1310 6050 Bägare silver, London. 1767, JP. Höjd: 12 cm. Vikt: 325 g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:52)
1310 5553 Bestick 32 delar, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Gense. Längd: 13-19 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:08)
1310 6020 Bestick silver, Hans Hansen, Susanne, 52 delar. Längd: 11,5-24,5 cm, bruttovikt: 2215 g (varav knivar: ca 1055 g)
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:12)
1310 6049 Blandteknik Maj Bring (1880-1971), Sverige. "Interiör i nattljus". Signerad, daterad 1969, pannå, 49x60 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:40)
1310 6035 Blomsterbord Poul Kjaerholm (1929-1980), Danmark. PK-62. Märkt. Bredd: 82 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:36)
1310 6019 Bordsur 1800-tal, glaskupa. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:43)
1310 5505 Byrå 1700-1800-tal, barockstil, Intarsia. Bredd: 80. Djup: 47 cm. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:02)
1310 6054 Dekorelement Barock, trä, förgylld, 23x28 ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:46)
1310 6055 Dekorelement Festong, 1700-tal, trä. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:40)
1310 6038 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:06)
1310 6046 Fiskbestick 16 + 2 delar, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Gense. Längd: 19-24 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:29)
1310 5457 Golvlampa 1900-talets mitt. Lös plåtskärm. Höjd: 137 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:11)
1310 5503 Hissgardiner Ett par, Firma Svenskt Tenn, "Stensöta", 130x152cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:55)
1310 6043 Kandelabrar Ett par, Oscarianska, mässing, Dekor med Putti, + låda med prismor. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:14)
1310 6007 Kapitäl Dekorelement till byggnad, Sandsten. Längd: 47, djup: 35 cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:52)
1310 6022 Läsljusstake Sengustaviansk, dekor med hund. Höjd: 35, plåtskärm
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:11)
1310 6021 Matservis 73 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond
S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:28)
1310 6047 Oljemålning Carlos Carlez Diaz (f. 1968), Spanien. Motiv från Mallorca. Signerad. Olja på duk, 44x37 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:04)
1310 6033 Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Barn i hattar. Signerad. Olja på duk, 72x59 cm
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:00)
1310 6032 Oljemålning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Stilleben. Signerad, olja på pappannå. Motivet: 31 x37 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:30)
1310 3085 Oljemålning Gunnar Torhamn (1894-1965), Signerad. Olja på pannå, 37x45cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:50)
1310 6048 Oljemålning Ingegerd Torhamn (1898-1994), Sverige. Komposition. Monogramsignerad it. Olja på pannå, 73x92 cm
S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:19)
1310 6023 Oljemålning Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Kvinna i säng. Signerad. Olja på duk, 117x90 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:34)
1310 1476 Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Badstrand, "Visby". Signerad, daterad 1936. Olja på duk, 53x64cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:51)
1310 6001 Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad. Olja på duk, 34x24,5cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:18)
1310 6005 Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad. Olja på duk, 45x35cm
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:12)
1310 6009 Pall Josef Frank, No 647, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 61, höjd: 38 cm
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:32)
1310 6017 Parfymbrännare Empire. Förgylld brons, Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:08)
1310 1500 Pastell Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Porträtt. Signerad, daterad -27, ca 52x37 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:18)
1310 6028 Ring 18k guld. Vikt: 6,5g. Med briljantslipade diamanter, 1x0,23ct, 12xca0,01ct, Heribert Engelbert AB, år 1999, storlek: 17½.
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:38)
1310 6039 Satsbord 3 delar, Poul Kjaerholm (1929-1980), Danmark. PK-71. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:56)
1310 6034 Sideboard Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolab 2013, med nycklar. Längd: 142 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 96 cm, nyckel
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:36)
1310 6011 Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Flodhäst, brons. Längd: 5, höjd: 4,5 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:27)
1310 6010 Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Flodhäst, tenn. Längd: 13. Höjd: 8 cm. Signerad
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:54)
1310 6030 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad Lisa L 96. Stengods. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:53)
1310 6006 Skulptur Putto, med sockel, sten. Höjd: 80 14 + 60
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:55)
1310 6040 Soffbord Poul Kjaerholm (1929-1980), Danmark. PK-61. Underrede i krom, skiva i sten, Märkt, Bredd: 80cm. Djup: 80cm. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:42)
1310 6036 Stol Poul Kjaerholm (1929-1980), Danmark. ”PK 22”. E Kold Christensen, Danmark. Stämpelmärkt med signum EKC DENMARK. Stomme i mattförkromat fjäderstål med klädsel i flätad peddigrotting (omklädd 2018). Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:53)
1310 6037 Stol Poul Kjaerholm (1929-1980), Danmark. ”PK 22”. E Kold Christensen, Danmark. Stämpelmärkt med signum EKC DENMARK. Stomme i mattförkromat fjäderstål med klädsel i flätad peddigrotting (omklädd 2018). Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:32)
1310 6052 Supsked 1700-tal, silver, Nils Grubb, med förgyllning & kronknopp. Längd: 18 cm. Vikt: ca 30 g
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 18:04)
1310 6003 Taburett Sengustaviansk. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:36)
1310 6008 Urna brons, Japan, reliefdekor med tranor. Diameter: 44. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:40)
1310 6012 Vas Hugo Elmqvist (1862-1930), Sverige. Jugend, brons. Signerad Hugo Elmqvist AB Gjutmetod, dekor A Granberg, Stockholm. Längd: 12,5 cm, höjd: 8,5 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 20:21)
1310 6015 Vas Hugo Elmqvist (1862-1930), Sverige. Jugend. Patinerad brons. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 19:14)
1310 5474 Vas Kina. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2020 21:01)