bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bordssurtout 13218040



*

nr 1321 8040


Bordssurtout

+ servettställ. 2 delar, silver. Vikt: 190g. Höjd: 5-17cm


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2020
kl 19:33:21


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/4 22:59:30 1      150 kr
6/4 18:18:47 2      150 kr
6/4 18:18:47 1      150 kr (Budbetjänt)
6/4 18:19:19 2      200 kr
9/4 10:29:05 3      300 kr
9/4 19:32:32 4      350 kr
13/4 19:22:57 5      400 kr
22/4 17:29:40 6      450 kr
26/4 13:55:19 7      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 27 apr

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordssurtout kryddställ servettställ silver ädelmetall
  • 4666 Armring
    silver (925), Elis Kauppi, Finland. Diameter: 5,5c..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 19:55
  • 4682 Bägare
    3 st, silver, Löfman & Råström. Vikt: 196g. Höjd: ..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 20:09
  • 4435 Behållare & bä..
    7 delar, silver. Signerad Jean Räf, 1991. Höjd: 6-..//
    Aktuellt bud: 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 19:59
  • 4218 Bestick
    31 delar, silver, 1+ 8+ 6+ 5+ 3+ 3+ 6, bruttovikt:..//
    Aktuellt bud: 1.700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 18:57
  • 4217 Bestick
    34 delar, silver, Rosenholm Jacob Ängman, GAB Guld..//
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 19:28
  • 3003 Bestick
    72 delar, silver, Monogram, WA Bolin, 1948. Längd:..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 49 dagar
    31 augusti kl 19:28




Ladda ner broschyr