Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 20 februari 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1523 9505  Akvarell Daga Wennerström (1955 -) signerad, akvarell, Djurgårdsvarvet, 36x47 cm, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:02)

1523 9504  Akvarell Daga Wennerström (1955 -) signerad, akvarell, Gustav Adolfs torg, 36x48 cm, yttermått inklusive ram: 52x62,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:32)

1523 2034  Akvarell Daga Wennerström (1955 -) signerad, akvarell, Skeppsbron, 47x35 cm, yttermått inklusive ram: 57x 47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:54)

1523 2033  Akvarell Daga Wennerström (1955 -) signerad, akvarell, Slussen under ombyggnad, 47x35 cm, yttermått inklusive ram: 57x47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:18)

1523 2035  Akvarell Daga Wennerström (1955 -) signerad, akvarell, Utanför Slottet, 35x46 cm, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:40)

1523 2004  Akvarell Eva Söderberg (f. 1947), Sverige. Söder Mälarstrand och vy mot Mariaberget. Signerad. Akvarell, 58x43 cm, yttermått inklusive ram: 79x62 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:39)

1523 2029  Blandteknik Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Odengatan. Signerad. Blandteknik, 21x25 cm, yttermått inklusive ram: 41x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:23)

1523 2030  Blandteknik Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, daterad 60, Slussen. Blandteknik, bildmått: 21x18 cm, yttermått inklusive ram: 39x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:08)

1523 2006  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signerad, daterad 31, Stockholm. Bildmått: 24x29 cm, yttermått inklusive ram: 40x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:02)

1523 2015  Etsning Reinhold Norstedt (1843-1911), Sverige. Signerad, daterad 1887, Bildmått: 15x19 cm, yttermått inklusive ram: 31x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:54)

1523 2008  Färglitografi "Stockholm från Mälaren", 45x73 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 62x88 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:14)

1523 2022  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad HC: Utsikt från Södermalm. Färglitografi, bildmått: 37x44 cm, yttermått inklusive ram: 54x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:57)

1523 2017  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Interiör med lejon samt södermotiv. Signerad, numrerad 209/325. Färglitografi, bildmått: 50x45 cm, yttermått inklusive ram: 71x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:27)

1523 2023  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Kaknästornet. Signerad, numrerad 161/300 cm, yttermått inklusive ram: 48x64 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:17)

1523 9158  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Slottet & Strömparterren. Signerad, numrerad 19/100. Färglitografi, bildmått: 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 61x74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:25)

1523 2009  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 83/260, daterad -70. Färglitografi, bildmått: 36x49 cm, yttermått inklusive ram: 49x61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:01)

1523 2019  Färglitografi Tadeusz Szymonski, "Dramaten". Signerad, numrerad 109/250: -88, daterad 60x46 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 79x59 cm. Signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:30)

1523 2003  Fotokonst Anders Thessing (f. 1961), Sverige. "Glamour bar". Signerad, numrerad 1/5, Foto på aluminium, 40x50 cm, oramad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:08)

1523 2007  Grafiska blad 2 st, James Pauli (1857-1934), Signerad, daterad 29, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 46x58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:11)

1523 2026  Linoleumgravyr Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990), Sverige. Södra Hammarbyhamnen. Signerad, numrerad 2/220, Bildmått: 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 40x49 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:52)

1523 2016  Litografier 5 st, efter Ferdinand Boberg, ej signerade, yttermått inklusive ram: 41x32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:12)

1523 2013  Oljemålning A Synnerholm, Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 54x64 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:42)

1523 2028  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Slussen. Signerad. Olja på duk, 60x67 cm, yttermått inklusive ram: 81x88 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:13)

1523 2012  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Nybroviken. Signerad. Olja på pannå, 28x44 cm, yttermått inklusive ram: 36x53 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:47)

1523 2014  Oljemålning Lasse Algemo (f. 1966), Sverige. Signerad, Skanstull. Olja på pannå, 50x59 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:01)

1523 2027  Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Signerad, stadsgårdskajen. Olja på pannå, 22x26 cm, yttermått inklusive ram: 37x41 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:23)

1523 7283  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 32x32 cm, yttermått inklusive ram: 45x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:40)

1523 8058  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Västerbron. Signerad. Olja på pannå, 21x25cm, yttermått inklusive ram: 33x37cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:44)

1523 2032  Oljemålning Ronald de Wolfe (f. 1920), Storbritannien. Vaxholm. Signerad. Olja på duk, 18x26 cm, yttermått inklusive ram: 30x39 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 21:09)

1523 2010  Oljemålning Wille Crafoord (f. 1966), Sverige. "Samlar Barndomsminnen", -Gossarna George och Dorian vid Långviken Blidö", monogramsignerad, 2016. Olja på pannå, 45x32 cm, yttermått inklusive ram: 60x47 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:03)

1523 2002  Oljemålningar 9 st, Johan Malm, Signerade, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 14x14-22x22 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:02)

1523 2005  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Provtryck. Signerad, daterad 72, bildmått. 27x50 cm, yttermått inklusive ram: 51x60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:03)

1523 2021  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 228/360, daterad -80, bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 49x65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:14)

1523 2020  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 278/360, daterad -80 bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 49x65 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:15)