1541 6097 Affisch Kjartan Slettemark (1932-2008), Sverige. "Kjartan Nixon Visions", 75x52 cm, yttermått inklusive ram: 95x65 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:10)
1541 7043 Affischer 2 st, SAS, "Times Square & The Eternal Town", New York & Rom, yttermått inklusive ram: 42x32 - 32x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:31)
1541 7006 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Floral waves 2". Signerad. Akryl på glas. Bildmått: 20x34 cm, yttermått inklusive ram: 22x37 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:00)
1541 7008 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Phonographics". Signerad. Akryl på duk, 50x50 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:00)
1541 7007 Akryl Jonas Widen (f. 1978), Sverige. "Drömlandskap 1". Signerad. Akryl på duk, 50x50 cm, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:00)
1541 8202 Akvarell Jaqueline Brogren, skärgård. Signerad, akvarell, 36x48 cm, yttermått inklusive ram: 53x65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:28)
1541 8057 Akvarell Lars Pirak (1932-2008), Sverige. Fjällmotiv. Signerad. Akvarell, bildmått: 29x38 cm, yttermått inklusive ram: 42x51 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:01)
1541 7127 Akvareller 2 st, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige, tillskriven. Gratulationstavlor. Signerade "Olle", proveniens: gåva från konstnären till familjen. Akvarell, yttermått inklusive ram: 27x21 cm respektive 31x24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:52)
1541 8177 Akvareller 4 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, Erotiska motiv. Akvarell, bildmått: 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 40x31 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:54)
1541 8035 Armband 18k guld. Längd: 20,5 cm, vikt: 18 g
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:03)
1541 8052 Armbandsur 2 st, Certina DS-2 + Omega
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:32)
1541 6408 Assietter 12 st + skål, Gefle. Diameter: 18 cm, längd: 26 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:20)
1541 8207 Barstolar Ett par, Simon Legald, "Form", Norrman Copenhagen. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:25)
1541 7450 Beautybox Samsonite, 40x33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:15)
1541 8046 Bestick 24 delar, Rostfritt/bakelit
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:44)
1541 7513 Bestick Nysilver, CA 75 delar. Längd: 13-24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:11)
1541 8018 Bestickuppsättning 48 delar, Chippendale, Nysilver. Längd: 14,5-21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:38)
1541 4003 Blandteknik Dina Oliveira (f. 1951), Brasilien. Komposition. Signerad, daterad -88. Blandteknik, bildmått: 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 63x84 cm, saknar glas
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:28)
1541 7125 Blandteknik Lennart Sand (f. 1946), Sverige. Rådjur. Signerad, blandteknik, daterad -83,36x27 cm, yttermått inklusive ram: 61x50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:40)
1541 4272 Blandteknik LG Lundberg (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1981. Blandteknik, bildmått: 89x55 cm, yttermått inklusive ram: 111x78 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:35)
1541 7435 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Jaktstilleben, Signerade E Pauli, 1800-tals ram. Blandteknik, bildmått: 56x33 cm, yttermått inklusive ram: 90x69 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:25)
1541 8032 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Studie av man, Signerad Maria B, Daterad -85,44x36 cm, yttermått inklusive ram: 47x40
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:17)
1541 8263 Blomsterbord vitmålat. Bredd: 75 cm. Bredd: 27 cm, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:31)
1541 8070 Bokverk 3 st, Fredmans Epistlar, C M Bellman, Sånger och musik, med litografier, 1922
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:58)
1541 7279 Bord Josef Hoffmann (1870-1956), Österrike. Efter. 2000-tal, Wittman. Lackat trä, fot klädd delvis med mässing, tygklädd skiva under glas, etikettmärkt. Diameter: 66 cm, höjd 66 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:46)
1541 7337 Bordslampa Ateljé Lyktan. "Simris", Höjd: ca 39 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:10)
1541 8071 Bordslampa Gubi Multi Lite, design: Louis Weisdorf. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:37)
1541 8061 Bordslampa Kaiser Idell, design: Christian Dell, Fritz Hansen, Danmark. Matt svart lackering, nutida. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:35)
1541 8062 Bordslampa Louis Poulsen, Panthella Mini. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:18)
1541 8084 Bordslampa mässing, snäckformad skärm. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:11)
1541 8244 Bordslampfot Orrefors, RD 1983, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:58)
1541 7048 Bordslampor 3 st, 1970-tal, metall, ställbara. Höjd: ca 40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:54)
1541 8252 Bordslampor ett par, Cottex Sweden, bemålad konstmassa. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:48)
1541 7345 Bordslampor ett par, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:26)
1541 8122 Bordssurtout Nysilver, kristall. Längd: 28 cm, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:22)
1541 7464 Bricka lackarbete, dekor av iris. Längd: 42 cm, bredd: 28 cm
1541 7113 Brickor 3 st, lackarbete, Japan, 1900-tal. Längd: 28-33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:13)
1541 7068 Brosch Camé. Längd: 5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:53)
1541 8239 Byrå 24 lådor, bemålad. Bredd: 75 cm. Djup: 45 cm, höjd: 140 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:57)
1541 7245 Byrå Längd: 84 cm. Djup: 46 cm, höjd: 116 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:50)
1541 7389 Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 82 cm, djup: 38 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:17)
1541 7469 Byrå Rustik. Bredd: 75 cm. Djup: 39 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:13)
1541 8266 Coupeglas 12 st + 12 champagneglas. Höjd: 8,5-20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:43)
1541 8069 Dukar 3 st, Linne
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:29)
1541 8189 Emaljmålning Georg Pfeifferm signerad, sputkastaren, yttermått inklusive ram: 26x26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:24)
1541 8196 Etsning Hjalmar Molin (1868-1954), Sverige. "Canal Grande, Venezia". Signerad, daterad 1924. Bildmått: 50x64,5, yttermått inklusive ram: 74x88 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:24)
1541 8008 Etsning Marianne Arnbäck. "Elddjur". Signerad, numrerad 1/78. Etsning. Bildmått: 41x41 cm, yttermått inklusive ram: 52x49 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:32)
1541 8277 Etsningar 5 st, Björn Hedlund (f. 1932), Sverige. I mapp. Signerad, numrerad EA 3/3, bladets mått: 33x26, oramade lösa blad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:34)
1541 7451 Etuier 4 st, tygklädda, med stoppning. Längd: 26-32. Höjd: 10-18 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:15)
1541 8296 Fällbord 1800-tal, Kinesiserande dekor. Diameter: 46 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:47)
1541 7411 Färgetsning Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, numrerad 5/50, daterad 1985. Bildmått: 18x12 cm, yttermått inklusive ram: 38x29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:07)
1541 7094 Färgetsning Sven Erik Jakobsson (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 10/100,1989. 30x39 cm, yttermått inklusive ram: 36x45 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:27)
1541 5387 Färglitografi 5 st, Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerade, 300-upplaga, yttermått inklusive ram: 45x60 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:47)
1541 8203 Färglitografi Curt Clemens (1911-1947), Sverige, daterad . Signerad, numrerad 214/250 -47,54x40 cm, yttermått inklusive ram: 76x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:40)
1541 7238 Färglitografi Felix Hatz (1904-1999), Sverige. Signerad, numrerad 81/150, ur Normandiesviten, yttermått inklusive ram: 53x76 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:42)
1541 7507 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 108/360, "kerstin" ur Svenska brudar. Färglitografi, bildmått: 84x60 cm, yttermått inklusive ram: 113x76 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:21)
1541 8093 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi, bildmått: 44x52 cm, yttermått inklusive ram: 67x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:50)
1541 7090 Färglitografi Marianne Lindberg De Geer (f. 1946), Sverige. "Rabbit Tales" Signerad, numrerad 120/250, Färglitografi, oramat löst blad, 44x51 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:24)
1541 7091 Färglitografi Marianne Lindberg De Geer (f. 1946), Sverige. "Rabbit Tales" Signerad, numrerad 235/250, Färglitografi, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 53x61 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:29)
1541 8218 Färglitografi Nalle Werner (1913-1991), Sverige. Signerad, daterad 72. Färglitografi, bildmått: 54x55 Rym: 74x71 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:59)
1541 6155 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Vaser. Signerad, numrerad 33/80, daterad -90. Färglitografi, bildmått: 26x31 cm, yttermått inklusive ram: 50x54 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:44)
1541 8183 Färglitografier 3 st, Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerade och numrerade, yttermått inklusive ram: 50x65 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:39)
1541 8171 Färgseriegrafi Tino Stafanoni. Signerad, numrerad 21/150,29x29 cm, yttermått inklusive ram: 47x47 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:44)
1541 8264 Fåtölj + fotpall, Folke Olsson, Profil, Dux, 1960-tal, bok
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:43)
1541 7362 Fåtölj 1960-tal, Konstläder
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:48)
1541 8167 Fåtölj Arne Norell, "pilot", Grönt läder, löstagbar nackkudde
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:24)
1541 8168 Fåtölj Arne Norell, "Pilot", Grönt läder, löstagbar nackkudde
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:45)
1541 8284 Fåtölj nutida
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:13)
1541 7202 Fåtöljer ett par
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:51)
1541 8219 Fåtöljer Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Ulfåsa", O H Sjögren, Etikett
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:43)
1541 8217 Fåtöljer Ett par, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Skrindan", Valnöt, OPE-möbler. Rygg och sits med lösa dynor
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:02)
1541 7491 Fåtöljer Ett par, nutida
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:14)
1541 8120 Fiskespön 4 st 1960-tal, + 7 rullar ABU. Längd: 80-95 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:28)
1541 8185 Flakonger Orrefors, Strömbergshyttan, 6 st. Höjd: cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:03)
1541 8251 Fotogenlampa mässing, glas. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:24)
1541 7194 Fotogenlampor 2 st, mässing. Höjd: 52-58 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:38)
1541 8020 Frimurarglas 6 st, slipad dekor. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:12)
1541 8243 Gitarr med ställning. Längd: 105 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:12)
1541 7518 Gouache Stig Hernborg, Kvinnostudie, Signerad. 66. Bildmått: 39x47 cm, yttermått inklusive ram: 51x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:29)
1541 7462 Gräddkanna + saltströare, Royal Copenhagen, musselmalet. Höjd: 8-8,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:52)
1541 7200 Grafiska blad 3 st, oramade lösa blad, Grafiska Sällskapet, portfölj 3,1992. Svenerik Jakobsson (f. 1934), Sverige. Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerade och numrerade 164/260. Bladets mått: ca 50x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:47)
1541 7178 Grafiska blad 3 st, oramade lösa blad, Grafiska Sällskapet. Caroline Färnström (f. 1951), Sverige. Unn Magnussen, Per-Olof Nilsson (f. 1946), Sverige. Signerade och numrerade 200/260. Bladets mått: ca 33x29 cm - 50x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:13)
1541 7172 Grafiska blad 3 st, oramade lösa blad, Grafiska Sällskapet. Jorgo Krallis (f. 1937), Sylvia Fullman (f. 1945), Sverige. Helena Mellin. Signerade och numrerade. Bladets mått: ca 50x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:59)
1541 7190 Grafiska blad 3 st, oramade lösa blad, Grafiska Sällskapet. Lars Johansson, Birgitta Nehrman, John Franzén. Signerade och numrerade 10/260. Bladets mått: ca 50x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:31)
1541 7197 Grafiskt blad 3 st, oramade lösa blad, Grafiska Sällskapet, portfölj 3,1990. Mattias Fagerholm (f. 1952), Sven-Ingvar Johansson (f. 1962), Sverige. Jukka Vänttinen (f. 1954), Signerade och numrerade 28/260. Bladets mått: ca 39x42-50x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:43)
1541 7188 Grafiskt blad Mucha, efter. Tryckt signatur. Oramat löst blad. Bladets mått: 49x37 cm, monterad på ett blad 60x42 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:30)
1541 8240 Halvskeppsmodell skepp nr 12 från Thames Ship Building co Blackwell 1852, lackat trä. Längd: 113 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:52)
1541 7465 Hänkelskål keramik, flätad dekor, Italien 1950-60-tal. Längd: 31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:03)
1541 8231 Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Betsad bok, på trissor, Höjd: 105 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:54)
1541 7385 Herrbetjänt MEC, Italy. Höjd: 105 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:12)
1541 7039 Hurts Joe Colombo (1930-1971), Italien. Hurts, "Boby", Padova, Italien, formgiven 1968. Längd: 43 cm. Djup: 41 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:14)
1541 7004 Jonas lundh "Hus". Signerad, numrerad 60/100. Giclee fine art. Bildmått: 28. 5x38 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 30. 5 43 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:00)
1541 8101 Kaffe/mockaservis Lidköping, Diana, 19 del
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:18)
1541 8291 Kaffekanna Villeroy & Boch, "City Park", Metropolitan Collection, trähandtag. Höjd: 11-22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:47)
1541 8109 Kaffeservis 26 delar, Royal Tuscan
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:03)
1541 7215 Kamferkista längd: 100 cm, djup: 50 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:03)
1541 7439 Kandelaber nysilver, IKEA of Sweden, "Väsby". Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:33)
1541 8234 Karmstol + stol, 2 delar, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Karl Andersson & söner, skinn
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:18)
1541 8213 Karmstolar 3 st, Krom / tygklädsel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:10)
1541 7325 Karmstolar ett par, omkring 1900
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:23)
1541 8054 Kaviarskål nysilver, + 1 par salt/pepparkar. Diameter: 23 cm. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:03)
1541 7399 Keramik 5 delar, Anette Edmark (1960). Bla Alice i underlandet serien, Höjd: 8-21 cm. Diameter: 37 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:36)
1541 8250 Kimono 3 st. Längd: 135-145 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:43)
1541 8209 Kista 1700-tal. Bredd: 86 cm, djup: 56 cm, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:47)
1541 8017 Kista Furu, 1800-tal. Bredd: 91 cm, djup: 57 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:29)
1541 6391 Konstglas 6 delar, bland annat Reijmyre. Höjd: 7-24,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:39)
1541 8267 Korgar Glas, 4 st, Eda glasbruk + glaskarameller 12 st. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:53)
1541 8270 Lavoarskåp Björk, 1800-tal. Bredd: 52 cm, djup: 42 cm, höjd: 176 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:11)
1541 8288 Litografisk affisch Alfabetet, yttermått inklusive ram: 73x53 cm. Ej signerad
1541 8027 Litografisk affisch Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. "Berggruen Paris", yttermått inklusive ram: 89x59 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:54)
1541 8286 Ljusstakar 4 st, mässing. Höjd: 17 cm
1541 7147 Mask på ställning Västafrika, kvinnomask. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:38)
1541 8222 Matbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Calmare Nyckel", Åfors möbelfabrik, 3 st iläggsskivor med sarg. Bredd: 150-315. Djup: 100 cm. Höjd: 74 cm, ilägg a 55 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:27)
1541 7481 Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 110 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:40)
1541 8100 Matbord Laserat, blomstermotiv. Diameter: 104 cm, längd ca 104-204 cm. 2 st iläggsskivor a 50 cm. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:27)
1541 8208 Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, laserat. Diameter: 114 cm. Höjd: 75 cm + 3 iläggsskivor om 48 cm vardera
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:43)
1541 8206 Matservisdelar England, Adams, Dickens, ca 65 del
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:47)
1541 7212 Matservisdelar Grön Anna, Rörstrand, 14 delar, en med nagg
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:01)
1541 7285 Matta Afghan, 115x220 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:52)
1541 7286 Matta gallerimodell, 82x258 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:54)
1541 8113 Matta Kina, 137x197 cm
1541 8114 Matta Kina. Galleri, 68x335 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:07)
1541 7330 Matta Kina/Tibet, 143x198 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:30)
1541 7283 Matta orientalisk, 106x197 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:50)
1541 7282 Matta orientalisk, Bochara, 127x183 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:50)
1541 7394 Matta orientalisk, Bochara, 153x255 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:32)
1541 7278 Matta orientalisk, Bochara, 156x257 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:41)
1541 8241 Matta orientalisk, figural, 140x212 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:39)
1541 7228 Matta orientalisk, Guldafghan, 165x243 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:21)
1541 7437 Matta orientalisk, Keshan, 270x375 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:38)
1541 8099 Matta orientalisk, Serabend, 363x270 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:14)
1541 8068 Möbeltyg ca 125x900 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:24)
1541 8066 Nattygsbord ett par. Bredd: 41 cm, djup: 41 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:55)
1541 8134 Nothylla omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 45 cm, djup: 29 cm, höjd: 87 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:09)
1541 7027 Ölglas på fot 10 st, blått glas. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:44)
1541 7016 Olja / collage 1800-tal, inläggningar av pärlemo, Slott vid sjö, 14x18 cm, yttermått inklusive ram: 25x29 cm
1541 7233 Oljemålning 1800-tal, Oidentifierad konstnär. Ej signerad, fors. Olja på duk, 31x39 cm, yttermått inklusive ram: 45x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:28)
1541 6176 Oljemålning Alexis Ankarcrona (1825-1901), Sverige. Fjordlandskap, kopia efter Georg Anton Rasmussen. Signerad. Olja på duk, 70x105 cm, yttermått inklusive ram: 103x138 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:03)
1541 8074 Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 56x76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:55)
1541 8232 Oljemålning Arno Vihalemm (1911-1990), Sverige. Vinterlandskap. Signerad, daterad -62. Olja på pannå, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 68x79 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:30)
1541 8097 Oljemålning Curt Agge (f. 1929), Sverige. "Utloppet i Sitosjauar". Signerad. Olja på duk, 90x100 cm, yttermått inklusive ram: 93x103 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:55)
1541 8173 Oljemålning Donald William-Olsson (1889-1961), Sverige. Monogramsignerad -26, "Midsommar". Olja på duk, 36x47 cm, yttermått inklusive ram: 52x63 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:23)
1541 7309 Oljemålning Enar Johansson, Signerad, Figurer. Olja på duk, 80x100 cm, yttermått inklusive ram: 88x109 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:24)
1541 8172 Oljemålning Erik B Gustafsson, Signerad, "Lafyrus". Olja på pannå, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 48x40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:36)
1541 7187 Oljemålning F. Svendsen. Signerad, torg med kyrka, 46x35 cm. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 51x40 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:31)
1541 8011 Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Isviken". Signerad. Olja på duk. Bildmått: 40x60 cm, oramad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:05)
1541 7009 Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Skånefält". Signerad. Olja på duk. Bildmått: 40x50 cm
1541 7011 Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Sunset". Signerad. Olja på vinylskiva, 30x30 cm, oramad
1541 8229 Oljemålning Gustav Unger, Lofoten. Signerad. Olja på duk, 29x24 cm, yttermått inklusive ram: 43x38 cm
1541 8082 Oljemålning Henry d'Anty (1910-1998), Signerad. Olja på duk, 75x91 cm, yttermått inklusive ram: 94x113 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 21:01)
1541 8081 Oljemålning Henry d'Anty (1910-1998), Signerad. Olja på duk, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 95x79
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:43)
1541 8179 Oljemålning Hugo Linér (1900-1981), Sverige. Signerad, modell. Olja på duk, 92x72 cm, yttermått inklusive ram: 113x93 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:43)
1541 8278 Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 64x49 cm, yttermått inklusive ram: 68x53 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:35)
1541 8063 Oljemålning Jan B Pospisil (1898-1968), Sverige. Kustlandskap. Signerad. Olja på duk, 37x53 cm, yttermått inklusive ram: 58x73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:42)
1541 8021 Oljemålning Jaroslaw Chudy (f. 1948), Sverige. Flicka. Signerad, daterad 1979. Olja på duk, 13x9, yttermått inklusive ram: 22x19 cm
1541 8246 Oljemålning Jonas Fredén (1959-2020), Sverige. Signerad, daterad 1983, Picknick. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 83x102 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:10)
1541 8225 Oljemålning Josef Öberg (1890-1967), Sverige. "Bryggan". Signerad. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 44x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:24)
1541 8228 Oljemålning Josef Öberg (1890-1967), Sverige. "Sandvik på Öland" Signerad. Olja på duk, 37x46 cm, yttermått inklusive ram: 47x55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:06)
1541 7305 Oljemålning Kage Nilson, Signerad. Olja på duk, 33x46 cm, yttermått inklusive ram: 36x49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:20)
1541 8098 Oljemålning Märta Leijonhufvud. Porträtt av herre. Signerad a tergo. Olja på duk, 76x60 cm, yttermått inklusive ram: 90x74 cm
1541 8237 Oljemålning Monica Sahlin (1948-2014), Sverige. "Friaren". Signerad. Olja på pannå, 24x17 cm, yttermått inklusive ram: 29x24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:48)
1541 8175 Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Monogramsignerad, "Japansk Magnolia". Olja på pannå. 91x61 cm, yttermått inklusive ram: 96x68 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:27)
1541 7307 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Munk. Signerad. Olja på duk, 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 38x33 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:22)
1541 7546 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Kvinnoporträtt. Olja på duk, 55x38 cm, yttermått inklusive ram: 68x55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:07)
1541 7334 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad N. Å 1928, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 59x47 cm, yttermått inklusive ram: 68x57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:45)
1541 8201 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H W Möller, Daterad -41, Fartygsporträtt. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 44x64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:33)
1541 8121 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 94, Interiör med människor. Olja på duk, 30x57 cm, yttermått inklusive ram: 43x70 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:55)
1541 8073 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på pannå, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 64x73 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:06)
1541 8091 Oljemålning Olle von Schewen (1908-1974), Sverige. "Gatubild Parthenay". Signerad. Olja på pannå, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 45x53 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:18)
1541 8092 Oljemålning Olle von Schewen (1908-1974), Sverige. Signerad, "Carcasonne". Olja på pannå, 29x41 cm, yttermått inklusive ram: 37x49 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:44)
1541 8023 Oljemålning Olof Benander, Sverige. Österlånggatan, Gamla Stan. Signerad. Olja på duk, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 64x75 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:18)
1541 8186 Oljemålning Pege Hansson (f. 1925), Sverige. Träd. Signerad. Olja på duk, 90x90 cm, yttermått inklusive ram: 95x94 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:29)
1541 8176 Oljemålning Per Thorlin (f. 1923), Sverige. Signerad, daterad -70, "Öar i Kosterarkipelagen". Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 69x65 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:05)
1541 8155 Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Signerad, "Alvar med blå himmel, Mörbylånga". Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 24x27 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:47)
1541 8156 Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Signerad, "Dimma över Alvar, Mörbylånga". Olja på pannå, 34x38 cm, yttermått inklusive ram: 38x43 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:32)
1541 8153 Oljemålning Triptyk, Villy Daugaard Pedersen (1915-1994). Signerad, daterad 1968-69. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 43x32 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:58)
1541 8065 Oljemålning W F Smith, Signerad, Stadsmotiv. Olja på duk, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 64x53 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:39)
1541 8090 Oljemålningar 2 sr, Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Olja på pannå, Yttermått inklusive ram: 51x59 ca. Signerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:12)
1541 8059 Oljemålningar 2 st, Agaton Gustavsson, Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 20x25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:46)
1541 6139 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Porträtt av paret Lindholm, målat på plåt, 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 33x43 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:08)
1541 8192 Oljemålningar 3 st, Gabriele Golinelli, frukter. Signerade. Olja på duk, oramade, 30x30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:03)
1541 8188 Oljemålningar 3 st, Gabriele Golinelli, frukter. Signernade. Olja på duk, oramade, 30x30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:44)
1541 8039 Örhängen 2 par 18k guld. Vikt: 3,3 gr brutto
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:42)
1541 8041 Örhängen ett par, 18k guld. Vikt: 2,5 gr
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:53)
1541 8103 Pall 1960-tal, Teak / lädersits. Etikett: "Glas Mäster", Längd: 45 cm. Djup: 35 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:25)
1541 8215 Pall Furu. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:41)
1541 8049 Päls Saga Mink
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:22)
1541 7455 Pastell Oidentifierad konstnär. Senempire, damporträtt. Pastell, 21x16 cm, yttermått inklusive ram: 32x28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:23)
1541 8132 Pelarbord omkring 1900. Bredd: 70 cm, djup: 48 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:49)
1541 7013 Plexiglas Veronica Sofie (f. 1985), Sverige. "Siluette". Signerad, numrerad 46/50. Tryck på plexiglas. Bildmått: 25x18 cm
1541 7382 Ring 18k guld, med rosenqvarts & briljanter, 4,2 gr, ringmått: 21
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:49)
1541 8038 Ring 18k guld. Vikt: 4,7 g, ringmått: 18,5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:31)
1541 8135 Salongsgrupp 4 delar, 3 fåtöljer+ soffa. Längd: 185 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:33)
1541 8072 Sängram Plåt/Gjutjärn, bemålad, 108x203 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:13)
1541 7475 Satsbord England, mahogny. Bredd: 50 cm, djup: 35 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:26)
1541 8115 Serveringsvagn Bemålad. Längd: 68 cm. Djup: 47 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:30)
1541 8139 Serveringsvagn längd: 68 cm, djup: 42 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:01)
1541 7277 Serveringsvagn på trissor, kron. Längd: 61 cm. Bredd: 47 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:34)
1541 8047 Servisdelar Arabia, Faenza, ca 30 del
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:05)
1541 6045 Servisdelar ca 35 delar, Kosta Boda, olika
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:55)
1541 8104 Siluettavlor 8 st, Österrike, ej signerade, yttermått inklusive ram: 15x11 - 23x31 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:19)
1541 8294 Skål Georg Jensen, Rostfritt. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:22)
1541 8123 Skål Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 5,5 cm. Diameter: 9 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:47)
1541 7391 Skål Moa Rudebent, Svalbo keramik. Glaserad stengodslera, ej signerad. Diameter: 35 cm. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:21)
1541 7488 Skål på fot glaserad stengodslera, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, 1950-60-tal, 13x13. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:46)
1541 8259 Skålfat 2 st, Kina. Diameter: 22,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:48)
1541 6284 Skåp dörrar med glasad överdel, Gustaviansk stil, nutida, bemålad. Bredd: lll cm, djup: 45 cm, höjd: 201 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:36)
1541 8127 Sked silver, förgylld, Ryssland. Längd: 18 cm, Vikt: 80 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:26)
1541 8128 Skedar 3 st, bland annat ragusked, silver. Längd: 18-31,5 cm, Vikt: 320 g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:57)
1541 7530 Skrivbord 1800-tal. Bredd: 105 cm, djup: 62 cm, höjd: 76 + stol Nyrokoko
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:28)
1541 8214 Skrivbord 1880-tal, Bemålad. Bredd: 97 cm, djup: 59 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:24)
1541 7242 Skrivbord England, skiva i läder. Bredd: 120 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 77 cm
1541 7176 Skrivbord omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 122 cm, djup: 622 cm, höjd: 80 cm
1541 8116 Skulptur Alice Heath, Austin productions, brons och silverfärgad, keramik. Höjd: 21 cm. Längd: 34 cm, vikt: 1950 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:08)
1541 8254 Skulptur Buddha, metall. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:34)
1541 7082 Skulptur Buddha, Thailand, 1900-tal. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:06)
1541 7447 Skulptur Ganesha, mässing. Höjd: 9,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:11)
1541 8125 Skulptur Gosse, bemålad gips. Längd: 24 cm, djup: 13 cm, höjd: 26 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:34)
1541 8255 Skulptur järn, Orientaliskt. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:04)
1541 8143 Skulptur Konstglas, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Sverige. Blå kvinna, Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:29)
1541 8110 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Åsna ur Stora Zoo, Gustavsberg 1960-1968. Glaserad stengodslera. Höjd: 10 cm. Längd: 13 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:26)
1541 7365 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), "Gottfrid". Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:52)
1541 8256 Skulptur Metall, Orientalisk, Ansikten. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:16)
1541 8210 Skulptur i glas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:35)
1541 8144 Skulpturer 3 st, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta. Höjd: 14-20 inkl sockel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:33)
1541 8124 Skulpturer 4 st, bland annat Burleigh, staffordshire England, porslin. Höjd: 10-20 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:32)
1541 7045 Skulpturer 5 st, Djur, metall. Längd: 10-23 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:48)
1541 8096 Skylt Högertrafik, 1967. Masonit, ca 60x49 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:17)
1541 8129 Snurrfåtöljer ett par
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:18)
1541 8050 Soffa 2-sits. Längd: ca 170
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:09)
1541 8051 Soffa 2-sits. Längd: ca 170
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:46)
1541 8233 Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Visingsö. Längd: 205 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:49)
1541 8221 Soffa Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Skrindan", Valnöt, OPE-möbler. Rygg och sits med lösa plymåer. Längd: 192 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:34)
1541 7275 Soffbord Peter Ghyczy, ben i mässing, bordsskiva i glas. Bredd: 121 cm, bredd: 72 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:34)
1541 8220 Soffgrupp 3 delar, Rotting. Längd: 68-117 cm, djup: 67-75 cm, höjd: 88-90 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:29)
1541 7458 Spegel England, 88x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:28)
1541 8089 Spegel Smidesram, 79x59 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:49)
1541 7448 Staffli Dekorima. Längd: 53 cm, djup: 42 cm, höjd: ca 150 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:13)
1541 7022 Starkvinsglas Ett par, "Clown", Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:05)
1541 8299 Stereo Beomaster 1000. Längd: 50 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:13)
1541 8162 Stol Barock, Gyllenläder
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:39)
1541 7438 Stol Sengustaviansk, Signerad ES (Ephraim Ståhl), bemålad, stoppad sits, skuren dekor
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:22)
1541 8164 Stolar 1 par + bord, Gustaviansk stil, Östervåla. Signerade HJ, Diameter: 83 cm. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:47)
1541 7527 Stolar 4 st, 1800-tal, bemålade
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:23)
1541 8235 Stolar 4 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ambassadör
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:52)
1541 7479 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:35)
1541 8056 Stolar 6 st
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 21:09)
1541 7104 Svepaskar 2 st, samearbete. Längd: 27-33 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:49)
1541 8147 Sybord Björk. Bredd: 60 cm, djup: 43 cm, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:36)
1541 8138 Sybord mahogny, omkring 1900. Bredd: 56 cm, djup: 38 cm, höjd: 75 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:32)
1541 6195 Takarmatur Glas. Höjd: ca 80 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:14)
1541 8290 Takarmatur med glaskupa, mässing. Höjd: 55 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:21)
1541 7472 Takarmatur med prismor. Diameter: 34 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:19)
1541 8108 Takarmatur Plåt. Höjd: 40 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:52)
1541 8053 Tallrikar 2 st, Piero Fornasetti (1913-1988), Italien. Milano. Diameter: 23-25 cm
1541 7463 Tallrikar 3 st. Royal Copenhagen, 1 st, Bing & Grøndahl, 2 st. 18-1900-tal. Diameter: 24,5 - 26
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:57)
1541 8247 Tavelram 1800-tal, med tryck, ramens innermått: 23x28 cm, yttermått inklusive ram: 35x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:01)
1541 8029 Teaterkikare med mera, 6 delar. Längd: 3,5-12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:17)
1541 8191 Teckningar 3 st. Signerade, yttermått inklusive ram: 36x34-39x32,1 st oramad
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:25)
1541 8107 Tekanna + värmeställ & koppar, 7 delar, Signe Persson-Melin (f. 1925), glas, Sverige. Boda Nova. Höjd: 16 - 24 - 30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:27)
1541 8200 Tekanna Cilla Adlercreutz, stengods. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 maj 2023 10:16)
1541 8085 Tekanna Georg Jensen, "Tea with Georg", Rostfritt. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:22)
1541 7057 Telefonbänk teak, 1960/70-tal, med dyna. Längd: 79 cm, djup: 32 cm, höjd: 42-61 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:09)
1541 8045 Teservis Gefle, Grand, 17 del
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:12)
1541 8169 Toilettebord Björk. Bredd: 89 cm, djup: 46 cm, höjd: 161 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:58)
1541 8106 Torrnål Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Ur "The Song of Songs", Signerad, numrerad 68/200. Guldförgyllning, Bladets mått: 66x51 cm, yttermått inklusive ram: 76x60 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:08)
1541 8281 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 212/310, Slusskarusellen. Bildmått: 17x57 cm, yttermått inklusive ram: 34x73 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:37)
1541 8028 Träsnitt Yngve Berg (1887-1963), Sverige. Jona och valfisken. Signerad, numrerad 48/50, daterad 1952 cm, yttermått inklusive ram: 86x62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:17)
1541 8094 Väggpendyl höjd: 125 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:01)
1541 8212 Värja Svalling, Rosenfors, med balja & Portepé. Längd: 99 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:36)
1541 6135 Vas + skål + plunta, 3 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, Signerade. Höjd: 9-25 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:02)
1541 7370 Vas + skål, Kosta Boda, Kjell Engman & Ulrica Hydman Vallien. Höjd: 12-14,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:08)
1541 7454 Vas Ge-yao, Kina, höjd: 32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:20)
1541 8141 Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustafsberg, 1918. Flintgods med blå glasyr och sgrafittodekor av stiliserade växter. Signerad Gustafsberg 1918 JEkberg. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:09)
1541 8025 Vas omkring 1900, Kina. Höjd: 44,5 cm
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:19)
1541 8087 Vas Rosenthal, Studio line, "Skum". Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:29)
1541 8272 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:41)
1541 8048 Vaser 2 st, + skål, Orrefors, Jan Johansson. Höjd: 11-25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:39)
1541 7353 Vaser 3 st, Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 20,5-28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:37)
1541 7135 Vaser Ett par, Japan. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:17)
1541 7105 Vaser Glas, bland annat Vicke Lindstrand "Polairs". Höjd: 15-23 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:56)
1541 8019 Vette Gravand, trä, Signerad aa, Ölandsboden. Längd: 40 cm. Höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:41)
1541 8271 Vitrinskåp England, saknar ett glas. Bredd: 75 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 185 cm, nyckel
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:09)
1541 7203 Vitrinskåp Louis XV-stil. Bredd: 66 cm, djup: 33 cm, höjd: 140 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:52)
1541 8133 Vitrinskåp mahogny. Bredd: 94 cm, djup: 43 cm, höjd: 167 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:59)
1541 8223 Vitrinskåp Rokokostil, bemålat. Bredd: 55 cm. Djup: 38 cm, höjd: 101 cm, nyckel
1541 8043 Ytterfoder ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 19,5 cm. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:27)
1541 8086 Ytterfoder Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Hortus", Firma Svenskt Tenn, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 16 cm, diameter: 22 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 18:16)
1541 8285 Ytterfoder Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Hortus", Firma Svenskt Tenn, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 16 cm. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:12)
1541 8102 Ytterfoder Sent 1800-tal, Porslin, England / Frankrike, med bottenplugg, diameter: 32. Höjd: 19,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 19:32)
1541 7485 Ytterfoder Waldemarsudde, Gustavsberg. Diameter: 26 cm, höjd: 13,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:41)
1541 7482 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm. Höjd: 13 cm (storlek 3)
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2023 20:38)