Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 september 2017 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1132 2527  Akvarell Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), klosterinteriör, signerad 1884,50x38

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 18:19)

1132 3024  Fällbord Mahogny, 1800-tal, diameter: 104 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 20:03)

1132 3011  Fåtölj Andrea Branzi, 'Niccola', för Zanotta, Italien, formgiven 1992, benställning i krom, sits och detaljer i läder

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 20:48)

1132 2392  Fåtöljer ett par, design: Bruno Mathsson (1907-1988), Eva

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 20:30)

1132 7096  Flaskschatull mahogny, med inläggningar, sengustavianskt omkr. 1800, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 18:44)

1132 2040  Fotpall Gustaviansk, Bemålad, längd: 31 cm, djup: 28 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 20:32)

1132 9071  Golvlampa Poul Henningsen, PH 80, Louis Poulsen, Danmark, höjd: 132 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 18:20)

1132 9038  Gouache Mårten Andersson (f. 1934), Serenad, signerad, bladets mått: 70x42

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 19:36)

1132 3019  Ljuskrona Oscariansk, höjd: ca 90

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 19:46)

1132 3005  Matbord Med klaffar + låda, England, Mahogny, 1800-tal, längd: 117 cm, djup: 53+ 2x27, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 21:00)

1132 9300  Oljemålning Birger Birger-Ericson (1904-1994), 'Havsstrand', signerad, 20x29

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 18:56)

1132 2537  Oljemålning Eva Bagge (1871-1964), Stilleben 55x41

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 19:16)

1132 3002  Oljemålning Gustaf Wilhelm Palm (1810-1890), 'Vue från Villa d Èste vid stranden af Lago Maggiore', sign 1878,27x35

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 20:55)

1132 7547  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, 'Ung Kvinna', monogramsignerad 1870, uppfodrad duk, 91x73 cm

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 20:15)

1132 3022  Oljemålning Ragnar Person (1905-1993), monogramsignerad, daterad 41, Gårdsmotiv, på pannå, 57x67

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 19:16)

1132 8130  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), 1964, Komposition, 54x36

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 20:51)

1132 9198  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), signerad och daterad 1954, Havsmotiv, 28x35

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 18:12)

1132 3028  Oljemålning William Samuel Henry Llewellyn (1858–1941), Summertime near the sea, signerad. S Llewellyn 1886,73x90

S�ldes f�r 106.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 18:12)

1132 2574  Porslin Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten. 6 djupa tallrikar, 6 assietter 4 st mattallrikar

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 18:31)

1132 3006  Skål Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Graal No 772-F, höjd: 10 cm, diameter: 15 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 20:03)

1132 3001  Skulptur Gudmar Olovson (f. 1936), 'Les deux Arbres', brons, Sign Gudmar, Gjutarstämplar, Cire Valsuani Perdue, höjd: 33 inkl sockel

S�ldes f�r 25.500 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 19:58)

1132 3015  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), mor med barn, 1960-tal, målad och delvis glaserad stengodslera, signerad lisa l, höjd: 34 ca

S�ldes f�r 38.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 19:16)

1132 7541  Skulptur Salvador Dalí (1904-1989), 'La Nascita degli Animali', Galleria Farnese, 1978,60x48

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 21:00)

1132 3025  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), svängd, längd: 195 cm, Samsas

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 19:53)

1132 2395  Spelbord Mahogny, Sengustavianskt, längd: 95 cm, djup: 2x46 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 september 2017 18:19)