bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Dosa 13218005



*

nr 1321 8005


Dosa

Silver / sten, onyx, Frankrike, 1700-tal. Längd: 8 cm, Vikt: 130g ca


Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2020
kl 19:26:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/4 00:44:20 1      1.700 kr
27/4 17:57:05 2      Vinnande bud



  • Tema
  • 27 apr

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Stengods
Stengodset är ett hårt, vattentätt gods som bränns i ca 1300 grader, varvid godset sintrar.
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dosa europa frankrike fransk franska franskt onyx silver sten ädelmetall
  • 7400 Stämpel
    + dosa, 2 delar, Asien. Längd: 8,5. Höjd: 5-14 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    13 juli kl 18:35




Ladda ner broschyr