:38)

1348 6117  Kaffeservisdelar 38 delar, Rosenthal, Maria

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:57)

1348 6491  Kaffeskedar 12 st, silver i etui, 1917. Längd: 13 cm, Vikt: 100 g ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:22)

1348 6105  Kaffeskedar 12 st, silver, Carmen, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1962. Längd: 11,5, Vikt: 120 g ca

1348 5069  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 11 cm, Vikt: 130 g ca.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:50)

1348 6179  Kaffeskedar silver, 9+ 8 st. Längd: 9,5-10 cm, Vikt: 130 g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:32)

1348 6221  Kandelaber mässing. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:19)

1348 5189  Kandelabrar Ett par, CR Carlström. Sent 1800-tal, nysilver. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:04)

1348 6434  Kanna Metall/porslin. Stilkopia, nutida, Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:29)

1348 6027  Kanna & fat diameter: 34cm. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:15)

1348 6490  Karaff + 6 glas, Orrefors. Höjd: 9-25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:57)

1348 6331  Karaff + pluntor, 6 delar. Höjd: 15-25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:43)

1348 6340  Karaff Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors, formgiven 1957. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:54)

1348 6342  Karaffer + tillbringare, 7 delar, Kristall. Höjd: 16,5-33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:42)

1348 6360  Karmstol Doktor Åkerblom

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:07)

1348 6440  Karmstol Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), STOLAB, 2019, Sverige

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:35)

1348 6289  Karmstolar ett par, Bodafors, design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:32)

1348 6278  Karmstolar ett par, Louis XV-stil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:54)

1348 6548  Karmstolar ett par, Rokokostil

1348 6226  Karotter 2 st, Rörstrand. Höjd: 8-10 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:52)

1348 6125  Karta "Sueciae et Norvegiae", 1600-tal, bladets mått: 44x53 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:06)

1348 6249  Kista 1800-tal. Bredd: 80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:07)

1348 6167  Klackring 18k guld, vikt: 4g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:24)

1348 6372  Klädhängare höjd: 100 cm, nutida

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:02)

1348 6229  Klaffbord Nils Göran Gustafsson, Stolab, björk. Bredd: 70+ 2x50. Djup: 80 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:34)

1348 6066  Kobratelefon höjd: 21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:38)

1348 6222  Kökspall höjd: 59 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:05)

1348 6561  Kolhämtare + blåsbälg. Längd: 51, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:40)

1348 6370  Konsolbord Mässing med stenskiva. Bredd: 88, djup: 25 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:02)

1348 6294  Konstglas 3 delar. Höjd: 22-28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:41)

1348 6293  Konstglas 4 delar, höjd, 5-23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:42)

1348 6571  Korgar 5 st, Flätade

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:28)

1348 6570  Korgar 5 st, flätade, bemålade

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:07)

1348 6008  Korgstolar ett par, Höjd 97 cm, Sitthöjd 45 cm, Bredd 50 cm ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:56)

1348 6235  Kuriosa 4 delar, o, 1900, bland annat klockställ. Höjd: 4-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:22)

1348 6376  Kuverttallrikar Tenn, 12 st. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:25)

1348 6322  Lackskrin 4 st, Ryssland. Längd: 5-16 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 21:01)

1348 6089  Lampbord Ett par, mahogny. Bredd: 60, djup: 38 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:16)

1348 6500  Leksak Mekanisk

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:23)

1348 5156  Linnedukar diverse, 126x126-140x220cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:56)

1348 6606  Litografer + etsning, 5 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, oramade lösa blad, bladets mått: 22x22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:27)

1348 6607  Litografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Marin, oramat löst blad, bladets mått: 41x28 cm. Signerad

1348 6509  Litografi Lars Hillersberg (1937-2004), Sverige. Bröderna Victor. Signerad, numrerad 23/60,26x36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:52)

1348 6604  Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad Mikael B, HC-upplaga (hors de commerce), oramat löst blad, bladets mått: 64x71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:53)

1348 5030  Litografier 6 st, Lillan Michelin (f. 1947), Sverige. Oramade lösa blad. Signerade. Bladets mått: 40x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:11)

1348 6175  Litografier / collage 5 st, Bert-Johnny Nilsson (1934-2004), Sverige. Signerade, ramens innermått: 80x59 - 87x67

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:42)

1348 6073  Ljuskrona empirestil. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:43)

1348 6481  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:34)

1348 4416  Ljuskrona med prismor, Tidigt 1900-tal. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:00)

1348 6046  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 80cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:53)

1348 6590  Ljusstakar 3 delar, mässing. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:45)

1348 6453  Ljusstakar 3 st, Smide. Höjd: 18-55 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:37)

1348 6238  Ljusstakar 3 st, Smide. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:41)

1348 6553  Ljusstakar ett par, 2-armade, bemålad metall. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:11)

1348 6427  Ljusstakar Ett par, Metall, Riddare i rustning. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:20)

1348 6437  Ljusstakar Ett par, pläter. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:09)

1348 6482  Ljusstakar ett par, silver, W A Bohlin, 1952. Höjd: 16 cm, bär gravyr, Vikt: 450 g brutto

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:24)

1348 6349  Ljusstakar Ett par, trä, bemålade, "Julottestake, Järvsö". Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:42)

1348 6240  Ljusstake Grillby, Med glaskupa. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:08)

1348 6544  Lyktor 3 st. Höjd: 37-54, nutida

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:14)

1348 6211  Matbord Ek. Bredd: 149, djup: 112 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:21)

1348 6543  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 110, höjd: 75 + 2 iläggx48 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:13)

1348 6076  Matbord Gustaviansk stil. Mahogny, detaljer i mässing. Diameter: 125 cm, längd: ca 125-325 cm. 4 st iläggsskivor á 50 cm samt två extra stödben medföljer

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:17)

1348 6445  Matsalsgrupp 11 delar, Bord + 10 stolar, diameter: 110, höjd: 73,3 st ilägg a 48 cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:53)

1348 6250  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, bord + 4 stolar, 2 st ilägg. Längd: 140, djup: 98 cm, höjd: 73 cm, + 2x48 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:14)

1348 6207  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar. Diameter: 110, höjd: 74 + 1 ilägg

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:37)

1348 6218  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 117. Djup: 50 cm, höjd: 165 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:24)

1348 5257  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 121. Djup: 46 cm, höjd: 155 cm, nyckel

1348 6627  Matservis 40 del ca, Adams, old Colonial

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:20)

1348 6277  Matservisdelar 16 delar, Grå Ränder, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:59)

1348 6029  Matservisdelar 27 delar, Flora, Gustavsberg

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:11)

1348 6173  Matservisdelar Gustavsberg, Fasan, 34 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:53)

1348 6386  Matservisdelar Rörstrand, 1800-tal, ca 35 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:28)

1348 6452  Matservisdelar Rörstrand, Grön Anna, 28 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:39)

1348 6106  Matskedar 5 st, silver, 1800-tal, 320g ca. Längd: 22-23 cm, Vikt: 300 g ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:36)

1348 6104  Matskedar 9 st, silver, Franska Liljan. 1800-tal, Längd: 19 cm. Vikt: 350 g ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:15)

1348 6147  Matta Handknuten, 116x210 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:12)

1348 6624  Matta Kina, 175x240 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:51)

1348 6587  Matta Kina, 250x285

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:59)

1348 6231  Matta orientalisk, 104x187 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:15)

1348 5414  Matta Orientalisk, 117x181cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:24)

1348 6219  Matta orientalisk, 213x333 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:54)

1348 4167  Matta orientalisk, 215x305cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:23)

1348 6025  Matta Orientalisk, 75x270cm

1348 6312  Matta orientalisk, Beluch, 115x180 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:14)

1348 6153  Matta orientalisk, Beluch, semiantik, 97x135 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:52)

1348 6414  Matta orientalisk, Galleri, 103x300 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:47)

1348 6418  Matta orientalisk, Galleri, 114x320 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:17)

1348 6411  Matta orientalisk, Galleri, 116x403 cm

1348 6026  Matta Orientalisk, galleri, 78x404cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:04)

1348 6144  Matta orientalisk, Hereke, Silke, metalltrådar, 66x110 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:54)

1348 6145  Matta orientalisk, Khaden, Antik, 82x150 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:58)

1348 6355  Matta orientalisk, Mashhad, 192x300 cm

1348 6146  Matta orientalisk, Persisk Mir, Antik, 106x152 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:50)

1348 6109  Matta Orientalisk, yahyali, 109x204 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:21)

1348 6023  Minkpäls Bågedahls, storlek: 42 ca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:20)

1348 6140  Minkpäls storlek: 38 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:53)

1348 6385  Mockagods 8 delar, Royal Tuscan, England

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:57)

1348 6393  Mortlar 5 st, mässing. Höjd: 7-10,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:46)

1348 6021  Muff mink, med fack. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:13)

1348 6314  Mugg med sugrör, Karlsbad, Märkt 1929. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:55)

1348 6176  Nakterhus + 2 kompass

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:59)

1348 6552  Nattljusstake mässing. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:29)

1348 6362  Nattygsbord ett par, Alm. Bredd: 44, djup: 32 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:59)

1348 6311  Nattygsbord Ett par, England, med låda. Bredd: 45 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:51)

1348 6542  Nattygsbord ett par. Bredd: 47, djup: 36 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:48)

1348 6039  Ölglas 10st. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:52)

1348 6057  Oljemålning Adrian van Hees ges. Skeppsmotiv. Signerad, daterad 1945. Olja på pannå, 39x29cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:37)

1348 6228  Oljemålning Åke Johansson, Signerad, fiskeläge. Olja på pannå,

1348 3019  Oljemålning Alfred Thörne (1850-1916), Sverige. Man vid fors, Signerad, 1882. Olja på pannå, 37x25 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:19)

1348 6138  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Sydländskt landskap, Signerad. Olja på duk, 32x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:01)

1348 6137  Oljemålning Birger Andersson, blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 48x38 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:43)

1348 6232  Oljemålning Bo Lindholm (f. 1938), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 67x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:52)

1348 6174  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Signerad. Olja på duk, 82x66 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:34)

1348 6192  Oljemålning Curt Agge (f. 1929), Sverige. "Strandparti, Ängelsbäck, Skåne". Signerad. Olja på duk, 33x41 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:44)

1348 6194  Oljemålning Curt Agge (f. 1929), Sverige. Signerad, "Älvlandskap, Liden". Olja på duk, 100x80 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:04)

1348 6190  Oljemålning Curt Agge (f. 1929), Sverige. Signerad, "Begynnande höst II". Olja på duk, 46x55 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:02)

1348 6188  Oljemålning Curt Agge (f. 1929), Sverige. Signerad, "Höstdag Njurunda". Olja på duk, 90x100 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:18)

1348 5207  Oljemålning Elin Höglund-Svanholm (1914-2010), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på duk, 61x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:41)

1348 5085  Oljemålning Eric With (1916-2000), Sverige. Göteborgs hamn. Signerad. Olja på duk, 39x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:20)

1348 6465  Oljemålning Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 45x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:27)

1348 6136  Oljemålning Evald Hedenström (1909-1996), Sverige. Fjällandskap. Signerad. Olja på duk, 32x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:24)

1348 6059  Oljemålning Gertrud Siemers (1895-1984), Tyskland. Signerad. Olja på pannå, 38x48cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:50)

1348 6049  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 28x38cm

1348 6048  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 21x26cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:27)

1348 6399  Oljemålning Gustav Magnusson. Signerad, daterad 76,36x90 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:26)

1348 6513  Oljemålning Hedlund. Signerad, numrerad -43, "Flicka i profil". Olja på pannå, 21x15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:02)

1348 6246  Oljemålning Herman Hägg (1884-1966), Visby ringmur. Signerad. Olja på pannå, 17x22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:39)

1348 6567  Oljemålning Joc v Beilen, Signerad, stilleben. Olja på duk, 50x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:39)

1348 6531  Oljemålning Karl Dahlqvist (1900-1971), Sverige. Signerad, daterad 51, Stilleben. Olja på pannå, 65x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:44)

1348 6328  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Marknad. Signerad. Olja på pannå, 33x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:43)

1348 6470  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Motiv från Venedig. Signerad. Olja på duk, 33x41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:48)

1348 6069  Oljemålning Kurt Heinonen (1915-1983), Finland. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 34x66 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:03)

1348 6212  Oljemålning Kurt Heinonen (1915-1983), Finland. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 45x100 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:16)

1348 6510  Oljemålning Kurt Lindon (1910-1986), Signerad, Norsholmen, Fårö, 1965. Olja på pannå, 41x74 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:26)

1348 6512  Oljemålning Kurt Lindon (1910-1986), Sverige. Stockholmsmotiv, "Klippvägg, Stadsgården". Signerad. Olja på duk, 37x59 cm

1348 6070  Oljemålning Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Signerad, daterad -61. Olja på pannå, rådjur & jakthund, 53x71 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:46)

1348 6129  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Signerad Forsberg. Olja på duk, 60x49 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:43)

1348 6130  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 100x120 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:34)

1348 6330  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fruktstilleben. Signerad Widlund, daterad -56. Olja på pannå, 50x60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:44)

1348 6052  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hamnmotiv. Signerad Zimozé. Olja på pannå, 19x29cm

1348 6243  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad AW, Man i roddbåt. Olja på pannå, 39x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:33)

1348 6074  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad CCX. Olja på duk, 50x60 ca

1348 6603  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, monogramsignerad, Slädfärd. Olja på duk, 63x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:49)

1348 6332  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ryssland, Stilleben, 65x70, ej ram. Olja på duk, Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:06)

1348 6298  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad W. O -95, kustlandskap. Olja på duk, 35x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:02)

1348 6397  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, modell. Olja på pannå, 40x26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:18)

1348 6220  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sittande modell. Signerad Metz. Olja på duk, 61x50 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:57)

1348 6121  Oljemålning Oscar Keen (1867-1949), Sverige. Chateau de Chateldon. Signerad, daterad 1928. Olja på duk, 73x97 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:32)

1348 6356  Oljemålning Otto Lindberg (1880-1955), Sverige. Signerad, daterad 1932, Skymningslandskap. Olja på duk, 50x64 cm

1348 5082  Oljemålning Reinhold von Rosen (1894-1961), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 22x35 cm

1348 6122  Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Vinterlandskap, Signerad. Olja på duk, 60x73 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:07)

1348 6284  Oljemålning Theodor Jansen (f. 1914), Danmark. Blomsterstilleben. Signerad TH Jansen. Olja på duk, 78x58 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:48)

1348 6202  Oljemålning Tore Palm (f. 1933), Sverige. Signerad, daterad -77, Segelbåtar. Olja på duk, 65x96 cm

1348 6050  Oljemålning Woldemar Tank (1903-1997), Sverige. Stockholmsmotiv med Högalidskyrkan söder. Signerad, daterad 1959. Olja på duk, 49x63 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:02)

1348 6165  Örhängen Ett par, 18k guld, briljanter

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:34)

1348 6423  Överskåp 1800-tal, Bemålat. Bredd: 103, djup: 29 cm, höjd: 87 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:05)

1348 6010  Päls Mink, storlek: 42 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:30)

1348 6468  Pärlcollier med silverlås. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:25)

1348 6524  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad, 1940, Stilleben, 69x57 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:32)

1348 6528  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 83, Stockholm, 40x52 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:44)

1348 6305  Pelarbord omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:15)

1348 6197  Penselvas Kina. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:21)

1348 6187  Penselvas Kina. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:11)

1348 6614  Penselvaser ett par, Kina. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:37)

1348 6180  Perukstock Porslin, Kina. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:13)

1348 6154  Piedestal Kolonn, Tidigt 1900-tal. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:06)

1348 6496  Piedestal Porslin, Capodimonte, Italien. Höjd: 92 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:31)

1348 6224  Pistol Albanien, 1700-tal. Längd: 48 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:08)

1348 6348  Plåtbrickor 2 st, bemålade. Längd: 34-71

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:43)

1348 6100  Plunta + bägare, 7 delar, mässing, i träschatull. Längd: 36 cm

1348 6307  Propagandaaffischer 2 st, Kina/Sovjet, 1960/70-tal, 75x53 respektive 90x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:34)

1348 6261  Remmare 3 + 6 st. Höjd: 14-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:32)

1348 6038  Remmare 6 st. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:55)

1348 6514  Ring 14k, Ryssland, med sten

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:42)

1348 6161  Ring 18k guld, akvamarin. Vikt: ca 2g

1348 5231  Ring 18k guld, infattning i silver med rosensten ca 1,0ct, 9x0,10ct, 8x0,01ct, saknar en sten, en skadad sten. Vikt: 6g

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:01)

1348 6159  Ring 18k guld, med briljant, vikt: 8g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:51)

1348 6467  Ring 18k guld, med pärla, bruttovikt: 3 g

1348 6160  Ring 18k vitguld med 5 briljanter

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:04)

1348 6158  Ring 18k vitguld. Bruttovikt: ca 7g, briljanter 0,30ct

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:22)

1348 6162  Ring 23k guld, slät. Vikt: ca 8 g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:01)

1348 6166  Ringar + örhängen, 6 delar, 18k guld. Vikt: ca 8g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:29)

1348 5183  Rödvinsglas + seltersglas, 11 + 12 delar, Monogram. Höjd: 7,5 - 13,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:54)

1348 6318  Röllakan 110x195 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:54)

1348 5214  Röllakan 165x230 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:03)

1348 5210  Röllakan Karin Jönsson, 142x208 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:47)

1348 6263  Ryamatta 172x235 cm, maskintillverkad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:13)

1348 6562  Salongsgrupp 4 delar, Rokokostil

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:11)

1348 6018  Salt & pepparkar Ett par, Limoges, Frankrike. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:00)

1348 6485  Saltkar ett par, silver/glas, England. Längd: 8. Höjd: 5 cm, Vikt: 290 g ca.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:51)

1348 6252  Saltkar silver, Ryssland, 1876, invändigt förgylld. Längd: 7,5. Höjd: 4 cm, Vikt: 20 g ca.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:41)

1348 6256  Sängbord Teak, 50/60-tal, l47, djup: 35 cm, höjd: 55 cm

1348 6364  Satsbord 2 delar, mahogny. Höjd: 50-52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:56)

1348 6551  Satsbord 3 delar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:55)

1348 6498  Scarf Hermès, 90x90 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:01)

1348 6334  Seltersglas 10 st. Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968, Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:59)

1348 6622  Seltersglas 6 st, Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Orrefors. Höjd: 6,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:30)

1348 4062  Serigrafi Anette Englund (f. 1954), Sverige. Komposition med figurer i stadsmiljö. Signerad, numrerad 181/250. Motivet: 54x39,5 cm

1348 6529  Serigrafi Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. 63/67, ej signerad. Motivet: 46x38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:30)

1348 4065  Serigrafi Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Stilla Längtan". Abstrakt komposition. Signerad, numrerad 140/190. Motivet: ca 56,5x42 cm

1348 6383  Servisdelar 13 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. 'Atlanta', Gustavsberg, flintporslin

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:38)

1348 6620  Skål + glas, Lalique, diameter: 15, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:43)

1348 6099  Skål Kristall, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "För nit och redlighet", diameter: 24, i träschatull

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:55)

1348 6155  Skål Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, diameter: 14,5. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:41)

1348 6407  Skål med lock. Längd: 20, djup: 15 cm, höjd: 24 cm, nutida

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:49)

1348 6320  Skål på fot, Boda Åfors. Höjd: 22, diameter: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:34)

1348 6268  Skål på fot, Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Diameter: 24, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:31)

1348 6495  Skål på fot, Rörstrand. Diameter: 22 cm. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:31)

1348 6469  Skål Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. 22x22, höjd: 9 cm

1348 6484  Skål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1931. Bär gravering. Diameter: 22,5. Höjd: 17 cm. Vikt: ca 700 g

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:00)

1348 6308  Skål Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Blås & Knåda, diameter: 23, höjd: 14 cm

1348 6195  Skålar + fat, 6 + 5 delar, Kina, diameter: 10-13 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:24)

1348 6196  Skålar 2 st, Kantonporslin. Längd: 18-19 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:55)

1348 6191  Skålar 2 st, Kantonporslin. Längd: 18-19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:53)

1348 6198  Skålar 2 st, Kina, diameter: 29-30 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:41)

1348 6449  Skålar 2 st, Orrefors. Höjd: 12-13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:51)

1348 6463  Skålar 2 st, Silver/glas, Ryssland. Diameter: 10 cm, Vikt: 520 g ca (silverskålen ca 110 g)

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:00)

1348 6335  Skålar 3 st, Orrefors & Kosta Boda. Höjd: 7-14,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:15)

1348 6181  Skålar 5 st, Kina. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:36)

1348 6267  Skålar 6 st, Royal Copenhagen, Fajance. Diameter: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:55)

1348 6193  Skålar 8 st, Kina, diameter: 9 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:33)

1348 6183  Skålar 9 delar, Kina, diameter, 9-16 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:30)

1348 6525  Skålar med lock 3 delar, Thailand, glaserad keramik, diameter: 10-12. Höjd: 6-7,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:33)

1348 6141  Skålfat Kina, diameter: 25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:19)

1348 6425  Skänk 1800-tal, bemålad. Bredd: 124 cm. Djup: 52 cm, höjd: 134-140 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:27)

1348 6432  Skänk omkring 1900, Bemålad. Bredd: 104 cm. Djup: 42 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:00)

1348 6424  Skänk omkring 1900, furu. Bredd: 107, djup: 45 cm, höjd: 110 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:28)

1348 6517  Skåp bemålat. Bredd: 60, djup: 25 cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:39)

1348 6064  Skedar silver, 3+ 16st. Längd: 14-21cm, vikt: 604g.

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:49)

1348 6016  Skeppsljusstake mässing. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:33)

1348 6313  Skrin Metall. Längd: 26, djup: 16 cm, höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:41)

1348 6454  Skrivbordslampa Mässing med glaskupa. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:15)

1348 6260  Skrivbordslampa nutida

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:04)

1348 6200  Skrivbordsuppsats 3 delar, Tenn, "Artium", 1923. Längd: 29 cm. Höjd: 9-11 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:27)

1348 6456  Skrivbyrå 1800-tal, mahogny. Bredd: 103. Djup: 52 cm, höjd: 99 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:01)

1348 6588  Skrivskåp med vitrin, Åmells. Bredd: 95, djup: 50 cm, höjd: 198 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:08)

1348 6078  Skulptur Beefeater, Italien, porslin. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:20)

1348 6225  Skulptur Björn, vitglaserad keramik. Höjd: 19 cm

1348 6253  Skulptur efter Auguste Rodins "Tänkaren". Signerad Runer, 1918. Bemålad gips. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:19)

1348 6391  Skulptur Elefant, Baccarat. Glas. Längd: 18. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:40)

1348 6462  Skulptur Elefant. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:27)

1348 6295  Skulptur Metall, Art Déco-stil. Nutida. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:30)

1348 6128  Skulptur Oidentifierad konstnär. Pilträd, metall. Signerad 1997. Höjd: 40 cm

1348 6302  Skulptur Oidentifierad konstnär. Signerad R J 75, "Rallare", 44x21x30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:34)

1348 6269  Skulptur PIE, Chapu, sittande flicka. Terakotta. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:43)

1348 6479  Skulptur terrakotta. Signerad Stridh, 7/50. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:49)

1348 5320  Skulpturer 2 st, Bing & Grøndahl respektive Nao, Spanien. Höjd: 18-22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:31)

1348 5300  Skulpturer 4 st, Soapstone, Asien. Höjd: 7-17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:10)

1348 6573  Skulpturer ett par. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:01)

1348 4532  Slagbord 1700-/1800-tal. Bredd: 49 + 2x66. Djup: 113 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:04)

1348 6088  Snurrstolar Ett par, Industrimodell, metall / galon

1348 6447  Sockerskålar 2 st, nysilver. Höjd: 21-29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:24)

1348 6381  Soffa längd: ca 130

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:32)

1348 6148  Soffbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bredd: 120. Djup: 80 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:50)

1348 6382  Soffbord Glasskiva. Bredd: 120, djup: 70 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:07)

1348 6584  Soffbord längd: 67 cm, djup: 67 cm, höjd: 45 cm

1348 6075  Soffbord metall, glasskiva, nutida. Bredd: 120. Djup: 60. Höjd: 44 cm

1348 6583  Soffbord Mosaik. Bredd: 67, djup: 34 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:18)

1348 6333  Soffbord med tidningshylla 50/60-tal, teak / metall. Bredd: 60, djup: 35 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:36)

1348 5038  Soppslev silver, 250g ca, monogram, Bratt (f3). Längd: 38 cm, Vikt: 250 g ca.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:23)

1348 6483  Soppslev silver, med trähandtag, 1838. Längd: 40 cm, Vikt: 120 g ca.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:29)

1348 6301  Spegel 3 delad, 1960-tal, Teak, 64x87 cm

1348 6419  Spegel Metall, 116x60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:11)

1348 6602  Spegel omkring 1900, rokokostil, 110x58 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:50)

1348 6030  Spegel Orientalisk, Pärlemointarsia, 56x34 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:09)

1348 6388  Spegel Rokokostil, 110x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:39)

1348 6300  Spegel Sengustaviansk, 102x51 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:55)

1348 6216  Spegelbyrå omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 105, djup: 50 cm, höjd: 200 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:25)

1348 6487  Spegellampett Gustaviansk stil, 47x23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:44)

1348 6274  Spelbord Nyrokoko. Bredd: 90, djup: 44 cm, höjd: 75 cm

1348 6580  Spilkum 3 st, Gustavsberg. Diameter: 13-23 cm

1348 6149  Spjut + pil, 2 delar, Afrika

1348 6625  Stegpall nutida. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:29)

1348 6619  Stekhuv nysilver, England. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:35)

1348 6111  Stolar 2st Gustaviansk stil

1348 4517  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:37)

1348 6071  Stolar 4 st, Senbarockstil, 1920-tal

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:19)

1348 5246  Stolar 6 st, 1880-tal, Ek

1348 6288  Stolar 6 st, Bodafors, design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:52)

1348 4528  Stolar 8 st, nyrenässans, ek

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:00)

1348 6549  Stolar ett par, bemålade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:59)

1348 6446  Stolar Ett par, Karl Johan

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:39)

1348 6535  Stränginstrument i väska. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:58)

1348 6009  Sybord Längd: 54 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:38)

1348 6489  Syltkrukor 4 delar, blåvita. Höjd: 10-24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:09)

1348 6550  Taburett Karl Johan. Längd: 52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:17)

1348 6363  Takarmatur 1960-tal, Teak. Höjd: 52 cm

1348 6242  Takarmatur med prismor. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:53)

1348 6156  Takarmaturer 2 st, 1960-tal, glaskupa. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:32)

1348 6234  Tallrik Blåvitt kompaniporslin, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:44)

1348 6497  Tallrikar 2 st, Kina, 1700-tal. Diameter: ca 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:26)

1348 6110  Tallriksställ Kina, omkring 1900, trä. Längd: 29, höjd: 27,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:37)

1348 6306  Tamburmajor höjd: 180 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:25)

1348 6430  Tamburmajor höjd: 180 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:49)

1348 6032  Tavla efter Jan van Eyck, "Madonnan i kyrkan". Bemålat tryck. Motivet: 27,5x12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:26)

1348 6236  Te / kaffeservis 25 del ca, omkring 1900, Rörstrand

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:34)

1348 6508  Teckning Blyerts, Bror Hjorth (1894-1968), Sverige. Älgar, 20x22 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:07)

1348 6499  Teglashållare nysilver, St Göran & Draken. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:17)

1348 6091  Tekök Skultuna, mässing. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:57)

1348 6279  Tekoppar + fat, 4 + 3 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:28)

1348 6014  Tekoppar 4st med fat, Oscar & Clothilde.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:25)

1348 6554  Tekoppar 9 del Fenton, England + 3 ex fat

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:38)

1348 6564  Telefonbänk med pall, England, Idegran. Längd: 42, djup: 42 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:04)

1348 6520  Teleskop Zenith, Spottingskop, D=60. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:26)

1348 6366  Teservis 11 del + terrin, Rosenthal, Maria

1348 6466  Textil Kina, Antik, 80x48 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:21)

1348 6097  Tobaksburk Järn, E Somelius, "Stoppa din pipa tänd och rök", 1824. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:31)

1348 6412  Trädgårdsskulpturer 2 st, Betong, Hästar. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:17)

1348 6410  Trädgårdssoffa längd: 146 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:38)

1348 6203  Trägravyr Karin Persson (1891-1971), Sverige. "Juniblom, Gotland". Handtryck. Signerad, daterad 1958. Motivet: 25x17,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:14)

1348 6245  Trägravyrer 2 st, Karin Persson (1891-1971), Sverige. Signerade. Motivet: 24x15 & 20x25 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:44)

1348 6536  Traktörpannor 5 delar, Koppar

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:10)

1348 6576  Trämask höjd: ca 47 cm

1348 4009  Träsnitt 4 st, Armand Altman. Motivet: 21x15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:26)

1348 6056  Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. "Slån". Signerad, numrerad 242/260. Motivet: 20x15 cm

1348 6271  Träsnitt Asien, Stegrande häst. Motivet: 34x24 cm

1348 6518  Träsnitt Torbjörn Zetterholm (f. 1921), Sverige. "Tre fruktträd. Signerad, numrerad 9/25. Motivet: 45x75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:28)

1348 6527  Träsnitt Torbjörn Zetterholm (f. 1921), Sverige. Signerad, numrerad 9/20, daterad 1963. Motivet: 58x38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:29)

1348 6592  Trumpet i väska, Rudy Mück Mark III

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:30)

1348 6067  Tusch Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, "perspective japonaise". Motivet: 30x22cm

1348 6523  Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 82, Stockholm. Motivet: 40x52 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:59)

1348 6169  Uppläggningsfat Rörstrand. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:36)

1348 6365  Väggarmatur mässing. Längd: ca 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:56)

1348 6080  Väggarmaturer Ett par, teak & plast, 1960-tal. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:49)

1348 6325  Vägghylla 50/60-tal, teak. Bredd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:24)

1348 6028  Vägghylla Tidigt 1900-tal, mahogny, Mässingsdekor. Bredd: 46,5 d, 19. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:16)

1348 6346  Vas + ljusstake, 2 delar, bland annat Pukeberg, kristall. Höjd: 12-20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:40)

1348 6172  Vas Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. 1918. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:11)

1348 6394  Vas Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. 1923. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:29)

1348 6351  Vas Orrefors, Gate. Höjd: 27 cm

1348 6395  Vas Rörstrand. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:47)

1348 6344  Vas Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:08)

1348 6586  Vaser + ljusstake, 3 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 9,5-30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:42)

1348 6143  Vävnad omkring sekelskiftet 1900,50x105 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:44)

1348 6384  Vevgrammofon

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:51)

1348 6563  Vitrinskåp längd: 133 cm, djup: 44 cm, höjd: 200 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:03)

1348 6599  Vitrinskåp med skrivskiva. Bredd: 90, djup: 47 cm, höjd: 128 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:46)

1348 5416  Vitrinskåp Rokokostil. Gustav Lundgren Malmö, Bredd: 75 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 144 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:39)

1348 6096  Ytterfoder + skål, 6 delar. 4 Waldemarsuddekrukan, 1 Empire, 1 Rörstrand Gunnar Nylund. Höjd: 10-15,5 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:32)

1348 6598  Ytterfoder 2 st + vas, Göteborg. Höjd: 12-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 20:48)

1348 6297  Ytterfoder 4 st, Gustavsberg, Liljekonvalj. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 18:32)

1348 6323  Ytterfoder 4 st, Waldemarsudde. Diameter: 12,5-25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 september 2020 19:39)

1348 6628  Ytterfoder Ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 12,5 cm