bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bägare 13218001



*

nr 1321 8001


Bägare

silver, Borgila, 850g ca, 1953, Invändigt förgylld. Höjd: 18 cm, Vikt: 870 g ca


Utrop:

5.000 kr

Såld:

4.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2020
kl 20:54:57


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/4 08:54:19 1      4.000 kr
27/4 19:24:23 2      4.200 kr
27/4 19:25:41 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 27 apr

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Atelier Borgila AB
Verkstad för silver- och guldsmide i Stockholm, grundad 1920 av de unga friherrarna Erik och Claes Fleming, Stockholm.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: borgila bägare invändigt förgylld silver ädelmetall
  • 4682 Bägare
    3 st, silver, Löfman & Råström, 196g. Höjd: 4-5 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 20:09
  • 4135 Bägare
    glas, etsad dekor, 1800-tal. Höjd: 12,5cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:42
  • 4435 Behållare & bä..
    7 delar, silver. Signerad Jean Räf, 1991. Höjd: 6-..//
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 19:59




Ladda ner broschyr