Höjdpunkter

    5012 Ring

    18K vitguld, med briljantslipade diamanter, 1x2,22ct, 10x0,07ct, totalt: 2,92ct. VS1, (F) TW. Bruttovikt: 8,1g. Ringmått: 17. Med intyg från CGL The certified Gemological Laboratory of Europe, etui

    Såldes för 180.000 kr

  • 5012 Ring
    Såld: 180.000 kr

    Såldes den 25 maj 2020
  • 1012 Matta
    Såld: 92.000 kr

    Såldes den 27 april 2020
  • 1028 Röllakan
    Såld: 16.000 kr

    Såldes den 27 april 2020
  • 8020 Etui
    Såld: 12.000 kr

    Såldes den 27 april 2020
  • 1045 Ljusstake
    Såld: 35.000 kr

    Såldes den 27 april 2020
  • 1042 Fåtölj
    Såld: 40.000 kr

    Såldes den 27 april 2020
  • 1046 Ljusstake
    Såld: 84.000 kr

    Såldes den 27 april 2020
  • 1031 Ljuskrona
    Sengustaviansk, mässing, prismor. Höjd: ca 90 cm
    Såld: 53.000 kr

    Såldes den 27 april 2020
  • 1033 Byrå
    Såld: 14.500 kr

    Såldes den 27 april 2020

    9015 Bordsur

    Hans Wessman, Stockholm. Sengustavianskt, porfyr, brännförgylld brons. Höjd: 49 cm

    Såldes för 178.000 kr

  • 4047 Apoteksskåp
    Såld: 10.500 kr

    Såldes den 30 mars 2020
  • 8231 Skulptur
    Såld: 14.500 kr

    Såldes den 30 mars 2020
  • 4034 Röllakan
    Såld: 28.000 kr

    Såldes den 30 mars 2020

    4240 Bordspendyl

    Sengustavianskt stockholmsarbete av Ephraim Hedström (urmakare i Stockholm 1775-1816), brännförgylld och patinerad brons, höjd: 50 (total höjd: 54 cm)

    Såldes för 122.000 kr

  • 9015 Bordsur
    Såld: 178.000 kr

    Såldes den 28 oktober 2019
  • 9013 Smörask
    Såld: 18.500 kr

    Såldes den 28 oktober 2019
  • 9014 Ljusstakar
    Såld: 66.000 kr

    Såldes den 28 oktober 2019
  • 6363 Akvarell
    Såld: 28.500 kr

    Såldes den 9 september 2019
  • 6361 Akvarell
    Såld: 21.000 kr

    Såldes den 9 september 2019
  • 6360 Oljemålning
    Såld: 6.400 kr

    Såldes den 9 september 2019
  • 6411 Vitrinskåp
    Såld: 14.500 kr

    Såldes den 9 september 2019
  • 5419 Akvarell
    Såld: 103.000 kr

    Såldes den 15 juli 2019
  • 7040 Skulptur
    Såld: 18.500 kr

    Såldes den 25 februari 2019

    4030 Stolar

    6 st. 'Metropolitan chair', Aksel Bender-Madsen och Ejnar Larsen, monogrammärkta FH

    Såldes för 107.000 kr

  • 5118 Skulptur
    Såld: 12.000 kr

    Såldes den 18 februari 2019
  • 5017 Skulptur
    Såld: 15.500 kr

    Såldes den 18 februari 2019
  • 5064 Skulptur
    Såld: 27.500 kr

    Såldes den 18 februari 2019
  • 5006 Skulptur
    Såld: 8.200 kr

    Såldes den 18 februari 2019
  • 5004 Skulptur
    Såld: 8.600 kr

    Såldes den 18 februari 2019
  • 6002 Färglitografi
    Såld: 38.000 kr

    Såldes den 10 december 2018
  • 9129 Skulptur
    Såld: 9.000 kr

    Såldes den 19 november 2018
  • 9037 Skulptur
    Såld: 7.200 kr

    Såldes den 19 november 2018
  • 9067 Golvlampa
    Såld: 13.500 kr

    Såldes den 19 november 2018

    5419 Akvarell

    Lars Lerin (f. 1954), Sverige. Vintermotiv från Lofoten. Signerad, daterad -84. Bladets mått: 57x85 cm

    Såldes för 103.000 kr

  • 9152 Golvlampa
    Såld: 37.000 kr

    Såldes den 19 november 2018
  • 1018 Väska
    Såld: 15.000 kr

    Såldes den 18 oktober 2018
  • 1030 Skulptur
    Såld: 24.000 kr

    Såldes den 18 oktober 2018
  • 1014 Skulptur
    Såld: 20.000 kr

    Såldes den 18 oktober 2018
  • 1010 Skulptur
    Såld: 9.500 kr

    Såldes den 18 oktober 2018
  • 1016 Handväska
    Såld: 26.000 kr

    Såldes den 18 oktober 2018
  • 1040 Akvarell
    Såld: 65.000 kr

    Såldes den 18 oktober 2018
  • 1028 Oljemålning
    Såld: 8.000 kr

    Såldes den 18 oktober 2018
  • 1017 Resväska
    Såld: 26.000 kr

    Såldes den 18 oktober 2018

    1096 Schackspel

    Bo Åke Adamsson (f. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÅke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, höjd: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Åke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, färglitografi, 99 x 97 cm

    Såldes för 100.000 kr

  • 3245 Herrarmbandsur
    Såld: 15.000 kr

    Såldes den 10 september 2018
  • 2170 Fotografi
    Såld: 6.000 kr

    Såldes den 3 september 2018
  • 1055 Skulptur
    Såld: 8.600 kr

    Såldes den 3 september 2018
  • 9032 Oljemålning
    Såld: 14.500 kr

    Såldes den 27 november 2017
  • 9003 Skulptur
    Såld: 9.600 kr

    Såldes den 27 november 2017
  • 9037 Kandelabrar
    Såld: 16.500 kr

    Såldes den 27 november 2017

    5124 Oljemålning

    Oidentifierad konstnär, porträtt, 26x19, 1500/1600-tal

    Såldes för 96.000 kr

    1012 Matta

    Barbro Nilsson (1899-1983), Sverige. Märta Måås Fjetterström, "Blåbär". Signerad ABMMF BN. Komponerad 1946, ca 220x286 cm

    Såldes för 92.000 kr

  • 1012 Byrå
    Såld: 38.000 kr

    Såldes den 29 maj 2017
  • 9244 Oljemålning
    Greta Gerell (1898-1982), "Vid havet", motivet: 37x29
    Såld: 11.000 kr

    Såldes den 29 maj 2017
  • 5492 Oljemålning
    Såld: 21.500 kr

    Såldes den 8 maj 2017
  • 2006 Oljemålning
    Gunnar Torhamn (1894-1965), Längtan, 50x60
    Såld: 34.000 kr

    Såldes den 24 april 2017
  • 6033 Oljemålning
    Såld: 22.500 kr

    Såldes den 27 mars 2017
  • 6004 Byrå
    Såld: 41.000 kr

    Såldes den 27 mars 2017

    1046 Ljusstake

    Björn Trägårdh (1908-1998), Firma Svenskt Tenn, Signerad, Tenn, 1929. Höjd: 35 cm

    Såldes för 84.000 kr

  • 3035 Akvarell
    Såld: 12.500 kr

    Såldes den 27 februari 2017
  • 9038 Vas
    Såld: 7.000 kr

    Såldes den 27 februari 2017
  • 7345 Skulptur
    Såld: 8.600 kr

    Såldes den 27 februari 2017

    4006 Oljemålning

    Carl Vilhelm Holsøe (1863-1935), Interiör med orientalisk skulptur, 73x66

    Såldes för 80.000 kr

  • 9014 Bokstöd
    Såld: 7.600 kr

    Såldes den 27 februari 2017
  • 9008 Skål
    Såld: 15.000 kr

    Såldes den 27 februari 2017
  • 5617 Matta
    orientalisk, semiantik Kashan, silke, 121x208
    Såld: 12.500 kr

    Såldes den 27 februari 2017
  • 7310 Skulptur
    Såld: 56.000 kr

    Såldes den 20 februari 2017
  • 7227 Skulptur
    Stengods, Lisa Larson (f. 1931), höjd: 14 cm
    Såld: 6.400 kr

    Såldes den 20 februari 2017
  • 7099 Skulptur
    Såld: 14.500 kr

    Såldes den 20 februari 2017
  • 7138 Bordslampfot
    Såld: 12.500 kr

    Såldes den 20 februari 2017
  • 9586 Oljemålning
    Såld: 8.400 kr

    Såldes den 12 december 2016
  • 3164 Praktkanna
    Såld: 45.000 kr

    Såldes den 12 december 2016

    6014 Skulptur

    Lama, driven koppar och mässing, delvis förgylld, 1700-tal, höjd: 35 cm

    Såldes för 75.000 kr

  • 2014 Skulptur
    Såld: 12.500 kr

    Såldes den 12 december 2016
  • 9547 Fotpall
    Såld: 6.200 kr

    Såldes den 12 december 2016
  • 8011 Glasservis
    Såld: 15.500 kr

    Såldes den 30 november 2016
  • 8009 Akvarell
    Såld: 63.000 kr

    Såldes den 28 november 2016
  • 3370 Skulptur
    Såld: 56.000 kr

    Såldes den 28 november 2016
  • 8046 Samekniv
    Såld: 12.000 kr

    Såldes den 28 november 2016
  • 8052 Etsning
    Såld: 6.800 kr

    Såldes den 28 november 2016
  • 8013 Fåtölj
    Såld: 13.000 kr

    Såldes den 28 november 2016
  • 9544 Flygel
    Såld: 17.000 kr

    Såldes den 24 oktober 2016

    6030 Oljemålning

    Lars Norrman (1915-1979), Modell, 98x62 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm

    Såldes för 73.000 kr

  • 1168 Tallrikar
    Såld: 9.200 kr

    Såldes den 26 september 2016
  • 1133 Väggrelief
    Såld: 12.000 kr

    Såldes den 26 september 2016
  • 1166 Skulptur
    Såld: 56.000 kr

    Såldes den 26 september 2016
  • 1134 Skål
    Såld: 16.000 kr

    Såldes den 26 september 2016
  • 1156 Skulptur
    Såld: 18.000 kr

    Såldes den 26 september 2016
  • 7006 Vilstol
    Såld: 18.500 kr

    Såldes den 29 augusti 2016

    6380 Oljemålning

    Eva Bonnier (1857-1909), Sverige. Gårdsmotiv, signerad -89, pappannå, 33x24

    Såldes för 72.000 kr

  • 7020 Vitrinskåp
    Såld: 20.500 kr

    Såldes den 29 augusti 2016
  • 7042 Stol
    Såld: 18.500 kr

    Såldes den 29 augusti 2016
  • 7015 Sadeltäcke
    Antikt, Silke, Kashgar, Xinjiang, 52x128
    Såld: 30.000 kr

    Såldes den 29 augusti 2016

    3021 Oljemålning

    Isaac Grünewald (1889-1946), Vårblommor i vas, pannå, 62 x 53

    Såldes för 71.000 kr

    6003 Oljemålning

    Ivan Ivarson (1900-1939), Blomsterstilleben, Sign Ivarson, 67x46

    Såldes för 70.000 kr

  • 1005 Oljemålning
    Pierre Doutreleau (f. 1938), 'Vit reflex', duk, 60x92
    Såld: 16.000 kr

    Såldes den 25 april 2016
  • 6005 Skulptur
    Såld: 6.400 kr

    Såldes den 25 april 2016
  • 3236 Bokstöd
    Såld: 6.400 kr

    Såldes den 18 april 2016

    9014 Ljusstakar

    Ett par, Sengustavianska. Porfyr och brännförgylld brons, kannelerade, bladdekor. Höjd: 30 cm

    Såldes för 66.000 kr

  • 6038 Etsning
    Såld: 6.400 kr

    Såldes den 14 mars 2016
  • 6028 Etsning
    Såld: 6.200 kr

    Såldes den 14 mars 2016
  • 8035 Färglitografi
    Såld: 9.800 kr

    Såldes den 14 mars 2016

    1040 Akvarell

    Lars Lerin (f. 1954), Sverige. "Brygge, Lofoten". Signerad Lars Lerin. Akvarell, bladets mått: 19x29. Skänkt till auktionen av konstnären via stadsbrud Babben Larsson

    Såldes för 65.000 kr

  • 3021 Oljemålning
    Såld: 71.000 kr

    Såldes den 29 februari 2016
  • 3006 Vas
    Kosta, Bengt Lindström (1925-2008), 1982, höjd: 30 cm
    Såld: 20.500 kr

    Såldes den 29 februari 2016
  • 3033 Vas
    Såld: 5.400 kr

    Såldes den 29 februari 2016
  • 3015 Oljemålning
    Såld: 10.000 kr

    Såldes den 29 februari 2016
  • 9247 Soffbord
    Såld: 9.400 kr

    Såldes den 22 februari 2016
  • 9186 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), pojke med hund, höjd: 13 cm
    Såld: 7.000 kr

    Såldes den 22 februari 2016
  • 9185 Skulptur
    Såld: 6.400 kr

    Såldes den 22 februari 2016
  • 9093 Vas
    Såld: 11.500 kr

    Såldes den 22 februari 2016
  • 9250 Skulptur
    Såld: 8.200 kr

    Såldes den 22 februari 2016

    8009 Akvarell

    Lars Lerin (f. 1954), Hus Svolvaer, bladets mått: 37x57 ca

    Såldes för 63.000 kr

  • 9112 Skulptur
    Såld: 6.200 kr

    Såldes den 22 februari 2016
  • 6307 Golvvas
    Såld: 6.600 kr

    Såldes den 22 februari 2016
  • 5031 Matbord
    Såld: 31.000 kr

    Såldes den 25 januari 2016
  • 5012 Spegel
    Såld: 42.000 kr

    Såldes den 25 januari 2016